"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

EURO 2016 gjysmefinalja: Portugalia vs Uellsi

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply

Cili ekip do te kaloje ne finale?

Poll ended at Sat Jul 16, 2016 5:25 pm

Portugalia
0
No votes
Uellsi
1
100%
 
Total votes: 1

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

EURO 2016 gjysmefinalja: Portugalia vs Uellsi

#1

Post by Rina » Wed Jul 06, 2016 5:25 pm

.....

Sonte luhet gjysmefinalja e pare e Euro 2016 ne mes Portugalise dhe Uellsit ne ora 21:00.

........
Coleman-Williams: Portugalia nuk është vetëm Ronaldo

Të gjithë pyesin se si do t’ia bëjë Uellsi për të ndalur Cristiano Ronaldon. Përgjigjen më të saktë mund ta japë vetëm trajneri Chris Coleman, strategu i skuadrës debutuese të Europianit, që jashtë cdo parashikimi është rreshtuar mes katër më të mirave të turneut.

“Ronaldo është një futbollist i talentuar dhe me mentalitet fituesi. Të njëjtën gjë mund të themi edhe për djaloshin tonë, Gareth Bale. E mbaj mend Cristianon kur luante te Manchester United, unë isha trajner i Fulhamit. Ai shënoi në minutën e fundit ndaj nesh dhe ne humbëm 2-1. Ai bëri dicka të jashtëzakonshme, ishte i pandalshëm. Mendoj se do të jetë interesante mënyra sesi do ta ndalojmë.”

Coleman, i jep udhëzimet nga pankina, por detyrat e tij duhet t’i zbatojnë futbollistët të udhëhequr nga kapiteni Ashley Williams. Qendërmbrojtësi i Swansea, në Premier League, kujton se Portugalia nuk mund të jetë vetëm Ronaldo.

“Mendoj se Ronaldo është një nga futbollistët më të mirë në botë, por ata kanë futbollistë të tjerë shumë të talentuar, kështu që nuk mund të jemi të fokusuar vetëm te Cristiano. Ne duhet të bëjmë lojën tonë dhe t’i respektojmë kundërshtarët për atë që u takon. Duhet t’i neutralizojmë si skuadër dhe jo duke menduar vetëm te individë të vecantë.”

Pa Aaron Ramsey dhe Ben Davies në formacion, për Uellsin bëhet edhe më e vështirë, por Williams këmbëngul se kushdo që
do të zbresë në fushë do të bëjë më të mirën.

“Forca jonë ka qenë gjithmonë grupi i bashkuar. Nuk janë vetëm 11 futbollistët në fushë por edhe ata që qëndrojnë në stol. Më vjen keq për Ben Davies dhe Aaron Ramsey, ata kanë zhvilluar një turne të jashtëzakonshëm, por unë jam i bindur se djemtë tjerë që do t’u jepet mundësi të luajnë në Europian, do të japin maksimumin.”
Portugalia, Santos: Dëshirojmë të shkruajmë historinë

Fernando Santos nuk dëshiron ta shohë Portugali-Uells si një sfidë mes Cristiano Ronaldos dhe Gareth Bale. Trajneri i luzitanëve e merr me sportivitet gjysmëfinalen e parë të Europianit, madje nuk ngurron të bëjë humor për të shmangur tensionin.

“Ronaldo dhe Bale janë dy lojtarë me shumë eksperiencë dhe që janë mësuar me kaq shumë presion. Mirëpo kjo ndeshje nuk është vetëm mes tyre. Janë shumë futbollistë te të dyja skuadrat që kërkojnë të shkojnë në finale. Nëna ime dikur më thoshtë se gjëja më e rëndësishme është të zgjohemi në mëngjes, sepse do të thotë se jemi gjallë.”

Më pas Santos lë të kuptohet se ka dyshime për sa i përket formacionit titullar.

“Të shohim se në cfarë gjendjeje do të jetë Pepe. Kemi nevojë për lojtarë që japin 100%. Ne dëshirojmë të shkruajmë historinë. E kaluara ka rëndësi për të gjithë, por e përsëris ne duam të hyjmë në histori. Ndaj Uellsit mund të hedhim një tjetër hap drejt suksesit final, por do të kemi një kundërshtar shumë të fortë. Do të jetë e vështirë dhe shpresoj që të luajmë me të njëjtën përulësi.”
http://www.supersport.al/
Last edited by Rina on Wed Jul 06, 2016 5:42 pm, edited 1 time in total.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: EURO 2016 gjysmefinalja: Portugalia vs Uellsi

#2

Post by Rina » Wed Jul 06, 2016 5:35 pm

Shpresoj qe ta kaloje uellsi, portugalia ska shfaqe ndonje loje te mire gjate ketij kampionati.

Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”