"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

KOMBETARJA

#1

Post by Zeus10 » Thu Sep 10, 2009 6:32 pm

Albania 1:1 Denmark , Qualification WC 2010 South Africa, 09.09.2009

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: KOMBETARJA

#2

Post by Arta » Fri Sep 11, 2009 4:54 pm

Mbas barazimit ne Shqiperi Danimarka filloi te hedhi akozua se sportistet e saj ishin lare me uje te ftohte. Sore losers.... -haha- Ne e dime qe kushtet per uje e energji nuk jane te mira ne SHqiperi, por nuk ma merr mendja qe mos tua plotesojne te pakten sportistave te huaj.


"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#3

Post by Zeus10 » Fri Sep 11, 2009 5:32 pm

E kane zakon keta te huajt, te shpifin kur marrin rezultate te dobeta me Shqiperine. Skocezet e Motherwellit kur u rrahen ne Vlore, akuzuan qe fusha kishte dhe kerpudha:
The players' mood didn't improve when they got their first look at the pitch.
Rock hard, littered with potholes and even MUSHROOMS growing in one penalty box.
But Motherwell had to put all of these problems to the back of their minds and focus on the game.
Little was known about Flamurtari before kick-off.
http://www.thescottishsun.co.uk/scotsol ... ell-0.html


Bile u ankuan dhe per vapen, a thua se vapen e krijuan shqiptaret, dhe se vapa nuk influenconte njesoj per te dy skuadrat.
Por duhet me i rrah me shpesh, qe te mos ankohen me.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: KOMBETARJA

#4

Post by Arta » Fri Sep 11, 2009 6:17 pm

Zeus10 wrote:E kane zakon keta te huajt, te shpifin kur marrin rezultate te dobeta me Shqiperine. Skocezet e Motherwellit kur u rrahen ne Vlore, akuzuan qe fusha kishte dhe kerpudha:
The players' mood didn't improve when they got their first look at the pitch.
Rock hard, littered with potholes and even MUSHROOMS growing in one penalty box.
But Motherwell had to put all of these problems to the back of their minds and focus on the game.
Little was known about Flamurtari before kick-off.
http://www.thescottishsun.co.uk/scotsol ... ell-0.html


Bile u ankuan dhe per vapen, a thua se vapen e krijuan shqiptaret, dhe se vapa nuk influenconte njesoj per te dy skuadrat.
Por duhet me i rrah me shpesh, qe te mos ankohen me.

"Kerpudha"!!! Duhet te ishin fut punes, se kerpudhat jane edhe te shijshme kur i gatuan..... -lol- nuk paskan thene edhe per lakra te egra, se ne kemi me teper nga ato se kerpudha...:D Kot s'kane thene, "Druri ka dale nga xheneti"...lol

"Little was known about Flamurtari before kick-off."

Epo pastaj paskan qene injorante, nqs paskan ditur pak per Flamurtarin, sepse per skuadren e Flamurtarit qe ka bere jehone me lojerat e tyre, edhe ketu ne Amerike dine qe nuk kane shume dijeni rreth futbollit Evropian.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4225
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Rumani-Shqiperi 1-1

#5

Post by Zeus10 » Sat Sep 04, 2010 9:58 pm

Rumani-Shqiperi 1-1

Barazim dhe shpirt gare. Me shume guxim duhet.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch#!v=Rukl6u- ... re=related[/YOUTUBE]
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#6

Post by ALBPelasgian » Sat Sep 04, 2010 11:31 pm

Zeus10 wrote:The players' mood didn't improve when they got their first look at the pitch.
Rock hard, littered with potholes and even MUSHROOMS growing in one penalty box.


:mrgreen: Nese ne piken e penalltise paskan mbire kepurdha (e pamundshme ne nje terren sportiv, po nejse...) perse skocezet s'i paskan marre me vete qe ne kuzhinat e tyre te pergatisin ndonje specialitet kerpudhash. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Sa i perket ndeshjes Rumani-Shqiperi, qe u informova vetem permes gazetes, u gezova qe te pakten nuk erdhem duarthate. Ama edhe u trishtova pakez sesi gjithnje nje fat ters e percjell Kombetaren sidomos ne konkretizimin e rasteve te volitshme. Me duket se ne tre minutat shtese, Hamdi Saliu (edhe pse i vetem) godet dobet ne porte.

Kombetarja gjithnje me duket se vuan nga nje mesfushe e pakompletuar, e drojtur dhe jo perparuese. Mesfusha eshte palca e ekipit. AJo duhet te jete avancuese e lojes, sepse iniciativa dhe avancimi krijojne raste.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: KOMBETARJA

#7

Post by erix77 » Sun Sep 05, 2010 8:08 am

Ama edhe u trishtova pakez sesi gjithnje nje fat ters e percjell Kombetaren sidomos ne konkretizimin e rasteve te volitshme
Perkundrazi kete here fati ishte nga ana jone,barazimi ne rumani eshte nje rezultat shume i mire sidomos po ta mendosh qe rumania e dominoi lojen per 80 minuta edhe pse nuk krijoi shume raste per gol epersia e tyre ishte e dukshme.Ndoshta Kuzhe duhej te kishte guxuar me shume dhe te mos luante gjith ndeshjen ne mbrojtje,20-30 minutat e fundit rumunet ishin mjaft te lodhur dhe ne duhej te kishim luajtur me 2 sulmues per te krijuar me shume raste shenimi.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: KOMBETARJA

#8

Post by Sally » Wed Sep 08, 2010 6:59 am

Shqiperia mposht Luksemburgun Salihi i dhuron fitoren Kombetares

Shqipëria ia del, merr 4 pikë në dy ndeshje


Në dy ndeshja Shqipëria ia ka arritur që të grumbullojë 4 pikë, duke nisur eleminatoret 'Euro 2012' në mënyrën më të mirë të mundshme. Përfaqësuesja jonë ka arritur të mposhtë modestët e Luksemburgut, me rezultatin 1:0, me një gol të shënuar nga Hamdi Salihi në minutën e 37'. Me një lojë bindëse dhe më ofensive, Shqipëria i ka kënaqur sot tifozët e shumtë që mbushën shkallët e stadiumt 'Qemal Stafa". Që nga minuta e parë Kuzhe ka hedhur në fushë, Beqaj, Dallku, Cana, Curri, Agolli, Bulku, Duro, Skela, Salihi, Muzaka, Bogdani, ndërsa vetëm në pjesën e dytë kanë ardhur zëvendësimet. Muzaka i ka lënë vendin Jahmir Hykës, ndërsa Klodian Duro, Andi Lilës. Pas kësaj ndeshje Shqipëria është në krye të grupit me pikë të barabarta bashkë me Bjellorusinë. Ndeshjet e tjera të grupi kanë përfunduar Bjellorusi - Rumani 0:0, ndërsa ndeshja tjetër mes Bosnie Hercegovinës dhe Francës është me rezultatin 0:0, ndërsa luhet minuta e 55.

-bravo- -bravo-
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#9

Post by Arbëri » Fri Oct 08, 2010 8:42 pm

Shqipëria, me meritë në krye të tabelës
Image
Kombëtarja shqiptare ka arritur të barazojë në ndeshjen me Bosnjë-Hercegovinën, falë golit të Klodian Duros, të sënuar në në minutën e fundit të pjesës së parë.

Të parët në avantazh kanë kaluar miqtë me anë të Ibiseviç në minutën e 21-të të takimit.

Tranversa e Salihit e minutës së 31-të që për pak sa nuk ka barazuar rezultatin, ka qenë momenti i kthimit të lojës për ekipin tonë.
Dhe, pas disa sulmesh të njëpasjëshme, në minutën e fundit të pjesës së parë, Duro ka realizuar një gol të mrekullueshëm pas një goditjeje dënimi pranë zonës.

Kombëtarja shqiptare dhe ajo e Bosnjës nuk janë takuar asnjëherë në eliminatore. Kanë luajtur vetëm dy miqësore, më 1995 dhe 1996. Njërën e pati fituar Shqipëria, kurse tjetra pati mbaruar baraz.

Pas tre ndeshjeve eliminatore për "Euro 2012", Shqipëria ka mbledhur pesë pikë dhe vazhdon të qëndrojë në krye të tabelës, kurse Bosnjë-Hercegovina rradhitet e treta me një pikë më pak. E dyta në rradhitje ështl Bjellorusia me pesë pikë, por me golaverazh më të dobët se Shqipëria.
Në ndeshjen tjetër të këtij grupi të zhvilluar sonte mes Luksemburgut dhe Bjellorusisë, asnjëra nga ekipet nuk ka arritur të fitojë, duke përmbyllur ndeshjen me rezultat 0:0.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: KOMBETARJA

#10

Post by ALBPelasgian » Fri Oct 08, 2010 9:32 pm

Mire vec jo bash mire. Kombetarja pati raste te arta te cilat do te duhej shfrytezoheshin konkretisht. Pjeseloja e dyte qe me e kendshme sidomos sa i perket cilesise se lojes ne fushe e cila shfaqi nje loje krejtesisht me te gjalle te Kombetares. 5 pikeshi kryesues yni s'duhet pare si kushedi sesa sukses sepse me 5 pikesh mund te mbesesh edhe i parafundit ne liste. Sidoqetejete, belloruseve u duhet dhene nje leksion i mire.

P.S:Megjithate emocioni me i madh qe me dhuroi kjo ndjeshje qe pikerisht numri i madh i tifozeve shqiptare nga te gjitha anet. Kjo tregon deshiren dhe vullnetin per bashkim sa me te shpejte te Shqiperise nga te rinjte shqiptar!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#11

Post by Arbëri » Fri Oct 08, 2010 10:00 pm

Mos te harrojme se kjo gjenerate e Bosnjes eshte e shkelqyer , shumica e tyre i mbajne dy klubet te fuqishme ne Gjermani , ate te Wolfsburg dhe Hoffenheim, qe gjdo here jane ne kulm te tabeles ne Bundesliga dhe jane shume te kerkuar lojtaret sikurse Dzeko , Mismovic , Ibisevic etj .. nga klubet me te mdhaja ne bote :Barcelona, Inter , Chelsea etj .
Kryesorja , fudbolli shqiptar ka ndryshuar .
Last edited by Arbëri on Fri Oct 08, 2010 10:21 pm, edited 1 time in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Patrioti
Junior Member
Junior Member
Posts: 5
Joined: Tue Jul 20, 2010 10:41 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#12

Post by Patrioti » Fri Oct 08, 2010 10:15 pm

Shume mire kan luajtur sot Kuqezinjete! Respekt!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: KOMBETARJA

#13

Post by Sally » Sat Oct 09, 2010 8:37 am

Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: KOMBETARJA

#14

Post by Arbëri » Fri Sep 23, 2011 5:11 pm

FIFA: Shqipëri-Mali i Zi (3-2) ishte "trukim"


Sipas të përditshmes prestigjioze sportive italiane, janë hedhur shuma të mëdha për miqësoren e 10 gushtit me fqinjët malazezë. Qenka shumë e vështirë që futbolli shqiptar, madje në nivelet e tij më të larta, t′u shmanget dyshimeve dhe akuzave për trukim.

Bomba e radhës vjen nga gazeta sportive italiane Gazzetta dello Sport, që me një shkrim hetues ngre shqetësimin për përmasat që ka marrë trukimi i ndeshjeve në futbollin europian.

Në fakt, bëhet fjalë për alarmin e dhënë nga qeveria botërore e futbollit, FIFA, për ndeshjet miqësore të muajit gusht, në prag të sezonit futbollistik 2011-2012.

Ndeshja e dyshuar për trukim, në bazë të informacioneve që kanë dhënë kompanitë e basteve, ishte miqësorja e 10 gushtit Shqipëri-Mali i Zi, që përfundoi me fitoren e kuqezinjve 3-2.

"Hetimet në Napoli, Cremona, Bari dhe Lecce, shkruan "Gazzetta dello Sport", në njëfarë mënyrë kanë ndikuar në minimizimin e basteve të pazakonta në Itali.

Hetimi i "Gazzetta dello Sport" vijon më tej: "Për të parandaluar këtë fenomen, FIFA kishte dhënë alarmin për ndeshjet miqësore të mesit të gushtit. Dhe pikërisht kjo lëvizje e dyshimte e parave u konkretizua në miqësoren Shqipëri-Mali i Zi, 3-2.

Megjithëse në fillim të ndeshjes dhe me kalimin e minutave rezultati ishte mbërthyer në shifrat 0-0, koeficienti për fitoren e Shqipërisë (1) pësoi rënie të pandërprerë, po kështu edhe koeficienti i shumës së golave (3+). Dhe në fund rezultati përfundimtar 3-2 u dha të drejtë atyre që luajtën me shuma të madhe në baste". /albeu.com/
http://www.albeu.com/sport/fifa:-shqipe ... %22/46612/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Bashkimi
Member
Member
Posts: 47
Joined: Sat Jul 16, 2011 2:07 am
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#15

Post by Bashkimi » Fri Oct 07, 2011 10:07 pm

Shqipëria ekip “amator” për Francën

Image
Franca ka siguruar kualifikimin në Euro 2012 pas fitores së lartë të realizuar ndaj Shqipërisë në Stade de France me rezultat 3-0. Shqipëria i jep lamtumirën e fundit EURO 2012.

Franca ka marrë një fitore mjaft të lehtë përballë ekipit tonë kuq e zi duke e vënë kualifikimin sadopak të sigurt.

Serinë e golave e hapi Malouda në minutën e 11′ duke e çuar rezultatin në 1-0 për vendasit por në minutën e 38′ Remy e çon në 2-0 dhe e mbyll pjesën e parë me këtë rezultat.

Reveillere ka qenë ai që e ka çuar rezultatin në 3-0 duke shuar shpresat e kuq e zinjve tanë dhe duke marrë një triumf të sigurt. /albeu.com/
Video : http://www.albeu.com/kryetitull/shqiper ... eo)/47844/

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”