"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#61

Post by Arta » Sat Dec 26, 2009 3:36 am

Image

Ku eshte emri i Greqise ketu, se nuk duket gjekundi!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#62

Post by Arta » Sat Dec 26, 2009 3:38 am

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#63

Post by Mallakastrioti » Sat Dec 26, 2009 8:56 pm

Ortelius 1602
ImagePaskam harruar çmimin siper dreqit -haha-
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#64

Post by Mallakastrioti » Sat Dec 26, 2009 8:59 pm

1571


Image
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#65

Post by Arbëri » Wed Jan 06, 2010 6:42 pm

Image
Eastern Europe 1878
Map from "An Historical Atlas" by Robert H. Labberton, E. Elaxton and Co., 1884.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#66

Post by Arbëri » Wed Jan 06, 2010 6:50 pm

Image
Dalmatia
Weigel, Christoph
Dalmatia Albania cum proximis regionibus & parte maris Adriatici Curante Christophero Weigelio Noribergae.
Nèrnberg, (c. 1719). [32 x 36 cm]
Original copper-engraving, handcolored in outline and wash, when published. The map shows Dalmatia and the neighbouring Albania very accurate with detailed informations on town names, rivers and mountains.
In very good condition, striking dark impression.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#67

Post by Arbëri » Wed Jan 06, 2010 6:55 pm

Image
The Committees of the League of Prizren (1878)
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#68

Post by Arta » Thu Jan 07, 2010 2:08 am

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#69

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 22, 2010 10:32 pm

Venice / 1572

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#70

Post by Mallakastrioti » Fri Jan 22, 2010 10:54 pm

Basle / 1572

Map Maker: Sebastian Munster


Image
Image

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#71

Post by arise6327 » Mon Jan 25, 2010 10:51 pm

Image

Kete e gjeta nga Wiki ne gjuhen Suedeze , -itsok-

http://sv.wikipedia.org/wiki/Osmanska_riket

:mrgreen:
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#72

Post by ALBPelasgian » Tue Jan 26, 2010 4:29 pm

arise6327 falemnderit për këtë hartë! Arsenalit të hartave që Epirin e shohin si Shqipëri i shtohet edhe kjo hartë suedeze.
A mund ta verifikosh e ç'vit është?
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#73

Post by Arbëri » Tue Jan 26, 2010 5:17 pm

ALBPelasgian wrote:arise6327 falemnderit për këtë hartë! Arsenalit të hartave që Epirin e shohin si Shqipëri i shtohet edhe kjo hartë suedeze.
A mund ta verifikosh e ç'vit është?
Unë mendoj se ajo hartë është e verzionit Serb !
Nëse është në kohen e Osmalive , atëher dihet se ku i kishte kufijt Serbia .
Vilajeti i Kosovës ishte ne atë kohë shumë më i gjërë se sa i ka sot kufijtë Kosova . atëherë me kryeqytet Shkupin ,
që sot e ksaj dite akoma është ndërtesa e vilajetit te kosovës .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
AgrianShigjetari
Senior Member
Senior Member
Posts: 188
Joined: Wed Dec 23, 2009 5:13 pm
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#74

Post by AgrianShigjetari » Tue Jan 26, 2010 5:32 pm

Arbëri wrote: Unë mendoj se ajo hartë është e verzionit Serb !
Nëse është në kohen e Osmalive , atëher dihet se ku i kishte kufijt Serbia .
Vilajeti i Kosovës ishte ne atë kohë shumë më i gjërë se sa i ka sot kufijtë Kosova . atëherë me kryeqytet Shkupin ,
që sot e ksaj dite akoma është ndërtesa e vilajetit te kosovës .
E versionit serb s'ma merr mendja që është, se po të qe e tillë, kufirin e Serbisë do e shënonte diku kah Shkumbini. -eek-
Kjo hartë duhet të jetë e ndikuar nga rryma e pansllavizmit, e cila kufinjtë jugor i paraqiste ashtu siç janë ndërsa ata verior
i shlyente me gomë. Këtë e shpjegon bukur Kristo Frashëri tek monografia Lidhja Shqiptare e Prizrenit.

User avatar
arise6327
Member
Member
Posts: 32
Joined: Sat Jan 23, 2010 10:22 am
Gender: Male

Re: SHQIPERIA DHE SHQIPTARET NEPER HARTA KLASIKE

#75

Post by arise6327 » Tue Jan 26, 2010 7:31 pm

ALBPelasgian wrote:arise6327 falemnderit për këtë hartë! Arsenalit të hartave që Epirin e shohin si Shqipëri i shtohet edhe kjo hartë suedeze.
A mund ta verifikosh e ç'vit është?
Me vjen keq nuk thote gje per vitin e botimit te hartes , por thuhet qartesisht qe perfaqeson 1300 .

Arbëri wrote:Unë mendoj se ajo hartë është e verzionit Serb !
Nëse është në kohen e Osmalive , atëher dihet se ku i kishte kufijt Serbia .
Vilajeti i Kosovës ishte ne atë kohë shumë më i gjërë se sa i ka sot kufijtë Kosova . atëherë me kryeqytet Shkupin ,
që sot e ksaj dite akoma është ndërtesa e vilajetit te kosovës .
Shikoje mire harten , aty nuk ka asnje "Serbi" . Por ka Perandori Osmane , ku si nje nendarje e saj eshte Serbia . Pra nuk eshte harte e "vizionit" serb , por eshte harte e pushtimeve osmane , ku ne fillimet e veta e nje nga krahinat e saj me emrin Serbi , me ato territore te caktuara aq sa deshte sulltani . Harta eshte Sudeze , edhe mjaft realiste . Perfshine ne Shqiperi , Malin e Zi , malazezet mbajne kostume shqiptare veriore edhe mbiemrat nuk i kane serb por shqiptare te serbizuar . Perfshine Camerine(Epirin) qe nuk ka nevoje per koment , edhe perfshine edhe Etoli-Akaranine qe nuk i dihet qe prej sa kohesh banohet nga te paret tane , vetem mbaj mend disa thenie nga lashtesia qe i cilesojne keta si gjysem barbar , ose mesjeta me Shpatajt qe i zoteruan keto toka . Madje edhe me vone Francois Pouqueville thote "Etolet edhe Akarnanet e quajne veten Skipetaris edhe e quajne Etoli-Akarnanine Skiperia" ! -winer-
[i]Nuk jam katolik Italian, nuk jam mysliman turk e as nuk jam ortodoks grek, por jam ateist shqiptar.[/i]

Post Reply

Return to “Harta historike”