"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Diskutim per etnicitetin e grekeve.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#61

Post by Arbëri » Sun Mar 28, 2010 2:11 pm

vazhdon...
Image
Image


Nuk di a ja vlen ti postojmë , janë mbi 100 kësi lloj librash vetëm unë që i shof ???
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#62

Post by ALBPelasgian » Sun Mar 28, 2010 3:14 pm

What is a Greek? It has been the special mission of Hellas to impose her language and ideals, even the consciousness of being a Greek, on other races. Of the enormous number of people since Alexander who spoke Greek and called themselves Greeks the great majority were children of Hellenized barbarians. Moreover districts were inhabited by mixed populations. The great towns were more or less completely Hellenized, while the peasants around kept their original languages.

http://www.gtp.gr/LocInfo.asp?infoid=80 ... 1&LocId=69
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#63

Post by Arbëri » Sun Mar 28, 2010 3:57 pm

Image
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#64

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 28, 2010 5:22 pm

Zeus10 wrote:

Ndërsa Parlamenti Shqiptar përgatitej të votonte ratifikimin e marrëveshjes për ndërtimin e varrezave të ushtarëve greke në Shqipëri, ushtarët e forcave speciale të Marinës Greke shokuan opinionin publik me këngë dhe parrulla anti-shqiptare.
Gjatë parakalimit të përvitshëm që ushtria greke zhvillon me rastin e festës kombëtare greke, ushtarët e forcave speciale të marinës kënduan këngë që minimalisht provokojnë reagime të ashpra prej fqinjëve të Greqisë, Shqiperisë, Turqisë dhe Maqedonisë.
Ne videon e publikuar online nga enet.gr dëgjohen qartë ushtarët grekë të këndojnë këngë fyese për fqinjët. “Grek lindesh dhe nuk bëhesh, dëgjoje këtë o derr shqiptar”, këndojnë ushtarët grekë. Me poshtë ata kërcënojne ushtarët turq të cilët janë të besimit mysliman, duke thënë se do t’i bëjnë t’i perulen kryqit ortodoks, ndërsa pak më vonë dëgjohen të thonë: “I shikoni ata, janë nga Shkupi” dhe “Shqipëria, me lëkurën e tyre do të bëjmë këpucë”.
Qeveria greke ende nuk ka dhënë ndonjë shpjegim lidhur me ngjarjen. Janë fqinjët e vendit helen që kanë kërkuar shpjegime prej palës greke. Ndërsa Ministria Greke e Mbrojtjes, nuk pranoi të komentojë ngjarjen për momentin. Reagime të ashpra kanë bërë emigrantët shqiptarë në Greqi, të cilët kanë shprehur shqetësimin me këto zhvillime

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=179002&ref=fpKjo ngjarje ka ndodhur dje.
Keta jane ata qe Socio i quajti etni, por qe kurre nuk na shpjegoi se si ka mundesi qe keta kundrejt te cileve ai ka tolerancen ti quaj nje etni te kulturuar dhe te lashte, do bekan kepuce me lekuren tone.
E o mire bejne se tregojne cilet jane,te pakten te hapim syte te tere qe nuk nderrojne lekure keta...por edhe ne gati jemi:


:D
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#65

Post by Arbëri » Mon Mar 29, 2010 10:27 pm

Arbëri wrote:Kushtetuta e parë ''Greke''
Image

Asambleja Kombëtare e tretë në Trojzina në fazat e mëvonshme të kryengritjes ''greke'' kombëtare për çlirim nga sundimi turk. Le të shohim anëtarët e parë të kushtetutës ''greke'' që praktikisht të përcaktojë karakterin e shtetit, territorin e saj dhe banorët e saj.
neni sipas rendit .

1) grekët mund të jenë:
2) a) Të gjithë banorët që besojnë në Krishtin/orthodox.
3) b) Të gjithë ata besimtarë në Krishtin që nën sundimin osman arritën ose mbërrijtën në Greqi për të luftuar ose për të zgjidhur.
4) e) Të gjithë ata të huaj që erdhën dhe janë regjistruar si qytetarë.
Lënda e interesit: Për të "Greqisë së Lashtë" ishte e mjaftueshme vetëm të jenë të krishterë/orthodox!
Ky dokument provon se ''grekët'' kanë një kujtesë shumë të shkurtër. Ata harruan se si u krijua shteti grek dhe cilat janë ''grekët'' modern sot.
Që do të thotë : po je krishter-orthodox bëhesh automatikishtë ''Grek''
Feja: ortodoksë grekë 98%, muslimanë 1.3%, të tjerë 0.7%

Për të bërë paradoks edhe më shumë për të kujtojnë " Grekët'' e tyre presidenti i parë Xhorxh Konduriotis (1782-1858) i cili shërbeu si kryeministër i Greqisë gjatë mbretërimit të Oto e Bavaria si Mbret i Greqisë, dhe më vonë G.K. u bë presidenti i parë i shtetit grek (1823-1826).

G. Konduriotis vjen nga një familje shqiptare e famshme që pa dyshim i dha kontributin te madh për të Revolucionit ''greke''.
Emri origjinal është Maturantet, por është ndryshuar në Konduriotis sipas një nga paraardhësit te tyre i cili ishte një banor i Kountora fshatit, Megarida.
Lazaros Konduriotis vëllau i vet, të cilët luftuan në Luftën ''greke'' e Pavarësisë në vitin 1821 u quajt "Babai i Kombit."
Nipi D. Konduriotis, Pavlos, u festua pas Luftës së Parë Ballkanike dhe u zgjodh dy herë President i Greqisë.
Xhorxh Konduriotis ishte një shqiptar që dinte vetëm gjuhën shqipe dhe u bë presidenti i parë grek.
zyrtar i autoriteteve ''greke'' . Konduriotis dhe emri i tij nuk është përmendur në asnjë tekst në shtetin moderne ''greke'' për shkak të ndjeshmërisë politike në lidhje me origjinën e tij shqiptare, Xhorxh Finley shkroi në librin e tij "Historia e Revolucionit Grek" e 1861.
Kjo nuk është një rastësi, karakteri shqiptar i Shtetit ''Grek'' është konfirmuar nga të shquarit revolucionarë tjerë, të cilët morën pjesë në luftën për pavarësi, dhe ishin shqiptarë që nuk dinin greqisht. Midis tyre M.Boçari, dhe Andreas Kicos Dzaveljas Mioulis.

Image
për fund po e citoj ''grekun''Nikos Dimou
Nëse një komb i vogël dhe i varfër që ka një barrë të tillë mbi supet e tij, kurrë nuk do të shërohet. (Nikos Dimov - në një intervistë me titull "Elgin Mermer Argumenti në një dritë të re" në New York Times, 23 qershor 2009).
ALBPelasgian
Vetëm në këtë video e ke në gjuhën Angleze(mare nga sllavët) :
http://www.youtube.com/user/VOLK2234#p/ ... GOlr34-xKg
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#66

Post by ALBPelasgian » Tue Mar 30, 2010 8:27 am

Arbëri wrote: ALBPelasgian
Vetëm në këtë video e ke në gjuhën Angleze(mare nga sllavët) :
http://www.youtube.com/user/VOLK2234#p/ ... GOlr34-xKg
Njëherë e pata gjetur në një nga temat e 'kajagana.forum' mirëpo për fat të keq kur e kam formatizuar lista e BookMarkit është fshirë. Do ta kërkoj edhe tek ata të 'maknewsit'!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#67

Post by alfeko sukaraku » Tue Mar 30, 2010 11:46 am

Arbëri wrote:
Arbëri wrote:Kushtetuta e parë ''Greke''
Image

Asambleja Kombëtare e tretë në Trojzina në fazat e mëvonshme të kryengritjes ''greke'' kombëtare për çlirim nga sundimi turk. Le të shohim anëtarët e parë të kushtetutës ''greke'' që praktikisht të përcaktojë karakterin e shtetit, territorin e saj dhe banorët e saj.
neni sipas rendit .

1) grekët mund të jenë:
2) a) Të gjithë banorët që besojnë në Krishtin/orthodox.
3) b) Të gjithë ata besimtarë në Krishtin që nën sundimin osman arritën ose mbërrijtën në Greqi për të luftuar ose për të zgjidhur.
4) e) Të gjithë ata të huaj që erdhën dhe janë regjistruar si qytetarë.
Lënda e interesit: Për të "Greqisë së Lashtë" ishte e mjaftueshme vetëm të jenë të krishterë/orthodox!
Ky dokument provon se ''grekët'' kanë një kujtesë shumë të shkurtër. Ata harruan se si u krijua shteti grek dhe cilat janë ''grekët'' modern sot.
Që do të thotë : po je krishter-orthodox bëhesh automatikishtë ''Grek''
Feja: ortodoksë grekë 98%, muslimanë 1.3%, të tjerë 0.7%

Për të bërë paradoks edhe më shumë për të kujtojnë " Grekët'' e tyre presidenti i parë Xhorxh Konduriotis (1782-1858) i cili shërbeu si kryeministër i Greqisë gjatë mbretërimit të Oto e Bavaria si Mbret i Greqisë, dhe më vonë G.K. u bë presidenti i parë i shtetit grek (1823-1826).

G. Konduriotis vjen nga një familje shqiptare e famshme që pa dyshim i dha kontributin te madh për të Revolucionit ''greke''.
Emri origjinal është Maturantet, por është ndryshuar në Konduriotis sipas një nga paraardhësit te tyre i cili ishte një banor i Kountora fshatit, Megarida.
Lazaros Konduriotis vëllau i vet, të cilët luftuan në Luftën ''greke'' e Pavarësisë në vitin 1821 u quajt "Babai i Kombit."
Nipi D. Konduriotis, Pavlos, u festua pas Luftës së Parë Ballkanike dhe u zgjodh dy herë President i Greqisë.
Xhorxh Konduriotis ishte një shqiptar që dinte vetëm gjuhën shqipe dhe u bë presidenti i parë grek.
zyrtar i autoriteteve ''greke'' . Konduriotis dhe emri i tij nuk është përmendur në asnjë tekst në shtetin moderne ''greke'' për shkak të ndjeshmërisë politike në lidhje me origjinën e tij shqiptare, Xhorxh Finley shkroi në librin e tij "Historia e Revolucionit Grek" e 1861.
Kjo nuk është një rastësi, karakteri shqiptar i Shtetit ''Grek'' është konfirmuar nga të shquarit revolucionarë tjerë, të cilët morën pjesë në luftën për pavarësi, dhe ishin shqiptarë që nuk dinin greqisht. Midis tyre M.Boçari, dhe Andreas Kicos Dzaveljas Mioulis.

Image
për fund po e citoj ''grekun''Nikos Dimou
Nëse një komb i vogël dhe i varfër që ka një barrë të tillë mbi supet e tij, kurrë nuk do të shërohet. (Nikos Dimov - në një intervistë me titull "Elgin Mermer Argumenti në një dritë të re" në New York Times, 23 qershor 2009).
ALBPelasgian
Vetëm në këtë video e ke në gjuhën Angleze(mare nga sllavët) :
http://www.youtube.com/user/VOLK2234#p/ ... GOlr34-xKg

arberi te uroj per kete dokument...besoj ta shohe e te mos ta harroj edhe "greku" i forumit tone..elikranon
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#68

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 17, 2010 10:48 am

Greece (1906)


Author: Oman, Charles William Chadwick, Sir, 1860-1946; Adam, G. Mercer (Graeme Mercer), 1830-1912
Subject: Greece -- History

Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#69

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 17, 2010 10:54 am

Greece (1906)


Author: M'Clymont, James Alexander, 1848-; Fulleylove, John, 1847-1908
Subject: Greece -- Description and travel; Greece -- History


Image
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#70

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 17, 2010 11:13 am

"Greece"-by Edith A. Browne (1909)

Image

po nga i njejti liber:

Image

...dhe ky Evzoni ketu:

Image

me ngjan teper me kete Alvanosin:

Image

si dhe disa gjera te tjera interesante:

Image

Image
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#71

Post by Socio » Sat Apr 17, 2010 11:40 am

Faleminderit Mallakastrioti per kete veper aq interesante !!
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#72

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 17, 2010 11:56 am

Socio wrote:Faleminderit Mallakastrioti per kete veper aq interesante !!
I nderuar vella!
Image

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#73

Post by Socio » Fri Apr 23, 2010 10:08 am

Mallakastrioti wrote:
Socio wrote:Faleminderit Mallakastrioti per kete veper aq interesante !!
I nderuar vella!
Me nder kjofsh vella !


Ketu : http://www.arberiaonline.com/viewtopic. ... 115#p13115
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Diskutim per etnicitetin e grekeve.

#74

Post by Mallakastrioti » Mon Jul 05, 2010 9:40 pm

-haha- ...ore keta kokat hengshin me njeri-tjetrin,po me beri te qesh kjo video e ketij sllavo-maqedonsit:

Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#75

Post by elikranon » Tue Jul 06, 2010 10:06 am

Mallakastrioti wrote:
Socio wrote:Jo, jo Alb, ne kete forum personalizmi nuk do te mund te zhduket asnjehere. Kur dallon Greket nga Epirotet dhe i permbahesh temes posti te hudhet ne kosh dhe pergjigjet te jepen atje, kuptohet me akuzime.
Tema nderron kahje, 'nuk ka dallim mes grekeve dhe epiroteve' sepse (gjoja) greket nuk kane ekzistuar asnjehere. Kur mbron ekzistencen e tyre pra sic shprehet mallakastra 'jevgjeve' atehere tema personalizohet metutje !

Ne ne Kosove i themi kesaj ' Hyp se te vrava, zhdryp se te vrava' !

Forumi nuk ka kredibilitet dhe as seriozitet. Armiku grek na ka rrethuar historikisht dhe na rrethon perseri, ndersa ne enderrojme artificialitetin e tyre !!!
Dhe jo vetem te tyre, por edhe te Sllaveve, edhe ata jane artificial.

Nuk ka komb artificial apo te imagjinuar Zeus !

Jo nje te dhene por ka me mijera te dhana qe Greket ishin grup etnik !
Kredibilitet nuk ke ti ore "mik" sa per ate pune me keto xhevahire qe po na sajon keshtu me surpriza si i thone.
Armiku na ka rrethuar?Nuk ka rreshtur ndonjehere armiqesia e fqinjeve,por meqenese je shqiptar kosovar,mos harrojme qe lufta e fundit mbaroi para 10 vjetesh...kur se ajo tjetra ka vazhduar e do vazhdoje,ajo menyra tjeter e luftes.
Epirotet me greket?....nuk kane lidhje fare me njeri-tjetrin e per kete ke sjelle fakte edhe zotrote.
Sa per ofendime nuk besoj se jane te tilla ato mia,por te keshilloj te mesosh edhe ndonje fjale popullore te jugut se nuk te ben dem ore jo.
Pastaj ne se te vjen keq per greket se po ti shajme mund edhe te ankohesh,nuk ka problem.
mallakastrioti, dalloj nervozizem tek pergjigja jote. Dhe nervozohen ata qe nuk kane argumente apo pergjigje. Me behet qefi qe me ne fund po shoh nje replike te kulturuar mes shqiptareve me mendime diametralisht te kunderta. Nenshkruaj dhe une ato qe thote socio dhe gtcc1 dhe s`ka nevoje te perseris dhe une te njejtat gjera.
Mallakastrioti, socio te thote ate qe te kam thene dhe une me shembuj me "vulgar" ne YT. Ti thoshe qe "nuk kish grek me 1821" dhe ne vijim te debatit thoshje "greket qe u privuan gjuhen arvanitasve". Keto te dyja nuk mund te qendrojne bashke. Njera thenie hedh poshte tjetren.
Pra edhe ju vete kur debatoni e pranoni pa dashje ekzistencen e kombit grek ne ate periudhe.

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”