"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Futbollisti legjendar turk=JAM SHQIPTARE !

Flisni për sportin ndërkombëtar, lajmet në lidhje me sportin.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3807
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Futbollisti legjendar turk=JAM SHQIPTARE !

#1

Post by Arbëri » Sun Feb 24, 2013 12:05 am

Futbollisti legjendar turk Hakan Shukur : JAM SHQIPTARE E NUK JAM TURK "

Image
Deklarata e Hakan Shukur se ai është me origjinë shqiptare ka bërë që mediet të “kryqëzojnë” ish-sulmuesin e njohur të kombëtares Turke. Shukur bërë një deklaratë të tillë gjatë një leksioni të mbajtur në universitetin “Mehmet Akif”.
Në mbrojtje të Shukur, i cili është edhe deputeti i parlamentit turk, ka dalë Kryeministri i Turqisë, Recep Tayip Erdogan. I pyetur mbi deklaratën e deputetit të Partisë së tij Drejtësi dhe Zhvillim, Erdogan ka thënë se Shukur është shqiptar po ai ka kontribuar për Turqinë dhe meriton respekt dhe mirënjohje.

“Deputeti, miku im Hakan Shukur mbajti një leksion në Universitetin Mehmet Akif ku tha se nuk jam më origjinë nga Turqia, por jam shqiptar. Unë them se edhe Mehmet Akifi është Shqiptar. Akifi shkroi himnin tonë por ai nuk ishte avokat i Shqipërisë”, tha Erdogan, transmeton Shekulli.

“Vëllai ynë, Hakan Shukur, si një djalë shqiptar veshi uniformën e vendit tonë si asnjë persona tjetër. Është golashënuesi ynë më i mirë. Djalë i këtij kombi”, ka shtuar ai.

Kryeministri turk tha se komentet e medieve mbi deklaratën e Shukur ishin diskriminuese duke shtuar se është e padrejtë pasi sulmuesi ka bërë historinë me golat e shënuar për kombëtaren e Turqisë.
Kryetari Turk i del ne mbrojtje Hakan Shukur-it per ti ulur gjakrat , dhe njekohesisht pranon qe edhe hymnin Turk ua beri Shqiptari :
Shiqone videon pa perkthim : http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Cz5SJ9gyHk
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Futbollisti legjendar turk=JAM SHQIPTARE !

#2

Post by CERMENIKASI » Sun Feb 24, 2013 7:03 am

Kështu i duen Shqiptarët këta ,të jenë me fe muslimane,të mos përmendin prejardhjen e tyne dhe të bahen ma turk se turku.
Pra s'dallon asgja me grekët të cilët i duen Shqiptarët po të jenë me fe ortodokse,të mos përmendin prejardhjen e tyne dhe të bahen ma grek se greku
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

Gazmend
Senior Member
Senior Member
Posts: 100
Joined: Sun Feb 24, 2013 8:40 pm
Gender: Male

Re: Futbollisti legjendar turk=JAM SHQIPTARE !

#3

Post by Gazmend » Mon Feb 25, 2013 12:50 am

Eshte kenaqesi me pa se si ne Turqi edhe nder politikane dhe anetare te parlamenit turk ka qe deklarohen shqiptare.

Post Reply

Return to “Sporti ndërkombëtar”