"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Arbëreshë, patrimonio italiano

Qui potete scrivere nella lingua italiana

Moderators: Adriana, Arban Blandi

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#16

Post by Patush » Sun Feb 20, 2011 9:43 pm

Zeus10 wrote:
Phoenix wrote:E' interessante ciò che Robert De Niro ha detto durante la partecipazione al festival di Sanremo di quest'anno!
Una lezione per molte persone che "si vergognano di essere albanesi"!!!
Non penso che uno deve essere grande per non vergognarsi di ciò che è, della cultura di provenienza, e tutto ciò deve essere una base forte da arricchire con il lavoro personale.

Minuto 3:50
Phoenix, me bejne veshet mua, apo e kam degjuar sakte, qe R.De Niro pranon, qe origjina e tij eshte :
"...Blonde Sicilian, Albanian-Italian...." pas komentit qe drejtuesja thote, qe ai nuk thote qe origjina e tij eshte italiane? Nese po, ky eshte nje kompliment i madh per ne, sepse ky eshte nga ato aktore qe pa frike mund te klasifikohet nder 3 me te miret e te gjitha koherave,

Ashtu e degjoj dhe une. Lind pyetja ku meti thanja e Serbeve qe ky ishte nder nje nga ato aktore hollivudjane qe do te dilnin kundra pamvaresise se Kosoves?
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#17

Post by Phoenix » Sun Feb 20, 2011 10:00 pm

Zeus10 wrote:
Phoenix wrote:E' interessante ciò che Robert De Niro ha detto durante la partecipazione al festival di Sanremo di quest'anno!
Una lezione per molte persone che "si vergognano di essere albanesi"!!!
Non penso che uno deve essere grande per non vergognarsi di ciò che è, della cultura di provenienza, e tutto ciò deve essere una base forte da arricchire con il lavoro personale.

Minuto 3:50
Phoenix, me bejne veshet mua, apo e kam degjuar sakte, qe R.De Niro pranon, qe origjina e tij eshte :
"...Blonde Sicilian, Albanian-Italian...." pas komentit qe drejtuesja thote, qe ai nuk thote qe origjina e tij eshte italiane? Nese po, ky eshte nje kompliment i madh per ne, sepse ky eshte nga ato aktore qe pa frike mund te klasifikohet nder 3 me te miret e te gjitha koherave,
Po, ai e thotë "Albanian-Italian". Veçse dy intërvistuesit nuk i japin rëndësi këtyre fjalëve. Njëra për paaftësi,ndërsa tjetri i kishte të shkruajtura pyetjet, dhe kjo përgjigje mund të ketë qënë e papritur :).
Megjithatë unë mendoj se ai është krijesë e shumë kulturave. Fakti që përmend origjinën e të parëve të tij, ndër të tjerë dhe shqiptaro-italian, është një mësim i mirë për ne. Ka shumë shqiptarë që druhen të thonë se janë shqiptarë, apo ngatërrojnë të qenurit shqiptarë me gjera që mund të jenë kalimtare.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#18

Post by Zeus10 » Sun Feb 20, 2011 10:10 pm

Ka shumë shqiptarë që druhen të thonë se janë shqiptarë, apo ngatërrojnë të qenurit shqiptarë me gjera që mund të jenë kalimtare.
Ata qe druhen, me mire qe bejne ashtu. De Niro megjithese nje amerikan ne cdo dimension, i njohur prej te gjitheve si italian, nuk harron te tregoje rrenjet e veta ne mes te simbolit te kultures italiane Sanremo, kurse ca shqiptare, te lindur ne Shqiperi, e kane me te lehte ta mohojne ate. Keta me mire te mos numerohen si te tille, sepse jane gjakprishur.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#19

Post by Adriana » Sun Feb 20, 2011 10:15 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
pirro
Senior Member
Senior Member
Posts: 162
Joined: Sat Jun 20, 2009 11:36 am
Gender: Male

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#20

Post by pirro » Sun Feb 20, 2011 11:47 pm

Jo jo degjoheni mire..
Familia e tije nuk eshte nga Sicilia po nga Molise qe eshte rajone tjeter i Italise se jugut.
De Niro duke folur per perzierejete e ndryshme ne familjen e tij sjell si shembull qe ne sicili ka bionde te bardhe sepese aty ka perzierje racash: Shqiptare, Italiane... e tej..
Pra nuk ka fare origjine Shqiptare..

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#21

Post by Trojan » Mon Feb 21, 2011 12:12 amNuk e Di cfare degjuat ju por ai thote keto...

At the same time in many countries even in Europe are older cultures that are more consistently one group if you will,
they also have influences of other cultures
like in Italy there is blond Sicilians, you've got Albanian Italians.......


Pra nuk eshte shqiptar....

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#22

Post by Zeus10 » Mon Feb 21, 2011 12:19 am

Po me duket se ke te drejte. Krijon pak konfuzitet, por eshte mese e qarte pasi e degjon te gjithe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#23

Post by Phoenix » Mon Feb 21, 2011 1:12 am

Nuk e di se sa mund t'i besohet Wikipedias, por ja dhe shkrimi i mëposhtëm!
[quoteemWikipedia]Early life

Robert De Niro was born in New York City, the son of Virginia Admiral, a painter, and Robert De Niro, Sr., an abstract expressionist painter and sculptor.[1] De Niro's father was of Italian-albanian and Irish descent, and his mother was of English, German, French, and Dutch ancestry.[2][3] His Italian great-grandparents, Giovanni Di Niro (the original surname was Di Niro and not De Niro) and Angelina Mercurio, emigrated from Ferrazzano, in the province of Campobasso, Molise,[4] and his paternal grandmother, Helen O'Reilly, was the granddaughter of Edward O'Reilly, an immigrant from Ireland.[5][/quoteem]

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#24

Post by Adriana » Mon Feb 21, 2011 3:01 am

Dhe ne It-wiki thote po te njejten gje, vetem me nje ndryshim te vogel, qe kane vendosur dhe linkun e youtube te cilen kemi degjuar me larte, ( sa shpejte e vendosen se video nuk ka mbushur 24 ore)
  Figlio dei pittori Robert De Niro e Virginia Admiral, De Niro nasce a New York in una famiglia di origini miste: suo padre Robert era d’origini italiane, albanesi e irlandesi(da wikipedia inglese "De Niro's father was of Italian-albanian and Irish descent"),da lui stesso menzionato nel festival di sanremo (http://www.youtube.com/watch?v=xx-9KUyH ... r_embedded) e la madre ha origini tedesche, inglesi, francesi e olandesi, i bisnonni di De Niro, Giovanni Di Niro e Angelina Mercurio, provenivano da Ferrazzano (CB), da cui erano emigrati nel lontano 1890. Il cognome originale della famiglia non era De Niro, bensì Di Niro.  


http://it.wikipedia.org/wiki/Robert_De_Niro
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#25

Post by Adriana » Mon Feb 21, 2011 3:21 am

Le origini albanesi di Robert De Niro censurate dalla Rai a Sanremo


Robert De Niro è stato ospite dell'ultima puntata del Festival di Sanremo ed è stato intervistato in inglese da Elisabetta Canalis , la quale ha censurato assieme alla Rai le origini italo albanesi di Robert De Niro.

De Niro dice " io ho origini italo albanesi" , invece Elisabetta Canalis riferisce tutt'altro.

Questa si chiama Dittatura Rai ,altrimenti bastava mettere un tradutore decente.

guardate il video al 13 sec

http://www.turismoinalbania.blogspot.com/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Phoenix
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 476
Joined: Thu Sep 24, 2009 3:12 am
Gender: Male

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#26

Post by Phoenix » Mon Feb 21, 2011 3:45 am

Tani, wiki anglisht nuk ka si burim videon. Përkthimi në gjuhët e tjera, duke u nisur nga wiki ENG shton edhe videon si burim.
Para se të vendosja videon këtu, unë e lexova wikin Ang.
Sigurisht ai nuk po thotë se jam shqiptar, por pyetjes që po e bezdiste duke i thënë se ju që keni origjinën nga shumë vende, pse identifikoheni vetëm si italian?". Ai iu përgjigj bukur duke thënë se brënda të qenurit italian ka edhe shqiptaro-italian!
Unë ju pyes pse nuk tha egjypto-italian etj?
Gjithashtu edhe unë nuk isha duke thënë se është shqiptar, por atë që kuptova dhe lexova dhe që vetë De Niro tha.
Me sa kuptova unë De Niro nuk po mbante ndonjë mësim rreth historisë së minoriteteve në Itali. Kur shpjegonte "albanian-italian" ishte duke dhënë përgjigje për origjinën e të parëve të tij.

Mendoj se nëse duam të diskutojmë, mos të merremi e lagu se lagu!
Një pyetje tjetër kisha unë. Çdo me thënë të pyesësh një aktor me përmasa botërore rreth origjinës së tij italiane, në 150 vjetorin e krijimit të këtij shteti apo identiteti, dhe ai të përgjigjet që ky identitet ka ca shqiptarë-italianë? :roll:
Ky është thelbi i çeshtjes për mendimin tim!
Pastaj, sinqerisht ju them, para se të di nëse është apo jo shqiptar De Niro, jam i sigurtë se ende nuk i njoh të gjithë ata që janë të mëdhenj, që janë shqiptarë dhe që kanë punuar për Shqipërinë!

p.s Për mua ai u shpreh qartë. Deri sa të dalë e të thotë se isha i pirë apo kisha lidhur një bast me James Belushin se do të përmendja dhe shqiptarët, unë nuk ndryshoj mendim. Kur ta bëjë këtë do t'iu kërkoj të falur që unë i kam kuptuar gjërat ters! Gjithashtu mbetet ajo që thashë më lartë se shqiptarët duhet të nxjerrin mësim nga kjo thënie.

User avatar
Trojan
Honored Member
Honored Member
Posts: 382
Joined: Fri Jul 30, 2010 9:03 pm
Gender: Male

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#27

Post by Trojan » Mon Feb 21, 2011 9:33 am

Wiki eshte e bazuar nga referenca te biografise se De Niros.... I lexova biografite qe bazohet wiki dhe ne asnje nga keto nuk thot qe eshte arberesh..
Pashe edhe biografine e babait te tij , por referenca qe tregon qe eshte arberesh mungon...
E vetmia baze mund te jet qe ai e ka origjinen nga provinca e Campobassos qe ka edhe arberesh, por a ka ne Ferrazzano arberesh ?

User avatar
Arban Blandi
Supreme Member
Supreme Member
Posts: 464
Joined: Sun Apr 25, 2010 12:11 am
Gender: Male
Location: Іllyria, Ukraine
Contact:

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#28

Post by Arban Blandi » Mon Feb 21, 2011 11:14 am

[col][quoteemAnonymous comment..]Well, it just reminded me De Niro in Wag the Dog 1997, when he says: "Why Albania?" - "Well, what do you know about Albania?" - "Nothing." - "Exactly." By the way, If you research on Google, De Niro's father (a great painter) was born in NewYork from Irish-'Etc.' mother and 'Italian' father called Henry Martin De Niro (whose parents, de Niro's paternal great-grandfathers, Giovanni Di Niro and Angelina Mercurio, came from Molise - there aren't many information about them, maybe just one of them was arbëresh.. - perhaps that's why De Niro mentioned 'albanian' in that interview). So, if we want to be precise, it was just his PATERNAL GRANDFATHER, Henry Martin De Niro (1897–1976), that may have had ARBËRESH (Albanian) roots. To cofirm that, with precision, you should find informations about the origins of Robert De Niro's paternal great-grandfathers, G. di Niro and A. Mercurio, both emigrated in NY from Ferrazzano (Campobasso, Molise), in 1890. Were Giovanni di Niro and Angelina Mercurio arbëresh or italian?[/quoteem]|[/col]
Our Scribd Channel - History was a damn dim candle over a damn dark abyss.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#29

Post by erix77 » Mon Feb 21, 2011 1:34 pm

Ai nuk thote se ka origjine Shqiptaro-Italiane por po mundohej te shpjegonte se edhe ne Europe grupe te ndryshme jane perzier me njeri-tjetrin duke dhene si rezultat njerez me prejardhje mikse dhe si shembull sjell Sicilianet bionde dhe shqiptaro-italianet (You got blonde sicilian,you have albanian-italian).
tani une nuk mund ta di pse ai solli si shembull shqiptaro-italianet por nje gje eshte e sigurt ai tha se ka gjak
Italian.gjerman,francez,irlandez dhe hollandez por nuk permendi asnjehere gjak shqiptar apo Italo-shqiptar.
Last edited by erix77 on Mon Feb 21, 2011 1:49 pm, edited 1 time in total.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Arbëreshë, patrimonio italiano

#30

Post by Zeus10 » Mon Feb 21, 2011 1:37 pm

Phoenix wrote:Tani, wiki anglisht nuk ka si burim videon. Përkthimi në gjuhët e tjera, duke u nisur nga wiki ENG shton edhe videon si burim.
Para se të vendosja videon këtu, unë e lexova wikin Ang.
Sigurisht ai nuk po thotë se jam shqiptar, por pyetjes që po e bezdiste duke i thënë se ju që keni origjinën nga shumë vende, pse identifikoheni vetëm si italian?". Ai iu përgjigj bukur duke thënë se brënda të qenurit italian ka edhe shqiptaro-italian!
Unë ju pyes pse nuk tha egjypto-italian etj?
Gjithashtu edhe unë nuk isha duke thënë se është shqiptar, por atë që kuptova dhe lexova dhe që vetë De Niro tha.
Me sa kuptova unë De Niro nuk po mbante ndonjë mësim rreth historisë së minoriteteve në Itali. Kur shpjegonte "albanian-italian" ishte duke dhënë përgjigje për origjinën e të parëve të tij.

Mendoj se nëse duam të diskutojmë, mos të merremi e lagu se lagu!
Një pyetje tjetër kisha unë. Çdo me thënë të pyesësh një aktor me përmasa botërore rreth origjinës së tij italiane, në 150 vjetorin e krijimit të këtij shteti apo identiteti, dhe ai të përgjigjet që ky identitet ka ca shqiptarë-italianë? :roll:
Ky është thelbi i çeshtjes për mendimin tim!
Pastaj, sinqerisht ju them, para se të di nëse është apo jo shqiptar De Niro, jam i sigurtë se ende nuk i njoh të gjithë ata që janë të mëdhenj, që janë shqiptarë dhe që kanë punuar për Shqipërinë!

p.s Për mua ai u shpreh qartë. Deri sa të dalë e të thotë se isha i pirë apo kisha lidhur një bast me James Belushin se do të përmendja dhe shqiptarët, unë nuk ndryshoj mendim. Kur ta bëjë këtë do t'iu kërkoj të falur që unë i kam kuptuar gjërat ters! Gjithashtu mbetet ajo që thashë më lartë se shqiptarët duhet të nxjerrin mësim nga kjo thënie.

Jam ne nje mendje me ty plotesisht. De Niro ne menyre gjysemdirekte, e pranon origjinen e tij. Nuk do te kishte arsye fare, ta permendte perzjerjen etnike te cilesuar, nese nuk do te ishte pikerisht lidhja e origjines, qe ka ai me ate etni specifike. Pervec kesaj, diku kam lexuar se familja Mercurio eshte arbereshe.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Forum della lingua Italiana”