"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Album

Sillni fotografi historike që dëshmojne anët e panjojtura të një ngjarje, personi, apo fenomeni historik, ose që ndihmojnë në favor të një teze historike.

Moderator: Mallakastrioti

Post Reply
Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: Album

#31

Post by Socio » Sun Nov 22, 2009 9:35 pm

Debimi i shqiptareve nga Selaniku per Turqi 1913

Image
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Album

#32

Post by ALBPelasgian » Mon Nov 23, 2009 11:17 am

Ja disa foto te vjetra qe tregojne shqiptaresine e Manastirit te Decanit, te cilin klasa e perdale politike e Kosoves ne negociatat e Vjenes ia fali Serbise, pra i konsideroi si serbe:

Image
Image

Ja klerkiket ortodokse me plisa shqiptare ose turma e besimtareve prapa ka plisa:

Image
Image

Ja edhe emrat e Keshillit Kishtar jane shqip, pervecse qe e kane ndonje prapashtese sllave prapa:

Image

Fatkeqesisht, shqiptaret nuk do te mund ta shfrytezojne me kete pasuri te pacmueshme te trashegimise se tyre kulturore-fetare per shkak se budallenjte e Ekipit Negociator te cilet e shiten Kosoven ne negocitatat e Vjenes i kane dhene ketij Manastiri statusin e zones ekstraterritoriale, gje qe e perjashton nga jurudiksioni (edhe ashtu i paqene) i Kosoves. Brenda, kesaj zone prej 1000 ha (toke e cila iu eshte konfiskuar fshatareve) s'ka shance qe te kete ndonje ingerence komuna apo qendra, sepse ligjin ketu e bejne uzurpatoret serb (te dirigjuar nga Kisha Pravosllave e Beogradit). Ja dhe zona qe rrethon kete manastir:

Image

Ajme!
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#33

Post by Arbëri » Mon Nov 23, 2009 12:54 pm

Manastiri i Shën Naumit Foto e Jozef Sekelit (1863)

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#34

Post by Arbëri » Thu Nov 26, 2009 5:45 am

Shkoder-1903
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#35

Post by Arbëri » Thu Nov 26, 2009 5:57 am

Shkodranë-viti 1900
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
IllyriankinG
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Sun Sep 20, 2009 8:54 pm
Gender: Male
Location: Arbëri

Re: Album

#36

Post by IllyriankinG » Wed Dec 02, 2009 11:08 pm

ALBPelasgian wrote:Ja disa foto te vjetra qe tregojne shqiptaresine e Manastirit te Decanit, te cilin klasa e perdale politike e Kosoves ne negociatat e Vjenes ia fali Serbise, pra i konsideroi si serbe
Nuk po i shfaq fotot për të mos e ngarkuar faqen, por esenca është tek injoranca në rastin konkret i popullut Shqiptar, dhe i mishëruar tek udhëheqësit e tyre në Kosovë.
Ashtu siç ndodhi në gjithë trevat Shqiptare, konvertimi në fenë Islame, ndodhi dhe në Kosovë, domethënë konvertimi masiv i popullsisë e kam fjalën. Dhe këtu bëhet fjalë për vitet 1700 dhe deri në gjysën e dytë të viteve 1800 popullsia ishte e përzjerë dhe këto fotografi dëshmojnë këtë fakt.
Kjo do të thotë se Manastiri i Deçanit ashtu si shumë manastire dhe kisha të tjera në mbarë Kosovën, pjesën perëndimore të FYROM-it, Toplicës dhe Sanxhakut, ishin të gjitha me përkatësi Shqiptare.
Jo vetëm në vitet 1900 por edhe sot e kësaj dite ne shohim Shqiptarë musliman në këto treva, të cilët janë gati të shkatërrojë çdo gjë që i përketë fesë Kristiane, pa marë parasysh përkatësinë Etnike, por duke injoruar faktin që ata po shkatërrojnë identitetin e tyre, dhe po sjellin ujë në mullirin e Sllavëve dhe Grekëve, të cilët kanë 200 vjet që çirren se Shqiptarët janë të ardhur në këto troje.
Manastiri i Deçanit është një dëshmi e gjallë e injorancës që vazhdon të mbizotërojë tek një pjesë e mirë e Shqiptarëve.
Është për të ardhur keq kur mendon se po humbasin dhe dëshmitë e vetme të mbetura gjallë, që provojnë origjinalitetin tonë si popull.
Mjerë ne!
Vërejtje për moderatorët!
(Po e mbyll postimin tim këtu, për arsy se nuk mund të shoh më se çfarë po shkruaj.)

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Album

#37

Post by ALBPelasgian » Thu Dec 03, 2009 11:07 am

IllyriankinG wrote: esenca është tek injoranca në rastin konkret i popullut Shqiptar, dhe i mishëruar tek udhëheqësit e tyre në Kosovë.
Ashtu siç ndodhi në gjithë trevat Shqiptare, konvertimi në fenë Islame, ndodhi dhe në Kosovë, domethënë konvertimi masiv i popullsisë e kam fjalën. Dhe këtu bëhet fjalë për vitet 1700 dhe deri në gjysën e dytë të viteve 1800 popullsia ishte e përzjerë dhe këto fotografi dëshmojnë këtë fakt.
Kjo do të thotë se Manastiri i Deçanit ashtu si shumë manastire dhe kisha të tjera në mbarë Kosovën, pjesën perëndimore të FYROM-it, Toplicës dhe Sanxhakut, ishin të gjitha me përkatësi Shqiptare.
Jo vetëm në vitet 1900 por edhe sot e kësaj dite ne shohim Shqiptarë musliman në këto treva, të cilët janë gati të shkatërrojë çdo gjë që i përketë fesë Kristiane, pa marë parasysh përkatësinë Etnike, por duke injoruar faktin që ata po shkatërrojnë identitetin e tyre, dhe po sjellin ujë në mullirin e Sllavëve dhe Grekëve, të cilët kanë 200 vjet që çirren se Shqiptarët janë të ardhur në këto troje.
Manastiri i Deçanit është një dëshmi e gjallë e injorancës që vazhdon të mbizotërojë tek një pjesë e mirë e Shqiptarëve.
Është për të ardhur keq kur mendon se po humbasin dhe dëshmitë e vetme të mbetura gjallë, që provojnë origjinalitetin tonë si popull.
Mjerë ne!
Vërejtje për moderatorët!
(Po e mbyll postimin tim këtu, për arsy se nuk mund të shoh më se çfarë po shkruaj.)
IllyrianKing, gabime je ne shume vende. Gabimi paresor i juaji eshte qe injorancen e Kastes Politike te Kosoves (e cila kontrollohet prej nderkombetareve) ia mveshni tere shqiptareve te Kosoves, gje qe eshte shume e padrejte. Shqiptaret asnjehere nuk i kane shkaterruar Kishat dhe Manastiret Ortodokse ne Kosove, edhe pse keto objekte jane serbizuar me zor nga politika serbe, edhe pse keto objekte kane qene fanfare e politikes shoviniste serbe nder shekuj; populli perkundrazi ka ditur ta ndaje shapin prej sheqerit, dhe i ka ruajtur keto objekte si syte e ballit, per shkak se ne vetedijen kolektive perhere eshte ruajtur ndonese ne menyre te vagullt, ideja se keto kisha dhe manastire jane trashegimi e stergjysherve tane.

Sikur, shqiptaret 'musliman' (qe thoni ju) te donin t'i shkaterronin keto objekte, atehere ne vitin 2000 kur ishte nje kaos i vertete (ku s'dihej kush cka bente) do te shkaterroheshin te tera dhe gur i tyre s'do te mbetej me. Mirepo, nje gje e tille nuk ndodhi sic nuk do te ndodhe as tani. Nese i ka ruajtur keto objekte me xhelozi, atehere nje gje e tille eshte bere pikerisht nga keta qe ju i quani 'shqiptare muslimane'. Te tregoj dicka me teper:

Ne programin kryengrites te Komitetit 'Mbrojtja Kombetare e Kosoves' udhehequr prej Hoxhe Kadri Prishtines, ku skicohej menyra e shkallezimit te kryengritjes ne mbare Kosoven, thuhej decidivisht ne njeren nga pikat:
Kishat e vendit kane me u ruejt si syet e ballit dhe s'do te preken me dore
Provo ta kuptosh me thellesisht keto paragraf, i cili ne vetevete fsheh vetedijen e shqiptareve se keto kisha nuk jane kisha 'shkijesh' por jane Kisha te Vendit, dmth te shqiptareve te dikurshem ortodoks. Prandaj, pohimi juaj se shqiptaret 'musliman' po shkaterrojne 'trashegimine kristiane' eshte i paskrupullt, i pabaze dhe paragjykues.

Kjo ne njefare menyre ngjan ne akuzat e Serbise e cila para botes per te arsyetuar zonat ekstraterritoriale (ku me mijera hektare toke private dhe publike iu eshte dhene ketyre manastireve) si 'preventive' ndaj 'vershimit te shqiptareve muslimane'.

Nese eshte dikush per t'u fajesuar e varur ne gijotine, ata jane dhe vetem ata jane: politikanet dallkauk te Kosoves, te cilet per nje grusht monedhash ne Vjene (ku historia tregtohej sic tregtohej fati i Kosoves ne tryeze me Serbine) pranuan qe keto kisha jane 'trashegimi serbe'. Kjo vetem sa ia ka lehtesuar si mos me mire punen propagandes serbe per te na paraqitur archacake ne Kosove, sepse Serbia ne propaganden e saj i ka bere hesapet qe:

1. Nese Kishat dhe manastiret ortodokse jane serbe
2. Nese xhamiat jane mbeturine e turqve,

atehere shqiptaret s'kane kulture dhe trashegimi kulture, rrjedhimisht ata jane ardhacake.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#38

Post by Arbëri » Thu Dec 03, 2009 6:08 pm

Esat Pashe Toptani ne Beograd, duke nenshkruar marrveshjen (vdekjen)me serb.

Image
Last edited by Arbëri on Thu Dec 03, 2009 6:23 pm, edited 1 time in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Album

#39

Post by alfeko sukaraku » Thu Dec 03, 2009 6:18 pm

Arbëri wrote:Esat Pashe Toptani ne Beograd, duke nenshkruar marrveshjen me serb.

Image
nen veshtrimin e priftit :evil:

Ka nje gabim te vogel ne shprehin tuaj ;)

nuk neneshkruajti "marveshjen" por neneshkruajti vdekjen e tij :D
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#40

Post by Arbëri » Thu Dec 03, 2009 6:24 pm

alfeko sukaraku wrote:
Arbëri wrote:Esat Pashe Toptani ne Beograd, duke nenshkruar marrveshjen me serb.

Image
nen veshtrimin e priftit :evil:

Ka nje gabim te vogel ne shprehin tuaj ;)

nuk neneshkruajti "marveshjen" por neneshkruajti vdekjen e tij :D
Image


Lexoje perseri -itsok-
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Album

#41

Post by Arta » Fri Dec 11, 2009 6:06 pm

Image
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#42

Post by Arbëri » Mon Dec 14, 2009 8:21 pm

Shqiptarët e Dardanisë në kohën e luftës ,

Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Album

#43

Post by Arbëri » Mon Dec 14, 2009 8:32 pm

Enver Hoxha me Miladin Popoviqin gjatë LNÇ
Image
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Album

#44

Post by alfeko sukaraku » Mon Dec 14, 2009 8:35 pm

alb

ceshtja e kishave edhe e xhamive ne truajet shqiptare ,nuk eshte kendveshtruar me rendesin e duhur.

Sote dijetaret me te medhenje shqiptare nuk e kane aspak parasysh se serbi me grekun i quajten te rraces se tyre shqiptaret qe i feezuan,po keshtu edhe turku.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
ALBPelasgian
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2113
Joined: Sun Jun 28, 2009 7:57 pm
Gender: Male
Location: Prishtinë (Prima Justiniana)
Contact:

Re: Album

#45

Post by ALBPelasgian » Mon Dec 14, 2009 9:19 pm

alfeko sukaraku wrote:alb

ceshtja e kishave edhe e xhamive ne truajet shqiptare ,nuk eshte kendveshtruar me rendesin e duhur.

Sote dijetaret me te medhenje shqiptare nuk e kane aspak parasysh se serbi me grekun i quajten te rraces se tyre shqiptaret qe i feezuan,po keshtu edhe turku.
Mynxyra dhe fataliteti historik i shqiptareve eshte se nuk e kane pasur me kohe nje Kishe te Pavarur Ortodokse Shqiptare, ku gjuhe e liturgjise dhe e meshes te ishte gjuha e besimtareve: shqipja. Kete mungese e shfrytezuan se pari Bizantinet me Kishen Fanariote - Patriarkanen duke na e 'greqizuar' popullaten tone ortodokse jugore. Me pas, me formimin e Ekzarkatit - Kisha e Pavarur Ortodokse e Bullgareve, popullata lindore shqiptare e ritit ortodoks na u bullgarizua (Ohri, Manastiri, Prilepi, etj) dhe Kisha Autonome Serbe e cila na e serbizoi popullsine ortodokse shqiptare.

Pa mendo njehere: sikur te mos e kishim Kishen Ortodokse Autoqefale qe na e krijoi Noli? Cfare do te ndodhte? Padyshim, greqizimi, bullgarizimi dhe serbizimi do te kishin permase te pafundme, shkaterrimtare.

Fatkeqesisht, Autoqefaline e Kishes Shqiptare Ortodokse qe e krijoi Noli dhe e perforcoi Zogu, e shkaterruan keto vite te pas nendhjeta ku ne krye te Kishes Ortodokse Shqiptare na u parashutua nje kryeprift i besuar i Patriarkanes.
Ne sot po hedhim faren me emrin Bashkim,
Qe neser te korrim frutin me emrin Bashkim!

Post Reply

Return to “Fotografi historike”