"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Champions League

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Champions League

#1

Post by Arbëri » Wed Sep 29, 2010 10:18 pm

Champions League
Show Interi, ngec Barcelona, paqe mes Valencia dhe United (VIDEO)
Janë zhvilluar sot edhe ndeshjet e dyta mbetura të Champions League në grupet A-D. Inter bën poker në shtëpinë e tij kundër Werder Bremen duke fituar 4-0. Për të hedhur skuadrën gjermane në tapet ka menduar Eto’o i cili ka shënuar tre herë, ne minutat 21, 27 dhe 81 . Ndërsa në tabelen e golashënuesve është futur dhe Sneijder me golin e tij në minutën e 34. Ndeshja tjetër e grupit A, ajo mes Tottenham dhe Twentes ka përfunduar me rezultatin 4-1 ku shënues kanë qenë Van der Vaart, Pavluychenko (2) dhe Bale për vendasit ndërsa për Twenten ka shënuar Chadli golin e nderit.

Barcelona ka barazuar në Rusi me Spartakun e Moskës 1-1 ku golit të Noboa i është përgjigjur Villa ndërsa Lyon ka fituar në fushën e Hapoel Tel Aviv me rezultatin 3-1. Panathinaikos ka pësuar humbje në shtëpi kundër Kopenhagen me rezultatin 2-0 dhe Rangers ka fituar minimalisht 1-0 në fushën e tij kundër Bursasporit.
Shalke 04 fiton 2-0 kundër Benfica ku protagonistë kanë qënë Farfan në minutën e 73 dhe ish Milanisti Huntelaar në minutën e 85. Supersfida mes Valencias dhe Manchester United është mbyllur me rrjeta të paprekura.

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Bashkimi
Member
Member
Posts: 47
Joined: Sat Jul 16, 2011 2:07 am
Gender: Male

Re: Champions League

#2

Post by Bashkimi » Wed Aug 24, 2011 7:08 pm

Fenerbahce përjashtohet nga Liga e Kampioneve

UEFA ka përjashtuar nga çdo kompeticion europian ekipin Turk, Fenerbahcen pas implikimit të saj në "afare korruptive" ose më saktë shitjesh ndeshjesh në kampionatin Turk të sezonit të kalur.

Ky vendim është marrë sot në Nyon të Zvicrës duke e përjashtuar Fenerbahcen nga çdo kompeticion dhe duke mos marrë pjesë në hedhjen e shortit për sezonin e ri të Ligës së Kampioneve e cila hidhet ditën e premte.

Pas trazirave që ndodhën në Turqi pas zbulimit se në Kampionatin Turk sezonin e kaluar ka pasur një sërë ekipesh të cilat kanë qenë të implikuara në afare korruptive dhe ndër to ka qenë edhe ekipi kampion i Turqisë.

Kjo ka sjellë edhe arrestimin e shumë krerëve të klubeve të njohura turke në të cilat bën pjesë edhe presidenti i Fenerbahce, Aziz Yildirim. /albeu.com/
http://www.albeu.com/sport/fenerbahce-p ... eve/44261/

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#3

Post by Arbëri » Wed Dec 07, 2011 9:49 pm

City fiton, por Napoli kualifikohet

Image

Edhe përkundër fitores kundër Bayern Munichut me rezultat 2-0, Manchester City nuk ka arritur të kualifikohet për fazat e mëtutjeshme të kësaj gare, pasi vendin e dytë në Grupin A e ka zënë Napoli, falë fitores ndaj Villarealit me rezultat 2-0.

Goli i parë për Cityn erdhi nga David Silva në minutën e 36-të, ndërsa goli i dytë u realizua nga Yaya Toure në minutën e 52-të.

Ndërkohë në ndeshjen tjetër, Gokhan Inler (65’) dhe Marek Hamsik (76’) ishin lojtarët që shënuan për Napolin dhe dërguan skuadrën italiane në fazat e mëtutjeshme të Ligës së Kampionëve.

Në Grupin A, Bayern Munichu kualifikohet me 13 pikë, ndërsa Napoli me 11 pikë. Manchester City do të garojë në Europa Lige.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#4

Post by Arbëri » Wed Dec 07, 2011 9:53 pm

Lamtumirë United!

Image

Manchester United eliminohet nga Liga e Kampionëve. Skuadra zvicerane Basel me të cilën luajnë katër shqiptarë, ka arritur ta mposhtë Manchester Unitedin nga Liga e Kampionëve, pasi në takimin e fundit të fazës grupore ka fituar me rezultat 2-1.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#5

Post by Arbëri » Wed Dec 07, 2011 10:06 pm

Reali dhe Dinamo kualifikojnë Lyonin

Image

Reali ka shënuar fitore, edhe pse kualifikimin e pati fituar javë më parë. Megjithatë, fitorja e madrilenëve ka qenë fatale për Ajaxin, që humbi 0-3 në shtëpi nga Reali por i tha lamtumirë Champions Leagues.

Callejon shënoi në minutën e 14' për Realin, ndërsa Higuain më pas e dyfishoi në minutën e 42'. Callejon shenoi serish. Edhe pse Ajaxi është barazuar me pikë me Lyonin me nga tetë pikë, biletën e ka siguruar tutje skuadra franceze pasi ka shënuar plot 7 gola në udhëtim ndaj Dinamo Zagrebit, 1-7. Kjo ndeshje mbase do të jetë diskutimi dhe hetimi për ndonjë kurdisje të mundshme. /indeksonline/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#6

Post by Arbëri » Thu Dec 08, 2011 1:58 pm

Një fakt më shumë së D. Zagreb – Lion ishte marrëveshje

Image

Pas deklarimit të trajnerit të Ajaxit Frank De Boer se Uefa duhet të fillojë hetimet për manipulim rezultati në ndeshjen Dinamo Zagreb – Lyon, faktet për këtë kanë filluar të dalin. Kamerat në këtë sfidë kanë kapur një moment vërtet të dyshimtë. Pas golit të pestë të realizuar nga Gomis, mbrojtësi i Dinamo Zagrebit Domagoj Vida i afrohet sulmuesit të Lyonit dhe në një moment atij ia bën me sy. Dyshimet për këtë ndeshje filluan pas ndëshkimit të dyshimtë me karton të kuq të lojtarit të Dinamo Zagrebit Jerlo Leko në pjesën e parë, si dhe pranimit të plot 7 golave për një kohë prej 35 minutash.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#7

Post by Arbëri » Thu Dec 08, 2011 2:53 pm

Arbëri wrote:Një fakt më shumë së D. Zagreb – Lion ishte marrëveshje

Image

Pas deklarimit të trajnerit të Ajaxit Frank De Boer se Uefa duhet të fillojë hetimet për manipulim rezultati në ndeshjen Dinamo Zagreb – Lyon, faktet për këtë kanë filluar të dalin. Kamerat në këtë sfidë kanë kapur një moment vërtet të dyshimtë. Pas golit të pestë të realizuar nga Gomis, mbrojtësi i Dinamo Zagrebit Domagoj Vida i afrohet sulmuesit të Lyonit dhe në një moment atij ia bën me sy. Dyshimet për këtë ndeshje filluan pas ndëshkimit të dyshimtë me karton të kuq të lojtarit të Dinamo Zagrebit Jerlo Leko në pjesën e parë, si dhe pranimit të plot 7 golave për një kohë prej 35 minutash.
Golat :shock: :

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Morrison
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm
Gender: Male

Re: Champions League

#8

Post by Morrison » Thu Dec 08, 2011 3:22 pm

Dinamo-Lion mund te ket qene dhe nje marveshje, po Frank De Boer me gjith vellan e ti do bente mire te shikonte marrveshjen e lojtarve te Ajax-it nga Anita e me rradhe. Edhe pse nuk jam dakord per 2-golat e anulluar, goli i pare edhe mund te anullohesh po i dyti ne asnje menyre.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#9

Post by Arbëri » Fri Dec 09, 2011 4:05 pm

Përgjigja e UEFA-s: Nuk do ta hetojmë ndeshjen

Edhe pse mund të duket e çuditshme, organi më i lartë i futbollit europian, UEFA, nuk do të hapë asnjë hetim lidhur me rezultatin 1-7 që Lioni arriti të regjistrojë në transfertën kroate kundër Dinamos së Zagrebit. Edhe pse shumë hije dyshime rëndojnë mbi këtë takim, mbase disa gjeste duken edhe si fakte konkrete, komiteti i djeshëm ekzekutiv i UEFA-s ka specifikuar se nuk do të ngrejë asnjë grup hetimi. Madje këtë takim nuk do ta regjistrojë as si të dyshuar, sepse nuk ka asnjë fakt që e konfirmon këtë gjë. Pavarësisht pamjeve dhe akuzave të ngritura brenda 24 orëve të fundit, krerët e këtij organi kanë kërkuar dhe kanë gjetur informacione nga kompanitë e basteve më të mëdha në botë, lidhur me lëvizjet financiare të mundshme të këtij takimi. Shifrat kanë qenë më se normale, madje edhe nën të, duke u nisur nga fakti që një takim i tillë vlente kualifikimin për në 1/8-at e Ligës së Kampioneve. Dhe mbi bazën e tabulateve financiare të marra në dorëzim, këshilli ekzekutiv i drejtuar nga presidenti Mishel Platini ka vendosur se mbi takimin Dinamo Zagreb-Lion 1-7 (nuk ka asnjë hije dyshimi për të hapur një hetim, pavarësisht golave të shumtë dhe ndonjë thashethemi të ngritur”. Mesa duket, UEFA-s nuk i ka interesuar as syri i shkelur i mbrojtësit të Dinamos, Domagoj Vida, kundrejt sulmuesit të Lionit, Bafetimbi Gomis, pas golit të pestë të shënuar nga Lisandro Lopez.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#10

Post by Arbëri » Fri Dec 09, 2011 4:06 pm

Si thone me nje fjale "SHYQYR QE NUK MERREM ME BASTE " dhe te mjere ata qe ven baste :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Champions League

#11

Post by Sally » Fri Dec 09, 2011 4:15 pm

Arbëri wrote:Si thone me nje fjale "SHYQYR QE NUK MERREM ME BASTE " dhe te mjere ata qe ven baste :)


-hahaha- -hahaha-

Arberi sa fitove apo ''humbe'' ti ne ate ndeshje :roll: ?!
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#12

Post by Arbëri » Fri Dec 09, 2011 4:18 pm

Une :shock:

-nono-
:mrgreen:
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Champions League

#13

Post by Sally » Fri Dec 09, 2011 4:28 pm

Arbëri wrote:Une :shock:

-nono-
:mrgreen:


Image

U nxeh Lordi, me duket se nuk tregon te verteten Ti -hahaha- -hahaha-

-pis- Lordi hajde ketu, se nuk paska luajtur Arberi
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3813
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Champions League

#14

Post by Arbëri » Fri Dec 09, 2011 4:32 pm

Me jep nje reputacion po deshe te tregoj -haha-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Morrison
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:28 pm
Gender: Male

Re: Champions League

#15

Post by Morrison » Fri Dec 09, 2011 4:37 pm

Sally, Lordi le te ndjek Tan-Tirana ( Tanin ) se aji fiton sot 100 euro dhe humb te nesermen 120 -lol-

Arberi mos e ke frik Lordin se vetem te gav gav di te bej

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”