"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GEZUAR 2019-n

Këtu mund të përshëndesni anëtarët e tjerë të forumit, miq dhe të dashur, mund të uroni personat që ju dëshironi për ngjarje të caktuara si festa, martesa ditëlindje etj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

GEZUAR 2019-n

#1

Post by Zeus10 » Mon Dec 31, 2018 11:36 pm

Gezuar Vitin e Ri 2019, gjithe anetareve te ketij forumi dhe gjithe shqiptareve. Qofte ky vit, viti i fillimit te bashkimit per te bere te mundur, prosperitetin dhe zhvillimin. Ndihem krenar, qe se bashku, me shume anetare te shkelqyer te ketij forumi, kemi kontribuar shqueshem, ne misionin per te zbuluar rrenjet e identitetit tone kombetar, qe eshte i vjeter sa historia e gjithe kontinentit tone. Ne, jemi pasardhesit e banoreve me te vjeter te ketyre trojeve dhe megjithese shume uje ka rrjedhur gjate historise, kemi ruajtur thelbin e kultures sone se lashte, dallueshem nga kombet e rinj, qe sot na percmojne dhe sulmojne. Ne jemi epirotet dhe helenet e lashte, ne jemi iliret, frigasit e dardanet e vertete dhe e njohim vetveten me emrin arberorë.
---------------------------------------Gezuar------------------------------------

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
IllyrianLegend
Regular Member
Regular Member
Posts: 91
Joined: Wed Nov 02, 2016 12:55 pm
Gender: Male

Re: GEZUAR 2019-n

#2

Post by IllyrianLegend » Wed Jan 02, 2019 10:57 am

Gezuar Zeus. Me durim pi pres shpjegimet e tua etimologjike gjate ketij viti. Te pershendes!

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: GEZUAR 2019-n

#3

Post by Zeus10 » Thu Jan 03, 2019 11:02 pm

IllyrianLegend wrote:
Wed Jan 02, 2019 10:57 am
Gezuar Zeus. Me durim pi pres shpjegimet e tua etimologjike gjate ketij viti. Te pershendes!
Falemnderit IllyrianLegend, jam duke punuar ne disa projekte te vogla, shpjegimet e te cilave kam kenaqesine ti ndaj me ju.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Përshëndetje dhe urime”