"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

A do i anulohet Italisë titulli i Botërorit 2006?

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply

A do i hiqet Italisë titulli i Botërorit?

Po
0
No votes
JO
2
100%
Nuk e di
0
No votes
 
Total votes: 2

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

A do i anulohet Italisë titulli i Botërorit 2006?

#1

Post by Adriana » Tue Feb 23, 2016 7:14 am

Gjermania këto ditë është mbërthyer nga ethet e lajmit se Botërori i vitit 2006 është blerë. Thuhet se Komisioni i Ofertës në Gjermani ka blerë disa nga votat për organizimin e Botërorit. Gazeta Bild shkruan se kreu i Federatës Gjermane të Futbollit (DFB), Wolfgang Niersbach dhe Franz Beckenbauer do vihen nën hetim nga Komisioni i Etikës në FIFA, duke rrezikuar edhe pezullimin. Kjo gazetë u jep përgjigje disa pyetjeve kryesore pas këtij skandali:
Gazeta Bild/17 Tetor 2015

A do i hiqet Italisë titulli i Botërorit?

Me shumë gjasë jo. Në sportet amerikane dhe në Tour de France, titulli mund të hiqet për doping apo manipulime të tjera. Në Botërorin e Futbollit kjo nuk është e mundur, pasi vetë turneu nuk ka pasur probleme.

Sa është fituar nga Botërori i vitit 2006?

Pas zbritjes së taksave dhe kthimit të subvencioneve tek FIFA, mbetet një fitim prej 50.6 milionë eurosh (gjysma shkon për federatat e futbollit në Gjermani).

A mund të bëhet sërish Niersbach shefi i UEFA-s?

Pas pezullimit të Michel Platini, shefi i Federatës Gjermane të Futbollit (DFB) shihej si favorit. Lajm i mirë për të është se nuk ka asnjë provë për akuzat, siç shkruan Spiegel. Megjithatë vetë Niersbach duhej të kishte informuar federatën për hetimet e kryera në verë.

A mund të ketë pasoja ligjore?

Mundet! Nëse 6.7 milionë euro janë transferuar nga një llogari e DFB tek FIFA, rrezikon të ketë hetime financiare. Kjo sepse bilancet e DFB nuk do jenë të sakta.

A duhet të kemi frikë për organizimin e Europianit në vitin 2024?

Në këto kushte, jo. Ka një marrëveshje me anglezët. Ata do marrin finalen e Europianit në vitin 2020, ne të gjithë turneun në vitin 2020. Fituesi i Europianit shpallet në vitin 2017.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3199
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: A do i anulohet Italisë titulli i Botërorit 2006?

#2

Post by Adriana » Tue Feb 23, 2016 7:40 am

Le te denohet gjermania (ata pjestar) qe kane blere votat per organizimin e boterorit, dhe jo djersa e lojtareve te pafajshem...

Me kete lajm mu kujtua nje shprehje: vetem hajduti e ka frike hajdutin, keshtu dhe puna ketyre, nuk pushuan se derdellisuri keto vitet e fundit: Rusia bleu votat per boterorin 2018, Qatar bleu votat per boterorin 2022, ata blen votat per..., keta blen votat per..., etj, etj, etj... dhe ja me ne fund ku dolen edhe keta ''te ndershmit'' ne listen e ...... !
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”