"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Perceptimi i etnicitetit per helenet dhe barbaret.

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Perceptimi i etnicitetit per helenet dhe barbaret.

#1

Post by Zeus10 » Sun Aug 23, 2009 9:54 pm

Gjate shume diskutimeve ne internet, nacionalistet dhe fanatiket ballkanes shpeshhere mundohen te beje lidhje te paqena historike dhe etnike, per te nxjerre prej historise maksimumin e mundshem per parashtrime politike-etnike ne kurriz te popujve te tjere.
Flamurin per kete e mbajne greket, te cilet mundohen ta paraqesin kulturen e tyre si trasheguese te paster te nje kulture te vjeter te quajtur 'helenike'. Sigurisht ata kane arritur teorikisht te bejne lidhjet e duhura per ta paraqitur veten e tyre pasardhes te grekeve te vjeter, duke spekuluar keq me kuptimin etnik te heleneve antike. Per te kuptuar me mire se cishin Helenet e vjeter dhe cndryshim kishin ata prej popullsive qe emertoheshin barbare, kam sjelle nje punim nga Irad Malkin te Universitetit te Harvardit:

Image

Image
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4226
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Perceptimi i etnicitetit per helenet dhe barbaret.

#2

Post by Zeus10 » Sun Aug 23, 2009 9:58 pm

Punimi tregon ne menyre te pakundershtueshme se nuk mund te nxjerresh perfitime politike ne kohet moderne, prej nje grupi njerezish qe e quanin veten Helene po per interesa politike.

Image

Image

PS. Punimi eshte ne anglisht pasi eshte voluminoz dhe kerkon kohe ne perkthim.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perceptimi i etnicitetit per helenet dhe barbaret.

#3

Post by Arta » Mon Sep 21, 2009 1:58 am

http://makedonika.wordpress.com/files/2008/11/greece1stconstitution1827.jpg


The 1st Constitution of the Greek State, in the year 1827.

??? ---> 4. Provinces of Greece are all those that were taken and will be taken by weapons against the Ottoman Dynasty.

1) ---> 6. Greeks are:
2) ---> a. All those indigenous people of the Greek State who believe in Christ.
3) ---> b. All those, believers in Christ, who under the Ottoman slavery, came or they will come to the Greek State to struggle or to reside in it.
4) ---> e. All those aliens, who come and enrol as citizens.

NOTE: To become a Greek, it was enough to be a Christian!


Shteti Grek sipas kushtetutes se pare ne shek 19-te. Qofte edhe sikur te ishe muslyman, arixhi, arab, afrikan, indian, rus, italian, gjerman, amerikan etj rendesi kishte qe individi per tu bere grek te pranonte te besonte ne krishtin semito-arab te magjypeve te azise.


Materjali thot ne greqisht :
Citim:
Eparchiai tis Ellados einai oses elavon kai tha lavosi ta opla kata tis Othomanikis dynasteias.
Qe do te thote ne anglisht

Citim:
Territories (perfectures/lands) of Greece are these which "took and will take the weapons" against the Ottoman dynasty.

"Take the weapons against" means "rise"/"revolt"/"begin fighting".
Pra thot qe çdo toke qe do ngrihet kundra perandorise Otomane dhe do te bashkohet me Revolucionin Grek do te konsiderohet pjese e territorit te shteti te ri Grek.

Revolucionin grek e bene shqiptaret musluman dhe orthodoks bashke.

Postuar nga bidelberg
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perceptimi i etnicitetit per helenet dhe barbaret.

#4

Post by Arta » Tue Nov 03, 2009 2:54 am
Shikoeni kete video, shume interesante. Dmth kushdo mund te jete Grek, vetem te pagezohen!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Perceptimi i etnicitetit per helenet dhe barbaret.

#5

Post by Arta » Sun Dec 20, 2009 4:25 am

Image

Image

Macedonia and Greece: The Struggle to Define a New Balkan Nation
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”