"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Kumanova, plani djallezor sllav

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Kumanova, plani djallezor sllav

#1

Post by Zeus10 » Mon May 11, 2015 2:14 pm

Keto ditet e fundit, nje plan djallezor, eshte vene ne jete nga sherbimet e fshehta serbo-ruso-maqedone(sllave), qe ka per qellim te perdor shqiptaret, per te larguar vemendjen nga konflikti I brendshem politik ne shtetin fqinj. Por me kete inskenim, autoret e tij, synojne dhe nje objektiv tjeter: terrorizimin e shqiptareve ne Kumanove, e cila ndodhet ne nje pike strategjike(per se paku ku mund te kalojne gazesjellesat dhe autostradat very-jug), me qellim zbrazjen e saj prej tyre. Mesa duket, shtetit te Maqedonise po I vjen fundi dhe cakejte e linjes slave, duan te rrembejne sa me shume territore dhe kjo nenkupton dhe vende qe nuk banohen nga popullsi slave.
Mos bini pre e provokimeve shqiptare te Maqedonise, sepse ato do te na copetojne perseri, me te njejtat metoda si dikur.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#2

Post by rrëqebull » Mon May 11, 2015 5:59 pm

Saktësisht.
Ndërlikimi i rrezikshëm për Kombin Tonë është se sipas të gjitha gjasave kanë - në mos ndihmën e drejtpërdrejtë, sëpaku - edhe miratimin e nënheshtur të faktorëve kundrashqiptarë jo-sllavë.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#3

Post by Zeus10 » Mon May 11, 2015 6:59 pm

Nga ato qe kam lexuar se fundmi, eshte mese e qarte per mua, se sherbimet secrete te ketij vendi, kane vrare jo vetem civile shqiptare, ne punen e tyre, por dhe vete police maqedonas, per ta paraqitur ate si nje lufte. Te vetmet arme shqiptare, qe mund te jene shkrehur ndaj forcave policore maqedonase, mund te kene qene ato, qe disa djem i kane perdorur per mbrojtjen e familjeve te tyre. Nuk perjashtohet mundesia, qe te kete pasur shqiptare, qe punojne per serbo-ruso-maqedonasit, sepse shoh qe serbet jane shume aktive se fundmi dhe ata mund te kene rol te dores se pare ne kete inskenim.

Video e meposhtme, tregon se njerezit e kane kuptuar lojen e piset, qe po luhet pas tyre:
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#4

Post by Zeus10 » Tue May 12, 2015 3:20 pm

Zeus10 wrote: sepse shoh qe serbet jane shume aktive se fundmi dhe ata mund te kene rol te dores se pare ne kete inskenim.
Propaganda serbe: Pas Maqedonise, shqiptaret do te sulmojne Servine, Malin e Zi dhe Republiken Srpska :o -lol-

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#5

Post by Arbëri » Thu May 14, 2015 12:30 am

Kta djem disi si u manipulun a u tradhetun spo dijme se cfare u be ?!
Ksi trima s'ben nena me , une pervete nuk e besoj ... 20 Shqiptare me nje ushtri te tere luftuan me arme te dobeta sa qe njeri nga ata me thike ka sulmuar deshmon edhe sllavi per kete . dhe nga aty 8 ushtare nga Maqedonia te vrare dhe 40 rende te plagosur . Vertet mu dhimben shum keta trima .
Po cfare behet nese tere popullata shqiptare qohet ne kembe ?
Ne kohen kur pritej te bie qeveria e dikatorit Gruevskit kjo ndodh pa asnje lajmerin , as te popullata civile shqiptare . CUDI !
Nje video nga nje i mbijetuar shqiptare dhe i ikur nga Policia sic thot :
https://www.youtube.com/watch?v=BxIXSEp_JoQ#t=815

Ju pershendes .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#6

Post by Zeus10 » Thu May 14, 2015 12:51 am

Arbëri wrote:Kta djem disi si u manipulun a u tradhetun spo dijme se cfare u be ?!
Ksi trima s'ben nena me , une pervete nuk e besoj ... 20 Shqiptare me nje ushtri te tere luftuan me arme te dobeta sa qe njeri nga ata me thike ka sulmuar deshmon edhe sllavi per kete . dhe nga aty 8 ushtare nga Maqedonia te vrare dhe 40 rende te plagosur . Vertet mu dhimben shum keta trima .


Ju pershendes .
Eshte enigme puna e tyre. Une mendoj qe kemi te bejme me nje kurth dhe nje tradheti te brendshme.

PS. Arberi, u befsh 100 Vjec dhe tu realizofshin gjithe deshirat.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#7

Post by Arbëri » Thu May 14, 2015 1:53 am

Falemnderit Zeus !
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#8

Post by Adriana » Wed May 20, 2015 5:18 pm

[quoteemShkruan: Mona Agrigoroaiei, Rumani]Fytyra reale e sllavo-maqedonasve është antishqiptarizmi


Skenat e fundit të Betejes së Kumanovës dhe të protestave të sllavo-maqedonasve (opozitë dhe pozitë) na bën të reflekton fuqishëm se cila është fytyra reale e shtetit sllavo-maqedonas në raport me shqiptarët A mund të ekzistojë ky shtet pa shqiptarët? Jo! A respektohen të drejtat e shqiptarëve? Jo vetëm se nuk respektohen por shteti sllavo-maqedonas praktikon një politikë e fortë të apartheidit ndaj popullsisë shqiptare.
Cila është shpëtimi? Reformat në shtetin sllavo-maqedonas apo ndarja?
Ndarja, nga vet fakti se iu dha një shansë këtij shteti me marrëveshjen e Ohrit, ajo nuk u përmbush dhe gjatë viteve ishte vetëm një kufomë e gjallë dhe e pavarrosur e cila përfundimisht ka vdekur me rastin e Betejes së Kumanovës.
Skenat e tmerrshme e ndërhyrjes policesko-ushtarake sllavo-maqedonase në lagjjen e banuar nga shqiptarët në Kumanovë, vrasjet e civilëve nga ana e makinerisë së IRJM-së dëshmojnë se sytyra e vërtetë e sllavo-maqedonasve është antishqiptarizmi dhe jo bashkim-vëllazërimi.
Klithmat e shfarosjes së shqiptarëve “për një orë” të shizofrenës Jankullovska dëshmojnë se barbarët përtej Karpatëve akoma kanë këto instinkte vrasëse për asgjësim të popullit shqiptar dhe për shpastrimin etnik.
Por Zaevi? A është më mirë Zaevi sesa Gruevski?
Jo! Zaevi është produkt i atij regjimi që në 1997 i arrestoi dhe i burgosi shqiptarët për flamurin kombëtar.
Dëshmia e shtypit se Zaevi është takuar me Gruevskin për të biseduar se cilat do jenë “bombat” e rradhës” tregon të vërtetën se ky skenar i “bombave” ka qenë një strategji e improvizuar kundër Ushtrisë Clirimtare Kombëtare, në kuadrin e luftës psikologjike kundër tij.
Zaevi sillet me falsitet.
Ai nuk i do shqiptarët, don vetëm t’i shpërdor për të mirën e shpëtimit të krijesës artificiale sllavo-maqedonase.
Si Josip Broz Tito, edhe Titoja i ri – Zaevi, me këto protesta të opozitës, synon të shpëtojë me anë të “bashkimit të flamujve” shtetin sllavo-maqedonas. Strategjia e tij është sjellja e flamurit shqiptar me flamurin sllavo-maqedonas me anë të shizofrenëve partiakë, sic ishte rastin e atij mashtruesi me plis, flamur shqiptar dhe flamur sllavo-maqedonas që e
kumtoi media shqiptare. Por edhe këto protesta dëshmuan fytyrënantishqiptare të Zaevit. U këndua himnin maqedonas, por jo edhe ai shqiptar, ndërsa Zaevi ngushëlloi maqedonasit për policët e vrarë në Betejen e Kumanovës, por jo edhe për shqiptarët e rënë në këtë Beteje.
Gjithashtu, pjesëmarrja e maqedonasve në numër aq i madh në protestat e Gruevskit, prania e flamurit serb në këto protesta dhe mungesa e flamurit shqiptar në këto protesta dëshmon se vellëzër për sllavo-maqedonasit nuk janë shqiptarët, por vetëm serbët dhe së bashku ata kanë një fytyrë antishqiptare fashistoide.
Shpëtimi për shqiptarët nuk është as Gruevski dhe as Zaevi, por ndarja nga shteti sllavo-maqedonas dhe realizimi i të drejtës së vetëvendosjes dhe dekolonizimit, realizimi i ribashkimit kombëtar të Shqipërisë Etnike./opozita.com/

Shënim: Autorja është e specializuar në çështjen e ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#9

Post by Zeus10 » Mon May 25, 2015 2:28 pm

Po qarkullon nje mendim ne mediat shqiptare, pas autopsise se bere te disa te vrareve, qe keta djem jane vrare pasi jane dorezuar:

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Kumanova, plani djallezor sllav

#10

Post by Arbëri » Mon Jun 12, 2017 7:24 pm

Zeus10 wrote:
Mon May 25, 2015 2:28 pm
Po qarkullon nje mendim ne mediat shqiptare, pas autopsise se bere te disa te vrareve, qe keta djem jane vrare pasi jane dorezuar:

Image
Ndrecaj dhe Rizaj u burgosën pastaj u vranë! sepse te keta ishin gjurmet te sajimit te ksaj ngjarje .
Keta kishin urdher nga Gruevski qe te bejne shqetsime/probleme neper Maqedoni per shkak te gjendjes se keqe politike te Gruevskit ne Maqedoni dhe keta , per fat te keq i kane besuar shkaut .
Keta dy te vrare ne Burg , dikur edhe ushtare ne Maqedoni kunder sllavit ishin , si dhe ne luften e Kosoves kane marre pjese , jane paguar 2 milion euro nga qeveria Maqedonise per kete mision te Gruevskit por as vet ata nuk e dinin qe po ju behet kurthe !
Te tjeret qe ishin aty , nuk dinin gje per kete se cfare po ndodh , thjesht kane menduar qe po i sherbejne kombit .
Ka telefonata mes Beg Rizaj dhe punjonseve te MVR-es duke bere takime mes vete .
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”