"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Bota e Yjeve

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Bota e Yjeve

#1

Post by Arbëri » Mon Mar 07, 2011 5:37 pm

Calvin Klein zgjedh shqiptaren Rita Ora
Image
Këngëtarja shqiptare që po njeh famë në SHBA, Rita Ora, së fundmi është bërë imazh i fushatës publicitare të Calvin Klein. Në reklamën e lansuar në Britaninë e Madhe, këngëtarja e R’n’B, duket shumë spontane, femërore dhe sensuale, ndërsa shfaqet edhe me të brendshme të zeza.

Në faqe të ndryshme në internet ajo ka marrë konsiderata pozitive, ndërsa nuk kanë munguar krahasimet mes saj dhe këngëtares Cassie, e cila ka realizuar të njëjtën reklamë në Nju Jork. Zonjushat paraqiten me të brendshme, bashkë me miq të tjerë, duke treguar anekdota rreth vetes.
20-vjeçarja Rita Ora, emri i vërtetë i së cilës është Rita Sahatçiu Ora, është bërë e njohur për publikun shqiptar dhe të huaj falë bashkëpunimit me Craig David me këngën “Where’s your love”, si dhe pjesëmarrjes në videon e Jay-Z, “Forever Young”, dhe të reperit Drake, “Over”.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”