"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kampionati Boteror

Flisni për futbollin ndërkombëtar, talentet e tij, ngjarjet më të spikatura nga bota e sportit.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Kampionati Boteror

#1

Post by Zeus10 » Tue Jul 08, 2014 10:01 pm

Brazil-Gjermani 1-7 :o
Megjithate une jam I lumtur per kete rezultat. Gjermanet jane aleatet tane me te medhenj.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kampionati Boteror

#2

Post by Arbëri » Tue Jul 08, 2014 10:28 pm

Zeus10 wrote:Brazil-Gjermani 1-7 :o
Megjithate une jam I lumtur per kete rezultat. Gjermanet jane aleatet tane me te medhenj.
Historikisht PO .
Ushtarët gjermanë me plisa të bardh në kokë
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kampionati Boteror

#3

Post by Arbëri » Wed Jul 09, 2014 5:45 pm

Mediat gjermane: Reportazh për tifozët gjerman të Shkodrës
http://portalb.mk/90873-mediat-gjermane ... -shkodres/
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kampionati Boteror

#4

Post by Adriana » Wed Jul 09, 2014 6:59 pm

Gazeta gjermane Bild: 'Und jetzt her mit Holland!' ( le te vijne Hollandezet )

Image

Kam deshiruar gjithmon te fitoj hollanda, por kesaj radhe nuk e meritojne as ne 8-tshe te vinin per mendimin tim, (qe ne ndeshjen me Meksiken), dhe deri mbreme ju isha kunder!! Do kisha deshire qe gjermania tu jepte nje mesim te trete apo te katert (nuk me kujtohet sa here kane humbur me gjermanin ne finale). Por mbas ndeshjes me Brazilin i mora ZET edhe gjermanet ( jo nga sportitet, as nga tifozet ) por nga mediat e tyre qe nuk pushojne se provokuar popujt... ja cfare postoj Bild per ta:


Image

Nje foto tjeter qe nuk po mundem ta gjej ne keto momente ( e cila me acaroj me shume ) ishte po e njejta statuj por me krahet e hapura dhe me koken e Angela Merkels.

Mua shakat dhe humoret me pelqejne po jo te tejkaluara, ashtu sic nuk me pelqejne qe neser pasner kjo gazete mund te postoj sheshin e tiranes dhe mbi kal te vendosin ''komandaten e tyre''. Per kete arsyje dua tani qe hollandia apo argjentina tju thyej hundet, mbase meson gazeta BILD te sillet mire dhe te mos ....ps: Arberi mund te ma gjesh dot foton ( montazh ) me Angela Merkel?
E di qe je tifoz me gjermanin ;) , por po te ra mundesia ta shohesh ma posto te lutem.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kampionati Boteror

#5

Post by Arbëri » Wed Jul 09, 2014 9:15 pm

Nuk mund ta gjej ate "quote" nga Merkel .. ndoshta qe sjam kyqyr qe ka kohe dhe zdi as ku e gjej tani (pleqeria :) ) por nder kohe qe mos te le pa asgje , gjeta nje tjeter (Kermit e quajne kete :) ) :

But thats none of my business :)
Image

ne rast nje finale me Holanden , me shum e simpatizoj futbollin Holandez se sa Gjerman , por te shofim edhe pjesen e dyte .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kampionati Boteror

#6

Post by Adriana » Thu Jul 10, 2014 6:56 pm

Arbëri wrote:
ne rast nje finale me Holanden , me shum e simpatizoj futbollin Holandez se sa Gjerman, por te shofim edhe pjesen e dyte ....


-hahaha- e pe dhe pjesen e dyte?

-pis- Te keshiloj te mos ti hypesh autobuzit hollandez ne kampionate, se gjithmon te len ne rruge :lol: e kam nga pervoja qe jetoj ketu, 67% e popullesise ketu ishte nje frike per nje perfundim te tille.
Disa thone qe Robben me lojtaret e tjere qe luajne ne gjermani nuk do deshironin nje finale me gjermanine, disa thone qe keto pasoja vijne nga qe mbretin e kemi gjerman dhe mbretereshen argjentinase hahahahahaha por gjeja me e habitur me keta eshte qe nga momenti qe humbin nje ndeshje gjithcka e kthejne sikur nuk ka ndodhur asnjegje, e harrojne, madje ata qe ishin nisur per diku te veshur me portokalli heqin bluzet dhe i fusin neper xhepa hahahahaha. Eshte kthyer tashme ne tradite hollandeze 2006, 2008, 2010, 2012, 2014
.
Ne 2008 nese te kujtohet rrahen Italianet ( kampionet e boterorit 2006 ) dhe Francezet ( qe luajten me Italine ne finale te 2006-tes) , dhe humben nga Ruset -hahaha-


Shpresoj ( edhe pse nuk jam shume e sigurt ) qe te fitoj Argjentina, se kam deshire te shoh gazeten Bild (gjermane) se cfare po postoj :)
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kampionati Boteror

#7

Post by Adriana » Thu Jul 10, 2014 7:58 pm

Mediat nuk kane limit... lexoni kete artikull nga CNN:[quoteemFinalja e Madhe/ Po zoti, me kë është?]A do jetë finalja e Kupës së Botës një “Luftë e Shenjtë”?

Më e pakta, ndeshja e të dielës do të fusë në një farë “sikleti” miliona katolikë – për të mos përmendur këtu punonjësit në Vatikan. A do të bëjnë tifozllëk për Argjentinën, vendlindjen e Papa Franceskut, i cili njihet si një i apasionuar pas futbollit? Apo do të mbështesin Gjermaninë, vendlindjen e Papës Emeritus Benedikti XVI, edhe ai një tifoz i zjarrtë?

Dhe çfarë mund të themi për Arbitrin e Madh atje lart? Lutjet e kujt do të dëgjojë ai, kur të nisë ndeshja?

Gjermania e fitoi finalen të martën, kur mundi Brazilin, vendin organizator. Argjentina mundi Hollandën të mërkurën pasdite. Sigurisht, të dy Papët (për të mos përmendur Zotin) kanë gjëra më të rëndësishme në mendje. Por të dy papët kanë thënë gjithashtu se sporti mund të jetë më shumë se sa thjeshtë argëtim dhe lojë. “Sporti i futbollit mund të jetë një mjet edukimi për vlerat e ndershmërisë, solidaritetit dhe vëllazërisë, sidomos për brezin e ri”, deklaronte Papa Benedikt për Gazzetta dello Sport në vitin 2008.

Pasardhësi i tij, Francesku u ka bërë jehonë këtyre fjalëve, dhe ka premtuar madje të mos lutet për Argjentinën. Por një katolik që u takua me Papa Franceskun këtë javë për të diskutuar çështje më serioze, tha se iu duk sikur papa në fshehtësi bënte tifozllëk për ekipin e vendlindjes së tij. “Ai dëshiron absolutisht që Argjentina të fitojë”, i tha të përditshmes amerikane Boston Globe Peter Saunders, një viktimë e abuzimeve seksualë nga Anglia, i cili u takua me Papën të hënën. “Nuk e tha me zë të lartë, por mund t’ia shihje në sy, ëstë një tifoz i heshtur”.

Një muaj më herët, përpara se Argjentina të luante me Zvicrën, Francesku u tha me shaka rojave të tij zvicerane: “Do të jetë luftë!” Eshtë interesante të shohim se çfarë thotë Vatikani për finalen Argjentinë-Gjermani. Të dy papët njihen si shumë të afërt, teksa Francesku ka deklaruar se ai dhe Benedikti janë vëllezër.

Ndoshta “vëllezërit” do të vënë një farë basti për finalen e madhe, ose ndoshta kjo do të thotë thjeshtë që Zoti ka një sens të jashtëzakonshëm humori. CNN[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Kampionati Boteror

#8

Post by Patush » Fri Jul 11, 2014 8:37 pm

Zoti dihet se marr krahun e trimave :P
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kampionati Boteror

#9

Post by Adriana » Sun Jul 13, 2014 12:03 pm

Koreja e Veriut gënjen popullin: Jemi në finalen e Botërorit

KOREA-Koreja e Veriut është duke gënjyer popullin me Kampionatin e Futbollit që luhet në Brazil. Megjithëse ky shtet në diktaturë nuk e siguroi pjesëmarrjen në këtë Botëror, për nënshtetasit e saj sjell një panoramë krejt ndryshe. Lideri i Koresë së Veriut ka shpikur një lajm super të gëzueshëm për popullin e tij, duke thënë se Koreja e Veriut ka arritur në finalen e Kampionatit Botëror në Brazil.

Nuk është cudi të besohet kjo për koreanët veriorë të cilët nuk kanë dijeni se cfarë ndodh jashtë kufijve të shtetit të tyre. Kjo nuk është hera e parë që ata manipulojnë me popullsinë e tyre, pasi një gjë të tillë e bënë edhe në vitin 2010.

Qytetarët, si gjithmonë janë gëzuar nga kjo arritje dhe janë shumë krenar për ekipin e Koresë së Veriut, i cili ka arritur majat duke prekur finalen e Kupës së Botës!

Në një video të transmetuar në “Youtube” tregohet një klip ku gjoja zhvillohet një ndeshje futbolli për Kupën e Botës, ku Koreja e Veriut triumfon ja rezultatet:

Së pari ata mundën Japoninë me rezultatin 7-0, më pas Shtetet e Bashkuara me 4-0, si dhe Kinën, 2-0.

Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Futbolli ndërkombëtar”