"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

Në këtë forum mund të diskutoni mbi politikën ndërkombëtare, atë të vendit ku ju jetoni, lidhja e saj me politikën shqiptare.

Moderator: Strokulli

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#1

Post by Sally » Wed Apr 25, 2012 6:22 am

Greqi: Më datën 6 maj do të mbahen në shtetin fqinj zgjedhjet e parakohshme të cilat janë cilësuar si zgjedhjet më të rëndësishme që nga koha e pasluftës në vend.

Qeveria e koalicionit me kryeministër Papadhimon, e cila u krijua në fundvitin e kaluar, ka marrë një numër të madh masash e reformash kursimi, me qëllim që të dalë vendi nga kriza e borxhit që e ka pushtuar.

Tashmë që ka nisur gara elektorale, partitë politike po përpiqen që të tërheqin pas vetes njerëz të aftë dhe të pastër nga aferat politike së të shkuarës.

Ditën e sotme, në stacionin radiofonik Real fm u njoftua se partia e PASOK-ut ka vendosur në krye të listës zgjedhore të saj, ish-peshëngritësin Pirro Dhima, që aktualisht drejton Federatën e Peshëngritjes në Greqi.

Pritet që sportisti t’i japë një përgjigje PASOK-ut së shpejti
Last edited by Sally on Wed Apr 25, 2012 7:16 am, edited 1 time in total.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Greqi:Pirro Dhima, në krye të listave zgjedhore të PASOK

#2

Post by Sally » Wed Apr 25, 2012 6:26 am

-waiting- Greqi:Pirro Dhima, në krye të listave zgjedhore të PASOK-utTradhetaret po vihen ne loje....

A e mendoni nese ky ''viktim njeri'' hyn ne kete rruge politike dhe neser pasneser duhet te vij ne shqiperi per takim zyrtare se cfare reagimi mund te ken Shqiptaret ?
Last edited by Sally on Wed Apr 25, 2012 6:39 am, edited 2 times in total.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#3

Post by Sally » Wed Apr 25, 2012 6:33 am

Image -nono- :arrow: Image

Kurre me aktive nuk kane qene se sot te luftojne kunder çeshtjes sone kombetare....
Shqiperia me shume ka vuajtur nga ''ato'' qe vet me buk i ka ushqyer....


Ky duhet vrare me buke ne goje , dhe te vrasesh njerez te tille nuk quhemi vrases por: Nuk jam vrasës, jam student shqipetar dhe vrava nje tradhtar të Atdheut tim.(Avni Rustemi)
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#4

Post by Zeus10 » Wed Apr 25, 2012 2:20 pm

Nuk jam dakort me ty Sally. Pirro Dhima nuk eshte nje tradhetar. Ai eshte vecse nje djale fshati me talent sportiv, qe shkoi ne Greqi per nje te ardhme me te mire. Me talentin e tij, ai e gjeti ate, duke i dhene Greqise ate qe nuk ja dha Shqiperise edhe per faj te kesaj se fundit. Qe te duash atdheun tend, duhen disa kushte: te jesh i shkolluar, te jesh familjarisht i edukuar, te kesh zemer te madhe. Fatkeqesisht ky djale nuk i kishte keto gjera. Ai kishte me shume mall per para, qe vendi i tij nuk ja siguronte dot.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#5

Post by Mallakastrioti » Wed Apr 25, 2012 2:27 pm

Dhimajt e Kurveleshit grek? Eshte njesoj sikur te thuash qe Progonati i Laberise ka folur nje gjuhe te lashte greke qe u shpik vetem me 1800-en. Ne se tre fshatrat e keshtuquajtura dygjuhese sot ne Himare te flisnin ndonje dialekt te lashte grek, jo vetem do ishte bere nami ne Akademine e Athines, por do gjendeshin lidhjet midis grekeve te keshtuquajtur te lashte dhe atyre qe linnden me 1821!
Minoritare grek? Hmmm...etnogjeneza dhe studimet ne prejardhjen farefisnore nuk jane opinione te momentit! Fise qe jane me prejardhje "greke": Prejardhjet e fiseve Himarjote nga vise te ndryshme te Shqiperise.

-Nga Laberia:
Ne fshatin Himare:Gumajt nga Nivica e Kurveleshit,Karo,Zhupaj,Dhimaj,Milaj e Gegegjikaj nga Progonati,Lekaj,Gjikaj e Beleri nga Kuçi,Bollano nga Rexhina ose Nivica.

-Nga Shqiperia e Jugut:

Ne Vuno:Simajt nga Llenga e Mokres,Zotajt nga Vithkuqi,Koçajt nga Zagoria,Stolajt(Vasilajt) e Mitrushajt nga rrethet e Korçes,Makajt e Dikajt nga Jonufri.
Qeparo:Ballguros nga Ballauri i Skraparit.
Dhermi.Ninajt nga rrethet e Janines.
Ne fshatin Himare: Zotajt,Totajt e Mitrajt nga Vithkuqi,Konomajt nga Sopiku,Zizajt nga Pogoni.

-Nga Shqiperia e Veriut:

Ne Vuno:Topajt nga Dukagjini,Gjidedejt nga Kruja.
Ne Palase:Nikdedejt nga Mirdita.
Ne Dhermi:Lagja Gjilek nga Kruja,Ziu nga Kavaja.
Image

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#6

Post by Sally » Wed Apr 25, 2012 5:10 pm

Zeus10 wrote:Nuk jam dakort me ty Sally. Pirro Dhima nuk eshte nje tradhetar. Ai eshte vecse nje djale fshati me talent sportiv, qe shkoi ne Greqi per nje te ardhme me te mire. Me talentin e tij, ai e gjeti ate, duke i dhene Greqise ate qe nuk ja dha Shqiperise edhe per faj te kesaj se fundit. Qe te duash atdheun tend, duhen disa kushte: te jesh i shkolluar, te jesh familjarisht i edukuar, te kesh zemer te madhe. Fatkeqesisht ky djale nuk i kishte keto gjera. Ai kishte me shume mall per para, qe vendi i tij nuk ja siguronte dot.Per nje te ardhme me te mire te gjithe kemi emigruar, nuk jemi as te paret as te fundit.
Por Pirro Dhima nuk u shit vetem per ca te ardhura nga talenti sportiv, aji ka nderhyre ne shume tema qe kane te bejne me Shqiperine, Himaren, aji ka perbuzur shume Shqiperine dhe Shqiptaret, pra keto te cojne te krijosh me shume ate urrejtje qe ta quash tradhetar.

Qe te duash atdheun tend, duhen disa kushte: te jesh i shkolluar, te jesh familjarisht i edukuar, te kesh zemer te madhe. Fatkeqesisht ky djale nuk i kishte keto gjera.


Le ta gezoj Pasok-u bashke me Greket per cilesit qe ka. Nga ana tjeter me behet shume qefi qe karriget e parlamentit grek te mbushen me njerez te ketij niveli....
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#7

Post by Mallakastrioti » Fri Nov 02, 2012 10:41 am

"DARDHA E KA BISHTIN MBRAPA"

---
Image

Përbuzet Pirro Dhima: Grekë nuk do të bëhesh kurrë
E Premte, 02 Nentor 2012 10:04
Një incident i pabesueshëm ndodhi, teksa peshëngritësi Pirro Dhima doli nga salla që sapo kishte votuar pro anulimit të Fondit të Gazetarëve gjë kjo që ngjalli reagimin e dhjetëra gazetarëve që ishin mbledhur aty duke e përbuzur madje filluan ta edhe ta ofendonin! Ndër thirrjet e tyre përbuzëse ishin “Alvane, alvane, grekë nuk do të bëhesh kurrë”. Si dhe “Turp, turp, të bëmë njeri kurse ti na heq bukën e gojës”. Një arsye tjetër e cila shkaktoi zemërimin e gazetarëve dhe shumë qytetarëve të tjerë grekë, që ishin të pranishëm aty, ishte fakti se Pirro Dhima votoi pro të gjitha masave shtrënguese të qeverisë së koalicionit, ndërsa kohët e fundit flitet dhe për një “flirt” të tij me partinë e Demokracisë së Re, ndërsa ai është deputet i zgjedhur i partisë së PASOK-ut.
Image

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#8

Post by bardus » Fri Nov 02, 2012 2:21 pm

Njehere e nje kohe ishte e lehte te beheshe Romaik,tani edhe minoritaret kane probleme.

Ja se si ishte gjendja ne Romajka(greqi) ne vitet 1800


Daniel Moscopolites in his work Εισαγωγική Διδασκαλία ("Introductory instruction"),[8] compiled a combined dictionary of Greek (Romaika), Aromanian (Vlachika), Bulgarian and Albanian (Arvanitika) ,1802. Daniel invited non-Greek speakers with this dictionary to learn the Greek language:[9]
“ Albanians, Vlachs, Bulgarians, speaker of other languages, rejoice, and prepare yourselves all of you to become Romioi , leaving the barbarian language, voice and customs, that to your descendants will appear like myths.
In this period Moscopole was an important Balkan city, and the cultural and commercial center of the Aromanians, and the site of the first printing press working in the Balkans.

Perkthim.
Shqiptare,Vllehe,Bulgare,foles te gjuheve te tjera,gezohuni dhe pregatituni te beheni Romioi(greke) ,duke lene gjuhen barbare,kenget dhe zakonet, qe pasardhesit tuaj do te duken si legjendare(mitike).


Pirro Dhima i ka dhene shume medalje dhe e ngriti shume here flamurin grek neper bote por duket se nuk eshte mjaft.

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#9

Post by Sally » Fri Nov 02, 2012 5:04 pm

  “Alvane, alvane, grekë nuk do të bëhesh kurrë”  
:o kur ngriti flamurin grek ne sport, nuk e therisnin ''alvane'' hahahaha c'fare eshte ne gjendje te bej greku, le te marrin mesim te tjeret te paktemen....
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#10

Post by Patush » Sat Nov 03, 2012 4:56 pm

Kthehet buka qi t''ka rrit dhe te helmon dale ka dale!
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#11

Post by elikranon » Sun Nov 04, 2012 10:45 am

Edhe mua s`me besohet!
C`eshte kjo e keqe e pabesueshme qe e gjeti Pirro Dhimen? Shtetas grek i respektuar dhe dolen nja 10 langaraq ta shajne? Po si do vazhdoj te jetoj ky njeri pa marre miratimin e ketyre 10 langaraqeve. Si do dale prape ne rruge ky njeri, si do ti zgjidh problemet e familjes se tij ne te ardhmen ky njeri pa miratimin e ketyre langaraqeve? Epo kjo eshte gjeme qe s`duhet tia urojme as armikut tone.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#12

Post by Zeus10 » Sun Nov 04, 2012 1:29 pm

elikranon wrote:Edhe mua s`me besohet!
C`eshte kjo e keqe e pabesueshme qe e gjeti Pirro Dhimen? Shtetas grek i respektuar dhe dolen nja 10 langaraq ta shajne? Po si do vazhdoj te jetoj ky njeri pa marre miratimin e ketyre 10 langaraqeve. Si do dale prape ne rruge ky njeri, si do ti zgjidh problemet e familjes se tij ne te ardhmen ky njeri pa miratimin e ketyre langaraqeve? Epo kjo eshte gjeme qe s`duhet tia urojme as armikut tone.
Sa lehte e keni te anatemoni njerezit Elikranon, ashtu sic e paten ata kundrejt Pirros. E pra ceshtje kulture mesa duket, por eshte per te ardhur keq, sepse ata jane gazetare dhe intelektuale, megjithese disa prej tyre kane punuar etshem te thone te paverteta, sic jane ato per etnicitetin e banoreve te rajonit, prej nga vjen Pirroja.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#13

Post by elikranon » Sun Nov 04, 2012 5:10 pm

Zeus10 wrote: Sa lehte e keni te anatemoni njerezit Elikranon, ashtu sic e paten ata kundrejt Pirros. E pra ceshtje kulture mesa duket, por eshte per te ardhur keq, sepse ata jane gazetare dhe intelektuale, megjithese disa prej tyre kane punuar etshem te thone te paverteta, sic jane ato per etnicitetin e banoreve te rajonit, prej nga vjen Pirroja.
E para, nuk me duket lajm i vertete se korridoret e nje parlamentit nuk jane ambjente manifestimesh. Do kete qene ndonje replike personale nga ato te rendomtat.
E dyta, ne cdo profesion do gjesh njerez te cdo kategorie. Keshtu qe nen titullin "intelektual" mund te qendrojne lloj lloj njerezish.
E treta , qe nga momenti qe vendosi te merrej me politike, duhet te ishte dhe ma merr mendja se ishte i vetedijshem se do degjonte gjera te tilla. Keshtu qe ma merr mendja qe nuk iu prish dhe shume terezia. Qe ta beje me te qarte kete gje, po te sjell shembull nga realiteti shqiptar ku perdite diku do lexosh "greku Edi Rama", apo "serbi Sali Berishoviq", apo dhe shembull tjeter nga Greqia ku Papandreut i thone e ke emrin Xhefri dhe je Amerikan.
Dhe e katerta respektin greket ia treguan edhe tani duke e bere deputet.
Sensacion kot me nje fjale

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#14

Post by Mallakastrioti » Sun Nov 04, 2012 9:18 pm

Do te ftoja ta ndiqje me vemendje kete video, Elikranon, sidomos prej minutave 11-12...

Image

elikranon
Honored Member
Honored Member
Posts: 373
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:05 pm
Gender: Male

Re: Pirro Dhima tradhetari i Shqiperise ne krye te PASOK-ut?

#15

Post by elikranon » Sun Nov 04, 2012 10:04 pm

Mallakastriot
Ne nje dokumentar investigativ, autori pothuajse nuk nderhyn fare, le personazhet te flasin dhe publiku gjykon vete.
Autori ne kete rast interpreton sic ia ka qefi te thenat apo qendrimin e te tjereve. Ne Fllamburo intervistoi ca emigrante shqiptare, vuri nje djale emigranti te lexoj himnin qe mezi e lexonte, dhe me ne fund gjeti dhe nje njeri qe i foli shqip. Nder te tjera "te tere e flisnin shqipen rrjedhshem por nuk pranonin te flisnin para kamerave!".
Duket qe ne fillim te vizites ne Fllamburo qe autori i ka vene vetes qellim qe gjerat atje do jene ashtu sic i mendon ai.

Post Reply

Return to “Politikë ndërkombëtare”