"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KURIOZITETE

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Stilian
Honored Member
Honored Member
Posts: 323
Joined: Wed Dec 07, 2011 10:57 am
Gender: Male

KURIOZITETE

#1

Post by Stilian » Sun Jan 08, 2012 6:45 pm

1. Bërrylat nuk mund të puthiten, gjithashtu nuk mund të preken me gjuhë

2. Një lopë mund ti ngjisë shkallët, por s'mund ti zbresë ato

3. Në vitin 1987 America Airlines kurseu 40.000 dollarë vetëm sepse hoqi nga një kokërr ulliri në çdo sallatë që shërbente në klasin e parë

4. Duke shumëzuar 111.111.111 x 111.111.111 përfitohet 12.345.678.987.654.321

5. Eshtë e pamundur të teshtish me sy hapur ( e kotë qe e provoni!!!)

6. Mesatarisht nje mengjerash jeton 9 vjet me pak ne raport me ate qe perdor doren e djathte

7. Nje bubuzhel mund te jetoj 9 dite nqs i pritet koka... me pas vdes nga uria!

8. Elefantet jane te vetmet kafshe qe nuk mund te kercejne! (natyra eshte e zgjuar )

9. Normalisht nje njeri qesh 15 here ne dite

10. Thomas Alva Edison kishte frike nga erresira (mbase per kete arsye e shpiku llampen?)

11. Numri i famshem 666 qe lidhet me djallin, vjen nga romaket qe perdornin numrin DCLXVI si nje numer te vecante (si kemi ne 654321)

12. E keni pyetur ndonjehere veten se sa peshon nje re? Peggy LeMons, studjuese ne National Center for Atmospheric Research del Colorado, ka llogaritur se sa peshojne rete, duke perdorur si njesi matese elefantet. Nje re ne dimensione te vogla peshon 550 ton, rreth 100 elefant. Rete e nje stuhie i korrespondojne 200 milion pakiderma, 40 milion ne rastin e nje uragani.

13. Fjala "varreza" vjen nga greqishtja "koimetirion" qe do te thote "vend per te fjetur"

14. Te hash nje molle, eshte me efektive se nje filxhan kafe per te ndenjur zgjuar...

15. Nje xhirafe mund ti pastroj veshet e saj lehtesishte me gjuhe

16. Milingonat shtriqen ne mengjes sapo zgjohen

17. Ne 1/3 e botes, akullorja me vanilje eshte ajo me e shitura

18. Shimjet dhe delfinat jane te vetmet kafshe qe e njohin veten e tyre perpara nje pasqyre...
"IN GOLD WE TRUST"

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: KURIOZITETE

#2

Post by bardus » Mon Aug 19, 2013 1:40 pm

Foto e shqiptarit në CNN

Kjo foto është realizuar nga fotografi shqiptar Adrian Limani dhe është publikuar në faqen zyrtare të “Facebook”-ut të agjencisë botërore të lajmeve, CNN.
Në foto shfaqet një djalë i cili “puth” diellin. Në diçiturën e saj thuhet:
“Ngrohuni me këtë fotografi të bukur të perëndimit të diellit, të realizuar nga fotografi shqiptar Adrian Limani”.

Image___________________________________________


(DIELLI O ATTA)

Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”