"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Lajme nga bota

Në këtë forum, do të sillen lajmet më të fundit dhe mund të komentohen ato. Gjithashtu ato mund të lexohen dhe në portal, së bashku me komentet.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Lajme nga bota

#1

Post by Socio » Sun Sep 05, 2010 10:08 am

'National Costume Show'
Me 16 Gusht 2010, ne Las Vegas (ShBA), kontestueset e 'Miss Universe 2010', ku marrin pjese edhe Shqiperia dhe Kosova, reprezentuan shtetet e tyre ne te ashtuquajturin 'National Costume Show' - 'Shfaqja e Kostumit Kombetar'.


Missi i Shqiperise, Angjela Martini, doli me kete kostum:

Image
... ndersa Keshtjella Pepshi, miss i Kosoves, keshtu reprezentoi Kosoven:


Image''Habit pak'' fakti se raportuesi i huaj ne kete shfaqje jo vetem se nuk e ka te kjarte se cka simbolizon veshja e miss Kosoves 2010, por edhe koka e dhise (Zeusi) qe bart Keshtjella, atij i duket koke antelope ... !!! :DPer me shume prezentime te shteteve tjera, ketu:

http://ramilcvaliente.blogspot.com/2010 ... stume.html
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Lajme nga bota

#2

Post by erix77 » Sun Sep 05, 2010 2:22 pm

Veshja e Anxheles eshte e mrekullueshme ndersa per koken e dhise eshte e lehte ta quash antilope sepse eshte pak e madhe dhe me brire shume te gjate per mendimin tim e kane ekzagjeruar pak me madhesine e dhise sepse nuk eshte ne proporcion me vete vajzen.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Lajme nga bota

#3

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 25, 2011 9:50 am

Nuk di sa i vertet eshte si lajm, por mu duk interesant.

"Άνω- κάτω έχει κάνει το τμήμα που υπηρετεί αξιωματικός της Ελληνικής Αστυνομίας. Ο εν λόγω αξιωματικός, που μάλιστα είναι και διοικητής του τμήματος, μετατέθηκε από την Αθήνα στα ελληνοαλβανικά σύνορα, πριν από μερικούς μήνες...

Τα προβλήματα με τους υφιστάμενούς του είναι συνεχή και τα «κατορθώματά του» συζητιούνται ευρέως στους διαδρόμους του Αστυνομικού Μεγάρου, σύμφωνα με το τοπικό έντυπο epirusprost,.
Αυτό που τραβάει όμως την προσοχή είναι το τατουάζ με την Αλβανική σημαία που… κυματίζει στο μπράτσο του!"

Image

http://parapona-rodou.blogspot.com/2011 ... _2714.html
Image

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Lajme nga bota“Më falni, dua pesë minuta pushim”.

#4

Post by Adriana » Mon Jan 09, 2012 6:53 pm

“Më falni, dua pesë minuta pushim”. Prokurori polak qëllon veten në kokë gjatë konferencës për shtyp

Një prokuror ushtarak polak qëlloi veten në kokë pasi kërkoi një pushim të shkurtër gjatë një konference për shtyp.

Pak minuta më herët ai kishte mbrojtur një hetim ushtarak në lidhje me faktin se disa informacione kishin rrjedhur për median gjatë hetimeve për rrëzimin e avionit që vrau presidentin polak dy vite më parë.

Në nisje të konferencës, koloneli Mikolaj Przybyl tha: “Gjatë karrierës sime nuk e kam turpëruar kurrë Poloninë dhe do mbroj nderin e një oficeri të forcave të armatosura polake. Tani ju lutem më lini të qetë pesë minuta. Kam nevojë të pushoj”.

Ndërsa kamerat po xhironin akoma, u dëgjua një e shtënë. Prokurori u gjet i shtrirë përtokë. Ai u dërgua në spital dhe tani është jashtë rrezikut për jetën.

Gjatë konferencës për shtyp, Przybyl kishte thënë se prokuroria ushtarake ka të drejtë të kërkojë tabulatet telefonike të gazetarëve që kanë mbuluar historinë e rrëzimit të avionit presidencial në Rusi. Przybyl tha se nuk janë të vërteta sugjerimet e bëra në media se prokurorët ushtarakë kanë thyer ligjin ndërsa po hetonin rrëzimin e avionit. Vetë presidenti shprehu shqetësim për rastin.


Image

Image


Adriana: :roll: Tani lind pyetja - Qelloj veten apo e hoqen nga loja :?:
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Lajme nga bota“Më falni, dua pesë minuta pushim”.

#5

Post by Patush » Tue Jan 10, 2012 7:48 am

Adriana wrote:“Më falni, dua pesë minuta pushim”. Prokurori polak qëllon veten në kokë gjatë konferencës për shtyp

Një prokuror ushtarak polak qëlloi veten në kokë pasi kërkoi një pushim të shkurtër gjatë një konference për shtyp.

Pak minuta më herët ai kishte mbrojtur një hetim ushtarak në lidhje me faktin se disa informacione kishin rrjedhur për median gjatë hetimeve për rrëzimin e avionit që vrau presidentin polak dy vite më parë.

Në nisje të konferencës, koloneli Mikolaj Przybyl tha: “Gjatë karrierës sime nuk e kam turpëruar kurrë Poloninë dhe do mbroj nderin e një oficeri të forcave të armatosura polake. Tani ju lutem më lini të qetë pesë minuta. Kam nevojë të pushoj”.

Ndërsa kamerat po xhironin akoma, u dëgjua një e shtënë. Prokurori u gjet i shtrirë përtokë. Ai u dërgua në spital dhe tani është jashtë rrezikut për jetën.

Gjatë konferencës për shtyp, Przybyl kishte thënë se prokuroria ushtarake ka të drejtë të kërkojë tabulatet telefonike të gazetarëve që kanë mbuluar historinë e rrëzimit të avionit presidencial në Rusi. Przybyl tha se nuk janë të vërteta sugjerimet e bëra në media se prokurorët ushtarakë kanë thyer ligjin ndërsa po hetonin rrëzimin e avionit. Vetë presidenti shprehu shqetësim për rastin.


Image

Image


Adriana: :roll: Tani lind pyetja - Qelloj veten apo e hoqen nga loja :?:
Mendoj se gjesti i tije ishte menyra e vetme e tij qe te thote: '''Presidentin na e vrane''! Hyu vendosi qe jeta e tije te falet dhe te jete shumbull per te tjeret!
Komunistet ishin ato qe vrane ne bese me shume se 20 mije oficere dhe intelektuale Polak dhe fajesuan Gjermanet... por rrena i ka kambet e shkurta thote nje fjale popullore dhe Ruset u detyruan ta pranonin krimin!
Mjer shpinda e atyne qe han dhe!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Lajme nga bota

#6

Post by Sally » Mon Mar 19, 2012 10:16 am

Sulm në një shkollë hebrenjsh në Francë, tre të vdekur

Një person ka hapur zjarr në një shkollë hebrenjsh në Tuluzë të Francës, duke vrarë të paktën dy fëmijë dhe një të rritur.

Sipas BBC, nga sulmi jashtë shkollës Ozar Hatorah kanë mbetur edhe dy të plagosur.

Policia është vënë në kërkim të personit që qëlloi me armë. Dëshmitarët thanë se ai po ngiste një scooter të zi.

Sulmi vjen disa ditë pasi tre ushtarë u qëlluan nga një person me scooter në të njëjtën zonë të Francës.

Presidenti Nicolas Sarkozy, ministri i tij i Arsimit dhe i Brendshëm janë nisur për në Tuluzë.

Sulmi ka ndodhur në momentin që prindërit e fëmijët po shkonin në shkollë. Mendohet se viktimat janë një mësues, djali i tij 6 vjeç dhe një nxënës 17 vjeçar.

Banorët menjëherë e kanë lidhur sulmin me atë që ndodhi mbi ushtarët javën e shkuar. Në gazetar vendas, Christopher Bockman, i tha BBC se ushtarët që u sulmuan ishin me origjinë etnike, çka do thotë se personi që i sulmoi i kishte shënjestruar si minoritete.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Lajme”