"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

Flisni për historinë e këtyre dy rajoneve shumë të rëndësishëm, popujve dhe racave që e kanë banuar dhe e banojnë.
Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#46

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 4:07 pm

Lidhur Tomorrit, ndoshta duhet te beni nje pelegrinazh ne gushtin qe vjen dhe do mesoni shume gjera, perse shqipot shkojne aty ketu e mijra vjet me pare. Jo ne nder te Abaz Aliut, pasi aty shkonin edhe te krishteret dhe te krishteret nuk mund te shkonin per Abaz Aliun te benin homazhet apo sakrificat, por per nje Zot disi me te vjeter dhe Pagan te lashte sa vet bota.

Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#47

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 4:17 pm

faon perrovarri wrote:
faon perrovarri wrote: Jeni ju,janullatosi,benedikti XI etj...etj qe nuk predikoni fjalen e vertet te zotit(ato tiparet e lartpermendura), por beni politika ne interes te grupimeve fetare qe u perkisni.JU FALEMNERS.
Eduart!
Ju,janullatosi opo benediktin ,u permenda ne menyre figurative,desha te them,nenkuptoj ata udherrefyse shpirteror te korruptuar te parase.
Eduart wrote:JO I DASHUR MIK !

ASPAK NUK JAM DHE NUK DO JEM SHERBYES I POLITKAVE TE HUAJA NE DEM TE VENDIT TIM.
PROFESIONI IM DHE MISIONI GJITHASHTU ESHTE HOXHE DHE MESUES I FESE ISLAME DHE EDUKATOR.
JANE PIKERISHT KETO VIRTYTE QE PERMENDNI ME LART ATO QE DUHET SECILI PREJ NESH TE MBJELLE NE FAMILJEN E TIJ, NE NJEREZIT E TIJ, TEK POPULLI I TIJ.

AJO QE PO BEJ, I NDERUAR, ESHTE SE PO MUNDOHEM TU HEQ MLLEFIN KETYRE SHQIPTAREVE TANE QE MENDOJNE SE VETEM URREJTJA ESHTE GJUHA E TRIUMFIT. VETEM SHPATA E SKENDERBEUT DO NA COJE PERPARA.

KA ARDHUR KOHA TE MENDOJME NDRYSHE, NE MENYRE HUMANE SI NENE TEREZA, NE MENYRE INTELEKTUALE SI HASAN TAHSINI, ME DASHURI SI NAIM FRASHERI, POLITIKISHT SI ISMAIL QEMALI, ME RESPEKT SI AT NIKOLLA MARKU.

E JO ME GJUHEN E SHPATES MESJETARE SI SKENDERBEU, AS ME GJUHEN E SHTYPJES FODULLE SI ENVER HOXHA AS ME GJUHEN E MATRAPAZEVE SI POLITIKANET TANE SOT.

KAQ KISHA. KESHTU MENDOJ UNE O MIKU IM.

TE PERSHENDES
EDUARTI
MuA personalisht keto qe thekson me larte me gjejne dokord 1000%.Po mos harro se je nje person publik ne shoqerine mbarshqiptare,dhe duhet te llogaritesh pasojat negativ te ideve apo qendrimeve tuaja,por megjithate vleresimi me real per ju jane komuniteti fetar i ngusht qe ju u sherbeni.


E keni thene shume bukur Zoteri!
Jam gati te bart pasojat e kesaj deklarate te mesiperme.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#48

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 4:48 pm

Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609

Image
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#49

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 9:16 pm

Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609

ImageJam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#50

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 9:38 pm

Mallakastrioti wrote:Lidhur Tomorrit, ndoshta duhet te beni nje pelegrinazh ne gushtin qe vjen dhe do mesoni shume gjera, perse shqipot shkojne aty ketu e mijra vjet me pare. Jo ne nder te Abaz Aliut, pasi aty shkonin edhe te krishteret dhe te krishteret nuk mund te shkonin per Abaz Aliun te benin homazhet apo sakrificat, por per nje Zot disi me te vjeter dhe Pagan te lashte sa vet bota.
Ne Malin e Tomorrit do me pelqente shume te organizonim bashke ndonje ekspedite alpinizmi sepse ka vertete nje natyre te mrekullueshme. Sa per Legjendat e tij per te cilat me flet, do i lexoja me qef ne nje nate dimri prane oxhakut duke pjekur geshtenja, sepse vertete me ngjan interesante historia e ketyre dy trimave, Tomorrit dhe Shpiragut.

sic ta thashe edhe me lart feja monoteiste eshte burimi i Besimit. Nga aty pas shtremberimeve me kaimin e shekujve, njerezit krijuan lloj lloj bestytnish me zota te medhenj dhe te vegjel. Ne fakt sistemi i tille hyjnor jane Zoti (Allahu, oe Elohui plotfuqishem i Adhuruari. Ndersa keto zota jane shtremberime te engjejve qe ka krijuar Zoti dhe jane krijesa qe vetem Ate e adhurojne dhe atij i binden. Ka engjej qe merren me eren, me malet, me shpirtin e njrezve e sa e sa engjej te tjere qe kryejne bindshmerisht ate qe i urdheron Krijuesi i tyre. Prej engjejve eshte edhe Xhibrili (Gabrieli) qe merret me shpalljen hyjnore per te gjithe Profetet.
Meqe jemi tek Profetet me duhet tju shpjegoj se ne fillim ka qene Monoteizmi (sepse njeriu i pare Ademi u krijua nga Zoti dhe u mesua prej tij sesi te jetonte dhe besonte) ndersa paganizmi eshte shtremberim i monoteizmit shkaktuar shpeshhere nga injoranca e njerezve te brezave te mevonshem per mesazhet qe kishin ardhur nga Zoti.

Keshtu ne muslimanet jemi me mosbesues ndaj bestytnive kur behet fjale per legjenda dhe ato per ne mbeten vetem disa perralla te bukura qe ua tregojme femijeve. Ndersa mesazhi i vertete hyjnor, ai qe percjell vlera shpirterore, sociale dhe juridike, eshte dicka tjeter. Ai eshte Kurani per ne Muslimanet dhe prej tij marrim udhezimet si te rregullojme raportin tone me Zotin dhe raportet tona me njerezit (Ketu nuk po flas edhe per fene kristiane sepse nuk jam kopetent i saj dhe as i autorizuar per te folur ne emer te saj. Ketu mund te kete kolege te mi te fese kristiane qe mund ta shpjegojne me mire kete).

shpresoj te kem qene i qarte.

Eduarti

Ps: Merre seriozisht kete idene e organizimit te nje ekspedite alpinizmi mbi Tomorr. Mua me pelqen shume kjo gje.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#51

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 9:46 pm

Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa
Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit
Cila prej ketyre dy citimeve te tua duhet marre per e mireqene Eduart pasi kundershtojne njera-tjetren dhe jane teje kontradiktore?!
Image

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#52

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 9:53 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Lidhur Tomorrit, ndoshta duhet te beni nje pelegrinazh ne gushtin qe vjen dhe do mesoni shume gjera, perse shqipot shkojne aty ketu e mijra vjet me pare. Jo ne nder te Abaz Aliut, pasi aty shkonin edhe te krishteret dhe te krishteret nuk mund te shkonin per Abaz Aliun te benin homazhet apo sakrificat, por per nje Zot disi me te vjeter dhe Pagan te lashte sa vet bota.
Ne Malin e Tomorrit do me pelqente shume te organizonim bashke ndonje ekspedite alpinizmi sepse ka vertete nje natyre te mrekullueshme. Sa per Legjendat e tij per te cilat me flet, do i lexoja me qef ne nje nate dimri prane oxhakut duke pjekur geshtenja, sepse vertete me ngjan interesante historia e ketyre dy trimave, Tomorrit dhe Shpiragut.

sic ta thashe edhe me lart feja monoteiste eshte burimi i Besimit. Nga aty pas shtremberimeve me kaimin e shekujve, njerezit krijuan lloj lloj bestytnish me zota te medhenj dhe te vegjel. Ne fakt sistemi i tille hyjnor jane Zoti (Allahu, oe Elohui plotfuqishem i Adhuruari. Ndersa keto zota jane shtremberime te engjejve qe ka krijuar Zoti dhe jane krijesa qe vetem Ate e adhurojne dhe atij i binden. Ka engjej qe merren me eren, me malet, me shpirtin e njrezve e sa e sa engjej te tjere qe kryejne bindshmerisht ate qe i urdheron Krijuesi i tyre. Prej engjejve eshte edhe Xhibrili (Gabrieli) qe merret me shpalljen hyjnore per te gjithe Profetet.
Meqe jemi tek Profetet me duhet tju shpjegoj se ne fillim ka qene Monoteizmi (sepse njeriu i pare Ademi u krijua nga Zoti dhe u mesua prej tij sesi te jetonte dhe besonte) ndersa paganizmi eshte shtremberim i monoteizmit shkaktuar shpeshhere nga injoranca e njerezve te brezave te mevonshem per mesazhet qe kishin ardhur nga Zoti.

Keshtu ne muslimanet jemi me mosbesues ndaj bestytnive kur behet fjale per legjenda dhe ato per ne mbeten vetem disa perralla te bukura qe ua tregojme femijeve. Ndersa mesazhi i vertete hyjnor, ai qe percjell vlera shpirterore, sociale dhe juridike, eshte dicka tjeter. Ai eshte Kurani per ne Muslimanet dhe prej tij marrim udhezimet si te rregullojme raportin tone me Zotin dhe raportet tona me njerezit (Ketu nuk po flas edhe per fene kristiane sepse nuk jam kopetent i saj dhe as i autorizuar per te folur ne emer te saj. Ketu mund te kete kolege te mi te fese kristiane qe mund ta shpjegojne me mire kete).

shpresoj te kem qene i qarte.

Eduarti

Ps: Merre seriozisht kete idene e organizimit te nje ekspedite alpinizmi mbi Tomorr. Mua me pelqen shume kjo gje.
Sigurisht mund te shkojme ne Tomorr, por do jemi dy bote katerciperisht te kunderta me njeri-tjetrin, pasi une do gjunjezohem Malit te Shenjte Tomorr dhe ti do kerkosh ku eshte Lindja ti gjunjezohesh Mekes dhe do biem ne kundershtime me njeri-tjetrin, prandaj me mire e leme qe çdo kush prej nesh te bej pelegrinazh sipas deshires se vet!
Feja islame eshte nje fe relativisht e re, me e re edhe se krishterimi, pra 1600 vjet i mbush apo jo si besim, pra eshte ne moshen e adoleshences ne se do perdorim nje metafore. Nje adoleshent arrogant i cili kerkon ti degjohet zeri, ky eshte islami!
Nuk besoj se te interesojne teper mitologjite e lashta shqiptare, prandaj ndoshta e leme edhe kete çeshtje...
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#53

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 9:57 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.Eqrem bej Vlora, pas kësaj tha:
"Ai nuk foli atëherë si ministër, por si një turk i thjeshtë! I bindur dhe i ndershëm. Dhe kishte pasur të drejtë.
Sa e sa herë më vonë e kam kujtuar kajmekamin e El-Maanit, kam kujtuar ato qindra e mijëra shqiptarë që kam takuar edhe në qoshet më të largëta të Perandorisë, të cilët, në toka të huaja urdhëronin mbi njerëz të huaj, vetëm e vetëm sepse quheshin “shqiptarë”. Dhe sa e sa herë më janë kujtuar fjalët profetike të atij turku të ri, më vonë, kur në Shqipëri isha i detyruar të shihja me tmerr e neveri, sesi njerëzit që donin të bëheshin dikushi, shqyenin dhe shkelnin me këmbë shoqi-shoqin, vetëm e vetëm se në koritë nuk kishte vend për të gjithë."

"KUJTIME" 1885-1925, EQREM BEJ VLORA


ps: Nuk po arrij dot te fus foto dhe video, nese mundesh ma meso si behet.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#54

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 10:00 pm

Do te lutesha mos te citoje Eqerem Vloren e ndonje politikan tjeter te kohes Eduart, jo per gje por eshte njesoj ne se dikush mbas shume vjetesh do citonte Ilir Meten apo Edi Ramen e ndonje tjeter....me mire te sjellim referenca apo quota me serioze se Eqerem Vlora apo ndonje tjeter
Image

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#55

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:04 pm

Mallakastrioti wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Lidhur Tomorrit, ndoshta duhet te beni nje pelegrinazh ne gushtin qe vjen dhe do mesoni shume gjera, perse shqipot shkojne aty ketu e mijra vjet me pare. Jo ne nder te Abaz Aliut, pasi aty shkonin edhe te krishteret dhe te krishteret nuk mund te shkonin per Abaz Aliun te benin homazhet apo sakrificat, por per nje Zot disi me te vjeter dhe Pagan te lashte sa vet bota.
Ne Malin e Tomorrit do me pelqente shume te organizonim bashke ndonje ekspedite alpinizmi sepse ka vertete nje natyre te mrekullueshme. Sa per Legjendat e tij per te cilat me flet, do i lexoja me qef ne nje nate dimri prane oxhakut duke pjekur geshtenja, sepse vertete me ngjan interesante historia e ketyre dy trimave, Tomorrit dhe Shpiragut.

sic ta thashe edhe me lart feja monoteiste eshte burimi i Besimit. Nga aty pas shtremberimeve me kaimin e shekujve, njerezit krijuan lloj lloj bestytnish me zota te medhenj dhe te vegjel. Ne fakt sistemi i tille hyjnor jane Zoti (Allahu, oe Elohui plotfuqishem i Adhuruari. Ndersa keto zota jane shtremberime te engjejve qe ka krijuar Zoti dhe jane krijesa qe vetem Ate e adhurojne dhe atij i binden. Ka engjej qe merren me eren, me malet, me shpirtin e njrezve e sa e sa engjej te tjere qe kryejne bindshmerisht ate qe i urdheron Krijuesi i tyre. Prej engjejve eshte edhe Xhibrili (Gabrieli) qe merret me shpalljen hyjnore per te gjithe Profetet.
Meqe jemi tek Profetet me duhet tju shpjegoj se ne fillim ka qene Monoteizmi (sepse njeriu i pare Ademi u krijua nga Zoti dhe u mesua prej tij sesi te jetonte dhe besonte) ndersa paganizmi eshte shtremberim i monoteizmit shkaktuar shpeshhere nga injoranca e njerezve te brezave te mevonshem per mesazhet qe kishin ardhur nga Zoti.

Keshtu ne muslimanet jemi me mosbesues ndaj bestytnive kur behet fjale per legjenda dhe ato per ne mbeten vetem disa perralla te bukura qe ua tregojme femijeve. Ndersa mesazhi i vertete hyjnor, ai qe percjell vlera shpirterore, sociale dhe juridike, eshte dicka tjeter. Ai eshte Kurani per ne Muslimanet dhe prej tij marrim udhezimet si te rregullojme raportin tone me Zotin dhe raportet tona me njerezit (Ketu nuk po flas edhe per fene kristiane sepse nuk jam kopetent i saj dhe as i autorizuar per te folur ne emer te saj. Ketu mund te kete kolege te mi te fese kristiane qe mund ta shpjegojne me mire kete).

shpresoj te kem qene i qarte.

Eduarti

Ps: Merre seriozisht kete idene e organizimit te nje ekspedite alpinizmi mbi Tomorr. Mua me pelqen shume kjo gje.
Sigurisht mund te shkojme ne Tomorr, por do jemi dy bote katerciperisht te kunderta me njeri-tjetrin, pasi une do gjunjezohem Malit te Shenjte Tomorr dhe ti do kerkosh ku eshte Lindja ti gjunjezohesh Mekes dhe do biem ne kundershtime me njeri-tjetrin, prandaj me mire e leme qe çdo kush prej nesh te bej pelegrinazh sipas deshires se vet!
Feja islame eshte nje fe relativisht e re, me e re edhe se krishterimi, pra 1600 vjet i mbush apo jo si besim, pra eshte ne moshen e adoleshences ne se do perdorim nje metafore. Nje adoleshent arrogant i cili kerkon ti degjohet zeri, ky eshte islami!
Nuk besoj se te interesojne teper mitologjite e lashta shqiptare, prandaj ndoshta e leme edhe kete çeshtje...

Kete punen e vizites nuk ka lidhje me adhurimin une e thashe dicka turistike. Gjithsesi ideja e vizites se Tomorrit per Alpinizem eshte dicka qe do e shoh edhe vete.

Ne lidhje me Islamin kuptoje ne kete menyre.

qe nga njeriu i pare (Adami, Ademi) Besimi ne nje Zot te vetem ka qene gjithmone. Imagjinoje si nje shtepi e besimit. Profetet te gjithe ne kohe te ndryshme kane vendosur nga nje gur mbi muret e kesaj shtepie. deri kur erdhi koha e Profetit te fundit Muhamedit (a.s) i cili vendosi ne kete ndertese gurin e fundit. Ne kete menyre feja monoteiste u perfeksionua dhe ishte tashme e afte te perballonte kohet, shekujt, popujt, kulturat dhe racat e ndryshme.

Pra kuptoje kete ceshtje si nje plotesim gradual i mesazhit hyjnor, Moisiu, Krishti Muhamedi te gjithe kontribuan per ta ndertuar kete besim ne Zot.

Mitologjia eshte nje kulture e bukur qe cdokush mund ta lexoje per ta zgjeruar kulturen e tij. edhe une shume do kisha deshire te lexoja mitologjine e popullit tim sepse me jep edhe nje pasqyrim me te qarte te atyre koheve.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#56

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:09 pm

Mallakastrioti wrote:Do te lutesha mos te citoje Eqerem Vloren e ndonje politikan tjeter te kohes Eduart, jo per gje por eshte njesoj ne se dikush mbas shume vjetesh do citonte Ilir Meten apo Edi Ramen e ndonje tjeter....me mire te sjellim referenca apo quota me serioze se Eqerem Vlora apo ndonje tjeter

Eqerem Bej Vlora ne kete rast po flet per kohen qe ne diskutojme. Ne kohen e tij (Pra ne fund te perandorise) keshtu ishte opinioni i turqve per Shqiptaret. E pse te mos e fusim edhe Eqeremin ne diskutimin tone? Imagjino siku ai te shkruante tani ne forum.

As une dhe as ti nuk pretendojme se e dijme me mire ceshtjen se sa Eqerem bej Vlora qe e jetoi nje pjese te asaj periudhe, e preku ate e pa me sy.

Ndersa une e ti flasim nga kolltuku dhe perballe kompjuterit duke shfletuar referencat e tij dhe te tjereve si ai.

Eduart
Regular Member
Regular Member
Posts: 84
Joined: Fri Aug 31, 2012 4:33 pm
Gender: Male

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#57

Post by Eduart » Sun Sep 02, 2012 10:13 pm

Mallakastrioti wrote:
Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa
Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit
Cila prej ketyre dy citimeve te tua duhet marre per e mireqene Eduart pasi kundershtojne njera-tjetren dhe jane teje kontradiktore?!Te dy jane te vertete.
I pari flet per pabesine dhe pandershmerine e Vatikanit te cilen ua ka lene edhe tani sterniperve te tij te Brukselit

Ndersa i dyti ben fjale per faktin se ata me vone e kuptuan se sa kishin humbur me Skenderbeun dhe sjelljen ndaj tij si kurva (Me falni per shprehjen por keshtu e ka perdorur edhe Ate Gjergj Fishta per Europen plake, ne sjelljet e saj ndaj nesh shqiptareve)

Por ne te dyja rastet ajo kohe nuk ka qene koha e Skenderbeut dhe as e Vatikanit, ka qene Koha e sulltan Fatihut dhe Perandorise Osmane. Ai ishte fillimi i suksesit te saj.

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#58

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 10:17 pm

Nuk do beje keq te shkoje ne Tomorr, pasi çdo kush prej nesh te shkoje do kthehet me te vertet me nje shpirt tjeter.
Megjithate. Si Krishterimi ashtu edhe Islamizmi rrenjet i kane ne hebraizem dhe hebraizmi (testamenti i vjeter) si rrenje kerkon te shkoje diku rreth tre mije-tre mije peseqind vjet me pare (pra kur kemi permbytjen e madhe dhe perralla te tilla), ajo qe quhet "Gjeneza=Fillimi". Problemi eshte se hebrejte apo hebraizmi ne ate kohe, pra kur Mojsiu merr ato 10 urdherat prej Zotit (Jehovait) nuk po bindte dot izraelitet qe kishte nje dhe vetem nje zot dhe kjo gje ka vazhduar per vite me radhe edhe nder hebrenje te cilet adhuronin disa zota.
Pra Eduart gjithe zotat monoteist te sotem kane lindur prej te njejtit popull, hebrenjeve, prandaj kerkoni te takoheni si ju islamistet ashtu edhe te krishteret perhere me hebrejte ne Testamentin e vjeter, pasi aty nis lufta per supremaci lashtesie, pra cili zot eshte me i lashte
Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#59

Post by Arbëri » Sun Sep 02, 2012 10:17 pm

Eduart wrote:
Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:Meqenese kam premtuar te sjell origjinalet e letrave apo ligjeratave te kohes kur jetoi Kastrioti, letra dhe ligjerata apo letershkembime prej kancelarive te ndryshme jo vetem ato perendimore (Vatikani, Venediku, Napoli etj,,, por edhe letershkembimet midis Kastriotit dhe sulltan Muratit), po e nis me kete dokument ekskluzive lidhur çka shkruan Ferdinandi ne lavdet e tij karshi Kastriotit (Nuk eshte e vertet qe Kastriotin nuk e vajtuan edhe ne Perendim kur vdiq, perkundrazi, kur e levduan ne gjallje ate mbas vdekjes e levduan edhe me teper)
Prej librit "Scanderbegus"
Autor:Barthold Pontanus. Shkrimet dhe leter-shkembimet origjinale sjell prej ketij autori ne vepren e tij publikuar ne vitin 1609


Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit. Kjo rezistence nuk merret shume per tu vleresuar nga ana ime, per faktin se europianet Skenderbeun e perdoren thjesht si nje heshte me shume, qe thyhej (dmth vdiq) para Sulltan Fatihut. Per ta Skenderbeu ishte edhe nje Kamikaz me pak. Ndoshta Kamikazi i fundit. Nese do e shihnin te dobishme rezistncen e tij do vazhdonin edhe te tjere si Skenderbeu. Por te gjithe ulen koken dhe prisnin momentin ta gerricnin ndonjehere Sulltanin nga pas si Hiena. Tashme ata burra qe i dilnin ball per balle kishin vdekur.
Por mendoj ta perqendrojme vemendjen ne ate qe ndodhi me pas. Si shkoi fati i atyre djemve te vegjel si skenderbeu qe ngjiten shkallet e Karrieres? Ibrahim Pargaliu (Nga Cameria) pershembull u be Veziri i larte i Sulltan Suilejmanit.

A e di ti miku im se atehere familjet shqiptare dergonin djemte e tyre per shkollim ne Turqi. aristokracia shqiptare nuk i conte femijet e vet ne Oksford ne ate kohe, sepse as Edisoni nuk kish lindur, as vellezerit Rajt, as Ajnshtajni. ai mbase atehere ka qene thjsht nje mnastir murgjish (Nuk jam i sigurte per kete)

Pra me largimin e skenderbeut nga jeta politike dhe ushtarake, ne Shqiperi filloi nje ere tjeter. Qytetet filluan te ndertoheshin, shkolla, spitale, rruge, tregje, zejtaria, jeta kulturore, besimet kishin gjetur qetesne e tyre. ekonomia filloi te rimekembej.

Ky eshte problemi, keshtu e trajtoj une problemin.


Ja cfare thote Eqerem Bej Vlora ne Kujtimet e tij:
____________________________________________

Përgjegjia e Ministrit te Perandorisë Osmane për Eqerem Bej Vlorën."Ose qëndroni nëpunës dhe bindjuni udhëzimeve të qeveris ose bëhuni politikan dhe përfaqësoni idetë tuaja si deputet në parlament. Vetëm duhet të kini parasysh një gjë: Unë i njoh Shqipërinë dhe shqiptarët më mirë sesa mendoni ju. Ju keni jetuar në Perandorinë Osmane jo si të shtypur dhe të nënshtruar, por si zotërinj dhe urdhërues. Ju keni përfituar nga pushteti i Perandorisë dhe i fesë më tepër se turqit. Tani po bëheni renegatë dhe kërkoni ta braktisni anijen (Perandrinë) që po mbytet, në vend që të punoni dorë për dore me ne për shpëtimin e saj. Ndoshta një ditë edhe do t’ia arrini asaj që kërkoni.
Vetëm kujdes!
Shqipëria është e vogël dhe e varfër, shqiptarët nuk janë as qytetarë të mirë, as punëtorë të mirë, e shumta ata mund të jenë sundimtarë të mirë dhe ca më tepër kusarë të mirë. Një ditë prej ditësh, kur të mos i keni më kullotat e pafundme të kësaj perandorie, ju do të hani njëri-tjetrin në atë Shqipërinë tuaj të ngushtë e të varfër!”.
Ketu nuk i ka fjalet tamam ky ministri Turk me ate sa e kam lexuar z.Hoxhe !
Ne Perandorinë Osmane kane perfituar vetem serbet , ndersa shqiptaret jo vetem qe s'kane jetuar me mire se Turqit por me ardhjen e tyre kane humbur shume njerez dhe shume territore ..
Une kam postuar disa studijues serb qe jane doktora shkence , ku thone "Mos te kishin qene Osmanet neve (serbet) nuk do ekzistonim sot " .
Eshte fakt i gjalle qe osmanet e perforcuan Ortodoksizmin ne troje tona , gje qe shifet edhe sot , ku ishin Turqit ne ato toka aty nuk ka popull qe i perkasin religjionit Katolik , ne perjashtim te disa malesoreve qe mos te them qe skishte fare ..
Eshte fakt Hoxho edhe ketu jane faktet ne kete forum qysh nga mesjeta qe osmanet e forcuan ortodoksin , edhe kishat qe ishin Katolike ne Kosove edhe me gjere ndoshta , i shendroi ne ato Ortodokse .
Une per vete nuk kam simpati te osmanet , ne ate qe kam lexuar edhe shum fetar qe ishin nga baballaret tane , me titull IMAM qe kishin i kane luftuar osmanet .
Pa arsye me siguri qe jo .
Keto qe i shkrova mundem edhe ti argumentoj ?
Last edited by Arbëri on Sun Sep 02, 2012 10:53 pm, edited 5 times in total.
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: GJERGJ KASTRIOTI SKENDERBEU. SA ISHTE HERO AI?

#60

Post by Mallakastrioti » Sun Sep 02, 2012 10:19 pm

Eduart wrote:
Mallakastrioti wrote:
Nuk ka qenë aspak e vërtetë se Skënderbeu ishte një kristian e devotshëm, sepse në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa
Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq. sepse Tashme nuk kishte asnje burre qe i thoshte JO Sulltanit
Cila prej ketyre dy citimeve te tua duhet marre per e mireqene Eduart pasi kundershtojne njera-tjetren dhe jane teje kontradiktore?!Te dy jane te vertete.
I pari flet per pabesine dhe pandershmerine e Vatikanit te cilen ua ka lene edhe tani sterniperve te tij te Brukselit

Ndersa i dyti ben fjale per faktin se ata me vone e kuptuan se sa kishin humbur me Skenderbeun dhe sjelljen ndaj tij si kurva (Me falni per shprehjen por keshtu e ka perdorur edhe Ate Gjergj Fishta per Europen plake, ne sjelljet e saj ndaj nesh shqiptareve)

Por ne te dyja rastet ajo kohe nuk ka qene koha e Skenderbeut dhe as e Vatikanit, ka qene Koha e sulltan Fatihut dhe Perandorise Osmane. Ai ishte fillimi i suksesit te saj.
Jo ketu je kontradiktor kur shkruan, pasi ne rastin e pare thua"në momentet e fundit të jetës së tij, ai vdiq i tradhtuar nga papa "
dhe ne rastin tjeter bie ndesh me vetveten:
"Jam i bindur se Skenderbeun e vajtuan shume ne Perendim. kur vdiq..."
Papa dhe Vatikani apo Venediku sikurse Napoli ishin Perendimi ne ate kohe
Image

Post Reply

Return to “Historia e Mesdheut dhe Ballkanit”