"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Iliria sipas Ptolemeut.

Sillni harta historike fiziko-politike-etnografike, që pasqyrojnë realitetin etnik dhe politik të një rajoni të caktuar, në një periudhë të caktuar.

Moderator: Hymniarber

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Iliria sipas Ptolemeut.

#1

Post by Zeus10 » Sun Nov 01, 2009 7:34 pm

Kjo eshte Iliria dhe Liburnia sipas Ptolemeut, ne krah jane dhe koordinatat gjeografike.

Kliko ne imazh:
http://i34.tinypic.com/2daya1u.jpg

keto jane emrat e vendeve:

Image
Image
Image
Image
Image

afer fundit eshte nje toponim me emrin Arba, le te verifikojme ne google koordinatat.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#2

Post by Zeus10 » Sun Nov 01, 2009 7:52 pm

afer fundit eshte nje toponim me emrin Arba, le te verifikojme ne google koordinatat.
Pas verifikimit shihni se ku me cuan koordinatat:

Image

The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#3

Post by Picasso` » Mon Nov 02, 2009 3:25 pm

Pra, del se Albania e Ptolomeut, ka qen ne Kaukaz?

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#4

Post by Zeus10 » Mon Nov 02, 2009 3:36 pm

Picasso` wrote:Pra, del se Albania e Ptolomeut, ka qen ne Kaukaz?
Jo, nese nuk flasim per ndonje sistem tjeter koordinativ, dhe nese une nuk kam bere ndonje gabim, i bie qe JO Albania por ILIRIA ka qene ne Kaukaz, dhe bashke me te dhe Greqia, Maqedonia etj. Ndersa Roma ka qene ne Ballkan, sipas kesaj pandehme. Po te marrim per te vertete keto gjera, duhet ta sjellim Koloseumin ne Ballkan, Akropolin ta zhvendosim ne Kaukaz etj.
Une mendoj se ai ka perdorur nje sistem tjeter koordinativ, qe ndonje ekspert gjeodet, mund te na e shpjegoje.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Picasso`
Senior Member
Senior Member
Posts: 146
Joined: Thu Aug 06, 2009 12:18 am
Gender: Male

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#5

Post by Picasso` » Mon Nov 02, 2009 5:20 pm

Zeus, mundesh t'i gjesh edhe Ilirine dhe Maqedonin, por dhe romen, permes koordinatave...

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#6

Post by Mallakastrioti » Mon Nov 02, 2009 5:48 pm

Ndoshta perdoret meridiani i Grenwich ne google map dhe ne pergjithesi per matjet moderne....ne lashtesi perdorej nje meridian tjeter me duket ne Kanarie ne France...pastaj edhe ne Itali ka meridian tjeter qe perdoret shpesh ai i Malit Mario qe kalon ne Rome
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#7

Post by Mallakastrioti » Mon Nov 02, 2009 5:56 pm

Pak a shume me aq sa kuptoj po ti veme ne kete globin si shembull ketu poshte qe po sjell....ato kordinata perputhen me vendin qe gjete ne google map-Zeus....pra ndoshta duhet te gjejme nje lloj tjeter matje kordinatash te kohes se Ptolemeut
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#8

Post by alfeko sukaraku » Tue Nov 03, 2009 10:58 am

Picasso` wrote:Pra, del se Albania e Ptolomeut, ka qen ne Kaukaz?
Ky eshte nje problem qe kerkon njohuri.

Jo vetem Ptolemeu por edhe Straboni e vendos Albanin ne Kaukaz ose Kofkez.

Por nga ana tjeter Alba edhe Albania kemi kudo ne bote ,ndaj nuk munde te flasim per nje baze nga ku shperngulemi edhe shkojm nga te duan nacionalistet serbe,por flasim per nje emer qe ashtu sikurse emri Ylli gjenden kudo ne mesdhe ne lashtesi.

Kjo ceshtje kerkon dituri edhe mbi te gjitha kerkon vertetimin e shqipes si gjuha me e vjeter mesdhetare,pastaj c do gje eshte e qarte.

Deri dije pata pare vetem mbishkrimin e Lepenices si me te vjetrin ne shqiperi,ndersa tani u njoha EDHE ME MBISHKRIME TE TJERA TE VJETRA NE SHQIPERI..KESHTU QE ...JENA KETU NE VENDIN TENE,QE PA LERE DJELLE E HENE.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#9

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 23, 2011 4:20 pm

Ndoshta nuk duhet marre teresisht seriozisht Ptolemeu kur ka bere pershkrimet gjeografike te territoreve---fatkeqesiht ne kete harte kam pershtypjen se emrat e deteve jane disi te ngaterruara dhe jo aty ku njihen sot:

Image
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#10

Post by Zeus10 » Sat Apr 23, 2011 5:28 pm

Kerkova ne indeks per Greqine, mungojne te dhenat ne koordinata;

http://soltdm.com/sources/mss/ptol/ptol_0.htm

Do te pyesja pse? Sepse dhe megjithese mund te duket e tepruar, ka nje manipulim te rende dhe ne Gjeografi krahas Historise.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#11

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 23, 2011 7:03 pm

PTOLEMY (Claudius Ptolemaeus, ca 100- ca 170). Cosmographia. Translated from the Greek into Latin by Jacobus Angelus. Rome: Petrus de Turre, 4 November, 1490.

Image

Ndoshta nje nder interpretimet me te lashta qe na vijne ,siç eshte harta me siper qe i perket fundit te shek.15 dhe aty nuk shkruhet ne asnje vend ndonje territor quajtur "Graecia", por kemi vetem Dalmacine ,Maqedonine, Epirin dhe Peleponezin.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#12

Post by Mallakastrioti » Sat Apr 23, 2011 7:20 pm

Zeus harten qe ke sjell mendoj se i perket te njejtes dore apo te njejtit autor:

Ptolemy, Geography
Map by Nicholas Germanus
In Latin
Parchment
ca. 1470

Image


Pra eshte disi nje interpretim edhe kjo harte dhe i takon shek. 15, pra paraqitet si "Graecia", por mendoj se edhe ketu nuk kemi ndonje territor qe mbart kete emer.
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#13

Post by Mallakastrioti » Sun May 01, 2011 10:01 am

"La Geografia "-

Claudio Ptolomeo, Girolamo Ruscelli, Giuseppe Moleto - 1561

---

Image
Image
Image
Image
Image

...vazhdon
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#14

Post by Mallakastrioti » Sun May 01, 2011 10:07 am

Image
Image
Image
Image

---

Image


Image
Image

land
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 257
Joined: Wed Sep 30, 2009 4:30 pm
Gender: Male

Re: Iliria sipas Ptolemeut.

#15

Post by land » Fri May 06, 2011 9:05 am

Zeus10 wrote:
afer fundit eshte nje toponim me emrin Arba, le te verifikojme ne google koordinatat.
Pas verifikimit shihni se ku me cuan koordinatat:

Image

Jo, ne kohen e Ptolemeut nuk kishte matje gjeodezike te sakta. as deri vone fare bile, mjafton te shohesh harten qe ka postuar mallakastrioti te shekullit te 15, duket me sy te lire qe nuk perputhet me hartat e sotme(kam fjalen vijen bregdetare)
Ato kordinata nuk te cojne askund, lol
"They are Nietzsche's over-men, these primitive Albanians — something between kings and tigers."
- Henry Noel Brailsford

Post Reply

Return to “Harta historike”