"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakrohen 5 Maqedonas.

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
Gardhi i Ondrrave
Senior Member
Senior Member
Posts: 153
Joined: Fri Jan 20, 2012 4:09 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#106

Post by Gardhi i Ondrrave » Wed May 09, 2012 10:12 pm

Mjeri ai popull qi nuk kupton perse urrehet prej te tjervet, sepse ska per me msu kurre fajt e veta!! erix bartiti Allahut akber sa te dush veq shqiptar mos e thrrit vedin se nuk du me pas ty dhe hoxhallart shokt e tu si perfaqsus se Shqiptaris neper bot. Nase don me u ba arab o turk, shko ne Arabi o Turqi. Shok dhe bashkfetar atje ke per me gjejt boll!! :)

erix77
Star Member
Star Member
Posts: 543
Joined: Sat Aug 14, 2010 8:23 am
Gender: Male
Location: Tirana

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#107

Post by erix77 » Thu May 10, 2012 7:56 am

Mire qe na i percaktoi gardhi kriteret e te qenit shqiptar se spo e merrnin vesh kush eshte e kush jo.
Dhe e bëmë me besa besën ja të rrojmë ja të vdesëm!

Ishte thënë prej Zotit që të nderohen armët e Shqipërisë!

tomaras
Member
Member
Posts: 41
Joined: Sat Jun 05, 2010 11:25 am
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#108

Post by tomaras » Thu May 10, 2012 10:08 am

erix77 wrote:Mire qe na i percaktoi gardhi kriteret e te qenit shqiptar se spo e merrnin vesh kush eshte e kush jo.
Edhe â mirë qi me t'pranue Gardhi për shqyptar se ndryshe nuk bân! Po s't'pranoi ai ti kot i thue vetit!!!

tomaras
Member
Member
Posts: 41
Joined: Sat Jun 05, 2010 11:25 am
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#109

Post by tomaras » Thu May 10, 2012 10:51 am

Gardhi i Ondrrave wrote:Mjeri ai popull qi nuk kupton perse urrehet prej te tjervet, sepse ska per me msu kurre fajt e veta!! erix bartiti Allahut akber sa te dush veq shqiptar mos e thrrit vedin se nuk du me pas ty dhe hoxhallart shokt e tu si perfaqsus se Shqiptaris neper bot. Nase don me u ba arab o turk, shko ne Arabi o Turqi. Shok dhe bashkfetar atje ke per me gjejt boll!! :)
O gardh i shkretë! Na jemi urrye prej të gjitha formacioneve politike qi janë ndërtue tue u bazue n'fetë abrahamike, sepse të parët tonë janë kanë krijues, kurse na deri në shekullin e 19-të. ma gat se cillido komb tjetër i vjetër i Evropës, jemi kanë bartës të civilizimit të parë të njerëzimit, të bazuar në drejtësinë hyjnore që nuk ka lejue në asnji mënyrë vendosje të monopolit të njerit mbi njerin, e që bazën teozofike e ka pasë në kanunin tonë të vjetër sa vetë njerëzimi.
Për këtë arsye ata që përqafuen cillëndo prej trajtave të fesë abrahamike e luftuen shqiptarin me gjithshka patën, sepse të parët tanë kenë pengesë për vendosjen e shfrytëzimit të njerit prej njerit, qysh u konvenonte jahudive qi kenë krijues të doktrinës teozofike në të cillën bazohej ky civilizim i ri që erdh, e që e ka nënshtrue sot botën dhe ku mâ pak se 1% e njerëzve (kryesisht jahudi) zotnojnë 90% të pasunive kurse pjesa tjetër e njerëzimit zotnojnë veç 10%. Për t'i realizue këto synime pasuesit e këtij civilizimi i dogjën të gjitha librat e vjetra, e rishkruen historinë njerëzore siç u konvenonte në funksion të qëllimit t' tyne, duke u bazue gjoja në në kopjet origjinale të librave të vjetër, e t'cillat pa përjashtim nuk janë mâ t'vjetra se shekulli i dymbëdhjetë, kurse origjinalet në bazë të të cillave gjoja u përshkruen këto kopje u "avulluan". Me shfaqjen e këtyne doktrinave të organizimit shoqnor, njerëzimin e pushtoi urrejtja, zilia dhe cmira saqë njerëzit filluan ta vrasin njâni -tjetrin për ta detyrue ta pranojë sistemin e tij të vlerave diçka që ishte e paparamendueshme kur bota udhëhiqej në bazë të sistemit hyjnor të vlerave.
Pikërisht refleksion i kësaj praktike âsht edhe kâmbngulja jote për me e identifikue shqiptarinë me trajtën tânde të besimit abrahamik, thuaja se këto trajtat tjera dallojnë shumë prej saj. Për shqiptarin e vetëdijshëm për lashtësinë e vet dhe për detyrimin ndaj të parëve âsht krejt njisoj kur një bashkkombës i tij thërret, qoftë Allahu Akbar qoftë Ave Marija, sepse të dyja këto thirrje burimin e kanë në doktrinat teozofike që e përulën dhe e nëpërkâmbën kombin tonë dhe krejt njerëzimin,

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#110

Post by Sally » Thu May 10, 2012 11:55 am

Nesër në Maqedoni protestojnë shqiptarët, të shtunën maqedonasit

Në Maqedoni për nesër janë paralajmëruar protesta të vetorganizuara të ndara nga shqiptarët dhe të shtunën nga maqedonasit, informon INA.
Protestat po organizohen përmes rrjeteve sociale, ku siç paralajmërohet të premten do të mbahen protesta të shqiptarëve në të gjitha qytetet e Maqedonisë Veriperëndimore me moton “Stop rasteve të montuara”.
Protestat që thirren përmes njoftimeve sidomos nga facebook, tashmë kanë marrë jehonën e tyre dhe se janë publikuar edhe oraret e mbajtjes së tyre në Shkup, Tetovë, Gostivar, Kumanovë, Strugë, Dibër, Kërçovë, etj.
Ndërkohë, thirrje për protesta janë bërë edhe nga rrjete sociale maqedonase. Në një nga thirrjet që ka marrë mbështetje masive është ajo e një grupi të ashtuquajtur “Protesta para qeverisë”, ku thirren qytetarët për të protestuar të shtunën para Qeverisë. Sipas mesazheve të bëra ky organizim do të jetë në formën e kundërprotestës kundër shqiptarëve. Në këtë profil interneti virutal nuk kanë shpëtuar fyerjet e rënda antishqiptare dhe antifetare.
Ministrja e Brendshme, Gordana Jankullovska deklaroi se po ndjekë të gjitha porositë në internet lidhur me organizimin e protestave të paralajmëruara.
“MPB po ndjek këto porosi dhe gjuha që përdoret në ato portale është e pahijshme. Si institucione përgjegjëse do të ndërmarrin të gjitha masat për të mbrojtur sundimin e së drejtës. Do të reagojmë ndaj çdokujt që do të shkelë rendin dhe ligjin”, ka theksuar ministrja Jankullovska. Protestat deri tani nuk janë mbështetur nga asnjë parti politike, por ato janë vetorganizuar.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#111

Post by Sally » Thu May 10, 2012 6:10 pm

Protesta me plis të bardhë, jo me flamur fetar

Shoqatat shqiptare në SHBA apelojnë që shqiptarët në Maqedoni të protestojnë në mënyrë të dinjitetshme duke shpalosur vlerat kombëtare.
Shoqata Shqiptaro – Amerikane (SHSHA) bëri thirrje që shqiptarët në protestat e radhës të dëshmojnë dinjitetin e tyre kombëtar duke protestuar me plis të bardhë dhe flamur kombëtar.
SHSHA përmes një njoftimi të saj i bëri thirrje Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni dhe krye të saj Sulejman Rexhepi që të vazhdojë me rrugën e mbarëvajtjes së besimit islam me tiparet e çmuara tradicionale kombëtare, duke hedhur poshtë të gjitha tendencat dhe skenarët antishqiptare.
“Ndonëse jemi pjesë e popullit shqiptar, tash e tutje nëpër xhami shkoni me plis të bardhë, ashtu siç shkuan të parët tanë. Në të kundërtën të gjitha tendencat që përmes skenarëve tjera fetare dëshirojnë ti hedhin hije synimeve dhe përcaktimeve tona kombëtare janë të dëmshme”, thekson SHSHA, duke shtuar se përmes vlerave tona kombëtare të dëshmojnë edhe traditën dhe trashëgiminë fetare. /Indeksonline/


http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=19327
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#112

Post by Sally » Thu May 10, 2012 8:24 pm

Protestat, prononcohet BDI

Tetovë, 10 maj - Bashkimi Demokratik për Integrim (BDI) ka vlerësuar se e ardhmja e Maqedonisë ndërtohet vetëm duke kultivuar marrëdhënie të mirëfillta ndëretnike dhe tolerancë ndërqytetare që në vazhdimësi vlerësohet edhe nga miqtë ndërkombëtar të cilët janë bashkëpjesëmarrës në të arriturat tona të përbashkëta.

“BDI është parti politike e cila është e përcaktuar që të mbrojë parimet e demokracisë, përfshirë edhe të drejtën për protesta demokratike, të qeta dhe paqësore. Andaj, në lidhje me protestën e paralajmëruar për nesër nëpërmjet rrjeteve sociale, BDI apelon deri tek pjesëmarrësit që të shprehin opinionet e tyre me dinjitet dhe në mënyrë paqësore e demokratike. Rendi dhe ligji duhet të respektohet nga të gjithë pjesëmarrësit në protesta në mënyrë te evitimit të incidenteve dhe keqpërdorimeve të protestave paqësore nga grupe të ndryshme. Marrëdhëniet ndëretnike dhe ndërfetare si dhe bashkëjetesa janë vlera të përbashkëta që kërkojnë edhe angazhimin e qytetarëve, krahas institucioneve të vendit. Këto vlera kërkojnë përpjekje serioze dhe të përditshme nga partitë politike, shoqëria civile, mediat, opinionbërësit dhe të gjithë faktorët shoqëror”, thuhet në komunikatën e djeshme të BDI-së drejtuar mediave.

Njëkohësisht, shtojnë, “ftojmë qytetarët që të kanë durim dhe të lejojnë institucionet e vendit ta bëjnë punën e tyre në zbardhjen e rastit të vrasjes së pesëfishtë”.

“BDI siguron qytetarët që po ndjek procedurat hetimore në çdo hap dhe insiston në zhvillimin e drejt të procesit hetimor drejt zbardhjes së rastit, pa marrë parasysh etninë ose përkatësinë fetare të të dyshuarve për kryerjen e aktit makabër”, thuhet në komunikatë.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
bardus
Star Member
Star Member
Posts: 882
Joined: Mon Jan 30, 2012 3:44 pm
Gender: Male

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#113

Post by bardus » Fri May 11, 2012 5:25 pm

Protesta e sotme Shkup.Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#114

Post by Rina » Fri May 11, 2012 8:05 pm

.... postimi dyfishte !
Last edited by Rina on Fri May 11, 2012 8:07 pm, edited 1 time in total.

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#115

Post by Rina » Fri May 11, 2012 8:06 pm

Kujt po ja qan hallin o mixhok? -nono-

Ne pergjithesi protesta ishte me mire e organizuar, kishte me pak elemente fetare (qe prape ia zbehen qellimin), por eshte interesant sesi keta sllavo-bullgaret gjithmone gjenden prane tyre disi dhe zakonisht i fokusojne ata!

Mos po i fusin vete ! -waiting-

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#116

Post by Mallakastrioti » Fri May 11, 2012 9:44 pm

Personalisht kam dhene mendimin tim qe shqipet e Maqedonise bene nje autogol me protesten e flamurit Paçavure shkruar arabisht. Tani qe te rregullojne kete pune eshte gjeja me e thjeshte. Nje proteste tjeter masive ku te digjet ne direkt TV ai flamur jeshil paçavure me shkronja arabe dhe te ngrihet flamuri i Kastriotit duke kenduar jo "allah-akabar" po Hymni i Shqipes qe vete Zoti shqiptar bekoi!
Ne se do ndeshesh ne ndonje pengese prej ndonje hoxhe qe lufton kunder principeve shqiptare te siperpermendura, mendoj se duhet djegur si hoxha dhe xhamia ku predikon ai!
Nuk eshte e thjeshte te jesh shqiptar. Ose je me te vertet ose je me dobiçllek. Ketu provohen keto gjera çfare shqipe je!
Image

Rina
Honored Member
Honored Member
Posts: 369
Joined: Thu Feb 23, 2012 10:03 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#117

Post by Rina » Fri May 11, 2012 9:54 pm

Nuk jane shqipet e Maqedonise qe dalin me ate flamur, jane individe te caktuar qe i gjen edhe ne Shqiperi edhe ne Kosove sa te duash, ndaj nuk kane pse te merren me te! Ai flamur mbase duhet te filloj te digjet nga keto te dyja te fundit fillimisht. Bile besoj se sa ka rruga e Kavajes tipa te tilla nuk i gjen mbase ne tane Maqedonine.

Edhe sigurisht se ata qe therrasin allahu ekber apo tjera parrulla fetare nuk i perfaqesojne shqiptaret e Maqedonise, por grupe te caktuara, madje brenda tyre mund te kete edhe turq, gorane, boshnjake etj. fare lehte! Edhe nje gje eshte shume e sigurt qe shqiptaret e Maqedonise nuk jane me pak shqiptare se tjeret bile mund te kene doza me te forta te shqiptarizmes se tjeret! :arrow:
Last edited by Rina on Fri May 11, 2012 10:03 pm, edited 2 times in total.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#118

Post by Zeus10 » Fri May 11, 2012 10:00 pm

Kam te njejtin mendim, vetem individe te caktuar, kryesisht te rinj, qe dhe mund te jene paguar dhe genjyer e bartnin ate flamur ne krahe dhe per cudi ata nuk qendronin ne mes te turmave, por ekspozoheshin ne krye te saj, per tu fokusuar mire nga kamerat.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#119

Post by Sally » Fri May 11, 2012 10:05 pm

Mallakastrioti wrote:Personalisht kam dhene mendimin tim qe shqipet e Maqedonise bene nje autogol me protesten e flamurit Paçavure shkruar arabisht. Tani qe te rregullojne kete pune eshte gjeja me e thjeshte. Nje proteste tjeter masive ku te digjet ne direkt TV ai flamur jeshil paçavure me shkronja arabe dhe te ngrihet flamuri i Kastriotit duke kenduar jo "allah-akabar" po Hymni i Shqipes qe vete Zoti shqiptar bekoi!
Ne se do ndeshesh ne ndonje pengese prej ndonje hoxhe qe lufton kunder principeve shqiptare te siperpermendura, mendoj se duhet djegur si hoxha dhe xhamia ku predikon ai!
Nuk eshte e thjeshte te jesh shqiptar. Ose je me te vertet ose je me dobiçllek. Ketu provohen keto gjera çfare shqipe je!

Komentin e mesiperm e mbeshtes me pika dhe me presje!

Nje date e tille do shenonte per ne RILINDJEN :D !
Nuk e di, ndonjehere mendoj mos jemi vone?!
Se me protesten e sotme eshte e vertet qe pame shume flamurin tone, po nuk duhet te mohojme qe edhe ''islami'' u paraqit me mesazhet e tij :(
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: Masakrohen 5 Maqedonas.

#120

Post by Sally » Fri May 11, 2012 10:27 pm

Rina wrote:Nuk jane shqipet e Maqedonise qe dalin me ate flamur, jane individe te caktuar


Atehere le te djegin keta individe me vend te hoxhave.

Rreth 5-mije shqiptare ne proteste nuk mund te ndalojne keta individ?!

(deri me dje shanin pjesen tjeter qe merrnin pencionet nga greku, pa rrushin rrushin dhe u poqen, gjeten pune! )
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”