"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Përleshje ndërmjet tifozëve kroatë dhe atyre grekë

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Përleshje ndërmjet tifozëve kroatë dhe atyre grekë

#1

Post by Arbëri » Sat Oct 08, 2011 7:19 pm

Përleshje ndërmjet tifozëve kroatë dhe atyre grekë
Image
Ndeshja kualifikuese për evropianin 2012 ndërmjet reprezentacionit të Greqisë dhe Kroacisë në Athinë është përshkruar me tensione jo vetëm në fushë, por edhe në tribuna, ku tifozët e të dyja kombëtareve janë përleshur ndërmjet vete.

Takimi është ndërprerë përkohësisht në minutën e katërt, për shkak se tifozët grekë kanë provokuar simpatizuesit kroatë, duke hedhur një mjet shpërthyes që ka shkaktuar zjarr në pjesën e tribunës ku ndodheshin ata.

Kjo ka shkaktuar zemërimin e kroatëve, të cilët kanë shkulur ulëse nga tribuna, ndërkohë që ka pasur përleshje mes tyre dhe tifozëve grekë, pas të cilës ka ndërhyrë policia që ka zbrazur pjesën e tribunës që ndante tifozët e të dyja ekipeve në stadiumin “Karaiskakis”.

Takimi ka vazhduar në minutën e tetë, ndërsa Greqia arriti të shënojë fitore me rezultat 2:0.

Pas kësaj fitoreje Greqia ka marrë pozitën e liderit me 21 pikë në grupin F, duke shtuar gjasat për kualifikim direkt në Euro 2012, derisa Kroacia ka 19 pikë në vendin e dytë.

Në këtë grup deri në fund të kualifikimeve do të zhvillohet vetëm edhe një xhiro, ku do të qartësohet gjithçka sa i përket pozitës së parë.


“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”