"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Dy dite me pare Pirro Dhima....

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Dy dite me pare Pirro Dhima....

#1

Post by Zeus10 » Thu Jul 02, 2015 4:13 pm

Dy dite me pare, deputeti "grek" i Pasokut , shprehu shqetesimin, per 'shqiptarizimin' e krahines "greke" te Himares:

Në tre muajt e fundit, unë e kam ndjekur me interes të madh debatin që është mbajtur me rastin e ndarjes së re administrative në Shqipëri dhe veçanërisht për vendlindjen time Himarën. Arsyeja pse nuk kam reaguar më parë publikisht për këtë temë, ka qenë besimi im se këto çështje duhet të zgjidhen nëpërmjet dialogut dhe mirëkuptimit të ndërsjellë. Por duke parë draftin përfundimtar që shkoi për votim në parlamentin shqiptar, kam kuptuar se qëndrimi i palës greke nuk është vlerësuar, dhe se propozimet tona nuk janë marrë parasysh. Ky draft është i papranueshëm, në kundërshtim me legjislacionin europian dhe çdo koncepti të së drejtës ndërkombëtare.
Qëllimi i tij i vetëm i shërben ndryshimit të përbërjes demografike të rajonit. Gjithë kohës si deputet i PASOK-ut kam pasur kontakte të rregullta me Ministrin e Jashtëm dhe kryetarin e PASOK-ut, Venizelos, të cilit i kam përcjellë shqetësimet dhe kërkesat e bashkatdhetarëve të mi. Së fundmi, uroj që do të gjendet një zgjidhje që do të kënaqë të dyja palët
.

Sot, po ky personazh, u shfaq i perlotur, per gjendjen ne te cilen me shpejtesi po bie Greqia, e cila sipas tij do te behet e njejte me Shqiperine ne kohen e fundit te diktatures dhe kjo natyrisht per faj te grekeve vete.Pyetja eshte: A do ta therrase Pirro Dhima me Himaren greke, tani qe greket nuk menaxhuan dot shtetin ame, por e cuan deri ne falimentim?

Natyrisht kjo eshte nje pyetje retorike, qe nuk kerkon pergjigje dhe pak rendesi do te kishte opinioni i Pirro Dhimes per kete ceshtje.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Dy dite me pare pirro Dhima....

#2

Post by Zeus10 » Thu Jul 02, 2015 5:47 pm

Δέχομαι κριτική για το γεγονός οτι επιλέγω να είμαι ανοικτός ως προς το τι πιστεύω (και ναι κυρίες και κύριοι αυτό είναι δημοκρατία). Μου είπανε οτι είμαι Αλβανός και δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω. Εγώ πράγματι μεγάλωσα στην Αλβανία. Και επειδή έζησα οτι γινόταν εκεί αρνούμαι την αλβανοποίηση στην οποία οδηγείται η ελληνική κοινωνία. Αρνούμαι τα παιδιά μας να στέκονται σε ουρές για 1 κιλό τυρί ή 10 αυγά ή 60 γραμμάρια κιμά (αμφιβόλου προελεύσεως) κάθε μήνα με ένα κουπόνι στο χέρι όπως στάθηκα εγώ. Αρνούμαι να μεγαλώσουν με έναν Χότζα πάνω απ'το κεφάλι τους και τον φόβο στην ψυχή τους. Επειδή ευτυχώς οι περισσότεροι απο εσάς που με βρίζετε για προδοσίες και άλλου τέτοιου είδους ακρότητες δεν το έχετε ζήσει, ελπίζω να το φαντάζεστε αλλα να μην το ζήσετε ποτέ. -ΠΔ

Ne statusin e tij ne Facebook, te ben pershtypje fjalia:
Μου είπανε οτι είμαι Αλβανός και δεν έχω το δικαίωμα να μιλάω
me thone qe jam shqiptar dhe nuk kam te drejte te flas........

Pirro Dhima nuk e kupton, qe shqiptaria e tij do e ndjeke nga pas gjithe kohen, pavaresisht se ai ka bere aq shume per Greqine edhe si sportist dhe si politikan. Vete greket, do ja perplasin ne fytyre atij, qe ai nuk i perket kombit grek gjithe jeten. Pirro Dhima i trembet varferise se Shqiperise per Greqine, dhe jo si individ, megjithese ai kujton ato kohe te veshtira te femijerise se tij. Por ai eshte i pavetedijshem, qe ato kohera te veshtira, kaliten shpirtin dhe fizikun e tij, duke e bere ate sportistin dhe njeriun qe eshte sot dhe greket kane te drejte ti kujtojne atij, qe eshte shqiptar, sepse eshte Shqiperia, ajo qe e lindi, e rriti, e beri te forte permes veshtiresive te saj, dhe i shtroi rrugen, qe sukseset e tij sportive, ti vilte Greqia.
Pirro, po, ti je shqiptar, ata kane te drejte, por kjo, nuk ta heq te drejten te flasesh per Greqine, ata gabojne, ti sakrifikove shpirtin tend, kombin tend per ta, ata jane te padrejte me ty.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”