"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

'Tifozët e Bursasporit' këndojnë Oj Kosovë o Nëna Ime

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

'Tifozët e Bursasporit' këndojnë Oj Kosovë o Nëna Ime

#1

Post by Adriana » Mon Oct 27, 2014 9:43 am

Tifozët e klubit Bursaspor, kanë regjistruar një video mjaft interesante, ku ata shihen duke kënduar një prej këngëve legjendare shqiptare kushtuar Kosovës. “Oj Kosovë, oj Nana Ime”, nga Shkurte Fejza. Bursa është një qytet Turk me një popullatë të madhe me origjinë shqiptare, gjë që edhe i jep kuptim këndimit të tyre.

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”