"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

#1

Post by Arbëri » Thu Feb 24, 2011 10:38 pm

Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#2

Post by Arbëri » Thu Feb 24, 2011 11:00 pm

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#3

Post by Adriana » Thu Feb 24, 2011 11:21 pm

Arbëri wrote:Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.


:cry: Cpo behet keshtu?!
Kaq e kaq vite po prisnim te bashkoheshim, ndersa tani po nderrojme kombesine?!
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#4

Post by Arbëri » Thu Feb 24, 2011 11:34 pm

Adriana wrote:
Arbëri wrote:Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.


:cry: Cpo behet keshtu?!
Kaq e kaq vite po prisnim te bashkoheshim, ndersa tani po nderrojme kombesine?!
Bashkimi eshte obligim per gjdo Shqiptar jo vetem vullnet .. ata qe pengojne bashkimin e Shqiperise natyrale jane te shitur qe po i numrojne ditet e fundit , ndaj skane te ndalur keta maskarenj , u ka ardh fundi dhe ata e dijne me mire kete .
Shqiperia natyrale e largon mallkimin tone qe ja beme vetes, dhe kjo do ribehet se shpejti .
Last edited by Arbëri on Thu Feb 24, 2011 11:41 pm, edited 2 times in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#5

Post by Zeus10 » Thu Feb 24, 2011 11:35 pm

Nuk mendoj, se numri i atyre ne Veri qe konvertohen ne serbe do te jete i konsiderueshem, problemi i vertete eshte per "greket" ne Jug, qe kane provuar qe dine ta luajne mire 'politiken e karrotes'.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#6

Post by Patush » Fri Feb 25, 2011 3:15 am

Adriana wrote:
Arbëri wrote:Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malazeze

Pas 2 mijë qyterareve në rajonin e jugut që ndryshuan kombësinë duke u kthyer në grekë, edhe në veri kanë nisur kërkesat kësaj radhe për kombësi serbo-malazeze. Gjatë një takimi me gjyqtarë dhe intelektuale të Shkodrës, nënkryetari i KLD-së Spahiu apeloi për më shumë ndërgjegje juridike dhe kombëtare në lidhje me çështjen e ndryshimit të kombësisë. Spahiu theksoi se vetëdeklarimi i kombësisë është rrezik për Shqipërinë, ndaj bëri thirrje që regjistrimi të mos bëhet mbi baza etnike dhe fetare. Me nisjen e kërkesave për ndryshim komëbësis në sërbo -malazeze edhe gjykata e Shkodrës, njësoj si ajo e sarandës e cilëson ligjin për gjendjen civile antikushtetues dhe i kërkon gjykatës kushtetuese shfuqizim të tij. Regjistrimi mbi baza etnike e fetare është kundërshtuar jo vetëm nga KLD-ja, por edhe nga historianë e shoqata patriotike. Në Fier përfaqësues të bashkimit të shoqatave për idenbtitet kombëtar kanë dalë në protestë duke i kërkuar qeverisë, të anullojë regjistrimin mbi këto kritere.


:cry: Cpo behet keshtu?!
Kaq e kaq vite po prisnim te bashkoheshim, ndersa tani po nderrojme kombesine?!

Ne veri ka kombesi malazeze dhe ne jug ka kombesi "Greke", lajme te tilla te cilat vlojne ne burimet mediake untishqiptare jane thjeshte per te thyer moralin e Shqiptareve dhe asgje tjeter. Me kujtohet koha kur mbaroj autostrada qe bashkoi Prishtinen me Tiranen dhe nje Serb nacionalist shkrovi nje artikull me titullin " Me ne fund dolem ne det". Qellimi i atij artikull ishte te kthente nje hap kaq te madh pro Shqiptar ne te kunderten dhe te vriste moralin Shqiptar. Ne gjdo forum qe u hapej tama per kete artikull dilnin 'patriotat' dhe na kujtonin se Sala eshte agjent Serbe sepse per ato kjo autostrade vetem Serbeve ju sherben! Une jam shkodran dhe e di qe ne Shkoder ka malazes, magjype, fale Komunizmit keto pakica u bane Shqiptare. Personalishte une mendoj se nderrimi i kombesise per keto individe dhe ato gjakprishurit eshte nje gje e mire, sepse me sa di une kur nuk ke kombesine Shqiptare nuk mund te zgjellesh dhe te fitosh vende ne sherbim publik te puneve shteterore.

Pra kemi nje sulm qe i behet Shqiptarizmit, ne veri Shkodra burimi i nacionalizmit dhe kultures veriore, "djep i kultures" kurse ne Korce kemi binjaken e Shkodres me nje history te sterlashte, burim i atdhetarizmit dhe mendjeve me te ndritura Shqiptare.
Po qfare i duhen kujte nenshtetesia Malazeze apo Serbe Shqiptareve tani kur Shqiperia e mori te drejten e lejimit ne Evrope pa pengesa, vazhdon te kete nje rritje ekonomie, arsimi dhe te nivelit te jeteses?
Le ta nderrojne kombesine ne ate Greke sidomos Camet sepse ligjerishte ato ashtu ishin, keshtu qe ti fitojne te drejtat e qytetareve Grek ashtu siq i kishin bashke me banesat qe ju moren pa te drejte!
Por Greku nuk eshte kaq i marre qi ti japi nenshtetesine cilit do qe e kerkon ato thjeshte duan te vrasin moralin Shiptar. Nuk e kan me patriotin e tyre te shquar enver hoxhen qe ti mbaje Shqiptaret te izoluar dhe ne erresire.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#7

Post by erix77 » Fri Feb 25, 2011 12:54 pm

Per mendimin tim keta 2-3 mije njerez qe duan kombesi joshqiptare po na bejne nje nder goxha te madh sepse ne radhe te pare zgjojne ndergjegjen shqiptare tek pjesa me e madhe e popullsise dhe ne radhe te dyte e pastrojne kombin nga gjakshprishurit.
Shqiptar nuk te ben njeri me zor nqs ndjehesh shqiptar dhe ke gjak shqiptari je i mirepritur kudo ne viset tona,nqs ke turp per prejardhjen tende rruga e mbare Shqiperia nuk ka nevoje per njerez pa shtylle kurrizore,apo sic i thone shqip mish me dy sy.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#8

Post by CERMENIKASI » Fri Feb 25, 2011 3:28 pm

Oh sa mir asht me qene SHQIPTAR!!!!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Në veri të Shqipërisë kërkohet shtetësi sërbe dhe malaze

#9

Post by Adriana » Fri Feb 25, 2011 7:28 pm

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”