"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Pretendimet Greke ne Shqiperi

Sillni video historike që ndihmojnë për sqarimin e çështjeve të caktuara historike.

Moderator: ErjonH.

Post Reply
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Pretendimet Greke ne Shqiperi

#1

Post by Arta » Sun Jul 19, 2009 6:01 pm


"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pretendimet Greke ne Shqiperi

#2

Post by Mallakastrioti » Wed Mar 31, 2010 3:36 pm

Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Pretendimet Greke ne Shqiperi

#3

Post by Mallakastrioti » Thu May 20, 2010 6:07 pm-Ne ishim aty, pse nuk erdhet?-
(Shkruar sot 20/05/2010 ne oren 17.37
Autor:Niko Kotherja)

"Stërnipërit e Zografosit e Spiromilos, varrvithisurve deri në atë jetë përtej, na përhapën fjalën se do shkelnin tokën tonë në Delvinë, ditën e 16 të Majit, që të kremtonin përvjetorin e Protokollit të zi të Korfuzit.

Do të na vinin priftërinj mjekërgjatë e të fandaksur të “megali idhesë”, të tundnin temjanicën mbi varret, të kujtonin gjëmat që i kanë bërë etërit e tyre tokës arbërore e të mallkonin këtë tokë, me shpresë se Zoti do t’i dëgjonte këtë herë, pas shekujsh me rradhë që e thërrasin. Këta këlyshë akoma ushqejnë mendimin e një vorioepiri shterp, në atmosferën e përgatitjes fizike të Shqipërisë Etnike. Nëpër skutat e errëta të mendjes së tyre ende ka strofkull të ngrohtë ideja e peshkop Fotit apo dhe e të tjerëve, që të shohin tymin e trupave shqiptarë nga gërmadhat e shtëpive.

Por, jo! Ka ikur ajo koha kur këta mizorë kanë masakruar, kanë vrarë fëmijët në bark dhe kanë çnderuar nënat e këtij trualli! Ne i pritëm, aty në Delvinë ishim të gjithë, krah për krah me njëri-tjetrin, të shihnim se sa bukur do parakalonin frikacakët e Zervës, duke gërrthitur për vorioepir e për autonomi të tij! I pritëm “trimat” të parakalonin në Delvinë e në Sarandë. Nga përgjigja që do të merrnin, nuk do të bënin gjë tjetër, veçse do të rikonfirmonin edhe njëhërë se ne jemi fara e Skënderbeut, shqiptarë nacionalistë të papërkulur dhe që jemi në FRONT të idealeve tona, që na i legjitimon historia! Do të rikonfirmonin sesi e përmbush shqiptari detyrën e vet për vendin e vet, për tuallin e vet, amanetin e të parëve e gjakun e dëhmorëve të idealit të vet!

Elegjitë për të rënët e Kombit janë aq shumë, sa që u kthyhen edhe në këngë-ninulla për shqiptarët, me kapë në majën e plepit dhe kobure të lidhur në kokën e djepit, u kthyhen në këngë dasme anë e kënd truallit. Dhe grekët këtë e dinë shkëlqyer dhe shumë mirë! Si hyzmeqarë të idealit të Koletisit e gjithë gjakpirësve të tjerë nxisin armiqësinë shekullore. Çdo ditë që kalon, po iu rrënon dhe do të humbni nga harta dhe faqja e dheut! Duhen larë borxhet historike! U ka mallkuar gjaku i atyre fëmijëve që kanë vrarë baballarët tuaj, u kanë nëmur nënat dhe trimat prej shekujsh! Dhe tani ju erdhi rradha…

Armët tona janë të mbërthyera fort në shtizën e flamurit!

Ne përsëri këtu jemi, nëse do të vini herës tjetër, do ju presim, bile edhe më mirë sesa mund ta keni menduar. Ndoshta, ndoshta them, nuk do t’ja u shkulim mjekrën nga vendi, siç bëtë me papa Kristo Negovanin e papa Llambro Ballamaçin, por do ju tregojmë se trualli ka një zot, që ka qenë gjithë jetën këtu, që atëherë kur ju nuk kuptonit sesi të shtonit popullsinë dhe e vishnit fustanellën së prapi.
Hajdeni, hajdeni, këtu keni për të lënë kockat, që një ditë të afërme ne t’i marrim e t’i hedhim aty ku nuk mund të infektojnë njeri dhe bota të rrojë e lulëzuar!"
Image

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Pretendimet Greke ne Shqiperi

#4

Post by alfeko sukaraku » Thu May 20, 2010 7:23 pm

varret e pushtuesve greke ne shqiperi duhen hapur e brenda tyre te futen ata te shitur qe votuan per legalizimin e e varreve te "clirimtarve te vorioepirit"...rapsodi i njeh me mire ata qe e votuan ate ligj.

varret e pushtuesve duhet te pesojn fatin qe kan gjetur ne Qipro nga turqit...nuk karruge tjeter...

po, une i respektoj te renet por jo keta te na quhen clirimtar te vorioepirit ne historin greke ..o sali...o qen bire "qeneje"
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Video historike”