"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Serbia e shokuar: Shakira - Pranoni Kosovën në FIFA dhe UEFA

Flisni për sportin ndërkombëtar, lajmet në lidhje me sportin.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3194
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Serbia e shokuar: Shakira - Pranoni Kosovën në FIFA dhe UEFA

#1

Post by Adriana » Thu Jan 19, 2012 5:01 pm

Në sajtin e RTS në internet u shfaq një lajm i cili ka tronditur komunitetin serb në tërë globit:
Këngëtarja Shakira, trajneri dhe menaxheri i Manchester United Alex Ferguson, futbollistët
e Barcelonës Pique dhe Xavi, kan dhënë nënshkrimin e tyre në fanelën në përkrahjen të
kërkesës "Pranoni Kosovënnë FIFA dhe UEFA".

Për t'i bërë gjërat edhe më keq për serbët, fanelën vetë në duart e tij e mbante Presidenti i FIFA - Sepp Blater! Ky lajm i tmerrshëm për serbët ngriti në Internet pakënaqësitë duke u kërcënuar për hakmarrje ndaj Barcelonës dhe United posa të ndodhen në Beograd, shkruajn mediat në Serbi.

Në ceremoninë e ndarjes së “Topit të Artë “ në Cyrih reporterët e radio televizionit te Serbisë
informojnë se ka ndodhur një incident i paprecedent anti-serb. I pari u paraqit lojtari i
Barcelonës Xavi duke nënshkruar fanelën në të cilën shkruan : "Pranojeni Kosovën në FIFA dhe
UEFA," dhe pastaj kamerat kanë shënuar një moment kur këmishat janë nënshkruar
publikisht nga këngëtarja Shakira, mandej Alex Ferguson që është menaxher
i ekipit të futbollit Manchester United.

Për t’i qetësuar vizitorët e vet portali i RTS iu ka ofruar lexuesve të vet një shpjegim
legjendar: gjoja se Xavi, Sir Alex dhe Shakira nuk e kanë ditur fare se çfarë përmban
shkrimi në fanelë dhe edhe më shumë interesant e vëjnë në pikpytje se nëse e dinte Presidenti
FIFA-s se çfarë mbanin në duart e tyre.

Në fund të këtij lajmi tragjik për serbët, portali i Tijanicit, sic e quajnë në Serbi transmeton: "Përndryshe që nga shpallja e pavarësisë Kosova është duke u përpjekur që të bëhet
anëtare e UEFA-s dhe FIFA-s, por këto organizata dis aherë refuzuan kërkesën me arsyetimin
se Kosova nuk është anëtare e Kombeve të Bashkuara. Statuti i këtyre dy organizatave thotportali Tijanicit se anëtarë mund të jenë vetëm vendet që janë anëtare të OKB-së". /Ismet Azizi/


Ja linku i portalit serb Novine qe e transmeton lajmin: e-novine.com/entertainment/entertainment-vesti/57324-akira-priznala-nezavisno-Kosovo.html
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3194
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)
Contact:

Re: Serbia e shokuar: Shakira - Pranoni Kosovën në FIFA dhe

#2

Post by Adriana » Thu Jan 19, 2012 5:07 pm

Image
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Sporti ndërkombëtar”