"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gjuha mëmë: fut, put dhe fit.

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

HylliArbenor
Senior Member
Senior Member
Posts: 108
Joined: Thu Dec 09, 2010 7:50 pm
Gender: Male

Re: Gjuha mëmë: fut, put dhe fit.

#16

Post by HylliArbenor » Sun Jan 02, 2011 4:41 am

thjesht qe Apollonia, ashtu si Butrinti, jane qytete te ndertuara me stil arkitekturore greke. pa dyshim mund te jene ndertuar nga elementi shqiptare prezent aty sipas "arkitektures me ne ze te kohes", po nuk shoh çfare rendesie mund te kete. personalisht jam shume me i terhequr nga vendet si Bylisi, o varret malore, varret madheshtore se Bosnjes ne Glasinac, Belotiç, Stolac (per mos te folur per misterin e piramidave kolosale te zbuluara ca vite me pare)dhe natyrisht nga kultura e Hallstatt-it, ne te cilet elementi ilir "shperthen" ne gjithe origjinalitetin dhe madheshtine e tij. monumentet ku influksi kulturore grek esht i fuqishem nuk me terheqin dhe aq shume.
nuk e kuptoj pyetjen "Cfare kupton ti me artin te keshtuquajtur grek, arkitekture "greke" apo gjuhe te lashte "greke" ?-esht mbase ne vazhdim ndonje proces mohimi te Hellenizmit? shpresoj qe jo..thjesht ato jane prodhimi shpirterore e material i popullit greke antik (o me saktesisht e "tribuve" qe e perbenin).gjuha "zyrtare" u konsolidua ne dialektin Attik te Athines se shek.te 5 me njerez si Eskili, Sofokli,Euripidi, Thukidi, Hippocrati,Herodoti, filosofe si Platoni, Sokrati, Aristoteli, dhe shtetare si Perikli, arkitektura dhe skulptura e lashte e periudhes helenistike dhe klasike e dime çfare i dhuroj botes, besoj ska nevoj te listojme arritjet kulturore te Greqise se lashte. "ti japim Cezarit çfare esht i Cezarit". :)

User avatar
Orakulli
Star Member
Star Member
Posts: 609
Joined: Sun Jun 14, 2009 5:40 am
Gender: Male
Location: USA

Re: Gjuha mëmë: fut, put dhe fit.

#17

Post by Orakulli » Sun Jan 23, 2011 6:33 am

Eshte nje genjeshter O hyllin qe ti fatekeqesisjhte e beson. Bile edhe Cezari eshte nje genjeshter.
Nese eshte dikush i zoti ta vertetoj, thuajana?
Ne kohet moderne eshte e m(b)animb(p)uluar historia e para dyqind vjeteve,ndersa ti na ben te sigurte nje histori te dale nga nje dere e vetme me emrin Kishe.Kuptohest sic ka vetem nje zot, duhet te kishte edhe vetem nje superkulture.Sic eshte Zoti eshte i glorifikuar, ashtu duhet te ishte edhe kjo siperkulture.
Ka shume mashtrim ne librat e tyre , Hyllin, deri edhe emrat e autoreve jane te dyshimte per ekzistencen e te zoterve te tyre reale, ashtusi edhe emrat e kopjuesve qe, jo vetem jane lene jashte historie, por edhe habitmerisht nuk kane bere as edhe nji shkrim te tyre per ngjarje t'kohes qe benin kopjet. Nje shkrueso-kopjues i mesjetes se hershme, kur filloj kjo pune, kohe ishte araz ne nje shkrimtar te sotem, por cuditerisht ata nuk kane emra. Ata nuk ekzistojne ne asnji lloj forme qe le shenje historike. Sic duket njekohesisht shkruano-kopjonin edhe Biblen, e cila edhe ajom cuditerisht ka te njeten histori te shkrimit te saj me historine e librave 'antike". Tym, mjegull se njerezit e pakenduar besojne cdo gje qe e shikojne te shkruar, pamvaresisht se nga kush, kur dhe ku.
Shiko njesine: "m(b)anip(b)uluar" per te kuptuar Historine Hyllin. Vetem gjuha eshte mjeti i vetem qe tregon madheshtine e te pareve te Shqiptareve ne Historine e Europes dhe tregon njekohesisht edhe genjeshtren e madhe.
Grek-Graecam do te thote perzierje racash se dobeta, ose raca e dobet, e bute. E thote vete greqishtja se cfare shte "Graecam".
Eshte njesoj me termin *amalgam:
c.1400, "blend of mercury with another metal; soft mass formed by chemical manipulation," from O.Fr. amalgame or directly from M.L. amalgama, "alloy of mercury (especially with gold or silver)," an alchemists' word, perhaps an alteration of L. malagma "poultice, plaster," probably from Arabic al-malgham "an emollient poultice or unguent for sores (especially warm)" [Francis Johnson, "A Dictionary of Persian, Arabic, and English"], perhaps from Gk. malagma "softening substance," from malassein "to soften," from malakos "soft."

Ndersa Shqiptaret ne kohet moderne erdhen burra,njengjyresh dhe te ashper.
E di ti shprehjen e Bajronit per Shqiptaret?
Duhet te dish qe nuk ka ndryshime te medha ne ta ne kohen e tashme.
Image

Post Reply

Return to “Linguistikë”