Page 1 of 1

EURO 2016 gjysmefinalja: Portugalia vs Uellsi

Posted: Wed Jul 06, 2016 5:25 pm
by Rina
.....

Sonte luhet gjysmefinalja e pare e Euro 2016 ne mes Portugalise dhe Uellsit ne ora 21:00.

........
Coleman-Williams: Portugalia nuk është vetëm Ronaldo

Të gjithë pyesin se si do t’ia bëjë Uellsi për të ndalur Cristiano Ronaldon. Përgjigjen më të saktë mund ta japë vetëm trajneri Chris Coleman, strategu i skuadrës debutuese të Europianit, që jashtë cdo parashikimi është rreshtuar mes katër më të mirave të turneut.

“Ronaldo është një futbollist i talentuar dhe me mentalitet fituesi. Të njëjtën gjë mund të themi edhe për djaloshin tonë, Gareth Bale. E mbaj mend Cristianon kur luante te Manchester United, unë isha trajner i Fulhamit. Ai shënoi në minutën e fundit ndaj nesh dhe ne humbëm 2-1. Ai bëri dicka të jashtëzakonshme, ishte i pandalshëm. Mendoj se do të jetë interesante mënyra sesi do ta ndalojmë.”

Coleman, i jep udhëzimet nga pankina, por detyrat e tij duhet t’i zbatojnë futbollistët të udhëhequr nga kapiteni Ashley Williams. Qendërmbrojtësi i Swansea, në Premier League, kujton se Portugalia nuk mund të jetë vetëm Ronaldo.

“Mendoj se Ronaldo është një nga futbollistët më të mirë në botë, por ata kanë futbollistë të tjerë shumë të talentuar, kështu që nuk mund të jemi të fokusuar vetëm te Cristiano. Ne duhet të bëjmë lojën tonë dhe t’i respektojmë kundërshtarët për atë që u takon. Duhet t’i neutralizojmë si skuadër dhe jo duke menduar vetëm te individë të vecantë.”

Pa Aaron Ramsey dhe Ben Davies në formacion, për Uellsin bëhet edhe më e vështirë, por Williams këmbëngul se kushdo që
do të zbresë në fushë do të bëjë më të mirën.

“Forca jonë ka qenë gjithmonë grupi i bashkuar. Nuk janë vetëm 11 futbollistët në fushë por edhe ata që qëndrojnë në stol. Më vjen keq për Ben Davies dhe Aaron Ramsey, ata kanë zhvilluar një turne të jashtëzakonshëm, por unë jam i bindur se djemtë tjerë që do t’u jepet mundësi të luajnë në Europian, do të japin maksimumin.”
Portugalia, Santos: Dëshirojmë të shkruajmë historinë

Fernando Santos nuk dëshiron ta shohë Portugali-Uells si një sfidë mes Cristiano Ronaldos dhe Gareth Bale. Trajneri i luzitanëve e merr me sportivitet gjysmëfinalen e parë të Europianit, madje nuk ngurron të bëjë humor për të shmangur tensionin.

“Ronaldo dhe Bale janë dy lojtarë me shumë eksperiencë dhe që janë mësuar me kaq shumë presion. Mirëpo kjo ndeshje nuk është vetëm mes tyre. Janë shumë futbollistë te të dyja skuadrat që kërkojnë të shkojnë në finale. Nëna ime dikur më thoshtë se gjëja më e rëndësishme është të zgjohemi në mëngjes, sepse do të thotë se jemi gjallë.”

Më pas Santos lë të kuptohet se ka dyshime për sa i përket formacionit titullar.

“Të shohim se në cfarë gjendjeje do të jetë Pepe. Kemi nevojë për lojtarë që japin 100%. Ne dëshirojmë të shkruajmë historinë. E kaluara ka rëndësi për të gjithë, por e përsëris ne duam të hyjmë në histori. Ndaj Uellsit mund të hedhim një tjetër hap drejt suksesit final, por do të kemi një kundërshtar shumë të fortë. Do të jetë e vështirë dhe shpresoj që të luajmë me të njëjtën përulësi.”
http://www.supersport.al/

Re: EURO 2016 gjysmefinalja: Portugalia vs Uellsi

Posted: Wed Jul 06, 2016 5:35 pm
by Rina
Shpresoj qe ta kaloje uellsi, portugalia ska shfaqe ndonje loje te mire gjate ketij kampionati.