"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

#1

Post by Zeus10 » Wed Dec 18, 2013 1:04 am

Nuk ka as status kandidat, por as kushte shtesë për Shqipërinë.

Konkluzionet e BE-së përcaktojnë se “Këshilli do të shqyrtojë” statusin kandidat për Shqipërinë në qershor 2014, në bazë të raportit të Komisionit mbi vazhdimin e zbatimit të strategjive kundër korrupsionit e reformës gjyqësore dhe legjislacionin përkatës të miratuar së fundmi, si dhe vazhdimin e tendencës për hetime proaktive dhe ndëshkime, përfshirë edhe në fushën e krimit të organizuar.
Albanofobia nxorri koke perseri. Supershteti me emrin BE, qe grumbullon rreth vetes vetem shtete te krishtera, i refuzoi Shqiperise statusin si rrjedhoje e nje kombinimi paranojak islamofobie-albanofobie. Si gjithmone nxirren justifikime, si korrupsioni apo krimi i organizuar dhe paradoksalisht vende si Serbia, ku korrupsioni eshte po aq evident sa dhe ne Shqiperi, apo ku vete shteti jo me larg se 15 vjete me pare, u organizua per te zhvilluar nje genocid, i hapen negociatat per anetaresim.
Ne fund te fundit, a kemi nevoje vertete per te qene pjese e BE-se? Une mendoj se jo. Le te zhvillojme ekonomine, duke nisur qe nga ajo e vogel fshatare dhe jam i sigurte, qe nuk kemi nevoje per te qene pjese e nje bashkimi politiko-ekonomik te kalbur. Ne jemi shqiptare, ne dime te mbijetojme.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

amathia
Regular Member
Regular Member
Posts: 56
Joined: Sat Oct 05, 2013 5:59 pm
Gender: Male

Re: Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

#2

Post by amathia » Wed Dec 18, 2013 8:17 am

Uh! Evropë, ti kurva e motit / Qi i rae mohit besës së Zotit / Po á ky a sheji i gjytetnis / Me da token e Shqypnis / Per me mbajt klysht e Rusis?


U menoi ci ne eimi n'europ e nuk na duet me dal pej votre me hi atu ku jemi qe mij viet...


Europ a oda, votra e shcypnia, puna, neri e bujania...

User avatar
CERMENIKASI
Star Member
Star Member
Posts: 721
Joined: Fri Dec 31, 2010 9:51 pm
Gender: Male

Re: Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

#3

Post by CERMENIKASI » Thu Dec 19, 2013 12:13 am

Thuejse i gjithë spektri politik shqiptar asht pro hymjes në BE dhe për ketë synim shumica janë razi me ba çmos tue kalue edhe kufinin e arsyesë.Shembujt ma të mir që e vërtetojnë ketë mund të shifen në marrëdhanjet me greqinë e cila po e shfrytëzon ketë deri në palc (deti,varret,shkollat në gjuhën greke,kisha shqiptare ortodokose etj...).Politikanet tonë me nji servilizëm të skajshëm vetëm thonë "amin" për kërkesat që ban pala greke.Kur e nënçmon vetën aq shumë mos prit ndo nji qëndrim të kundërt prej të tjerëve.
Pajtohem me fjalët e Zeus-it përsa u përket justifikimëve që jep BE-ja.Korrupsioni apo krimi i organizuem janë vërte probleme në Shqipni por a janë këto probleme të njajta në serbi apojo?
greqia q'kur ka hy në BE ?Gjatë krizës që e mbërthej ate , duel në shesh niveli i atjeshëm i korrupsionit,i mosorganizimit
shtetnor derisa që administrata tatimmbledhëse nuk ka qenë dhe nuk asht në gjendje me krye atë çka pritet prej saj!
greqia nuk pat as nji pik turp për të paraqit statistika false për të hy në zonën EURO dhe shtetet tjera si Gjermania dhe Franca ketë e kanë ditun!!!! dhe megjithatë e PRANUAN!
Po Rumania dhe Bullgaria a nuk kishin probleme me korrupsion kur u pranuan në BE????? Po dhe prap kanë dhe jo pak!!!
Pra mendoj që justifikimet që dha BE-ja për mospranimin të statusit të kandidatit për Shqipninë janë vetëm nji mënyrë për të zgjat sa ma shumë ketë proces.

Hymja e Shqipnisë në BE mund ti sjellin shumë të mira sidomos në pikpamjen ekonomike por ata që mendojnë që kjo hymje ka vetëm të mira ,për mendimin tim ,gabojnë mjaft!
Jam Gegë por mos ma shajë kush Toskërinë!

User avatar
Aida Taullaj
Member
Member
Posts: 20
Joined: Tue Dec 17, 2013 7:28 pm
Gender: Female
Location: Mallakastër

Re: Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

#4

Post by Aida Taullaj » Fri Dec 20, 2013 5:22 pm

Kryeministri i Çekisë: Nuk meritoni asnjë status “Do të vendosim veton për Shqipërinë”

“Do të vendosim veton për Shqipërinë”. Kështu deklaron kryeministri i Çekisë,. Ai shprehet se, nëse Këshilli i BE-së do të votonte sot për dhënien e statusit kandidat për Shqipërinë, Çekia do të bllokonte një gjë të tillë për shkak të çështjes “CEZ”.

“Ishte një shpronësim i paprecedentë i kompanisë. Besojmë se do të fitojmë në arbitrazh”, thotë Rusnok.

“I kam thënë kryeministrit të Shqipërisë, se nëse nuk njeh borxhin, me keqardhje do të bllokoj marrëveshjen me BE-në. Kjo nuk është një gjë e këndshme, por nëse nuk na japin parët nuk tërhiqemi”, ka theksuar ai.

Por kryeministri çek nuk e ka lënë me kaq. Në deklaratën e tij, ai ka shkuar edhe më tej duke thënë se, Shqipëria është një vend i mbushur me shpërndarës droge.

“Kësaj herë nuk mu desh të vendos vetën sepse as Holanda, Gjermania, Franca dhe Britania nuk janë shumë të kënaqura me afrimin e vendit Ballkanit që është i mbushur me shitës drogë”, ka vazhduar kryeministri çek.

Në këtë mënyrë, Rusnok ka paralajmëruar për “pengesën” që e pret Shqipërinë në vendimmarrjen e muajit qershor të vitit të ardhshëm për statusin.

Për këtë çështje, ai thotë se ka biseduar me Ramën gjatë samitit të vendeve të Evropës juglindore dhe Kinës të mbajtur në nëntor.

“I kam bërë të qartë se, deri sa të shohim hapa konkrete që do të na bindin se Shqipëria njeh borxhin, ne do të jemi të gatshëm të bllokojnë statusin kandidat.

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

#5

Post by erix77 » Sat Dec 21, 2013 7:05 pm

Nuk duhet te hyjme ne europe ,duhet te hyjme ne Shqiperi,te ndare na trajtojne si rreckamane te bashkuar na e kane friken,mbi 10 milione shqiptare nje shtet te vetem jane tmerri i europes.

I vetmi kusht qe ju kerkua qeverise kete here ishte arrestimi i Berishes dhe disa prej ministrave te tij per korrupsion,si gjithmone europa nxit percarjen dhe vellavrasjen mes shqiptareve.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

User avatar
Strokulli
Poster Grande Member
Poster Grande Member
Posts: 237
Joined: Fri Oct 29, 2010 12:37 am
Gender: Male
Location: Albanìa/Arbani

Re: Shqiperise i refuzohet statusi i kandidatit.

#6

Post by Strokulli » Sat Dec 21, 2013 9:29 pm

The London Charivari - July 23, 1913
A Broken Lullaby.

Europa: «Oh hush thee, My baby!»
- The Infant Albania: «How can I hush me with all this infernal noise going on?!»
- Europe: «Well, you must do as I do, and pretend you don't hear it».

Image

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”