"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Champions League, sot Lion-Bajern

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Champions League, sot Lion-Bajern

#1

Post by Arbëri » Tue Apr 27, 2010 8:13 am

Bajerni, probleme në mbrojtje ndaj Lionit

Mungesat në mbrojtje janë problemi më i madh për Bajernin e Mynihut për transfertën e së martës ndaj Lionit, në gjysmëfinalen e kthimit të Champions League. Pas mbërritjes në aeroportin e Lionit, trajneri Luis Van Gal është shprehur se ka një emergjencë të madhe në repartin e prapavijës, pasi Martin Demikelis, Daniel Van Bujten dhe Diego Kontento, janë të dëmtuar dhe ende nuk dihet nëse ndonjëri prej tyre do të rekuperohet. Po ashtu, ukrainasi Timoshuk nuk është grumbulluar fare. “Timoshuk më telefonoi në mëngjes dhe më tha se është sëmurë. Kam ardhur këtu me 17 futbollistë, kështu që nëse do të na mungojnë edhe tre mbrojtësit, do të kem fiks 14 vetë në dispozicion”, deklaroi Van Gal. Bajerni ka një nga mbrojtjet më të këqija në historinë e vet në Champions League, duke pësuar 13 gola vetëm këtë sezon, por sipas Van Gal, të martën do të jetë më mirë që skuadra të luftojë për të shënuar një gol sesa të mundohet të mbrojë avantazhin. “Nuk jemi nga ato skuadra që mund të evitojnë pësimin e golave kur hyjmë në fushë. Nuk u kam thënë kurrë lojtarëve të mi ta bëjnë këtë dhe nuk do ta bëjmë me Lionin”, u shpreh Van Gal. Edhe kapiteni Mark Van Bomel, që mungoi në ndeshjen e javës së shkuar në Mynih, ku Bajerni fitoi 1-0, u shpreh me nota pozitive për aftësitë realizuese të skuadrës. “Është e vërtetë, kemi pësuar shumë gola në transfertë këtë sezon, por të martën, nëse pësojmë 6 gola dhe shënojmë 5, sërish do të isha i kënaqur”, tha holandezi.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”