"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Paradokse shqiptare.

Ky është vendi ku ju mund të sillni pjeseza humori, shqiptare apo të huaj, si dhe krijimin tuaj të humorit.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Paradokse shqiptare.

#1

Post by Zeus10 » Sat Apr 17, 2010 4:13 pm

Eshte per te ardhur keq dhe per te qeshur ne te njejten kohe.

http://bw.balkanweb.com/fotoAlbum/drita ... IDFoto=900
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Paradokse shqiptare.

#2

Post by Arta » Sun Apr 18, 2010 5:22 pm

Image


Lokja kampione........ -itsok-
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Paradokse shqiptare.

#3

Post by Mallakastrioti » Wed Mar 06, 2013 9:44 pm

"Kur pat vdekë Stalini në Shqipni u ba gjamë e madhe. Partia angazhoi vendin me e qa prijësin...
Një malsor ulet në Shkodër e kur i afrohet shehrit sheh n'tana anët njerëz që qajnë edhe vajtojnë!?

"Ç'ka ka ba vaki burra?" - i pyet malsori.
"Ka vdekë babë Stalini!" - i thonë.
"Hajt kjofshi shëndoshë edhe e ndihmoftë Krishti! Dritë i pastë shpirti" - ban zakonin e tij malsori.
"Mos!" - i bertitën - "mos thuej ashtu se nuk ban!" - i thanë tanë njizani.
"M'falni burra" - tha malsori- "Kenka mysliman, atëherë Allahu e ndihmoftë edhe e pranoftë në xhenet!"
"Jo jo jo!"- i thanë - "as ashtu nuk ban!".
"Heu,hajt pra e hangert dreqi shpirtin! Krisht jo, Muhamet jo, çka drejn asht ai?!" - u tha malsori.

Sigurimi ndodhej n'tana anët e një ta rrasë në burg të shkretin, ka ba tetë vjet burg për atë fjalë.

Histori e vërtetë (Sjelle prej I. Seci)."
---
Image

Post Reply

Return to “Humor”