"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Tour de France 2010

Flisni për sportin ndërkombëtar, lajmet në lidhje me sportin.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Tan-Tirana
Senior Member
Senior Member
Posts: 117
Joined: Fri Oct 30, 2009 9:49 am
Gender: Male

Tour de France 2010

#1

Post by Tan-Tirana » Mon Jul 05, 2010 6:11 am

Nëpër një mot me riga shiu, aty këtu shteg të lagur dhe të thatë, 219 biçiklistë të 22 skuadrave, të shtunën në Rottredam kanë nisur garën për të fituar titullin e edicionit të 97-të garës më me nam në botë Tour de France.

Ndonëse gara e djeshme ishte një prolog, disa nga mëtuesit për titull nuk u treguan edhe aq të mirë, të paktën është pritur më shumë nga Andi Schlicek dhe të tjerë. Shtegu diçka më i mirë ishte për biçiklistët që nisën garën të fundit, sepse shiu pushoi dhe shtegu u tha.

Si do që të jetë në fund më i mirë në garën e djeshme individuale ishte biçiklisti zviceran Fabian Cancelara, i cili në etapën e parë do të vesh fanellën e verdhë ka lënë prapa gjermanin Martin, Anglezin Milarr dhe fituesin e shtatëfishtë të rikthyerin amerikanin Armstrong.

Ndërsa, fituesi nga viti i kaluar Alberto Contador u rendit i gjashti. Biçiklistët të dielën fillojnë me betejën për të fituar etapën e pare në shtegun Rotterdam-Bruksel të gjatë 223.5 kilometra e gjatë.

Rezultatet e prologut

1.CANCELLARA F.SAX(Zvic) 15 pikë

2.MARTIN T.THR (Gjer) 12

3.MILLAR D.GRM (Ang) 10

4.ARMSTRONG L.RSH (SHBA) 8

5.THOMAS G.SKY (SHba) 6

6.CONTADOR A.AST (Spa) 5

7.FARRAR T.GRM (SHBA) 4

9.BOASSON HAGEN E.SKY (SHBA) 2

10.GERDEMANN L.MRM (Gjer) 1


Image

Post Reply

Return to “Sporti ndërkombëtar”