"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#1

Post by Sally » Sat Oct 13, 2012 12:31 pm

Exclusive: 5000 fansa serb do të udhëtojnë në Maqedoni

Shkup, 13 tetor - Pas përballjes me Kroacinë, Maqedoninë e pret një test i vërtetë, jo sportiv por atë të sigurisë. Jo-zyrtarisht gazeta “Zhurnal Plus” mëson se në ndeshjen e së martës ku Maqedonia do të pret Serbinë, në vendin tonë do të vijnë mbi 5000 fansa nga shteti fqinjë që kanë paralajmëruar nëpërmjet rrjeteve sociale edhe përkrahje maksimale për futbollistët e tyre.

Nga ana tjetër, ata kanë potencuar se do ti tregojnë maqedonasve se si bëhet tifo për skuadrën, duke potencuar revanshizëm për atë që ndodhi në kampionatin evropian që u zhvillua në Serbi një vit më parë, kur fansat e Maqedonisë e vërshuan këtë vend.

Nga ana tjetër, Ministria e Punëve të Brendshme të Maqedonisë ka paralajmëruar se do të bëj gjithçka që të ndërpres çdo incident qofshin ato edhe ndëretnike. Ndryshe, ky takim mund të shpallet edhe me rrezik të madh kur dihet se fansat serb mund të provokojnë në Shkup,
, si dhe të njëjtit të këndojnë kënga nacionaliste të drejtuar drejt shqiptarëve.
Last edited by Sally on Sat Oct 13, 2012 12:41 pm, edited 1 time in total.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Serbia: do ti tregojnë maqedonasve se si bëhet tifo

#2

Post by Sally » Sat Oct 13, 2012 12:35 pm

  si dhe të njëjtit të këndojnë kënga nacionaliste të drejtuar drejt shqiptarëve.  


:roll: ...mire gomari qe na ngordhi por edhe mizat nuk na lene rehat
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#3

Post by ALBPelasgian » Sun Oct 14, 2012 12:16 pm

Faktikisht, shqetesimi duhet te drejtohet gjetke. Artikulli, panevoje fare, i bjen alarmit se mund te ndodhin perleshje midis tifozeve serbe dhe atyre maqedone. Kjo nuk besoj qe do te ngjaje kur dihet qe tifozet e te dyja perfaqesueseve i bashkon fryma anti-shqiptare. Shqetesimi me i madh eshte se grupet ekstremiste serbe te cilat si gjihehere maskohen si tifoze mund te bejne shkaterrime e sulme ndaj shqiptareve dhe pronave te tyre ne Shkup, sic ka ngjare plot here ne te kaluaren.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#4

Post by Arbëri » Sun Oct 14, 2012 12:38 pm

Udhetojne por kane harru qe ketu jetojne edhe shqiptaret dhe hajne dajakun (para ndeshjes) : http://www.time.mk/read/8c46f3a192/5aea ... index.html
"Sulmohen fansat e Maqedonise ne lagje te shqiptareve , 5 prej tyre (slleveve) jane ne Spital ."
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#5

Post by Adriana » Mon Oct 15, 2012 4:20 pm

  Tifozët serb, kërcënojnë shqiptarët


Ndeshje e nesërme e futbollit në Shkup mes kombëtareve të Maqedonisë dhe Serbisë ka mobilizuar Ministrinë e Punëve të Brendshme në veçanti pas njoftimeve në media dhe rrjete të ndryshme sociale se huliganë dhe fansa të dy skuadrave më të mëdha serbe, do të shfrytëzojnë qëndrimin e kombëtares së tyre në Shkup, për të qëruar hesape me shqiptarët e Shkupit. MPB siguron se i ka ndërmarë të gjitha masat për parandalimin e çfarëdo incidenti më serioz dhe prishjen e rendit dhe qetësisë publike.
Ndeshje e nesërme e futbollit në Shkup mes kombëtareve të Maqedonisë dhe Serbisë ka mobilizuar Ministrinë e Punëve të Brendshme në veçanti pas njoftimeve në media dhe rrjete të ndryshme sociale se huliganë dhe fansa të dy skuadrave më të mëdha serbe, do të shfrytëzojnë qëndrimin e kombëtares së tyre në Shkup, për të qëruar hesape me shqiptarët. Portali serb “Kurir”, njofton se rreth 300 fansa të Partizanit dhe Cërvena Zvezdës të njohur për prishjen e rendit dhe nxitjen e incidenteve, sonte në mbrëmje do të nisen drejt Shkupit me makinat e tyre personale për të qëruar siç kanë thënë hesapet me shqiptarët. “Po përgatisim një surprizë të madhe për shqiptarët në Shkup që mirë të na mbajnë mend. Qëllimi është që ti gjejmë nëpër qytet dhe ti rrahim. Ne shkojmë atje në një regji private, dhe jo të organizuar, ashtu që mendojmë se pa problem do të jemi në Shkup”, kanë shkruar huliganët serb në rrjetet sociale. Por nga Ministria e Punëve të Brendshme thonë se kanë ndërmarrë masa shtesë për të parandaluar incidentet dhe paralajmërimet e huliganëve serb numri I të cilëve pritet të jetë në rreth 300.“Ministria e punëve të brendshme i ndjek paralajmërimet dhe deklaratat që arrijnë nëpërmjet mediume të caktuara, por deri tani nuk ka asnjë vërtetim zyrtar lidhur me to. Megjithatë, MPB do të ndërmarr të gjitha mjetet e nevojshme për sigurimin e ndeshjes, si nga aspekti i masave për zhvillimin e sigurt të komunikacionit ashtu edhe nga aspekti i masave për parandalimin e çfarëdo incidenti më serioz dhe prishjen e rendit dhe qetësisë publike. Jemi në kontakt edhe me policinë e Serbisë dhe në pajtim me kontratën që kemi nënshkruar në Shkup veç më kanë arritur 4 anëtarë të ministrisë së punëve të brendshme të Serbisë të cilët duhet të na ndihmojnë nëse ka incidente të palakmueshme”, ka përfunduar zëdhënësi I MPB-së, Ivo Kotevski.
Federata serbe e futbollit, duke dashur të amnestohet nga incidentet e mundshme të këtyre huliganëve nëpër rrugët e Shkupit, por edhe në stadiumin “Filipi i Dytë” nga homologët e saj nga FFM –ja, zyrtarisht nuk ka kërkuar asnjë biletë. Për këtë shkak nga ana e FFM-së, në asnjërën nga katër tribunat e stadiumit nuk ka të ndarë hapësirë të posaçme në të cilën do të vendoseshin fansat serb. Kohë më pare në një takim me gazetarë nga FFM-ja u tha në rast se ndonjë fans orvatet në stadium të hyjë me shenja të kombëtares së Serbisë, nuk do ti lejohet hyrja në stadium. Ndeshje e futbollit Maqedoni-Serbi luhet për kualifikimet e botërorit që vitin e ardhshëm mbahet në Brazil.
Safet Ademi  Tregoni kujdes vellezer nga bashkpunimi sllav, ata edhe pse me njeri-tjetrin kan probleme nuk pushojne kurre se bashkpunuari kur bije puna per ne shqiptaret. Tregohuni te vemendshem.... nuk do ishte lajme i mire per ne te na arrestohen shqiptare nga kjo rrace e ndyre, qe duhet te ishte shfarrosur nga faqja e dheut.....
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
arianmarku
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Wed Jul 21, 2010 9:44 pm
Gender: Male
Location: Finland

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#6

Post by arianmarku » Mon Oct 15, 2012 9:23 pm

D.m.th. e pranojnë se po vijnë në një qytet shqiptar.

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#7

Post by Arbëri » Mon Oct 15, 2012 9:46 pm

Huliganët serb, policia blindon Shkupin

Image

Ministria e Punëve të Brendshme në Maqedoni ka ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme për të siguruar rendin dhe qetësinë lidhur me ndeshjen e nesërme Maqedoni-Serbi.

Masat e përforcuara të sigurisë vijnë pas paralajmërimeve dhe kërcënimeve të huliganëve serb se do të përballen dhe do të qërojnë hesapet me shqiptarët në Shkup, njofton INA.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#8

Post by Arbëri » Mon Oct 15, 2012 9:47 pm

Te pergaditur jemi !
Ju "mirepresim " :)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#9

Post by Arbëri » Mon Oct 15, 2012 11:24 pm

Shvercerat mesazh huliganëve serb, kush kërkon sherr, do të gjej
Ndryshe, Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë, pas këtyre paralajmërimeve, ka rritur masat e sigurisë nëpër kryeqytet

Image

Pas paralajmërimeve se tifozët serb në mënyrë të organizuar do të vijnë rreth 300 sot, (e martë) në Shkup, kur edhe luhet ndeshja futbolistike Maqedoni-Serbi, me qëllim që të rrahin çdo shqiptar, kanë reaguar tifozët shqiptar të Maqedonisë, Shvercerat.
“Ne mesazhin e tyre të shpërndarë në rrjetin social Facebook, thuhet “Jemi të përgatitur kur të duan ata dhe ku duan ata. Ne e sundojmë Shkupin ne e vendojmë ligjin ne kryeqytet. Do ti mirëpresim ashtu siç e kërkuan vet. Nëse kërkojnë sherr, sherr do gjejnë ,nëse i kërkojnë vendbanimet e shqiptarëve le të hyn atje e të shohim se si do të dalin prej atje. E gjitha është një paradoks i pa besueshëm i Shvercerave, kush i del para prej Shvercerave humbën” thuhet në mesazhin e tifozëve shkupjan.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#10

Post by Sally » Tue Oct 16, 2012 1:05 am

Image

-itsok- -bravo- Punimi me i bukur qe kam pare ne jeten time, ju befte dita njemije atij qe e ka bere
Nuk pushoj dot se qeshuri kur shikoj -hahaha- patoket te kapur nga qafa -lol-
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#11

Post by Arbëri » Tue Oct 16, 2012 1:24 pm

Huliganët serb hanë dajak në Shkup

Image

Një grup prej dhjetë huliganësh serb janë rrahuar të martën nga dhjetëra të rinj shqiptarë, në afërsi të Çarshisë së Vjetër të Shkupit. Serbët, tifozë të kombëtares serbe të futbollit, që sonte pritet të ndeshet me kombëtaren e Maqedonisë, në orët e mesditës së martë ishin nisur drejt Çarshisë me qëllim që të provokojnë shqiptarët, ndërkohë që rrugës për në këtë pjesë, kishin filluar të bërtasin fyerje antishqiptare dhe anti-Kosovë. Me këtë rast, të revoltuar nga provokimi, dhjetëra të rinj shqiptarë dhe kalimtarë të rastit, kishin filluar të godasin serbët, të cilët pasi kanë marrë goditje të shumta, kanë ikur në drejtim të sheshit të Shkupit. Në Ministrinë e Punëve të Brendshme informojnë se dy tifoz serb, për shkak të lëndimeve të rënda trupore, kanë mbaruar në Spitalin e Qytetit, ku edhe janë marrë në pyetje nga efektivët e policisë. Me këtë rast, në polici informojnë se dy të lënduarit janë serb nga Podgorica e Malit të Zi, të cilët kanë mohuar të kenë provokuar shqiptarët, edhe pse me vete kanë pasur mjete piroteknike. Tashmë, pjesëtarë të shumtë të policisë po qarkullojnë në qendrën tregtare “Mavrovasja”.
http://www.koha.mk/aktuale/18387.html
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#12

Post by Arbëri » Tue Oct 16, 2012 1:37 pm

Foto e dy të tifozëve serb në Shkup

Image

DY SRB TE RRAHUR ndersa 10 huligan te tjer jan derguar ne spital. Nje dedikim per srbofilat .
Tv shteteror : http://mtv.com.mk/al
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#13

Post by Rina » Tue Oct 16, 2012 7:20 pm

Marun tu honger dajak prej shqiptareve kta fare pakurrizoresh -haha-

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#14

Post by Arbëri » Tue Oct 16, 2012 9:05 pm

Rina wrote:Marun tu honger dajak prej shqiptareve kta fare pakurrizoresh -haha-
Me mire qe si ke pa LIVE oj Rine , se vertet t'kish ardhun gjyna pre tyne ;)


-----------------------------------

Përsëri sonte dajak për huliganët serb, tani një i tyre plagosur me thikë
(3 te lenduar me thike deri tani)

Image

Edhe tre tifoz serb janë rrahur dhe lënduar në mbrëmje para fillimit të ndeshjes Maqedoni-Serbi, njofton televizioni Telma. Të tre tifozët janë rrahur keqas ndërsa njëri nga tifozët serb është lënduar rëndë pasi është ka plagë nga thika dhe po mbahet nën vëzhgim mjekësor në Klinikën e Shkupit.
Sipas policië, një grup qytetarësh pranë Shtëpisë së Mallrave “Most” kanë sulmuar tifozët serb nga Beogradi të moshës 20 vjecare njëherit me gurë ndërsa njëri prej tyre është sulmuar me thikë.

Ky është incident tjetër nga ajo kur në mesditë u rrahën dy tifoz serb që kane provokuar dhe kanë dashur të rrahin një të ri shqiptar, transmeton Shqipmedia.

Për incidentin që ndodhi gjatë ditës me FOTO dhe VIDEO në vazhdim: http://shqipmedia.com/portal/tifozet-se ... -ne-shkup/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3811
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Serbia: do ti tregojmë maqedonasve se si bëhet tifo

#15

Post by Arbëri » Tue Oct 16, 2012 9:11 pm

Me gjeresisht ne TV shteteror te MK ,me poshte video: http://mtv.com.mk/al/al/lajme/maqedoni/ ... U.facebook
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”