"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KOMBETARJA

Flisni për futbollin shqiptar, talentet, ndani me bashkëatdhetarët gëzimin e fitores së skuadrave tona të zemrës.

Moderator: Tan-Tirana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: KOMBETARJA

#121

Post by Zeus10 » Mon Nov 14, 2016 2:55 pm

Ndoshta e kam gabim, por ne disa ndeshje delikate si kjo e fundit dhe ajo me Serbine, me eshte dukur, sikur me qellim eshte intimiduar tifozi shqiptar. Kjo eshte bere me djallezi, duke e ditur, qe nje nga shtyllat e suksesit te kombetares tone, jane entuziazmi i tifozeve, nen justifikime si terrorizmi, akte dhune, racizem etj. Nuk me duket e arsyeshme, qe agjentet e huaj, te dirigjojne masat e sigurise ne nje vend sovran dhe te ndalohen tifozat e mrekullueshem shqiptare te Maqedonise, duke vendosur kufij per vete shqiptaret.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: KOMBETARJA

#122

Post by rrëqebull » Mon Nov 14, 2016 6:15 pm

Nuk e keni aspak gabim Zeus10! Këtë që thoni ju e kanë kuptuar shumica e shqiptarëve, ata të cilët nuk kanë lejuar që regjimi kundrashqiptarokratik t'ua pengojë e mpijë arsyen me propaganda dhe shfaqje të inskenuara articialisht si ajo e "studentëve serbë krah për krah studentëve shqiptarë" në ndeshjen pritëse me shkijet në të cilën pati dhunime ndaj tifozëve shqiptarë që nuk i përkuleshin në adhurim të gërditshëm shkijeve ashtu siç po bënte vet regjimi. Në lidhje me dështimin e radhës shtetëmirbajtës të paaftikanëve që na kanë caktuar vet globalistët në krye, si kukulla të tyre të bindura e të nënshtruara, i cili u nxor në pah me rastin e ndeshjes së fundit, është shprehur kthjelltësisht edhe mbrojtësi ynë i shkëlqyer, Mavraj:
Sa e sa marrëzi, sa e sa poshtërsi janë bërë në dëm të së gjorës Shqipëri! Por a duhet thënë STOP? A duhet të abuzojnë të tjerët me mikpritjen tonë? Një vend nuk e bën të madh numri i banorëve, por karakteri, zemra, dëshira e krenaria e atij popullit!

Ne kemi tradita, e këtë e tregon qartë historia e kombit tonë! Ne nuk duhet t’i hedhim asnjëherë poshtë njerëzit tanë, tifozët tanë, gjakun tonë vetëm se “siguria” e tjetrit është në “rrezik”! A kishte rrezik më të madhe ndaj nesh në Serbi?! A kishte poshtërim më të madh se përçarja e frika që futën tek tifozët tanë dy ditë më parë kundërshtarët?! Nuk besoj se ka ndonjë qe mendon se shkaktar i atij “boshlliku” që u krijua në stadium ishte shiu, por paniku i hapur kot së koti. Futbolli duhet të japë mesazh paqeje, e jo të krijojë panik, stres e përçarje. Unë nuk e ndjej veten aspak mirë kur krijohen situata të tilla! Tifozët tanë e duan këtë vend, e duan këtë kombëtare e ndaj duhet ta shijojnë siç duhet, të paktën në shtëpinë e tyre! Tjerët, le ta “gjejnë” të keqen diku tjetër, jo tek Shqiptarët!

Post Reply

Return to “Futbolli shqiptar”