"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gëzuar vitin e ri 2O14!

Këtu mund të përshëndesni anëtarët e tjerë të forumit, miq dhe të dashur, mund të uroni personat që ju dëshironi për ngjarje të caktuara si festa, martesa ditëlindje etj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Gëzuar vitin e ri 2O14!

#1

Post by Strokulli » Tue Dec 31, 2013 5:55 pm


User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Gëzuar vitin e ri 2O14!

#2

Post by Strokulli » Tue Dec 31, 2013 5:56 pm

Happy new year, my dear friends!

Image

Gëzuor 2014ën, o të arbanesh!!!

Mirë se të vinj viti i ri!
Mirë se mirë se të na gjëni!
Zonja e shtëpisë e zoti,
një miljë vite të na rroni!
Të keni të mira, harè edhe gaze,
të mos keni shqetësime edhe maraze!
Me zëmrë e me shpirt,
u thomi mote shumë!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Gëzuar vitin e ri 2O14!

#3

Post by Arbëri » Tue Dec 31, 2013 7:12 pm

GEZUAR VITIN E RI 2014!

PAQE, SHENDET E DASHURI NE JETEN TUAJ DHE TE FAMILJES SUAJ!
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Gëzuar vitin e ri 2O14!

#4

Post by Zeus10 » Tue Dec 31, 2013 10:24 pm

Gezuar dhe per shume vjete. Gezuar gjithe dashamiresit e arberiaonline dhe gjithe shqiptareve kudo qe jane.

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Gëzuar vitin e ri 2O14!

#5

Post by CERMENIKASI » Tue Dec 31, 2013 10:57 pm

Interneti e ka ketë të mir që edhe kur je i vetmum siç jam sonde dhe ngahera prap mundesh me u ndërlidh me njerëz të njoftun e të panjoftun.
PER SHUME VJET VITIN E RI TE GJITHE SHQIPTARVE PA DALLIM KU DO QE GJINDEN
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Gëzuar vitin e ri 2O14!

#6

Post by Mallakastrioti » Wed Jan 01, 2014 6:42 pm

Gezuar Vitin e Ri 2014, gjithe shqiptareve kudo qe gjenden!
Image

Post Reply

Return to “Përshëndetje dhe urime”