"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Anija e parë me energji diellore, bën xhiron e botës

Këtu mund të sillni kuriozitete të ndryshme nga vendi dhe bota si dhe lojëra zbavitëse të thjeshta për tu argëtuar dhe provuar shkathtësinë.

Moderator: Adriana

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Anija e parë me energji diellore, bën xhiron e botës

#1

Post by Adriana » Mon May 07, 2012 9:16 pmMë 4 maj anija Planetsolar arriti në portin e Monacos, duke përmbyllur kështu udhëtimin e saj rreth botës. Kjo anije është e vetmja që i ka rënë rreth e përqark botës falë përdorimit të energjisë diellore.
Anije është e gjatë 31 metra dhe e mbuluar nga 537 panele diellore. Planetsolar është ndërtuar në Gjermani, për 12,5 milion euro. Brenda saj mund të akomodohen 200 persona, transmeton BW.
Udhëtimi i saj nisi më 27 shtator të vitit 2010 nga porti i Monacos dhe u kthye aty më 4 maj.
Gjatë udhëtimit ka ndaluar në porte të ndryshme. Momentet më të bukura të udhëtimit do tregohen gjatë një feste në Monaco
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Kuriozitete dhe lojra zbavitëse”