"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Barcelona fitoi betejën në Wembley

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Barcelona fitoi betejën në Wembley

#1

Post by Arbëri » Sat May 28, 2011 9:43 pm

Barcelona fitoi betejën në Wembley

Barcelona sonte në stadiumin e mirënjohur londinez Wembley tregoi se tash për tash është ekipi më i mirë në kontinentin e vjetër. Barcelona edhe me rezultat edhe me lojë (me kombinime, me pasime, mbajtje të topi, pasime dhe shutime në gol) deklasoi sonte Manchester Unitedin, i cili ishte i pafuqishëm dhe praktikisht inferior karshi ekipit fantastik dhe perfekt të Pep Gardiolas.

Ma golat e Pedros, Messit dhe David Vias ajo e mposhti Manchesterin pa i dhënë asnjë rast për ta rrezikuar. Golin e nderit për Unitedin e shënoi Rooney, por ky gol ishte e gjitha që praktikisht tregoi manchester në këtë finale të madhe, ngase barcelona pos në 10 minutat e para të ndeshjes, në tërë kohën arriti ta zhvilloi lojën e vet, ta mbaj topin dhe nëpërmes lojtarit me të mirë në botë Messit, i ndihmuar nga Pedro, David Via dhe Xavi dhe Iniesta në dhjetëra raste u tregua shume e rrezikshme për ekipin kundërshtar.Barcelona - Manchester Utd 3: 1
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Barcelona fitoi betejën në Wembley

#2

Post by Arbëri » Sat May 28, 2011 10:01 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”