"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

Diskutim profesional për gjuhën.

Moderators: Mallakastrioti, bardus

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#16

Post by rrëqebull » Sun Nov 20, 2016 12:04 am

Qënkan thartuar e përcëlluar keqas shqiptarofobët e PBDNJ-ës dhe janullatosistët me sa duket. I paska verbuar keqas tërbimi që u jep faktími i stërfuqisë shpjeguese dhe lashtësí'shmjegulluese të Gjuhës Shqipe; fuqi e cila as për së largëti nuk krahasohet me artificialurinat e mëvonshme "latinishten" dhe "greqishten" të cilat nuk i shpjegojnë dot fjalët "e tyre" ashtu siç ua shpjegon Gjuha Shqipe nga e cila kanë marrë lëndë gjuhësore të panumërt (për vet faktin se sa më larg në kohë të shkosh aq më i saktë është barazimi latin = iliroperëndimor, grek = ilirojugor).

Kjo ndërhyrje qelb erë smire dhe/apo përpëlitjeje abrahamiku/internacionalisti/ trillimtari me pagesë të globalistëve/BE-së (se ata janë të interesuar që të nxjerrin thagma të llojit "ballkanasit janë të gjithë një mall prandaj Shqiptarët të hapin rrugë dhe të sllavo-greqizohen pa bërë shumë dëngla").

Kundërmon 100 km larg që ke ardhur në këtë forum me një mision të caktuar porsi shkarravitësi-me-pagesë "Arban bArbArian" (firma në çeqet e të cilit ka gjasë të jetë e njëjtë me firmat në çeqet që merr ti) i cili pa askurrfarë dyshimi ka për mision që t'i ndotë kërkimet fjalëhetimore që kryen mjeshtërisht në këtë forum nga gjuhëtarë të zotë si Zeusi10 apo bardusi, duke shpërndarë hedhurina ("spam") synimi i të cilave është vetëm dhe vetëm që të mbulojnë me zhurmë dhe broçkullitje zbulimet dhe shtjellimet e mirëfillta dhe vërtetësí'çmuese të bëra këtu në mënyrë të tillë që edhe gjetjet cilësore të përzien me gjepurat e të damkosen si "ekzagjerime nacionaliste"…e që pastaj të hyjnë në lojë ata si ty e të na thonë se prandaj "na duhet arbitër ndërkombëtar" se "s'jemi të aftë vetë" dhe "na rrezikohet stabiliteti rajonal" po u nxorën në pah të vërtetat e Kombit Shqiptar!:
Aimilius wrote: Per mendimin tim ka arbitra qe e gjykojne lojen, ne jemi lojtaret, sepse po ta lesh ne dore te sejciles pale, te gjithe jane te prirur ta terheqin nga ana e tyre te drejten.
Greqishtja eshte nje nga gjuhet me te fuqishme ne bote, dhe se bashku me latinishten jane te pakapshme. E them kete dhe se luan topi, sepse jane fakte dhe e pranon gjithe bota. Që para lindjes se Krishtit dhe krishterimit dhe akoma me pas, me mesimet fetare qe qene ne greqisht, greqishtja ka dominuar boten ne shume fusha me gjuhen e saj.
Tani lind pyetja, po shqipja?
Jam dakort me ty. Nuk eshte e thjeshte. Pike se pari se ne cdo gje e kemi "te pabaze" ngaqe nuk kemi mundesi te vertetojme gje.
Sipas mendimit tim
Dy skenare jane, ose shqipja ka dale nga greqishtja, ose greqishtja nga shqipja(dhe kur themi ka dale, behet fjale per arketipin e gjuhes, para 2500-3000vjeteve. Jo ca "etimologji" qe nxirrnin ca trima dhe ilirishtja ishte bere me theks tirone...)
Dhe puna eshte se sido qe te jete muhabeti, nese ata jane dege e jona ose ne dege e tyre, i bie qe ne te jemi gjithsesi popull vella (i larget) me ta. Gje qe eshte e besueshme, sepse edhe njerezit ne nje fshat kane te bejne. Ballkani eshte nje fshat i madh.

Shqiptarët nuk kanë asnjë lidhje me jevgo-turqit ortodoksë me (pseudo)kulturë abrahamike që vetëquhen sot "grekë" (ndër të cilët, nga mendimet që shpreh, duket se bën pjesë edhe ti; por mund të jesh edhe etnomazokist i trushpëlarë që në fëmijëri nga kriptoambasadat e greqizímit të shpërndara nëpër Shqipni).

Grekët e lashtë ishin ilirë jugorë (ose ilirë veriorë të zbritur e ngulitur vazhdimisht nga veriu i Siujdhesës Ilirike) dhe disa prej tyre mbijetuan sepse e ruajtën kulturën e vatrës (fiset dorike etj.) dhe janë ata që quajmë sot arbanitas kurse disa të tjerë (athiniotët etj.) u shpërbënë nga botëkuptimkalbja, vetëurrejtja dhe përçmimi e braktisja që i bënë Kombit, Kulturës, Mendësisë e Botëkuptimit Vatëror IliroShqiptar.

Për të qenë "vëllezër me grekë e ballkanas" duhet të jesh psuedokomb çorbë mbetjesh osmane turaniko-gabele me pseudokulturë abrahamike.
Dhe Kombi Shqiptar nuk ka asnjë nga këto tipare prandaj merre atë rrogën që të japin dhe shko shpenzoje në veshje dhe të ngrëna se në këtë forum s'kanë për të të shkuar në port vjelljet propagandistike dhe misioni për t'i penguar apo zbehur e shtrembëruar kërkimet dhe vullnetin e Shqiptarëve të këtij mjedisi.

Nëse nuk je kundrashqiptar i huaj shqipfolës (siç ngjan nga ato që shkruan), por shqiptar, atëherë leri llafollogjitë dhe hidhju punës: na thuaj cilat fjalëhetime janë të gabuara, pse, qysh duhen shpjeguar më mirë etj.. Merru me faktet, argumentet dhe lëndën e prekshme gjuhësore mos i harxho vetes kohë me retorika të mjegullta prej arsyefobi se edhe po të duash s'ke kujt t'i hedhësh trutë e gomarit këtu.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#17

Post by Zeus10 » Sun Nov 20, 2016 7:29 pm

Ka nje teori te re qe qarkullon per shqiptaret, qe thote qe patriotizmi i tyre na qenka produkt ose i islamizmit ose i periudhes diktatoriale , duke u ushqyer me idete e prapambetura te komunizmit dhe qe shqiptaret para Rilindjes nuk na paskan pasur ndergjegje kombetare, keshtu qe duhet te tretemi mes kombeve kuazi fetare qe na rrethojne. Edhe sikur kjo te jete e vertete, une refuzoj qe per arsye ekonomike dhe politike, te humbas identitetin tim etnik, qe per mendimin tim eshte ku e ku me i spikatur se sa i kombeve qe na rrethojne dhe qe gezojne benefite ekonomike dhe politike, vetem sepse jane te krishtere. Une jam kunder te dyja feve abrahamike, feja eshte nje menyre besimi tek Zoti nuk eshte Ai vete. Ne Zoti na zgjodhi te na krijoj shqiptare dhe te flasim shqip, kjo eshte deshira e tij, qe une do ta respektoj deri ne fund duke mbrojtur identitetin dhe gjuhen time. Shqiptare te tjere, qe zgjedhin mireqenien para identitetit une nuk do ti shaj, as ti mohoj, kjo eshte nje zgjedhje e tyre, por nuk do ta pranoj kurre kete si zgjedhjen me te mire.
Tani une deshiroj qe te gjithe ata qe mendojne, se ne jemi inferior karshi racave te tjera, te vijne ketu dhe te shkruajne duke e mbeshtetur mendimin e tyre ne argumenta. Une i siguroj ata se qenia e tyre anonim, eshte ne te miren e objektivitetit dhe i mbron ata nga paragjykimi kundrejt tyre, pavaresisht se une e di qe sjelljen e tyre e drejton interesi.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Aimilius
Member
Member
Posts: 17
Joined: Sun Nov 13, 2016 3:14 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#18

Post by Aimilius » Mon Nov 21, 2016 5:31 am

rrëqebull wrote:...blla blla blla o thanas jepi gaz...
O shoku paske marre zjarr me duket, po nuk po ta ve re, ngeqe dhe nuk njihemi personalisht. Pasi ka edhe njerez apo personazhe te cilet permende qe jane pikerisht keshtu. Thjesht ke ngaterruar adrese.

Une mbase jam me pak racist nga ty, por kjo nuk do te thote se je me shqiptar apo atdhetar nga une. Nejse ke thene shume gjera pa adrese, nuk po merrem me to.

Ne fund e ke ndequr pak, pradaj po te pergjigjem. Pasi vertet flitet me pasion, por edhe gjakftohtesia duhet.

Ok. Nje plan konkret do te ishte ky.

1. Te bejme ne fillim nje liste me fjalet me etimologji shqipe ne gjuhe te huaja qe jane te pranuara gjeresisht.
Psh. γκιόνης - gjoni etj

2. Te behet nje liste e fjaleve qe ngjajne apo konsiderohen si fjale shqipe me etimologji latine/ greke
Psh. cepa - qepa

3. Nese ka prova, fakte apo arsyetim te duhur te vertetohet qe orgjina eshte nga shqipja.

4. Te gjenden fjale me etimologji kuptim apo shpjegim te fshehur me shqipen.

5. Hapi i pare, duhet te jete gjetja e fjaleve te cilat nuk e kane nje etimologji, apo e kane te dyshimte etimologjine, dhe te shohim nese kjo etimologji mund te jete nga shqipja. Psh. Rasti i foljes σχίζω. Per mua kjo eshte fenomenale.

Dikujt mund te mos tja mbushe syrin nje fjale, por nje fjale e sakte eshte gjithmone me e forte se 100 te gabuara.

Aimilius
Member
Member
Posts: 17
Joined: Sun Nov 13, 2016 3:14 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#19

Post by Aimilius » Mon Nov 21, 2016 5:38 am

Zeus10 wrote: Kjo nuk eshte ceshtje autoriteti gjuhe dhe sa e famshme eshte ajo, ne po diskutojme origjinen e gjuheve dhe relacionin midis tyre. Fatkeqesisht duhet te shkojme mbrapa ne kohe, ku e verteta behet me e mjergullt dhe e manipuluar.
Jam 1000% dakort me ty ketu.
Zeus10 wrote: Nuk duhet te veshtrojme gjuhen tone me inferioritet, sepse dikujt jashte dhe brenda Shqiperise.
Perseri dakort. Nuk e kam pare asnjehere me inferioritet gjuhen shqipe. Dhe askush nuk ka arsye per ta bere kete.
Zeus10 wrote: 1. Ka lindur bashke me Krishtin dhe sduhet ti atribohet nje kulture sekulare.
Kjo eshte e vertete. Por kur flasim per greqishte dhe greqi i referohemi edhe epokes se aristotelit etj dhe gjithe filozofia e kohes.....
Zeus10 wrote: 2. Gjuha "greke" nuk eshte gjuha e etnise Helene, ajo eshte : GJUHA E PARE E ROMANEVE, PERPARA SE TE KRIJONIN LATINISHTEN.
Sesa helene jane greket eshte tjeter muhabet ai. Por gjuha helene deri para rreth 2qind vjetesh romeika quhej...
Zeus10 wrote: Sipas te gjitha gjasave, ROMA nuk ka filluar ne Rome, ajo ka filluar ne Bizant dhe Lindjen e Mesme. Gjuha e Romes se Lindjes i ka paraprire asaj te Perendimit dhe kjo ka ndodhur para Konstandinit te Madh dhe para shnderrimit te monoteizmit roman natyror ne monoteizem abstrakt.
Nuk te kuptova se cfare do te thuash ketu. Per ke vite behet fjale, dhe cfare lidhje ka kjo me gjuhen tone?

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#20

Post by Arban bArbArian » Mon Nov 21, 2016 3:05 pm

hmmm Aimilius shum me ven fole kur the 't'fillojm prej fjalve tona' , nuk kam fjal me spjegu sa i rëndsishëm je , sepse ni fjal e jona osht 'Muhabet' gjuhtart thojn qe osht Arabe ose turke po gabohen shum , n'Geg kur dy pal konfrontohen / zihen / argumentojn na i thojm 'u hajshin / po hahen' , nese une thom diqka edhe krejt njerzit pajtohen edhe nese krejt thojn diqka e u pajtohna at'her ska muhabet , u kry , mor FUND , Mu Ha Bet dmth Mu Ha Bët , Bët një veprim zirje/kacafytje/argumentim = MuHaBet , po ofendimi nuk ka ven , ktu kuptohet zirje me argumante jo me fyrje , fjala Angleze Fun / Funny vjen nga Shqip , kur Gegt thojn 'a ja din fundin ksaj pune' thojn 'a ja din Funin' dmth Fun osht F(shum si Fryma sepse F dmth Frym) Un dmth une , Fun dmth lypja / kerkimi i diqkaje x/y , kur mrrin n'fun at'her i thojm FunDi dmth ja Di Funin = Fundi , procesi i lypjes kerkimit osht Fun qef (Që Af) , fjala Shqipe Flet dmth F(shum) Let(lehët e kunderta e rënd) mirpo edhe gjethes t'lisit i thojm FlEt e gjethes i thojm Gjë The (një gjë e thënur / qe thuhet) n'Anglisht fjala per flet/gjethe osht Leaf , Le dmth me lënë , Af dmth Afshi / e folura = me bo Llaf (bised) , kjo osht filozofia e Lisit Shqiptar = P-Lis qe Kel Ment n'Geg = Qelesh (jo qe-Lesh) dmth hapesh = open minded (Men Ment - Mend = Mind)

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#21

Post by Arban bArbArian » Mon Nov 21, 2016 4:07 pm

duhet me shtru pak rrugen ku po dojna me dal , me Shtri , me lan Shtrit (Street) , si rat (Rat Rad Road) (sirat Arabt i thojn rruges) , pik spari nese i veshtrojm popujt e races tbardh vrejm qe krejt jon popuj tri , perveq greko latinve , mirpo edhe kta tfundit historia na tregon qe jon me prejardhje prej egjiptit (tzi) me emni Danaoi .
https://en.wikipedia.org/wiki/Pelasgus
Ktu duhet me pas kujdes , kur vijn kta Dan me veti e bin idhullin e egjiptit afrikan Apis .
https://en.wikipedia.org/wiki/Apis_(deity)
https://en.wikipedia.org/wiki/Apis_(Greek_mythology)
Thuhet qe kan pas shum GRA me vete kta Danan (Da dmth me nda Nan dmth nëna ëma) qe jon martu me mashkujt ton edhe gjenerata e ardhshme u tjetersu edhe quhet Akean , A ke an dmth 'a ke/ki anë' 'me kë je , me ne apo me ata' , Shqiptart pershkruhen si GeGant GjiGant (Giant) mirpo shkaku i perzimjes (përzi = perzi / Persi) del tipi i Akilit qe e shohim me Plis nkok mirpo duke luftu kunder Trojanve/Pellazgve etj , ktu vjen puna e kujdesit , kur vijn Danaoi e takojn mbretin Pelasg dhe popullin vendas me emrin kArbanoi edhe gjuhen K-Arba qe ma von perkthehet si 'barbarian speech' , B Arb Ar , pershkruhen si të zi n'lkur mirpo ky osht manipulim i mavonshem sepse aty thuhet qe Pelasgu thot per 'popullin e vet' qe jon prej Libis po kjo ska kuptim sepse ma von grekt emnin Arban e ndrrojn ne Alban edhe pasardhsit e grekve latind vet ngjyres tbardh i thojn Alba (Arba - B Ardh) , kta Danaoi/Akean e fitojn luften e Trojeve tona edhe populli ion n'ato pjes gjendet nën pushtues ku lind Rapsodia (Rap - Rap se Di - Ri hAP sepse Di qysh) , ma von nga vEriu sulmojn T'Arët tan , T dmth të psh, t'Shqipnis t'Kosoves t'mir t'keq 'tbardh t'zi T'Ar dmth të Arit , Arb Arbër Arban dmth të bërë nga Ari i pAri fAra jon , nlibra Dorian (T'Ari anë) edhe i Shpartallojn Danaoi , S dmth fuqi S-H dmth fuqi SHtyse (puSH) SHpat dmth Shpu atë , Shpart dmth të shpuar nga Arët , Lloj dmth lloj = Shpartalloj - Shp Art A Lloj , lloji i shpurjes të ShqipT'Arve .
https://en.wikipedia.org/wiki/Spatha
Pas ksaj Danaoit shkaperderdhen , disa shkojn n'Hati (turqi) Pontic disa n'Afriken veriore Berber (B Arber) disa n'Itarin (Italin) e jugut ku e formon per her tpar emnin grek = Magna Graecia , Gra Ecja (Danides grat e egjiptit) , kur mbrrijn me pushtu romen prap Arbanoi gjejn aty .
https://en.wikipedia.org/wiki/Albani_people
Ascanus - Azgan
Mirpo emni nuk osht Alb po Arb.
https://en.wikipedia.org/wiki/Albano_Laziale
.....Arbano in Roman dialect.....
https://en.wikipedia.org/wiki/Arbanum
Ktu formohet ni aleanc e poshter nmes Arbanve tatij veni edhe Danaoive = Romakt qe (kom lexu disa her) i kan shkatrru 2/300 qytete n"epir 2/300 m'Iliri ! na i kan myt mashkujt edhe i kan mar fmijt ton djem per legjione edhe vajzat tona per pallatet e tyne , kta Danaoi jon ata qe na kan skllavnu deri me sod , jon Pa At (spese Ati i tyne u myt ndetin e kuq) Pa At Dhe = Pater = Pa At Ar , tash kur tnalesh edhe t'meditojsh (Meditation - Me Dit At ion) qysh osht e mundshme na kaq popull i vjeter po kaq pak njerz ndersa Britania populli ma i ri ka me qindra miliona Britanez Australian Amerikan etj , kur mrrijn romakt nFranc ajo quhej N'Arbon .
https://en.wikipedia.org/wiki/Gallia_Narbonensis
Edhe sod ka me dhjetra qytete tqujtuna Arb Alb
https://fr.wikipedia.org/wiki/Alban_(Tarn)
Tarn dmth të Arn e Arnaut jemi ne (kt duhet gjithqysh me ja dit per ner turkit bile kt pun sepse osht shum me randsi) edhe shum teper shum francez tkohnave tndryshme jon qujt Arnaut Arnoud , Par dmth i par , pari dmth të parët = paria e francezt e shqiptojn Pari jo Paris kryeqytetin e tyne , edhe declarojn qe jon Trojan.
https://en.wikipedia.org/wiki/Franks#My ... al_origins
Albioni u emnu nga Brutus Trojani e dmth Alb i on (i jon) me prejardhje Arb ion .
https://books.google.com/books?id=M-5HB ... on&f=false

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#22

Post by Arban bArbArian » Mon Nov 21, 2016 4:16 pm

(kerkoj ndjes qe nuk kom aftsi mu shpre ma mir/rregult)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#23

Post by Zeus10 » Mon Nov 21, 2016 6:03 pm

Aimilius wrote:
Zeus10 wrote: 1. Ka lindur bashke me Krishtin dhe sduhet ti atribohet nje kulture sekulare.
Kjo eshte e vertete. Por kur flasim per greqishte dhe greqi i referohemi edhe epokes se aristotelit etj dhe gjithe filozofia e kohes.....
Ka shume keqkuptim per kete. Pavaresisht se opinioni eshte i bindur, qe Aristoteli na paska folur, shkruar dhe menduar ne te njejten gjuhe me ate te Kishes, une nuk jam aspak i bindur. Ku e dime ne, qe Aristoteli na paska folur dhe shkruar ne ate qe ne e etiketojme "Gjuha greke", a kemi ne ndonje doreshkrim te tij dhe te gjithe autoreve klasike? E verteta eshte, qe nuk kemi. Ajo qe diponojme ne, eshte literature e shkruar, jo me heret se shekulli i 10 pas Krishtit dhe ne disa raste deri ne shekullin e 16 te Eres Sone. Ajo qe dime me siguri, eshte qe ajo eshte shkruar me duart e murgjve ortodokse, ne Gjuhen e Kishes, pavaresisht se idealistet gjermane i kane vendosur emra si helenishte, atikishte e jonishte e plote dokra te tjera. Jo mor jo, nuk kemi te bejme me atikishte, pra Gjuhe te Heleneve te Lashte. Jane te gjitha fantazi, ndoshta dhe vete helenet kane egzistuar ne fantazite e miteve dhe historite per ta jane thjesht mitologji. Ketu nuk po flas per historite homerike, qe duhet te jesh dashnor naiv i antikitetit te idealizuar per ti paraqitur ato si histori.
Aimilius wrote:
Zeus10 wrote: Sipas te gjitha gjasave, ROMA nuk ka filluar ne Rome, ajo ka filluar ne Bizant dhe Lindjen e Mesme. Gjuha e Romes se Lindjes i ka paraprire asaj te Perendimit dhe kjo ka ndodhur para Konstandinit te Madh dhe para shnderrimit te monoteizmit roman natyror ne monoteizem abstrakt.
Nuk te kuptova se cfare do te thuash ketu. Per ke vite behet fjale, dhe cfare lidhje ka kjo me gjuhen tone?
Ne historiografine europine, merret per e mireqene qe romaket, adoptuan greqishten si gjuhe zyrtare ne Lindje, kur Kostandini e ndau Perandorine me dy seli, Romen dhe Bizantin dhe pas Keshillit te Nikaese. Une mendoj dhe jam i bindur per kete me fakte, qe gjuha e ashtequajtur greke, ishte qe ne krye te heres gjuhe e romakeve, shume perpara se ata te krijonin latinishten. Gjuha dhe Perendite e ashtequajtura greke, ju atribuan nga injoranca gjate Rilindjes Europiane, nje populli te ashtequajtur helenik. Nuk ka egzistuar nje etni helenike, ajo ne rastin me te mire ka qene nje kulture, qe i perkiste nje elite fetare MONOTEISTE, qe u zhduk nga historia aq heret, sa askush ne ditet e sotme, nuk mund te flase me siguri nese ka egzistuar vertete ose jo.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#24

Post by Zeus10 » Mon Nov 21, 2016 6:13 pm

Arban bArbArian wrote:(kerkoj ndjes qe nuk kom aftsi mu shpre ma mir/rregult)
Arban, nuk duhet te na rrembeje entuziazmi dhe te gjitha fjalet ti shpjegojme me shqip, sepse biem ne gabimin e kundert. Le ti marrim ato rast pas rasti dhe jo vetem duke u mbeshtetur ne kuptimet e copezuara ne rrokje, sepse kuptime qe per ne jane shqip, per anglezin psh jane anglisht, pra per sa kohe ne nuk zoterojme ekzluzivitetin e kuptimeve, nuk mund ti shpallim ato si tonat. Gjuhet jane nje mister, nje mister po aq i madh sa vete egzistenca jone.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#25

Post by Arban bArbArian » Mon Nov 21, 2016 7:21 pm

per TRUnin tem fjala Angleze You osht pi Shqip Ju , ska mister ktu , kjo o the TRUth
edhe kjo o familja e famshme fisnike e ANGLo Kastron .
https://en.wikipedia.org/wiki/John_Spata
Me flamurin e ANGLis
https://en.wikipedia.org/wiki/Albanian_ ... f_Arta.jpg
E ky flamur o ioni .
https://commons.wikimedia.org/wiki/File ... o_Arms.jpg
Muni mem than qorr e i huqt po per mu ska mister ktu
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Farfarers
hmmm Far Far , Skandinavezt i thojn babes 'Far' e nanes 'Mor' sepse baba a ma faren e nana e mer ose mor (n'tkalumen) edhe del fmia qe i thot babes far e nanes mor = FarMor / FarMer (Farm / Far Ma , ku Mbahet fara) , n'gjuhen Arabe fjala 'pabesimtar' osht Kufar / Qufar , ni spjegim qe e kom lexu thoshte qe kur Arabi e ka vnu faren n'dhe edhe e ka mlu me dhe ktij veprimi i thojn KeFer , dmth fjala 'pabesimtar' dmth me mbulu faren me dhe (me mbulu tverteeten me rrena (Gen jesh t'Ar)) , Anglish CoVer , Gjermanish valixhes i thojn KoFfer (Kofer Kufer = bagazh Ku vendos gjana në një KuTi edhe i mbulon / vesh).
N'Arbabet 'i' dmth x/y psh i mir i keq i bardh i zi i tij i saj i tyre i jon etj , U dmth Un (vetja ime) , n'Shqip jon dy mnyra per mju drejtu dikujt 'ju' edhe 'ti' , T dmth Toka , T-i dmth nje x/y ntok dmth osht jo e ndershme , J dmth nje 'i' qe i perngjan nje tjeter 'i' , J-U dmth nje 'i' qe mperngjan mU , sllavt thojn 'ti' e anglezt thojn 'ju' (dark ages church spread).
Hov dmth me ju gju (gu/gju guha gjuha) ni pune , Hov do you do do you How Hov (:P)

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#26

Post by Arban bArbArian » Mon Nov 21, 2016 9:50 pm

'i' simbolizon n'i trup qe mund tjet gjithqka x/y , numri 1 dmth Në'i i vetmum , ky osht ni mashkull i pa martume i vetmum , edhe numri 1 osht një 'i' , numri dy , ktu DUhet me munu trunin pak , 2 (kjo osht shkenc edhe ska marre/turp nshkenc) osht nje femer e kthyme , dmth prapanica e nje femne , vija posht jon këmbt __ , ajo pjesa nalt e rrumbullaket osht prapanica , Y osht kombinim i UJ / Uj , Dy dmth Duj / Duaj , me dasht / dashuri , ngjuhet e botes numri Dy quhet Do Du etj n'Anglisht osht Two shqiptohet Tu nga Shqip Du , B osht simboli i dy vezëve , me sa e di un edhe mashkulli edhe femna kan vez , n'Geg 'vo' (WoMan = Vo Man/Mban) , n'Anglisht quhen 'ovary' (o v Ari) ova (a vo) , kur Bashkohen Dy palt dalin tri (fmij) numri 3 osht nje gjysem B = |3 , Anglisht three = tri , a new ERa a new wind has Begun (B ag on / Bi Gu n) to Reorder (Ri Ar t'Ar) be born(B Arn) again , Kater dmth K At Ar , Pes dmth Pe S(shum) 5 (pjesa e poshtmen syni) 6 dmth Gjë Asht (është) , edhe pse nuk e sheh fmin/foshnjen nbarkun e nanes aty asht , kshyrja formen 6 , kur rritet bahet me shtat 7 , Arab qe thuhet numrat jon t'tyne numrit 2 (du) i thojn Athnan = At Nan = baba edhe nana = tri , Arab dmth Ar a B ose Ari AB (bABa) normal e dim qe jon perzimje e kontrollume nmes bARdh e zi = B-Ar-Ab-Art (n'Hindi barabartit barabar i thojn).
ArDiKelMent

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#27

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 1:09 am

rrëqebull wrote:Qëporsi shkarravitësi-me-pagesë "Arban bArbArian" (firma në çeqet e të cilit ka gjasë të jetë e njëjtë me firmat në çeqet që merr ti) i cili pa askurrfarë dyshimi ka për mision që t'i ndotë kërkimet fjalëhetimore që kryen mjeshtërisht në këtë forum nga gjuhëtarë të zotë si Zeusi10 apo bardusi, duke shpërndarë hedhurina ("spam") synimi i të cilave është vetëm dhe vetëm që të mbulojnë me zhurmë dhe broçkullitje zbulimet dhe shtjellimet e mirëfillta dhe vërtetësí'çmuese të bëra këtu në mënyrë të tillë që edhe gjetjet cilësore të përzien me gjepurat e të damkosen si "ekzagjerime nacionaliste"…e që pastaj të hyjnë në lojë ata si ty e të na thonë se prandaj "na duhet arbitër ndërkombëtar" se "s'jemi të aftë vetë" dhe "na rrezikohet stabiliteti rajonal" po u nxorën në pah të vërtetat e Kombit Shqiptar!:
Do doja shume Rreqebull te mos kishe te drejte, por fatkeqesisht ke shume te drejte. Ky person e mbyti forumin me spame, por ajo qe nuk arrij te kuptoj, eshte cila para ne bote, mund ti shtyje keta individe te punojne kundra njerezve te tyre me kaq deshire dhe paturpesi?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#28

Post by Zeus10 » Tue Nov 22, 2016 1:10 am

Ky person aktivizohet sa here, qe ka prurje cilesore ne tema te caktuara.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Aimilius
Member
Member
Posts: 17
Joined: Sun Nov 13, 2016 3:14 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#29

Post by Aimilius » Tue Nov 22, 2016 1:26 am

Zeus10 wrote:
Une mendoj dhe jam i bindur per kete me fakte, qe gjuha e ashtequajtur greke, ishte qe ne krye te heres gjuhe e romakeve, shume perpara se ata te krijonin latinishten.
Nese kuptova mire, do te thuash qe greqishtja dhe latinishtja jane e njejta gjuhe? Hm, interesante.


Persa i perket greqishtes se lashte ESHTE FAKT qe nuk flitej dhe lexoj si ajo e sotmja, keshtuqe mund te kete shteg per te thene nese eshte e njejta apo jo.

Arban bArbArian
Regular Member
Regular Member
Posts: 95
Joined: Thu Aug 13, 2015 12:44 am
Gender: Male

Re: Anglishtja dhe shqipja, afersia e ketyre gjuheve te largeta

#30

Post by Arban bArbArian » Tue Nov 22, 2016 8:17 am

gjaku sbahet uj jo , me Gjë Ar pn kurr skena me ec perpara , une e kom than edhe po e thom prap , prej Aristidh Koles kom fillu me pa metoden edhe tverteten prej juve kom msu shum edhe e kom than dikun edhe e falenderoj Zotin qe ju ka dhan dije po problemi qe kini per menimin tem osht menjemadhsia , menoni qe veq ju duhet me dit , menjemadhsia ndije osht per menimin tem ma e keqja , massi folt qka folt at'her un nuk po idhnohna po ma nkt forum nuk hi kurr , po ni sen e kerkoj pi juve , masi erdht nkto perfundime shlyni/shfinin krejt komentet e mija , bonu burra ose pranone qe e kom me ven oshe fshini krejt :D

Post Reply

Return to “Linguistikë”