"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#1

Post by Arta » Mon Aug 30, 2010 4:56 am

Image

Bravo Vasil, na ke nderuar edhe Vranishtin edhe Vloren, edhe kombin..s'ke pse tu lepihesh ketyre llumrave, mund te behesh talent kudo...megjithese ne Shqiperi e ka marre lumi... Kush ua ka mbush mendjen grekerve qe jane dicka, une kete se marr vesh, kur thone, "Grek nuk behesh kurre", nuk thua shyqyr....pike e zeze sa idjota... :roll:GREQI- Përplasjet shqiptaro-greke në sport kanë njohur një ditë më parë një situatë të re, teksa futbollisti i kombëtares kuqezi Vasil Shkurtaj ka refuzuar pasaportën e Greqisë. Në fakt, klubi i Panioniosit i ka kërkuar atij që të marrë pasaportën helene në mënyrë që në skuadër të lirohet një vend për ekstrakomunitarët, por Shkurtaj nuk e ka pranuar një gjë të tillë. Refuzimi i pasaportës është marrë vesh nga tifozët e Panioniosit, nga më fanatikët në Greqi.

Ata e kanë pritur sulmuesin shqiptar në stërvitjen e së martës dhe kanë nisur të lëshonin kore raciste ndaj tij, duke nisur “Shkurtaj, o shqiptar, nuk do të bëhesh kurrë grek!”. Tifozët kanë vijuar edhe me sharje të tjera raciste, ç’ka ka shkaktuar një reagim të vërtetë edhe në mediat helene. Ndërkohë, gjatë ditës së mërkurë, drejtues të klubit të Panioniosit kanë dalë në një konferencë shtypi, duke dënuar sjelljen e tifozëve dhe duke e quajtur atë të papranueshme me politikat e klubit. Gjithsesi, episodi megjithëse ka përfshirë një numër të vogël tifozësh, tregon se kampionati grek mbetet nga më problematikët përsa i përket racizmit në stadiume.
(m.a/A. Latifi/BalkanWeb)
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#2

Post by erix77 » Mon Aug 30, 2010 8:37 am

Sa ju ka dhembur kete here aq me teper qe Vasili qenka ortodoks.Ka akoma burra Shqiperia qe dine tja tregojne vendin grekut.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#3

Post by elikranon » Mon Aug 30, 2010 12:43 pm

S`ka rendesi si eshte e verteta, shqiptaret do shkruajne te verteten e tyre.
Dikush e ka thene kete: "Per shqiptaret faktet nuk kane qene problem ndonjehere. Nqs faktet nuk perputhen me bindjet e shqiptareve aq me keq per faktet."

Linku:http://www.gazzetta.gr/football/super-l ... E%BD%CE%AD

Po ju perkthej tekstin:

"NUK DO BEHESH GREK KURRE…….

….shqiptar, shqiptar. Me kete titull FC Panionios komunikoi se presidenti i klubit Giorgos Kintis do jape conference shtypi me teme mos helenizimin e Vasil Shkurtit.

Ne llogore me Federaten Greke te Futbollit gjendet FC Panionios per syte e Vasil Shkurtit. Presidenti i klubit Giorgos Kintis do jap neser konfernce shtypi me teme mos helenizimin e sulmuesit 18 vjecar. Komunikata e Panionios shkruan:
“Te Merkuren me 25 Gusht dhe ora 15:00 presidenti i FC Panionios do jap konference shtypi ne Press Room te stadiumit Nea Smirni(gate 5-6) me teme: “Nuk do behesh grek kurre, Shqiptar, Shqiptar – qendrim zyrtar i Federates Greke te Futbollit?”
Ia vlen te permendim se Vasil Shkurti eshte lindur ne Hania, ka shtetesi shqiptare, dhe ka luajtur me ekipin kombetar te te rinjve te ketij vendi".

Federata Greke e Futbollit mesa shoh nuk ndihmon ne dhenien e pasaportes greke per Vasil Shkurtin ngaqe ka luajtur me ekipin kombetar shqiptar. Dhe kjo nervozoj drejtuesit e Panionios qe duan qe Shkurti te luaje si grek keshtu qe lirohet nje vend per te marre nje te huaj tjeter.
S`ka asnje refuzim ketu. C`jane keto lajme qesharake? Keshtu i fryni pseudokrenarise kombetare ju?

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#4

Post by erix77 » Mon Aug 30, 2010 2:20 pm

A e kupton ti zoti elikranon qe nese “Nuk do behesh grek kurre, Shqiptar, Shqiptar – qendrim zyrtar i Federates Greke te Futbollit?” eshte me te vertete qendrimi i federates greke kjo qe po ndodh eshte edhe me e rende?Futbollistit po i mohohet shtetesia sepse ai refuzoi te luaje per Greqine edhe pse ai ka lindur ne Greqi.

Kjo eshte nje perseritje e rasteve te rracizmit ndaj shqiptareve ku perfshihet vete shteti grek dhe institucionet e tij.
Ti elikranon duke dashur te mbrosh patriotet e tu e nxorre ne shesh te verteten e shemtuar te trajtimit qe i rezervon shqiptareve shteti yt fashisto-rracist Grek.
Bravo te qofte !
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#5

Post by elikranon » Mon Aug 30, 2010 3:04 pm

erix77 wrote:A e kupton ti zoti elikranon qe nese “Nuk do behesh grek kurre, Shqiptar, Shqiptar – qendrim zyrtar i Federates Greke te Futbollit?” eshte me te vertete qendrimi i federates greke kjo qe po ndodh eshte edhe me e rende?
Erix
Le te behemi me serioz.
Federatat e futbollit nuk ndajne pashaporta. Me fuqine qe kane mund te ndikojne ne keto procedura.
Pastaj nuk i dime hollesite mbi kete ceshtje. Vete komunikata e klubit sportiv ishte thjesht per konsum, plot demagogji.
erix77 wrote:Futbollistit po i mohohet shtetesia sepse ai refuzoi te luaje per Greqine edhe pse ai ka lindur ne Greqi.
Kjo eshte nje perseritje e rasteve te rracizmit ndaj shqiptareve ku perfshihet vete shteti grek dhe institucionet e tij.
Ti elikranon duke dashur te mbrosh patriotet e tu e nxorre ne shesh te verteten e shemtuar te trajtimit qe i rezervon shqiptareve shteti yt fashisto-rracist Grek.
Bravo te qofte !
Futbollistit nuk po i mohohet shtetesia. Ndoshta e lene pa ndihme ne labirintet e burokracise greke. Megjithate nuk i di hollesite e ceshtjes.
Cfare them eshte qe deklarata e klubit sportiv ishte per konsum dhe demagogji, po ashtu dhe artikulli shqip qe u soll ketu.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#6

Post by Zeus10 » Mon Aug 30, 2010 3:15 pm

Sjelljen dhe leshimin e parullave te tilla si : 'shqiptar, shqiptar s'ke per tu bere grek kurre', une e konsideroj jo vetem nje sindrome te nje nacionalizmi te semure, por dhe patetizem dhe ndjenje inferioriteti kolektive. Te jesh helen i ri, nuk mendoj se te rriten vlerat individuale dhe kolektive. Helenizmi eshte nje vetsugjestion, qe pervec te qenurit fals po tregon dhe shenja dekadence te theksuara.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#7

Post by elikranon » Mon Aug 30, 2010 3:30 pm

Zeus10 wrote:Sjelljen dhe leshimin e parullave te tilla si : 'shqiptar, shqiptar s'ke per tu bere grek kurre', une e konsideroj jo vetem nje sindrome te nje nacionalizmi te semure, por dhe patetizem dhe ndjenje inferioriteti kolektive. Te jesh helen i ri, nuk mendoj se te rriten vlerat individuale dhe kolektive. Helenizmi eshte nje vetsugjestion, qe pervec te qenurit fals po tregon dhe shenja dekadence te theksuara.
Parulla te tilla jane degjuar ne stadiumet greke ne shume raste. Po ashtu dhe shume parulla te tjera qe s`kane lidhje me shqiptaret. Eshte fakt qe ambjenti i stadiumeve greke eshte shume i semure. Megjithate stadiumet nuk jane teatro apo pallate kulture, keshtu qe s`eshte nevoja te irritohemi apo ti marrim shume parasysh parullat qe hidhen atje. Nje nga rolet("shoqerore") qe kane stadiumet eshte qe aty shfryhen lloj lloj njerezish dhe keshtu gjen rrugedalje nje "sasi revolte" njerezore (ketu mund te thosha dhe kafsherore).

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#8

Post by Zeus10 » Mon Aug 30, 2010 3:46 pm

elikranon wrote:
Zeus10 wrote:Sjelljen dhe leshimin e parullave te tilla si : 'shqiptar, shqiptar s'ke per tu bere grek kurre', une e konsideroj jo vetem nje sindrome te nje nacionalizmi te semure, por dhe patetizem dhe ndjenje inferioriteti kolektive. Te jesh helen i ri, nuk mendoj se te rriten vlerat individuale dhe kolektive. Helenizmi eshte nje vetsugjestion, qe pervec te qenurit fals po tregon dhe shenja dekadence te theksuara.
Parulla te tilla jane degjuar ne stadiumet greke ne shume raste. Po ashtu dhe shume parulla te tjera qe s`kane lidhje me shqiptaret. Eshte fakt qe ambjenti i stadiumeve greke eshte shume i semure. Megjithate stadiumet nuk jane teatro apo pallate kulture, keshtu qe s`eshte nevoja te irritohemi apo ti marrim shume parasysh parullat qe hidhen atje. Nje nga rolet("shoqerore") qe kane stadiumet eshte qe aty shfryhen lloj lloj njerezish dhe keshtu gjen rrugedalje nje "sasi revolte" njerezore (ketu mund te thosha dhe kafsherore).
Megjithate, ti nuk mund ta mohosh, qe ato perbejne nje mentalitet per nje pjese te shoqerise aktive greke. Gjithashtu une te siguroj, qe nuk kane qene vetem stadiumet ku jane degjuar keto thirrje, por dhe ndonje studio televizioni, apo nje salle diskutimi. Te sjellurit me superioritet karshi racave te tjera, eshte e rendomte ne cdo forum interneti nga greket qe per fat te keq, kryhet dhe nga ata qe jane lindur e edukuar jashte Greqise.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#9

Post by erix77 » Mon Aug 30, 2010 4:55 pm

Erix
Le te behemi me serioz.
Federatat e futbollit nuk ndajne pashaporta. Me fuqine qe kane mund te ndikojne ne keto procedura.
Pastaj nuk i dime hollesite mbi kete ceshtje. Vete komunikata e klubit sportiv ishte thjesht per konsum, plot demagogji.
Po shume serioze eshte ceshtja Futbollistit po i pengohet nenshtetesia sepse nuk pranoi te luaje per Greqine por zgjodhi shqiperine.Nqs do te kishte pranuar te luante per greqine ai do ta kishte marre shume kohe me pare nenshtetesine greke.Ai nuk pranoi te braktise kombetaren e tij dhe tani federata greke po hakmerret duke e penguar te aktivizohet me klubin e vet,deshe Shqiperine rri pa futboll tani.o me ne o kunder nesh!
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#10

Post by Zeus10 » Mon Aug 30, 2010 5:03 pm

Ne ate dhe eshte formuluar dhe praktikuar ksenofobia ne kohet e lashta, kurse ne ato modernet, eshte shnderruar ne shkence.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#11

Post by Sally » Tue Aug 31, 2010 6:46 am

elikranon wrote:Parulla te tilla jane degjuar ne stadiumet greke ne shume raste. Po ashtu dhe shume parulla te tjera qe s`kane lidhje me shqiptaret. Eshte fakt qe ambjenti i stadiumeve greke eshte shume i semure. Megjithate stadiumet nuk jane teatro apo pallate kulture, keshtu qe s`eshte nevoja te irritohemi apo ti marrim shume parasysh parullat qe hidhen atje. Nje nga rolet("shoqerore") qe kane stadiumet eshte qe aty shfryhen lloj lloj njerezish dhe keshtu gjen rrugedalje nje "sasi revolte" njerezore (ketu mund te thosha dhe kafsherore).

Kjo parrullla eshte nga "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" me 8 gusht 2010, dhe te garantoj qe "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" nuk i perdor keto parrulla ne stadiume, po eshte nje nga temat e tyre ne program, ( mendoj se je ne dijeni per programin e "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" , edhe pse jane kunder te gjithve te huajve qe ndodhen ne greqi, po ama emrin Shqiptar(alvani) e theksojn ne vecanti.


Takimin tjeter e kane lene me 6-shtator-2010, ku i kerkuan te gjith popullit te marrin nje karrige nga shtepia dhe te dalin te ulen ne rruge, edhe pse vet qeveria greke e di qe do shkaktohen perseri trazira me 6-shtator-2010.
Parrulla te tilla nga "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" jane te pa numeruara


Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#12

Post by elikranon » Tue Aug 31, 2010 8:29 am

Sally wrote: Kjo parrullla eshte nga "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" me 8 gusht 2010, dhe te garantoj qe "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" nuk i perdor keto parrulla ne stadiume, po eshte nje nga temat e tyre ne program, ( mendoj se je ne dijeni per programin e "ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ" , edhe pse jane kunder te gjithve te huajve qe ndodhen ne greqi, po ama emrin Shqiptar(alvani) e theksojn ne vecanti.).
Nuk u kushtoj rendesi aq te madhe organizatave qe nuk kane ndonje peshe te madhe ne shoqerine greke.
Sa per parrullat ne stadiume, ato i kane dhe midis tyre. Tifozave te PAOK-ut u thone "bullgar", tifozave te AEK-ut u thone "hanumakia" dhe shume te tjera.

Aleksandër
Regular Member
Regular Member
Posts: 62
Joined: Tue Aug 25, 2009 10:53 pm
Gender: Male
Location: Tiranë

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#13

Post by Aleksandër » Tue Aug 31, 2010 9:32 pm

elikranon wrote: Ia vlen te permendim se Vasil Shkurti eshte lindur ne Hania, ka shtetesi shqiptare, dhe ka luajtur me ekipin kombetar te te rinjve te ketij vendi".

Federata Greke e Futbollit mesa shoh nuk ndihmon ne dhenien e pasaportes greke per Vasil Shkurtin ngaqe ka luajtur me ekipin kombetar shqiptar.
Aktivizimi tek kombëtarja e të rinjve nuk pengon dhënien apo marrjen e shtetësive të huaja. Madje nuk pengon as aktivizimin tek një kombëtare tjetër nëse merr shtetësinë e asaj kombëtareje. Vetëm nëse X lojtar aktivizohet me kombëtaren e vërtetë, me rregullore të FIFA-s i ndalohet pjesmarrja në një tjetër kombëtare. Përjashtim bëjnë vetëm shtetet e porsa lindura, siç ishin ish pjesëtaret e Jugosllavisë në vitet 90' ku shumë lojtarë u ndodhën në mëdyshje nëse do vazhdonin me kombëtaren aktuale apo do luanin në vendin e origjinës së tyre. Kosova përbën të njëjtin preçedent dhe së fundmi u përfol çështja e Lorik Canës dhe e Valon Berhamit. Prandaj mos nxirrni justifikime koti kur nuk ia keni idenë e rregullores së FIFA-s.
Nacionalizmi është vullneti për të dashur vetveten

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: S’pranoi pashaportën greke racizëm ndaj Shkurtajt

#14

Post by Patush » Wed Sep 01, 2010 12:05 am

Ata e kanë pritur sulmuesin shqiptar në stërvitjen e së martës dhe kanë nisur të lëshonin kore levdatash ndaj tij, duke nisur “Shkurtaj, O Grek i paster , mire se erdhe ne familjen 100% homogjene Greke”.

Sikur ta kishte pranuar pashaporten -lol- Image :roll:
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”