"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Homeri-Lufta e Trojes.

Flisni për gjuhën shqipe, magjinë e saj, evoluimin, lidhjet e saj me gjuhët e tjera, rreziqet që i kanosen.

Moderators: Hymniarber, bardus

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Homeri-Lufta e Trojes.

#1

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 28, 2009 8:25 pm

Jo pa qellim po e hap tek temat e gjuhes shqipe kete teme..sepse gjuha shqipe eshte gjuha e Perendive edhe si rrjedhoj gjuha me e vjeter nga gjuhet e shpetuara deri me sote....gjuha e autoktonve e shprehur ne shqiperin aktuale me ane te mbishkrimeve te Lepenices edhe mbi te gjitha me ane te faltores se dodones rreze malit tomorre.

Pellazget ishin ata qe ndermoren luften e Trojes..Pellazget edhe Dardanet...edhe kete do ta vertetojm me dokumente me poshte.

po e fillojm me nje te dhene nga historiani Thukididi...Hyrja..historia e luftrave te Pelopanezit

Gjat koheve te birit te Dheukalij ,Elinos,nuk ekzistonte aspak emri Grket,popuj te ndryeshem emeroheshin sipas vendeve ku banonin,me te shumtet Pellazget.Ellini edhe brezat e tij u bene te forte ne Fthia edhe i ftonin ne qytetet te tjera si ndihmesa,ateher edhe qytete te tjera filluan te quheshin greke,por GJAT VITEVE TE SIGURTA HISTORIKE NUK EKZISTONTE ASPAK EMRI GREKET e verteton kete edhe Homeri i cili edhe perse ishte i viteve te mevonshme te luftes se trojes ,ai kurre nuk e perendi emrin Greket per pjesmarrsit e luftes se Trojes,vec se per ushtaret e Aqillit te cilet vinin nga Fthia pran lumit Sellienda,te cilet jane edhe greket e pare:

Po i shkojm pak me thelle thenieve te Thukididit

ne radhe te pare veprat e Homerit u permblodhen per here te pare ne Athine ne shek 5 p e s edhe u shkruajten ne nje gjuhe te panjohur...kjo do te thote se Athina nuk fliste greqisht ne ate kohe--kjo pranohet nga historianet e pas viteve 2000......sepse eshte me se e llogjikshme arsyeja qe thote se mbi veprat homeriane u vu dore e re..si doret edhe hekuri apo djegia e te vdekurve...por edhe perse u vu dore..serisht greket nuk permenden si kombe...

Ne harten qe do paraqes me poshte vreni shtrirjen e pjesmarrsve ne luften e Trojes...harta botohet nga Thomopulo 1912...ndersa une personalisht kundershtoj vetem vendodhjen e dodones mbi kete harte..vreni se nga cilet banohej pellgu i pjesmarrsve te luftes se Trojes.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#2

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 28, 2009 9:05 pm

punimi ime personal--dhurat per forumin

pjesmarrsit e luftes se trojes


i gjejm ne fund te pjeses se dyte te iliades...ja cilet jane ata ..sipas Homerit edhe antikitetit

Iliada II 603-614

Arkadhet Pellazge erdhen nen drejtimin e Agapinorit

Herodoti 7,73 na thote
"7 popuj e banojn Peloponezin.Nga keta 2 jane autokton,Arkadhet edhe Kunurinjet,te cilet banojn ketu qe nga kohet me te vjetra"

Hesiodi. Merk West 160-163 na thote

"Arkadhet mburreshin se si Pellazge ishin me te vjeter se Hena"

Pausani H 38,1 na thote..

"Likasyra u ndertua nga djali i Pellazgut ,Likaona,edhe eshte qyteti me i vjeter i botes"

Straboni Gjeografia E na thote....

"Eforua thote se edhe i gjithe PEloponezi u quajt Pellazgji"

ILIADA II 747-750
Dodonasit erdhen nen drejtimin e Guneut(Guna..Guneu)
Homeri flet per dodones si qytet qe vjen nga kohet qe nuk mbahen mende...ndersa dodona qesharake pran janines eshte qytet i ndertuar ne shek 3 p e s.

Homeri na tregon lutjen e Aqillit "Dia i dodones udheheqes i pare pellazge"

Hesiodi Merk West 319 e quan dodonen "vendmbledhja e Pellazgeve"............edhe sote kjo vendmledhje ruhet ne tomorrin e Beratit..por "dijetaret " shqiptare po e shesin me para edhe po e zhvendosin ne pjesen te cilen e asimiluan greket keto 60 vitet e fundit

ILIADA II 569-585

flet per Spartin pellazgjot edhe Mikenen e Korinthon Pellazge

Eskili na thote se

"Pellazgu ,mbreti i Argos i thote Danait se mbreteria e tij shtrihej deri ne Strymona ,Paoni edhe ne malet e Dodones"

ILIADA II 546-554

Athinasit Pellazge erdhen nen drejtimin e Menestheut

Herodoti 8,44 na thote

" Athinasit ishin Pellazge,Pellazget banoni greqin e sote quajtur"


Herodoti I 56 na thote

"Athinasit nuk e ndryshuan kurre vendin e tyre qe nga kohet me te lashta"

ILIADA II 645-650

Kretanet erdhen nen ndrejtimin e Idomenea

Homeri-Odisea T 175-177 na flet per "Pellazget e divit"

keta ishina ata qe erdhen ne ndihme te djemve te Atreas.PELLAZGET.

PO NE NDIHME TE DJEMVE TE PRIAMIT???

ILIADA II 816-818

TROJANET.
Priami rrithte nga pjella e Dardanit....ju kujtohet pjesa "Dia Dardanin lindi i cili kryeja i qendroj pjelles sone"

Priami kishte marre per grua nje Pellazge..femijet e priamit ishin Dardanopellazge.

shprehjet"mos u vrejt fara e Dardanit"...."nga porta e Dardanit"..."degjoni Dardan edhe ju pellazge"..Homeri i shpesh permend.

ILIADA II 819-823

DARDANET NEN DREJTIMIN E DJALIT TE EGJISHIT-ENIAS-ENEAS.
Enea me Hektorin ishin nga e njejta pjelle...sterniper te Dardanit.

ILIADA II 840-843
Homeri na thote........"Brezat e Pellazgeve shtizaluftues te mire qe banonin Larisen(pran Trojes)erdhen ne ndihme te gjitonve nen drejtimin e Ipothosh edhe Pylleut,djemve te PEllazgut Teutamidi"

ILIADA II 867-875

Keret barbarofone(Pellazge) erdhen nen drejtimin e Nastit.

ILIADA II 876-877

"LIKET Pellazge erdhen nen drejtimin e Sarpidonit edhe Glakut"

KETA ISHIN ATA QE MOREN PJESE NE LUFTEN E TROJES.

GREKET PERMENDEN SI USHTARE TE AQILLIT..

LUFTA E TROJES ISHTE LUFTE PELLAZGESH EDHE SI RRJEDHOJ ISHTE EDHE MBETET TRASHGIMNIA KULTURORE E ATYRE QE FLASIN GJUHEN PELLAZGE NE RADHE TE PARE ,EDHE E GJITH BOTES NE RADHE TE DYTE.

"


Ju ftoj te sillni me shume te dhena per kete ceshtje.......................
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#3

Post by Zeus10 » Tue Jul 28, 2009 10:33 pm

Une mendoj, se para se te diskutojme brendine e veprave te Homerit, dhe gjithe autoreve te tjere ""greke"", do te ishte mire te diskutonim autenticitetin e ketyre veprave. Dicka me thote, qe keto vepra, nuk perfaqsojne kopjet besnike te origjinaleve nga u "kopjuan" ne shek. 9-11 pas Krishtit. As ato perfaqsojne shkrimin per ngjarje te ndodhura ne dy mijevjecaret para Krishtit.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#4

Post by alfeko sukaraku » Wed Jul 29, 2009 7:20 am

Zeus10 wrote:Une mendoj, se para se te diskutojme brendine e veprave te Homerit, dhe gjithe autoreve te tjere ""greke"", do te ishte mire te diskutonim autenticitetin e ketyre veprave. Dicka me thote, qe keto vepra, nuk perfaqsojne kopjet besnike te origjinaleve nga u "kopjuan" ne shek. 9-11 pas Krishtit. As ato perfaqsojne shkrimin per ngjarje te ndodhura ne dy mijevjecaret para Krishtit.
Kjo eshte me se e llogjikshme...por eshte krejt nje ceshtje tjeter.

Mbi Homerin shkeli edhe Shliman per te zbuluar Trojen....mbi Homerin shkelen te gjith autoret e antikitetit.

jane te njohura edhe te vecuara elementet qe nuk i perkasin mijvjecarit te dyte p e s.

1)doret e mevonshem
2)hekuri ..i mevonshem
3)djegia e te vdekurve

keto jane disa nga shtesat ne veprat e Homerit.

Sidoqofte ne kete teme na intereson te dime se cilet moren pjese ne luften e Trojes....ndersa persa i perket fallsifikimeve....baballaret e kishes e filluan kete valle edhe ata po e heqin.

Ne se mundet kushe te na sjellin nje fragment nga filmi i ri i Costas Gavras..pikerisht pjesen ku shfaqen prifterinjet e krishtere duke shembur bustet e Akropolit....ateher do mundemi te diskutojm vecmas nje teme me "trimerit e te krishterve" kundra qytetrimit qe i parapriu qytetrimit greko-latin....qellimet edhe fallsifikimet e tyre.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#5

Post by ALBPelasgian » Wed Jul 29, 2009 10:37 am

Ajo qe me ka ngjallur interesim perhere tek 'Iliada' dhe 'Odisea' eshte bota - relike pellazge qe paraqitet aty. Gjithcka brenda linjave te epikes pellazge, aty gershetohet:

1. Heroizmi
2. Epshi aventurier
3. Kuturisje dashurore
4. Skena epike perleshjesh
5. Zakonet pellazge


Do te filloj nga kjo e fundit: Zakonet pellazge dhe perqasja e tyre me zakonet e botes shqiptare qe paraqesin konkordanca (perputhje) te mahnitshme. Nje skicim te bukur te kesaj e ka dhene ne nje menyre modeste edhe Kadare ne 'Eskili - ky humbes i madh' ku ben krahsime mes Kanunit te Leke Dukagjinit, rregullave dhe mentalitetit te njerezve kanunor me njerezit dhe 'Kanunin' e Iliades. Madje, edhe pro-greku Nicholas Hammond e pranon se skenat e luftes-hakmarrjes jane 'very similiar' me ato shqiptare.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#6

Post by ALBPelasgian » Wed Jul 29, 2009 3:28 pm

Nderkaq, edhe nje dimension po kaq i rendesishem ne Iliade e Odise, eshte mosperdorimi i termit 'barbar'. Qe te dyja palet antagoniste mund te mirren vesh fare kollaj njera me tjetren pa pasur nevojen e perkthyesit, madje shpeshhere ka edhe skena aq te aferta mes 'kundershtaresh' saqe ata dalin te aferm njeri me tjetrin, gje qe eshte e panatyrshme midis dy ushtrive armike. Pra, meqe termi 'barbar' nuk permendet asnjehere atehere rrjedhimisht as termi 'grek' nuk permendet fare ne Iliade. Kjo eshte e shpejgueshme nga vete fakti qe ne kete kohe greket nuk ekzistonin si etnos i vecante per shkak se nuk kishin ardhur akoma ne Ballkan.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#7

Post by alfeko sukaraku » Wed Jul 29, 2009 7:04 pm

ALBPelasgian wrote:Ajo qe me ka ngjallur interesim perhere tek 'Iliada' dhe 'Odisea' eshte bota - relike pellazge qe paraqitet aty. Gjithcka brenda linjave te epikes pellazge, aty gershetohet:

1. Heroizmi
2. Epshi aventurier
3. Kuturisje dashurore
4. Skena epike perleshjesh
5. Zakonet pellazge


Do te filloj nga kjo e fundit: Zakonet pellazge dhe perqasja e tyre me zakonet e botes shqiptare qe paraqesin konkordanca (perputhje) te mahnitshme. Nje skicim te bukur te kesaj e ka dhene ne nje menyre modeste edhe Kadare ne 'Eskili - ky humbes i madh' ku ben krahsime mes Kanunit te Leke Dukagjinit, rregullave dhe mentalitetit te njerezve kanunor me njerezit dhe 'Kanunin' e Iliades. Madje, edhe pro-greku Nicholas Hammond e pranon se skenat e luftes-hakmarrjes jane 'very similiar' me ato shqiptare.
jane shume dijetare evropian qe e kan lidhur kanunin tone me zakonet edhe traditat homeriane.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#8

Post by alfeko sukaraku » Wed Jul 29, 2009 7:07 pm

Ajo qe mbetet trashgimni e paluajtur e rapsodive te Homerit eshte rapsodia jone malesore.

Kam degjuar para ca kohe nje rapsodi veriore edhe me iku truri per menyren se si ishte thurur...nje ore e gjysem kenge.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#9

Post by ALBPelasgian » Wed Jul 29, 2009 7:33 pm

alfeko sukaraku wrote:Ajo qe mbetet trashgimni e paluajtur e rapsodive te Homerit eshte rapsodia jone malesore.

Kam degjuar para ca kohe nje rapsodi veriore edhe me iku truri per menyren se si ishte thurur...nje ore e gjysem kenge.
Eshte e vertete kjo qe thua Alfeko! Di qe Kadare i permend dy folkloriste amerikane gjate viteve 30'ta qe vine ne Shqiperi (emrat tani per tani ua kam harruar, mirepo keto dy folkloriste e frymezuan per vepren DOSJA H) per te mbledhur kenge epike, sepse Shqiperine e konsideronin si 'laboratorin e fundit ne bote te kengeve homerike'. Pikerisht ky laborator i kengeve homerike eshte Veriu Epik Shqiptar. Ndaj, edhe une them qe per te kuptuar Iliaden si duhet, duhet te njohesh patjeter ne thellsite e tij Veriun Epik Shqiptar.

Nderkaq, sa i perket atyre autoreve te huaj qe gjejne perngjasimet mes ILIADES dhe ODISESE me kenget malesore epike shqiptare eshte mire qe te sillen ketu, te pakten fragmente qe kane te bejne me kete ceshtje.

Nderkaq, sa i perket perngjasimeve me Odisene, eshte merite e Eqrem Cabejt qe dha ne menyre te sintetizuar perngjasimet me baladen shqiptare te Ago Ymerit/Ymer Ages dhe Odiseut. Gjegjesisht keta dy heronj mbartin keto piketakime:

1. Odiseu shkon ne lufte = Ymer Aga shkon ne lufte
2. Kohezgjatja e Odiseut larg atdheut eshte 10 vjet = Kohezgjatja e Ymer Ages larg atdheut eshte 10 vjet
3. Qe te dy lene bashkshortet e tyre
4. Qe te dy bashkeshortet e ketyre heronjeve jane besnike ndaj burrave te tyre
5. Qe te dy heronjte kur kthehen i shpetojne grate e tyre nga pretendente te tjere
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#10

Post by alfeko sukaraku » Sat Aug 01, 2009 8:29 pm

Pelasgjan...permend dy emra qe nuk na kane ndihmuar aspak ne kete drejtim...te dy jane idhulltar te Gustavo Meyer..keshtu qe ne drejtim te lashtesis ...Cabej nuk i dha aspak kombit..per lashtesin e gjuhes sone..sepse te gjithe dijetaret ballkanike-greket kryesisht- kur flasin per gjuhen shqipe gjithmon permendin Meyer edhe thone se shqipja eshte gjuhe e shekujve 8-13 e nderuar nga sllavishtja -rumanishtja-turqoshtja....

Cabej e vendosi veten e vete ne olimpin e te pavdekshme te shqipes letrare..pa frike e quajm baba te shqipes letrare...per lashtesin....nuk ju afrua kurre te vertetes.

ai lapureku tjeter qe permend dele edhe sote e kesaj dite edhe mbron hapur Gustavo Meyer....ndaj nuk ka c na thoj me shume.

Pelasgjian -te mbrosh Meyrin do te thote te pranosh se je ardhacak i mesjetes...edhe jo autokton.Ne se ai karabushi nuk e kupton nje gje te tille ateher te mos i fusin turinjet ne historin e gjuhes se kombit...uroj te mos ta lexoi Zeusi kete shkrim se kush e degjon ate.

Fjalori i Hesychit si edhe perkthimi ne shqip i Demetrio Camardes do sjellin ne drite te verteten per gjuhen homerike=gjuhen pellazge...gje qe Meyer e kundershton edhe e quan shqipen "gjuhe me shume andra".
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#11

Post by alfeko sukaraku » Sat Aug 01, 2009 8:31 pm

Ne se kush mundet te na sjellin ndonje rapsodi nga veriu ..ateher do kemi para nesh nje trashgimni te zanatit homerian...ju lutem sillni nje jutub..a ndonje kenge te gjate rapsodike veriore ne kete teme.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#12

Post by ALBPelasgian » Sat Aug 01, 2009 9:48 pm

alfeko sukaraku wrote:Pelasgjan...permend dy emra qe nuk na kane ndihmuar aspak ne kete drejtim...te dy jane idhulltar te Gustavo Meyer..keshtu qe ne drejtim te lashtesis ...Cabej nuk i dha aspak kombit..per lashtesin e gjuhes sone..sepse te gjithe dijetaret ballkanike-greket kryesisht- kur flasin per gjuhen shqipe gjithmon permendin Meyer edhe thone se shqipja eshte gjuhe e shekujve 8-13 e nderuar nga sllavishtja -rumanishtja-turqoshtja....

Cabej e vendosi veten e vete ne olimpin e te pavdekshme te shqipes letrare..pa frike e quajm baba te shqipes letrare...per lashtesin....nuk ju afrua kurre te vertetes.

ai lapureku tjeter qe permend dele edhe sote e kesaj dite edhe mbron hapur Gustavo Meyer....ndaj nuk ka c na thoj me shume.

Pelasgjian -te mbrosh Meyrin do te thote te pranosh se je ardhacak i mesjetes...edhe jo autokton.Ne se ai karabushi nuk e kupton nje gje te tille ateher te mos i fusin turinjet ne historin e gjuhes se kombit...uroj te mos ta lexoi Zeusi kete shkrim se kush e degjon ate.

Fjalori i Hesychit si edhe perkthimi ne shqip i Demetrio Camardes do sjellin ne drite te verteten per gjuhen homerike=gjuhen pellazge...gje qe Meyer e kundershton edhe e quan shqipen "gjuhe me shume andra".
I nderuari Alfeko, nese te siperpermendurit i kam cituar fragmentarisht, fragmente te cilat ilustrojne ate cka desha te shtjelloj kete. Kjo nuk do te thote se une ndaj te njejtat ide te tyre. Eqrem Cabejn e permenda ne kuptimin qe vuri ne pah perkimet mes balades se Ymer Ages dhe sages se Odiseut. Nderkaq, te parin e permenda qe i ka vene ne pah ne menyre goxha te sakte ca perngjasime ne mes kompleksit homerik dhe botes shqiptare. Kuptohet, ajo cka ka shtjelluar ky shkrimtar eshte sall nje cikerrime, po te krahasohet me shumesine e perkimeve te pafundme homeriko-shqiptare.
Prandaj, i nderuari Alfeko, ju me keni keqkuptuar, sepse nese i kam cituar pjeserisht keta dy te lartpermendurit, kjo nuk do te thote asesi qe une ndaj te njejtin mendim me ta per ceshtje te tjera, ose se kam ndonje fare admirimi per ta.

Te jem me i qarte: Puna e Cabejt meriton respekt sepse Cabej eshte nje nga njohesit me te mire te gjuhes shqipe, edhe pse parimi i punes se tij fatkeqesisht (sikurse edhe e shume gjuhetareve e historianeve shqiptare) eshte i kaperthyer nga nje ndjenje ireale e inferioritetit dhe rezerves se skajshme ndaj cdo gjeje, gje qe e ka demtuar rende historikun e Shqipes.

Eshte ajo cka e thote ne menyre shume te sakte Robert D'Angely se gjuhetaret shqiptare gjityhnje mbeshteten cka thone te huajt per Shqipen, pavaresisht se sa te lajthitur mund te jene ata. Gjuhetaret shqiptare te viteve 60 (per te cilet flet Angely) gjithehere preferojne te shkojne pas qerres se gjuhetareve te huaj qe jane ne mode.

Cdo koment ne lidhje me kete pohim te Angelyt eshte i tepert. Prandaj, domosdoshmeria e kohes dhe emancipimit shkencor te Gjuhesise dhe Historise Shqiptare kerkon doemos ardhjen ne skene te nje elite te re shkencore, qe do te ripahetoje dhe perforcoje Teorine Pellazge dhe mundesisht te revizionohen te gjitha pikepamjet e ngushta dhe te pasakta te shkences se gjuhesise dhe historise ne lidhje me shqiptaret.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#13

Post by Mallakastrioti » Sun Aug 02, 2009 7:24 am

alfeko sukaraku wrote:Ne se kush mundet te na sjellin ndonje rapsodi nga veriu ..ateher do kemi para nesh nje trashgimni te zanatit homerian...ju lutem sillni nje jutub..a ndonje kenge te gjate rapsodike veriore ne kete teme.
Rapsodite shoqeruara me lahute jane me te vertet nje prove e pakundershtueshme te lashtesise se kengeve epike.Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#14

Post by alfeko sukaraku » Sun Aug 02, 2009 8:49 am

faleminderit mallakastrioti.

po te hapim iliaden do vrejm se" Homeri" ky rapsod popullore i trgon po ashtu si linku i dyte gjarjet nga lufta e trojes.

Ne asnje vende te mesdheut nuk ekzistojn rapsodi te tilla pervec se ne malsin tone.

Ne asnje vende te mesdheut nuk ruhen traditat homeriane ashtu si kanuni yne(nuk po e reklamoj kanunin kete plage te ashper te shqiptaris..po e permend vetem per vlerat trashgimtare)
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Homeri-Lufta e Trojes.

#15

Post by alfeko sukaraku » Sun Aug 02, 2009 9:19 am

ALBPelasgian wrote:
alfeko sukaraku wrote:Pelasgjan...permend dy emra qe nuk na kane ndihmuar aspak ne kete drejtim...te dy jane idhulltar te Gustavo Meyer..keshtu qe ne drejtim te lashtesis ...Cabej nuk i dha aspak kombit..per lashtesin e gjuhes sone..sepse te gjithe dijetaret ballkanike-greket kryesisht- kur flasin per gjuhen shqipe gjithmon permendin Meyer edhe thone se shqipja eshte gjuhe e shekujve 8-13 e nderuar nga sllavishtja -rumanishtja-turqoshtja....

Cabej e vendosi veten e vete ne olimpin e te pavdekshme te shqipes letrare..pa frike e quajm baba te shqipes letrare...per lashtesin....nuk ju afrua kurre te vertetes.

ai lapureku tjeter qe permend dele edhe sote e kesaj dite edhe mbron hapur Gustavo Meyer....ndaj nuk ka c na thoj me shume.

Pelasgjian -te mbrosh Meyrin do te thote te pranosh se je ardhacak i mesjetes...edhe jo autokton.Ne se ai karabushi nuk e kupton nje gje te tille ateher te mos i fusin turinjet ne historin e gjuhes se kombit...uroj te mos ta lexoi Zeusi kete shkrim se kush e degjon ate.

Fjalori i Hesychit si edhe perkthimi ne shqip i Demetrio Camardes do sjellin ne drite te verteten per gjuhen homerike=gjuhen pellazge...gje qe Meyer e kundershton edhe e quan shqipen "gjuhe me shume andra".
I nderuari Alfeko, nese te siperpermendurit i kam cituar fragmentarisht, fragmente te cilat ilustrojne ate cka desha te shtjelloj kete. Kjo nuk do te thote se une ndaj te njejtat ide te tyre. Eqrem Cabejn e permenda ne kuptimin qe vuri ne pah perkimet mes balades se Ymer Ages dhe sages se Odiseut. Nderkaq, te parin e permenda qe i ka vene ne pah ne menyre goxha te sakte ca perngjasime ne mes kompleksit homerik dhe botes shqiptare. Kuptohet, ajo cka ka shtjelluar ky shkrimtar eshte sall nje cikerrime, po te krahasohet me shumesine e perkimeve te pafundme homeriko-shqiptare.
Prandaj, i nderuari Alfeko, ju me keni keqkuptuar, sepse nese i kam cituar pjeserisht keta dy te lartpermendurit, kjo nuk do te thote asesi qe une ndaj te njejtin mendim me ta per ceshtje te tjera, ose se kam ndonje fare admirimi per ta.

Te jem me i qarte: Puna e Cabejt meriton respekt sepse Cabej eshte nje nga njohesit me te mire te gjuhes shqipe, edhe pse parimi i punes se tij fatkeqesisht (sikurse edhe e shume gjuhetareve e historianeve shqiptare) eshte i kaperthyer nga nje ndjenje ireale e inferioritetit dhe rezerves se skajshme ndaj cdo gjeje, gje qe e ka demtuar rende historikun e Shqipes.

Eshte ajo cka e thote ne menyre shume te sakte Robert D'Angely se gjuhetaret shqiptare gjityhnje mbeshteten cka thone te huajt per Shqipen, pavaresisht se sa te lajthitur mund te jene ata. Gjuhetaret shqiptare te viteve 60 (per te cilet flet Angely) gjithehere preferojne te shkojne pas qerres se gjuhetareve te huaj qe jane ne mode.

Cdo koment ne lidhje me kete pohim te Angelyt eshte i tepert. Prandaj, domosdoshmeria e kohes dhe emancipimit shkencor te Gjuhesise dhe Historise Shqiptare kerkon doemos ardhjen ne skene te nje elite te re shkencore, qe do te ripahetoje dhe perforcoje Teorine Pellazge dhe mundesisht te revizionohen te gjitha pikepamjet e ngushta dhe te pasakta te shkences se gjuhesise dhe historise ne lidhje me shqiptaret.

ne vija te pergjithshme ruajm te njejtin mendim....e pranoj si me te pjekur mendimin tende..ashtu sikurse e pranoj vete se nuk i frenoj dote nervat kur shohe qe lozet e njejta politike nga shkenca shqiptare,politike e cila dashje-padashje na ka coptuar e po na copton.

E quajta baba te shqipes letrare Cabejn..si edhe permenda faktin qe ai nuk ju afrua aspak te vertetes per lashtesin e gjuhes sone.

Gjithmon i kam mbetur besnik ides se ...nje veper e nje autori ka edhe anet pozitive ashtu sikurse ka edhe anet negative..askush nuk eshte i perkryer.
p sh

Dulla na pat thene se "Jugosllavia eshte pjelle e fuqive te medha imperialiste edhe si e tille do te shperbehet nje dite"

kjo thenie e enver hoxhes u vertetua..edhe eshte per tu permendur kudo,por kjo nuk do te thote se une jam nje enverist..sepse e urrej enverizmin

Po keshtu edhe Meyer ...ai na la mbas nje dokument gjigand qe tregon per shqiptarizmin e greqis-italis edhe turqis....por vepra e tij gjuhesore (fjalori) ishte edhe mbetet nje pleh i qelbur erendomt edhe nje kopje e flliqur e Miklosichit edhe e "dashuris sllave" per gjuhen shqipe.Mbetet pika e referimit e te gjith dijetarve qe sote flasin per gjuhen shqipe te cilet na thone se "Meyer e vertetoj shqipen si gjuhe me shume andra edhe te ndertuar nga serbishtja-rumanishtja-turqishtja"....C do kush qe e njeh historin e gjuhes sone ..c do kush qe ka lexuar shume libra qe nuk mbajn vulen e akademis se tiranes sepse nuk jane lejuar te perkthehen ne shqip,eshte ne gjendje te kuptoj qellimin politike antishqiptare te Gustavo Meyerit...aq me shume qe fjalori u ndertua te sulmonte filologun arberesh --njohsin me te shkelqyer te tre gjuheve te lashta--shqipes-latinishtes edhe greqishtes se vjeter....por kur edhe sote e kesaj dite na del nje Kadare edhe na bilbilezon duke i thurur hymne Meyrit(Albanica 64..me duket..nuk e mbaj mend sakte..ne se kush e do sakte te me thoj ta kerkoj ne arkivin time) edhe duke ironizuar perpjekjet per njohjen e lashtesis se gjuhes sone ..ateher lume si ty edhe lume si ju qe e duroni...mua me eshte bere me i rendomet se miloshevici.Kjo nuk do te thote aspak se une po mohoj emrin edhe vepren e tij...por do te thote se personalisht nuk jam edhe nuk munde te jem kurre ndakort me dy idet tradhetare te ismail kadares.
1)shqiptaret jane te krishtere edhe nuk kane lidhje me myslimanizmin.....
Per mua kjo do te thote percarje nderfetare...do te thote tragjedin e kombit tone edhe ndarjen e tij ne turq e greke fale fese,.. edhe jo gjuhes edhe gjakut(kombesis)..do te thote kthime mbrapa ..sepse sic e dini fanatizmi fetare eshte gati ne c do moment per lufte...ashtu si edhe lufta mindis njegjuhefolesve serbe e boshnjak..te cilet u theren se njera pale ishte ortodokse e tjetra myslimane...Kam lexuar shume ne kete drejtim..per matrial do ju thoja te shikonit disa jutube te respektuarit mallakastrioti te cilat flasin per shqiptaret e greqis te cilet fale ortodoksis u kthyen ne greke edhe quanin edhe quajn njegjuhefolsit e tyre mysliman turq...njegjuhfolsit shqiptare...ndaj nuk duhet ti futemi kesaj gare se cojm uje ne stambolle e athine.Per me shume munde te lexoni elena kocaqi ..2009 ..Planet per zhdukjen e shqiptarve.

2-- MBROJTJA E MEJERISTAVE edhe krenimi me ata qe na quajn ardhacak te mesjetes-....ashtu sikurse shpjegova me larte.Nje pergjigjie ashtu sic e kerkon i ka dhene edhe PAskal Milo ..e kam pare ne nje jutub.
Last edited by alfeko sukaraku on Mon Aug 03, 2009 6:34 pm, edited 1 time in total.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Gjuha shqipe”