"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GEZUAR DITEN E VERES (14-Marsin )

Këtu mund të përshëndesni anëtarët e tjerë të forumit, miq dhe të dashur, mund të uroni personat që ju dëshironi për ngjarje të caktuara si festa, martesa ditëlindje etj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

GEZUAR DITEN E VERES (14-Marsin )

#1

Post by Adriana » Thu Mar 14, 2013 7:05 am

-pis- Zgjohuni gjumashaaaa

Ju uroj nga Mallakastra: GEZUAR DITEN E VERES!!

ImageImageImage


Eshte viti i pare per mua qe ngrihem heret ( kete vit me ndihmuan femijet :D), deri me tani kam humbur duke cokitur 11 kokra vez :( te gjitha me jane thyer (pra nuk do jem e forta e ketij viti), por nuk ka gje jam ngritur e para dhe kam fituar me kryesoren :D ). Pas pak ketu do fillojne edhe disa lojra popullore te lashta, shpresoj te fitoj ndonjeren. Shpresoj te fitoj edhe monedhen qe kemi fshehur ne embelsire :oops:. Ne Mallakaster eshte krijuar nje gjalleri me plot kuptimin e fjales... edhe njehere Ju uroj GEZUAR!!!

Mallakastriot: Gezuar Ditelindjen!!! (edhe pse e ke te shenuar me 15 Mars mbaj mend qe na shpjeguar njehere qe ke lindur me 14-Mars)
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1006
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: GEZUAR DITEN E VERES (14-Marsin )

#2

Post by Hymniarber » Thu Mar 14, 2013 6:02 pm

Gezuar kete feste te natyrshme shqiptare, feste e tradites sone te vecante. Ardhja e Veres(Pranveres) simbolizon ardhjen e DRITES dhe DIELLIT te adhuruar prej te pareve tane, nga kohe qe nuk mbahen mend.
Fere libenter homines id quod volunt credunt

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GEZUAR DITEN E VERES (14-Marsin )

#3

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 14, 2013 7:27 pm

Gezuar te gjitheve diten e Veres.

Faleminderit per urimet Adriana ,po lindja ime eshte 14-Mars edhe pse regjistrimi eshte bere (shkruar) gabimisht prej nepunesit te atehershem me 15 dhe keshtu ngeli :)Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3819
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: GEZUAR DITEN E VERES (14-Marsin )

#4

Post by Arbëri » Thu Mar 14, 2013 8:26 pm

Gezuar te gjitheve diten e Veres edhe nga une .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: GEZUAR DITEN E VERES (14-Marsin )

#5

Post by rrëqebull » Sat Mar 14, 2015 5:02 pm


Tradita Shqiptare është ushqimi më i pastër dhe më i shëndetshëm për mendjet e shqiptarushëve tanë. Çdo prind shqiptar e ka për detyrë t'i rrisë fëmijët e vet në gji të kulturës sonë natyrore, dhe në asnjë mënyrë mos të lejojë, për asnjë arsye, që kjo pasuri mijëravjeçare autoktone të zëvendësohet apo të humbasë.

Gëzuar Shqiptarë! Rrofshin Traditat tona për jetë e mot!


Duam të shprehim një mirënjohje të thellë për më të mirin e mbarë televizionit shqiptar, për dashurinë që ai shpreh për Kombin vazhdimisht, porsi në rastin e këtyre fjalëve në frymën e Pashko Vasës dhe të gjithë Rilidnësve tanë, me anë të së cilave e ka pasqyruar shkurt e shqip dhe plotësisht dëlirësinë dhe çiltërsinë e festave tona dhe të kulturës sonë mijëravjeçare.
Faleminderit Besim Dina për shqiptarësínë që rrezaton në kohëra kaq të vështira si këto, ku çdo gjë burimore autentike shqiptare ose shpërfillet ose përçmohet e luftohet! Je Dielli i televizionit shqiptar!

Gëzuar Ditën e Verës Bashkëkombës!
Plotë fëmijë, shëndet e shqiptarësí u rritshin Familjet tuaja!
E duam Diellin! E duam Flamurin! E Duam Kombin!

Post Reply

Return to “Përshëndetje dhe urime”