"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Champions League ,Barcelona-Inter

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3802
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Champions League ,Barcelona-Inter

#1

Post by Arbëri » Wed Apr 28, 2010 6:24 am

Liga e Kampioneve, Barcelona-Inter, sfida që vlen sa 1 sezon

Liga e Kampioneve, Barcelona-Inter, sfida që vlen sa 1 sezonTIRANË- Barcelona do të presë neser në “Kamp Nou” italianët e Interit në gjysëmfinalen e kthimit të Ligës së Kampioneve.

Kampionët e Italisë do të zbresin në tempullin e kampionëve të Europës, pas fitore 3-1 në “San Siro” javën e shkuar, duke tentuar të hyjnë në histori dhe të fitojnë Ligën e Kampioneve pas 45 vjetësh.

Ndërkohë, spanjollët e drejtuar nga Pep Guardiola, e kanë shijuar vitin e shkuar këtë trofe dhe kërkojnë të jenë skuadra e parë, që prej njëzet vjetësh kur Milani ia arriti për herë të fundit, të fitojë dy vite radhazi Ligën e Kampioneve.

Përsa i përket Interit, qëllimi i tyre është paraqitja e parë në një finale të Ligës së Kampioneve që prej vitit 1972, por më parë ata duhet të mposhtin katalanasit.

Zlatan Ibrahimoviç dhe Maksuell, dy ish-lojtarët e Interit, pritet të jenë më motivuar në këtë sfidë. Maksuel dha pasimin e golit të Pedros në “San Siro”, ndërsa Ibrahimoviç është shprehur i sigurt se Barcelona do ta përmbysë disavantazhin me skuadrën e Interit.

Në kampin spanjoll do të mungojë Andres Iniseta si pasojë e një dëmtimi dhe kapiteni Charles Puyol si pasojë e pezullimit.

Tek Interi, pas rimarrjes së kreut të Serisë A, është rritur besimi te një rezultat pozitiv. Për Morinjon nuk do të jenë të gatshëm lojtarët Santon dhe Stankoviç, ndërsa në dyshim janë maqedonasi Goran Pandev dhe hollandezi Uesli Shnajder.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Champions League ,Barcelona-Inter

#2

Post by alfeko sukaraku » Sat May 08, 2010 7:44 pm

Arbëri wrote:Liga e Kampioneve, Barcelona-Inter, sfida që vlen sa 1 sezon, ndërsa Ibrahimoviç është shprehur i sigurt se Barcelona do ta përmbysë disavantazhin me skuadrën e Interit.uuuuuuuuuuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!

edhe une e besoj se do ta permbysin plako,sidomos keta te dy
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”