"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#31

Post by Arban bArbArian » Tue Nov 22, 2016 8:28 am

Arban bArbArian wrote:gjaku sbahet uj jo , me Gjë Ar pn kurr skena me ec perpara , une e kom than edhe po e thom prap , prej Aristidh Koles kom fillu me pa metoden edhe tverteten prej juve kom msu shum edhe e kom than dikun edhe e falenderoj Zotin qe ju ka dhan dije po problemi qe kini per menimin tem osht menjemadhsia , menoni qe veq ju duhet me dit , menjemadhsia ndije osht per menimin tem ma e keqja , massi folt qka folt at'her un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , po ni sen e kerkoj pi juve , masi erdht nkto perfundime shlyni/shfinin krejt komentet e mija , bonu burra ose pranone qe e kom me ven oshe fshini krejt :D
ps as qe e di qa o spami bile po nejse , per me pa duhet sy e Anglisht synit i thojn 'aj' qe gjenDET n'Det-aj edhe osht shum h-aj
https://youtu.be/wZezkcUKG7s

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#32

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 2:22 pm

Arban bArbArian wrote:gjaku sbahet uj jo , me Gjë Ar pn kurr skena me ec perpara , une e kom than edhe po e thom prap , prej Aristidh Koles kom fillu me pa metoden edhe tverteten prej juve kom msu shum edhe e kom than dikun edhe e falenderoj Zotin qe ju ka dhan dije po problemi qe kini per menimin tem osht menjemadhsia , menoni qe veq ju duhet me dit , menjemadhsia ndije osht per menimin tem ma e keqja , massi folt qka folt at'her un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , po ni sen e kerkoj pi juve , masi erdht nkto perfundime shlyni/shfinin krejt komentet e mija , bonu burra ose pranone qe e kom me ven oshe fshini krejt :D
Ketu askush nuk po demonstron mendjemadhesi. Qellimi i ketij forumi eshte te diskutojme idete dhe jo ti luftojme ato me menyra tinzare, duke e permbytur forumin me ide te marra, pa folur per gjuhen me te cilen ato transmetohen. Ne kemi nevoje te lartesojme racen dhe kulturen tone, por qasja jone duhet te jete e argumentuar me arsye, realiste dhe aspak derdellitje e lodhshme.
Behuni burra dhe pranoni? Çfare prisni prej nesh ju zoti Arban, te na kape deliri dhe cmenduria, duke marre per te mireqene cdo lloj brockulle, qe duket si proshqiptare, por ne thelb eshte kundra tyre. Cdo pjesetar i respektuar I ketij forumi, ne te gjitha prurjet e tyre, perpiqet te jete sa me serioz ne argumenta dhe komunikim, prandaj mos kerko prej nesh te fshijme postimet, por respekto komunitetin qe shkruan dhe meson ne kete forum.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#33

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 2:26 pm

Ja arrite pjeserisht qellimit tend per te devijuar diskutimet nga tema, por karvani do e vazhdoj rrugetimin e tij.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#34

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 2:47 pm

Arban bArbArian wrote: un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , ......
Meqe jemi tek gjuha angleze, do te te thosha: 'please' dhe kjo vlen per te gjithe xhelozat, inatcinjte, cmirezinjte, qe kane qene me pare ne kete forum ose mendojne te hyjne.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#35

Post by Zeus10 » Wed Nov 30, 2016 8:07 pm

Folja angleze 'prevent' qe perkthehet parandaloj ne shqipen e sotme, me te drejte thuhet qe e ka nje lidhje me latinishten, por lidhja qendron vetem per pjesen e parafjales pre(prae-lat) dhe kjo jo e drejtperdrejte. Kjo folje eshte e perbere nga dy pjese:

pre----> parafjale e te njejtit kuptim me para ne shqip, qe i eshte bashkengjitur fjales pasardhese(si ne: preface, preassign, predetermined etc)
vent---> pjesa e dyte e fjales qe ploteson gjithe kuptimin, por qe ska fare te beje me rrenjen latine ven(venire), vjen(shqip)

Ajo ne fakt eshte folja shqipe vë(vend-os)

Perkthimi i sakte i prevent eshte ne fakt paravend-os

kemi kalimin e zakonshem d--->t, pra nga nje tingull i zeshem ne ate te pazeshem, qe ndodh brenda dhe midis gjuheve(kemi arsyetuar dhjetera raste te ketij kalimi).
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Aimilius
Member
Member
Posts: 17
Joined: Sun Nov 13, 2016 3:14 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#36

Post by Aimilius » Tue Feb 20, 2018 1:32 am

Po shfetoja fjalorin e Daniel Voskopojarit edhe me kapi syri fjalë Turjelë që në të folmen e vjetër thuhej Truell/Druell (me rrënjë fjalën dru)
dmth druell është shumë e ngjashme me fjalën drill,
edhe për më tepër fjala drill ka i ka ruajtur te dyja l-te.

Truell (fjala 560)
http://www.shqipopedia.org/gjuhesi/fjal ... politit/12

Drill (anglisht)
http://anglisht.shqipopedia.org/drill

Poshnjari
Member
Member
Posts: 10
Joined: Thu Jan 02, 2020 12:51 pm
Gender: Male
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#37

Post by Poshnjari » Thu Jan 02, 2020 1:13 pm

Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#38

Post by Zeus10 » Thu Jan 02, 2020 3:01 pm

Poshnjari wrote:
Thu Jan 02, 2020 1:13 pm
Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?
Cfarë paskemi vjedhur ne nga të tjerët , Poshnjari?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Poshnjari
Member
Member
Posts: 10
Joined: Thu Jan 02, 2020 12:51 pm
Gender: Male
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#39

Post by Poshnjari » Sat Jan 18, 2020 12:25 am

Zeus10 wrote:
Thu Jan 02, 2020 3:01 pm
Poshnjari wrote:
Thu Jan 02, 2020 1:13 pm
Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?
Cfarë paskemi vjedhur ne nga të tjerët , Poshnjari?
Pse pak fjale te huaja kemi ne? -waiting-
Teknologjia sot

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#40

Post by Zeus10 » Sat Jan 18, 2020 1:22 pm

Poshnjari wrote:
Sat Jan 18, 2020 12:25 am
Zeus10 wrote:
Thu Jan 02, 2020 3:01 pm
Poshnjari wrote:
Thu Jan 02, 2020 1:13 pm
Po pse vetem ne do vjedhim nga te tjeret?
Cfarë paskemi vjedhur ne nga të tjerët , Poshnjari?
Pse pak fjale te huaja kemi ne? -waiting-
Popujt dhe kulturat, kembejne natyrshem fjale dhe kuptime dhe kjo nuk mund te konsiderohet vjedhje, por ne raport me ate qe kemi dhene, mund te thuhet se kemi marre shume pak.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Poshnjari
Member
Member
Posts: 10
Joined: Thu Jan 02, 2020 12:51 pm
Gender: Male
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#41

Post by Poshnjari » Sat Jan 25, 2020 9:56 pm

Po pse cfare fjalesh pasi dhene ne tek te tjeret?
Teknologjia sot

Post Reply

Return to “Linguistikë”