"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Popujt qe Herodoti i quante barbar

Flisni për historinë e kombeve dhe racave të ndryshme, me analiza dhe dokumente.

Moderator: Strokulli

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#31

Post by Zeus10 » Wed Jul 28, 2010 2:05 am

alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Valsgirl
Junior Member
Junior Member
Posts: 3
Joined: Tue May 18, 2010 11:27 am
Gender: Female
Location: Norway
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#32

Post by Valsgirl » Wed Jul 28, 2010 2:13 am

Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
Alfeko eshte njohes shume i mire i greqishtes bile ka shkrojtur nje liber per mbishkrimet e lashta, i kam lexuar tek FSH.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#33

Post by alfeko sukaraku » Thu Jul 29, 2010 7:24 pm

Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
:roll: :roll: :roll:


http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=42&t=2516

ndersa Camarda eshte baza e filologjis shqiptare.thomopulo kupitori e kane per baze ne librat e tyre.

Ne se dikush do mundohet te lexoj me saktesi mendimin tuaj per shqipen edhe "greqishten" ateher ai nje me saktesi c ka shkruajtur Demetri Camarda.

edhe njeher ..thomopulo dhe kupitori e analizojn hollesisht Camarden, edhe te dy shkruajn greqisht.
edhe une ja them ca nga italishtja-kome staj bene?molto bene moj Tabene 8-)
keshtu qe fjalet "greke" ne librin e tij Camarda i shkruan me germa greke edhe e kam forte te lehte te kuptoj c thote .
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#34

Post by Zeus10 » Thu Jul 29, 2010 9:28 pm

alfeko sukaraku wrote:
Zeus10 wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Cilat jane keto fakte:

Duhet te njohesh punimet e otto blau
maks myler
franz bopp
von xylander
falmerayer
g krispi
d kamarda
hahn
kupitorin etje

ulu njeher e lexoj keta autore edhe pastaj nxirri perfundimet e tua edhe te miklosichit te shprehur me ane te meyrit edhe pastaj hajde e na fole per cabejn e demirajn.
Meqe ra fjala, ti Alfeko nga ana jote, cilin prej autoreve te mesiperm ke lexuar dhe ne çfare gjuhe? Psh, XH. Krispin dhe D. Kamarden, ne cilen gjuhe e ke lexuar, meqe asnjeri prej te dyve nuk eshte botuar ne shqip?
:roll: :roll: :roll:


http://www.arberiaonline.com/viewtopic.php?f=42&t=2516

ndersa Camarda eshte baza e filologjis shqiptare.thomopulo kupitori e kane per baze ne librat e tyre.

Ne se dikush do mundohet te lexoj me saktesi mendimin tuaj per shqipen edhe "greqishten" ateher ai nje me saktesi c ka shkruajtur Demetri Camarda.

edhe njeher ..thomopulo dhe kupitori e analizojn hollesisht Camarden, edhe te dy shkruajn greqisht.
edhe une ja them ca nga italishtja-kome staj bene?molto bene moj Tabene 8-)
keshtu qe fjalet "greke" ne librin e tij Camarda i shkruan me germa greke edhe e kam forte te lehte te kuptoj c thote .

Perkthimi i Krispit ne shqip, eshte bere shume afer:
"Memoria sulla lingua albanese: di cui se ne dimostra l'indole primordiale e ..." by Giuseppe Crispi .Përkthimin shqip nga Taulant Hatia, Plejad, 2009 me titullin Shqipja Nëna e Gjuhëve.
prandaj nuk mund te pretendosh, qe ke qene me kohe i njohur me te dhe aq me pak tju kerkosh te tjereve ti kene ne njohurite baze punimet e tij. Sa per italishten njohurite e tua per te jane aq te vaketa sa nuk te lejojne, te kuptosh nje analize te nderlikuar si ato te Krispit dhe Kamardes, kurse citimet e tyre ne veprat e Kupitorit dhe Thomopulos nuk te klasifikojne, si lexues i vertete i origjinalit, pa folur qe ti kete jau cileson si dobesi te tjereve.
Por une kam tjeter mendim, te ditur nuk jane ata qe lexojne vetem disa autore te caktuar, por ata qe para se te lexojne dicka, kane njohurite e duhura per te kuptuar thelbin e asaj qe serviret.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#35

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 31, 2010 6:49 pm

te dogji pak te dogji, por nuk rritesh ne se nuk vritesh -haha-

mundohu ti kushtosh me shume kohe forumit edhe "mos brithe" -haha- neper forumet e huaja.Nuk te ka aspak hije te mos ta dish se krispi eshte perkthyer ne shqipe edhe mbi te gjitha eshte hedhur ne forumin tende. :lol:

Thomopulo ne dy librat e tije me me se 1500 faqe flete hollesisht per Demetrio Camarden.

dikush qe hap pyka nga ajo ane nuk e ka te veshtire te kuptoj se cjane "mbetjet origjinale te fjalve te vjetra".Ju a e dini se cdo te thote"mbetje origjinale te fjaleve te vjetra?", ne se nuk e dini ju ftoj ti hidhni nje sy kesaj teme:

viewtopic.php?f=73&t=2023

ujkuuuuuuuuuuuuuuuuuuu reeeeee -ohno-

per cilet gjurem e ke fjalen???
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#36

Post by alfeko sukaraku » Sat Jul 31, 2010 6:56 pm

Zeus10 wrote:
Por une kam tjeter mendim, te ditur nuk jane ata qe lexojne vetem disa autore te caktuar, por ata qe para se te lexojne dicka, kane njohurite e duhura per te kuptuar thelbin e asaj qe serviret.
kjo ndothe per te gjithe edhe jo kur na preken interesat personale.

ne te dy munde ti rrokim brinjet ne shume tema edhe ne te gjitha munde te jesh fitimtari ti, por jo ne njohurit mbi greqishten e re edhe te vjeter...ketu te duhen ca vite mesime akoma qe te flasesh me mua...edhe Camarda e ka marre bazen e punimit te vete nga greqishtja e vjeter.

edhe njeher po te kujtoj se kur flasim per shqipen e vjeter nuk flasim per nje gjuhe letrare, por per nje gjuhe te vjeter popullore te pakultivuarm ndaj rregullat gjuhesore nuk mund te kerkosh atije ku nuk ekzistojn.

nejse nejse...na thuaj dicka konkrete kur merr mundimin te me kritikosh edhe mos u mjafto ne pergjithesime..megjithse per gjera konkrete nuk mundesh te flasesh akoma -haha- -haha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#37

Post by Zeus10 » Sat Jul 31, 2010 11:00 pm

alfeko sukaraku wrote:te dogji pak te dogji, por nuk rritesh ne se nuk vritesh -haha-

mundohu ti kushtosh me shume kohe forumit edhe "mos brithe" -haha- neper forumet e huaja.Nuk te ka aspak hije te mos ta dish se krispi eshte perkthyer ne shqipe edhe mbi te gjitha eshte hedhur ne forumin tende. :lol:

Thomopulo ne dy librat e tije me me se 1500 faqe flete hollesisht per Demetrio Camarden.

dikush qe hap pyka nga ajo ane nuk e ka te veshtire te kuptoj se cjane "mbetjet origjinale te fjalve te vjetra".Ju a e dini se cdo te thote"mbetje origjinale te fjaleve te vjetra?", ne se nuk e dini ju ftoj ti hidhni nje sy kesaj teme:

viewtopic.php?f=73&t=2023

ujkuuuuuuuuuuuuuuuuuuu reeeeee -ohno-

per cilet gjurem e ke fjalen???
Nuk ke te drejte ne asnje rresht te vetem dhe kjo ndodh sepse ti nuk me njeh mua dhe hamendeson shume, si per njohurite e mia, si per sjelljen dhe luajalitetin tim, ashtu dhe per mundesite e mia. Por dua te te them vetem dy fjale per veten: "une jam nje njeri qe nuk dua te bej buje", une kam ne database tim materiale aq te shumta dhe kam aftesine qe me keto materiale te shkruaj jo nje por dhjetera libra, me nje cilesi dhe perafrim ndaj te vertetes shume me te madhe se shumica e atyre ne qarkullim. Por une nuk shkruaj sepse e di qe sdo them kurre te verteten e plote ne to dhe persa kohe une kam dyshime per te nuk do hedh asnje rresht ne leter.
Tani eshte nje kohe per mua dhe te punoj pak, sepse kur te tjeret i sillnin familjes te ardhura te kenaqshme, une merresha me mesime dhe studime, nje luks qe ne emigrim, eshte paksa i tepruar.
Sa per forumet e huaja, u be kohe qe nuk shkruaj perjashto pak raste ne ndonje forum shqiptar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Leka SHQIP
Regular Member
Regular Member
Posts: 92
Joined: Mon Apr 12, 2010 6:43 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#38

Post by Leka SHQIP » Sun Aug 01, 2010 4:46 pm

more alefko subaraku mos je gje vellai i Elena Kocaqit ti se ke edhe te njejtin mbiemer Kocaqi apo mos je kushuriri.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#39

Post by alfeko sukaraku » Sun Aug 01, 2010 8:53 pm

Leka SHQIP wrote:more alefko subaraku mos je gje vellai i Elena Kocaqit ti se ke edhe te njejtin mbiemer Kocaqi apo mos je kushuriri.
o plako
nuk jam sub, por suk....sukaraku.

jo vella jo, nuk kam lidhje familiare me elena kocaqin...thjesht koicidenc.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Popujt qe Herodoti i quante barbar

#40

Post by Arbëri » Sun Aug 01, 2010 9:52 pm

alfeko sukaraku wrote:
Leka SHQIP wrote:more alefko subaraku mos je gje vellai i Elena Kocaqit ti se ke edhe te njejtin mbiemer Kocaqi apo mos je kushuriri.
o plako
nuk jam sub, por suk....sukaraku.
-hahaha- -hahaha- -hahaha-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Histori boterore”