"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

Këtu mund të diskutoni për të gjithë fenomenet që shqetësojnë mbarë botën dhe që janë bërë objekt i shtypit dhe medias ndërkombëtare.

Moderator: ALBPelasgian

Post Reply
User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#136

Post by rrëqebull » Tue Sep 22, 2015 5:41 pm

Qëlloje dordolecin sa të duash, po nuk u prenë fijet që e lëvizin atë dhe që janë në dorë të tjetërkujt, është e kotë.

Jugosllavia nuk është zhdukur ende e madje po rimëkëmbët sipas planeve të kombvrasësve serbo-(neo)bolshevikë.

A mendoni vërtet se ky dordolecikan apo ndonjë tjetër ka pasur mundësi të vendosë apo të heqë ndonjë prejse në ato "marrëveshje" që janë përpiluar nga serbo-globalistët?
Këta etnomazokistë veçse zbatojnë (e megjithatë, në raste të tilla, përgjegjësia e tyre për dëmet që po i shkaktojnë Kombit është po aq e madhe sa ajo e urdhëruesve).

Të fajësosh vetëm PDK-LDK-PS-PD-LSI-BDI-në etj. është njësoj si të fajësosh vetëm shpatën në dorën e vrasësit dhe jo drejtpërsëdrejti vrasësin. Këto janë veçse vegla të regjimit kundrashqiptarokratik (e përgjithësisht, në shkallë perëndimore, kundrakombëtarokratik) që po sundon prej 70 vjetësh me plane afatgjata globaliste (të cilat janë vazhdimësi e planveprimeve të fshehta apo të hapta të Kominternit dhe organizatave internacionaliste kundraevropiane simotra të mëparshme dhe të mëvonshme).

Pra të qortosh PDK-LDK-në (apo cilëndo parti-vegël, se janë të gjitha njësoj) pa zbërthyer dhe nxjerrë në pah njëkohësisht veprimtarinë kundrashqiptare të BE-së (që është porositësja e dëmeve!) është hipokrizi, pandershmëri apo paaftësi intelektuale e madje deri edhe bashkëpunim me BE-në (e për pasojë edhe me PDK-LDK-në dhe gjithë partitë-kukulla të tjera)!

"Opozita" që nuk është para së gjithash opozitë ndaj BE-së, ndaj planveprimtarisë së saj kundrashqiptare, ndaj globalizmit, ndaj bankierokracisë, ndaj tregkanibalizmit e (neo)bolshevizmit, ndaj politikave kundrapunëtore e kundrafamiljare, nuk është "opozitë" por pozitë (hëpërhë) pa pushtet!

Pra dallimi midis qeverive dhe opozitave në gjithë mjedisin politik shqiptar është vetëm pushteti: qeveritarët janë pozitë dhe mëkëmbës të regjimit kundrakombëtarokratik me pushtet ndërsa e ashtuquajtura "opozitë" është pozitë dhe mëkëmbëse e po të njëjtit regjim por pa pushtet dhe porsa të ngrihet në pushtet do të jetë po aq dëmtare për Kombin sa ata që e pararendën dhe që gjoja "qortonte".

"Opozicioni" i kryer brenda ideologjisë dhe sistemit kundrakombëtarokratik është në të vërtetë bashkëpunim dhe shprehje e vet sistemit.

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#137

Post by Adriana » Thu Oct 08, 2015 2:14 pm

Hollande paralajmëron fundin e Europës…dhe luftë totale

Për herë të parë pas 26 vjetësh, kryetarët e Gjermanisë dhe Francës dalin sëbashku përpara Komisionit Europian për të folur për problemet e BE-së. Hollande ka treguar se zgjerimi i luftës në Lindjen e Mesme do shkaktonte krizë dhe mbase konflikte edhe në Europë, prandaj duhet të punohet me të gjithë partnerët, qoftë edhe me Iranin dhe Rusinë për të zgjidhur krizën siriane.

“Debati duhet të kuptohet jo si Europë më e vogël ose Europë më e madhe, por si fuqizim i Europës ose fundin e saj,” tha mes tjerash presidenti francez Francois Hollande.

Ai potencoi se duhet të ndihmohet më tepër Turqia që mban 2.2 milion refugjatë, që ti shkollojë dhe ti lejojë të punojnë refugjatët, pasi ndryshe fluksi i tyre në Europë është i pandalshëm./Bota sot
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#138

Post by rrëqebull » Wed Oct 14, 2015 6:23 pm

Image

Shërlli Kllojs Dioguardi:
SHBA-ja DHE BE-ja NGRITËN DHE MBËSHTESIN ELITA POLITIKE TË KORRUPTUARA NË DARDANI❗

❝Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara ushtruan trysni të madhe mbi LDK-në, e cila fitoi 30 vende në zgjedhjet e fundit të Dardanisë, që ajo të tërhiqej nga koalicioni VLAN dhe të formonte koalicion me PDK-në që fitoi 37 vende në Kuvend nga gjithsej 120 vende. Perëndimorët zgjodhën «status kuo»-në në mënyrë që të vazhdonin në vijën e tyre politike të veljes së Serbisë, të cilën ata e shohin gabimisht si motorin e ardhshëm të zhvillimit ekonomik dhe politik të Evropës Juglindore.

Bashkimi Evropian e ka zhgënjyer popullin e Dardanisë duke bërë premtime hipokrite për ndalje të korrupsionit e krimit të organizuar dhe fuqizimin e sundimit të ligjit në të njëjtën kohë që është bërë bashkë me anëtarët e korruptuar të elitës politike të Dardanisë. Qeveria e SHBA-së gjithashtu e ka lënë në baltë popullin e Dardanisë duke iu bashkuar BE-së në ngritjen e elitave politike të korruptuara të Dardanisë.

Ndërkaq Amerika e ka keqshpërdoruar pushtetin e saj ndaj shqiptarëve […duke…] ua dorëzuar pushtetin pas luftës pothuajse pa përjashtim atyre kryetarë partish të cilët të ishin të gatshëm të zbatonin urdhrat e Perëndimit…❞ - kështu ka thënë Shërlli Kllojs Dioguardi (Shirley Cloyes Dioguardi), gruaja e Jozef Dioguardit, në një analizë të botuar më 29 dhjetor 2014 me titull: "BALLAFAQIMI ME RRËNJËT E HARAKUQJES TEPOSHTË TË DARDANISË (CONFRONTING THE ROOTS OF KOSOVA'S DOWNWARD SPIRAL)"

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... 1125324528

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#139

Post by rrëqebull » Sat Oct 31, 2015 6:45 pm

Image
Ky është një ndër kokat e globalistokracisë, e kanibalizmit financiar, e nebolshevizmit, e kundraevropianësisë e kundrashqiptarokracisë tranzicionike, e doktrinës së "shoqërisë së hapur (lexo: të shqyer)", e psuedoopozitarizmit të kontrolluar, e zbrazjes së evropianëve vendas dhe e përmbytjes së Evropës me hordhimigracion afrikano-meslindor për të zëvendësuar kombet evropiane …dhe e të gjitha sëmundjeve të tjera që janë planifikuar në laboratoret e globalistëve për të shkatërruar Evropën dhe çdo komb e shtetkomb evropian përfshirë edhe Shqipninë [me virusin kundrashqiptar kundrarilindas të quajtur mashtrimisht "Rilindje"]!

■ Mos e akuzoni Sorosin jo! Çfarë janë këto teori konspirative kundër tij!
AI ËSHTË BAMIRËS!!! Po po bamirës i bythës së vet, të Ramës, Veliajt, Pollos dhe gjithë Oligarkisë Sorosiane Majtas-Djathtas qe po na përzë nga Shqipëria.. për të sjellë qindra mijë sirianë [shumica e të cilëve janë pseudosirianë!]!
Lexojeni gjithë shtypin botëror sot për akuzën që i bën Kryeministri Hungarez për lojën e pistë të Sorosit me emigrantët sirianë!!! — Kundër Oligarkisë Sorosjane

Xhorxh Sorosi kallëzohet si financues i hordhimigracionit!George Soros Accused of Bankrolling Illegal Immigration

■ ]Sorosi po 'i hedh benzinë zjarrit' të quajtur migracion për të përmbysur Evropën! Ai po kallëzohet si planifikuesi i hordhimigracionit [që po shkatërron secilin shtetkomb evropian]! — Soros ‘stoking refugee fires’ to topple Europe

■ Kryeministri hungar e kallëzon Sorosin si nxitës të dyndjes së hordhive migratore joevropiane për të dobësuar Evropën [si vazhdimësi e luftës globaliste kundra kombeve evropiane]! — Orban Accuses Soros of Stoking Refugee Wave to Weaken EuropeHungarian PM accuses billionaire investor of undermining Europe
#‎globalizëm‬ ‪#‎sorosizëm‬ ‪#‎kanibalizëmfinanciar‬ ‪#‎bankierokraci‬ ‪#‎neobolshevizëm‬ ‪#‎hordhimigracion‬ ‪#‎zevendësimpopujsh‬ ‪#‎kundraevropianokraci‬ #kundrarilindje ‪#‎kundrashqiptarokraci‬

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#140

Post by Adriana » Sun Nov 29, 2015 3:41 pm

Mediat gjermane: Marrëveshja mes Merkel dhe Erdoganit, fundi i Europës

Një dilemë mjaft e madhe ka vënë në mendime kancelaren Angela Merkel para takimit të sja me presidentin turk Rexhep Erdogan. A duhet të bëjë ajo një marrëveshje me një vend që dyshohet se kryen trafik nafte me terroristët? Liderët e BE-së pritet të takohen me presidentin turk sot për të diskutuar marrëveshjen prej disa miliardash për Ankaranë në zgjidhjen e krizës së refugjatëve.
Por mediat gjermane, kryesisht Spiegel, e shohin me skepticizëm një marrëveshje të tillë.

Ditët e fundit është përfolur shumë për lidhje të Turqisë me Shtetin Islamik dhe dyshohet se djali i Erdogan, Nexhmedin Bilal është i përfshirë direkt në tregtinë ilegale të naftës.

Gjithsesi Merkel është treguar e palëkundur: Ajo do të zgjidhë krizën e emigrantëve duke bërë marrëveshje me Turqinë, pavarësisht kostove.

Frika e BE-së është nëse ato para do të shkojnë realisht për të ndihmuar krizën e refugjatëve apo do të financojnë terrorizmin islamik.

Nëse Turqia nuk do të respektojë marrëveshjen atëherë do të ishte fundi i Bashkimit Europian, por edhe i kancelares Merkel./BotaSot/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#141

Post by Adriana » Sat Jan 30, 2016 10:22 pm

Në debatin e Bashkimit Europian me Britaninë e Madhe për reformat në union është shënuar progres, por ende nuk është arritur pika e kthesës. Kryeministri britanik, David Cameron u takua të premten (29.01) në Bruksel:
"Brexit" vërtitet nëpër EuropëKryeministri konservator britanik do të kërkojë një referendum në Britaninë e Madhe deri në vitin 2017 mbi qëndrimin e vendit në BE ose daljen nga unioni, që ndërkohë njihet me emrin "Brexit". Por më parë ai kërkon të reformojë BE-në si edhe të modifikojë marrëdhënien e Britanisë së Madhe me BE në disa fusha. Vetëm në rast të plotësimit të kërkesave britanike, ka bërë të ditur Cameron, ai do të mund të angazhohet tërësisht për qëndrimin e Britanisë së Madhe në BE. Një zëdhënës i kryeministrit britanik është shprehur se qeveria dëshiron një ujdi deri në shkurt, por më e rëndësishme është "ujdia më e mirë e mundshme".

Përgjigja e kryetarit të Këshillit të BE-së, Donald Tusk për kërkesat e reformimit nga Cameron pritet në fillimin e javës së ardhshme. Këtu bën pjesë ndër të tjera edhe çështja e ndihmave sociale për qytetarët europianë dhe rregullimi i marrëdhënies së vendeve të eurozonës me vendet jashtë euros. Sipas qarqeve diplomatike duket se po diskutohet për "një mekanizëm frenues" që jo vetë Britanisë së Madhe, por edhe vendeve të tjera do t'u mundësojë kufizimin e ndihmave sociale për migrantët brenda BE-së. Kjo do të hynte në fuqi, po qe se provohet se sistemi social është tërësisht i rënduar. Por reformimi që kërkon Cameron nuk gjen miratimin e të gjitha vendeve anëtare në BE. Kështu qeveria polake ka bërë të ditur se nuk do të pranojë "diskriminimin" e qytetarëve të saj.

Sipas Cameronit parlamentet kombëtare duhet të marrin më shumë kompetenca. Kryeministri britanik udhëtoi në Bruksel për të diskutuar për mundësitë e zgjidhjeve me Brukselin, para samitit pas tre javësh. Krerët e qeverive dhe shteteve të BE-së duan të gjejnë një ujdi me britanikët deri në mesin e shkurtit, kur zhvillohet samiti i nivelit të lartë të BE. Sipas sondazheve të fundit, britanikët do të votonin për daljen e vendit nga Britania e Madhe, por pak mbi 50%./DW/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#142

Post by rrëqebull » Sun Jan 31, 2016 7:26 pm

Image

JA SE SI BE-ja DO QË TË NA «E SHESË UJIN E PUSIT PËR VERË» DHE «SAPUNIN PËR DJATHË»! GLOBALISTËT DHE BUROKRATËT KUNDRAEVROPIANË NË BRUKSEL PO ZGJEDHIN SE ÇFARË DUHET TË SHTROJMË NE NË TAVOLINAT TONA!

DJATHËRA ME PSEUDO-“QUMËSHT” PLUHUR
BE-ja lejon shitjen e djathërave të bërë me qumësht pluhur që vjen nga jashtë pa asnjë tregues në etiketë.

“VERË” PA RRUSH (E BËRË ME PLUHUR DHE UJË)
BE-ja mundëson shitjen e pluhurave ‘çudibërës’ që shndërrohen në “verë” duke u shkrirë në ujë. Llogaritet se në Evropë çdo vit shiten afërsisht 20 milion shishe të tilla me etiketa të falsifikuara të verërave italiane.

“ÇOKOLLATË” PA KAKAO
BE-ja detyron vendet anëtare që t’ia hapin tregjet e tyre “çokollatës” që në vend të kakaos përmban yndyra të dëmshme bimore.

MISH I UJËSUAR
BE-ja lejon që për disa kategori mishi të mos tregohet në etiketë nëse përmbajnë ujë deri në 5%. Për disa produkte (si kremviçet) këto të dhëna mund edhe mos të paraqiten fare në etiketë sado që përqindja e ujit të përmbajtur prej tyre mund të jetë shumë përtej 5%-shit.

BE-ja JO VETËM KUNDËR SOVRANITETIT KOMBËTAR KUFITAR POR EDHE KUNDËR ‘SOVRANITETIT USHQIMOR’!

Për mendjemprehtët tashmë nuk ka më asnjë dyshim se retorikat dhe ligjet e BE-së për “lëvizje të lirë” të njerëzve janë veçse një shkarkí (justifikim) dhe një mjet për të vazhduar përmbytjen e planifikuar të Evropës me hordhimigrantë joevropianë të cilët të zëvendësojnë kombet vendase ashtu siç është në interes të naltfinancës dhe megakorporatave që qëndrojnë pas BE-së dhe të cilat duan fuqi punëtore të gatshme që të shfrytëzohet duke u paguar me rroga skllavërie që vet evropianët e kanë të pamundur që të pranojnë në qoftë se duan që të vazhdojnë të kenë një jetesë të dinjitetshme për veten, familjet dhe bashkëkombësit e tyre.
[Pa harruar se vektorë të caktuar (në mos vektorët kryesorë) që qëndrojnë pas BE-së nuk janë të shtyrë thjesht nga llofi për përfitime ekonomike por kanë gjithashtu një “urrejtje metafizike” ndaj Evropës, evropianëve dhe gjithçkaje evropiane dhe do të bënin gjithçka për t’i zhdukur.]

Nëse, duke u mbështetur në faktet e vjela nga shqyrtimi i kujdesshëm dhe i hollësishëm i së tashmes dhe së kaluarës, arrihet që të rroket çka porsa u tha, atëherë nuk është kurrsesi e vështirë që të merret me mend se e njëjta gjë vlen saktas edhe për sa i përket retorikave dhe ligjeve që tirren rreth “tregut të lirë”. Porsi me anë të “lëvizjes së lirë” përligjet e madje jepet si diçka e detyrueshme ‘helmimi demografik’ i shoqërive evropiane nëpërmjet përmbytjes së qyteteve, fshatrave e lagjeve tona me hordhimigrantë, nëpërmjet “tregut të lirë” përligjet e jepet si detyrim ‘helmimi ushqimor’ i tregjeve tona me produkte të dëmshme e të pakontrolluara, prodhimi i të cilave nuk i përmbush kriteret e paksëpakta të higjienës apo etikës punëtore.

Ashtu siç “lëvizja e lirë” nënkupton përmbytjen e Evropës me krah punëtor që, duke pranuar kushte punësimi skllavërore, i bën konkurrencë të padrejtë punëtorëve evropianë,
“tregu i lirë” nënkupton përmbytjen e tregjeve tona me produkte aspak cilësore dhe shumë të lira (duke mos përmbushur kritere etiko-higjienike të prodhimit) të cilat u bëjnë konkurrencë të padrejtë produkteve evropiane që, duke u prodhuar me punë të dinjitetshme në ndërmarrje të përparuara e të mirëmbajtura, kanë një cilësi dhe detyrimisht një çmim më të lartë se sa mbeturinat që prodhohen nga skllevër nëpër kotece të nëndheshme.

Një kryeshembull e gjejmë tek rasti i Italisë ku prodhimtaria e djathërave tradicionalë (dhe jo vetëm) është e rrezikuar nga pseudodjathërat që prodhohen jashtë Italisë dhe jashtë BE-së me qumësht pluhur. Ënbartimi (importimi) i këtyre neveriturinave të dëmshme është bërë i detyrueshëm nga BE-ja duke përdorur si shkarki “moscënimin e tregut të lirë”. Në 2014-2015 bëri bujë të madhe çështja e mospërputhshmërisë midis një ligji italian që ndalon përdorimin e “qumështit” pluhur (apo të lëtyrave pseudoqumështore) për prodhimin e djathërave dhe ligjnajës së kuçedrës stërburokratike BE që e lejon atë. Kryesuesi i Konfederatës Kombëtare [italiane] të Bujqve (Coldiretti) u shpreh atëbotë se:

«BE-ja e [gjoja] llogaridhënies së përpiktë, në të vërtetë lejon sherrí (hile) dhe mashtrime kur vjen puna tek ushqimblerja duke e shtyrë teposhtë cilësinë ushqimore edhe në dëm të vendeve si Italia që kanë parësí cilësie dhe sigurie ushqimore». Ai ka kallëzuar «risitë e pabesueshme që po vijnë në pjatë me alkimi përbërësish që i kanë çnatyruar edhe ushqimet më të përditshme». Ai e ka vënë theksin tek «mundësia e dhënë nga BE-ja për prodhimin e djathit nga pluhuri i kazeinës dhe kazeinatëve në vend të qumështit apo për rritjen e gradacionit të verës nëpërmjet shtimit të sheqerit ose duke përdorur pluhura çudibërës që thuhet se japin brenda pak ditësh verëra të markave më të mira thjesht duke u shtuar ujë. BE-ja bën të mundur edhe që për disa kategori mishrash mos të tregohet në etiketë nëse përmbajnë deri në 5% ujë. Një e katërta e mocarelave që janë në shtije në Itali janë të prodhuara [pa qumësht] me gjizë industriale të gjysëmpërpunuar që vjen nga jashtë por nuk kanë asnjë tregues në etiketë si pasojë e rregullores së BE-së. Në shishet e vajit ekstra të virgjër të prodhuar me ullinj të huaj që janë në shitje në supermarkete është pothuajse e pamundur të lexohen në etiketë shkresa që t’u tregojnë blerësve prejardhjen e ullinjve. E paparë në histori është edhe detyrimi që BE-ja i bëri Italisë për t’ia hapur tregjet e veta edhe çokollatave të prodhuara duke shtuar yndyrna bimore në vend të gjalpit të kakaos.»

RËNDËSIA JETIKE E SOVRANITETIT KOMBËTAR USHQIMOR

Siç thotë edhe gastronomi italian Karlo Petrini (themelues i organizatës “Slow Food” e cila lufton globalizimin e produkteve blegtoral-bujqësore duke mbështetur dhe nxitur ruajtjen e gatimtarisë tradicionale dhe të bimëve e gjedhit që janë karakteristik të ekosistemeve të secilit vend), ne duhet të vetëdijesohemi se nuk jemi thjesht “konsumatorë”; e madje kjo fjalë nuk e pasqyron aspak si-dhe-sa duhet rëndësinë që ka vetëdija e secilit në lidhje me cilësinë e ushqimit që vjen në tavolinat tona. Ne, thotë ai, jemi «bashkëprodhues»!

Vetëdija jonë është ajo që na shndërron nga thjesht “blerës” të një produkti të caktuar në bashkë-investitorë! Ne jemi në fakt mikro-investitorë sepse sa herë që blejmë diçka, po investojmë, po ndihmojmë më tej në prodhimin e asaj çka blejmë dhe hamë. Dhe pikërisht për këtë arsye është jetike që ne të zhvillojmë dhe fuqizojmë vetëdijen tonë në lidhje me produktet për të cilat ia vlen që të investojmë dhe ndaj të cilave të bëhemi bashkëprodhues. Thirrja për blerje të prodhimeve vendore ka të bëjë pikërisht me këtë fakt por ajo përbuzet dhe pasohet me reagime turfulluese nga njerëz që e kanë bërë vetëpërçmimin, vetëurrejtjen dhe pavullnetësinë “profesionin” dhe “fenë” e vet.

«Ç’na duhet se çfarë mbeturinash na detyron BE-ja që të sjellim në tregjet tona kur edhe vet prodhimet tona janë mbeturina?» thonë disa etnomazokistë.
«Ç’na duhet ne që BE-ja lejon prodhimin e djathërave dhe verërave me pluhura industrialë kur Shqipëria nuk do të bëhet kurrë dhe ne nuk do të prodhojmë kurrë asgjë» thonë disa etnomazokistë të tjerë.

Kjo pra është pengesa kryesore që na pamundëson zhvillimin e njëmendtë: cektësia dhe ndotja botëkuptimore e etnomazokistëve që, jo vetëm e “mallkojnë veten” por edhe bëjnë gjithçka për ta përmbushur “mallkimin” e tyre. Fjali jokurrizorësh si «Shqipëria nuk do të bëhet kurrë» apo «ne nuk do të prodhojmë kurrë asgjë» janë në të vërtetë arsyeja kryesore se përse vendi ynë është i zhytur e i mbërthyer nga qerthuj përkeqësimesh e dështimesh dhe i kapur nga parazitët dhe të paaftët që gëlojnë pikërisht atje ku në fron është padituria, mosvetëdija dhe mëveshtia.

«SHQIPNIA NUK DO TË BËHET KURRË»… …NËSE DO TË VAZHDOSH TË MENDOSH DHE PROPAGANDOSH SI ETNOMAZOKIST JOKURRIZOR I PAVULLNETSHËM SE “SHQIPËRIA NUK DO TË BËHET KURRË”!

Përmirësimi fillon që atëherë kur gjysëm-fjalisë «Shqipëria nuk do të bëhet kurrë…» i shtojmë edhe gjysmën tjetër të domosdoshme «…nëse secili prej nesh nuk zhvillon vullnetin dhe vetëdijen e tij për ta bërë Atë!». Shqipnia jemi vetë ne. Çdo e mirë që mund t’i vijë Asaj, mund t’i vijë vetëm nëpërmjet nesh!; dhe ndërgjegjësimi (edhe) në lidhje me ‘Sovranitetin Ushqimor’ (fuqinë vendimtare qe secili prej nesh ka në lidhje me zhvillimin e prodhimtarisë ushqimore cilësore vendore) është hapi i parë themeltar për mundësimin e ardhjes së këtyre të mirave.

Dallimi midis etnomazokistit dhe Nacionalistit fundja qëndron fare thjeshtësisht këtu: tek cilësia e asaj me çka ata duan që të ushqehen dhe t’i ushqejnë familjet dhe bashkëkombësit e tyre. {Pa harruar se ky dallim vlen edhe për cilësinë e ‘ushqimit të mendjes’: etnomazokistët ‘kënaqen’ kur e ngopin veten me vetëpërçmim kalbëzues dhe kur kundrashqiptarët i ngopin me gënjeshtra, trushpëlarje, kundraart e kundrakulturë shkombëtarizuese ndërsa Nacionalistët kënaqen vetëm me vërtetësi, me dituri, art dhe kulturë burimore e të shëndetshme për mendjen dhe botëkuptimin e tyre dhe të gjithë bashkëkombësve. [Edhe ky është një dallim thelbësor midis etnomazokistit dhe Nacionalistit: të menduarit jo vetëm për veten apo familjen e vet, por për të gjithë bashkëkombësit pa dallim!(Poende, Nacionalistët mendojnë edhe për etnomazokistët që, në më të shumtën e rasteve, duke patur një botëkuptim të kalbur, nuk janë në gjendje që të mendojnë as për veten e tyre!)]}.

Sovraniteti Ushqimor është pjesë e stër'rëndësishme dhe e pa'anash'lënshme e Sovranitetit Kombëtar dhe me "integrimin" (lexo: shpërbërjen) në BE, ai merr fund. Për këtë arsye dallimi midis etnomazokistëve (që janë të gatshëm t'i nënshtrohen shpërbërjes së Kombit dhe Sovranitetit Kombëtar) dhe Nacionalistëve (që nuk mund kurrsesi ta pranojnë këtë marrëzi) qëndron edhe tek të qenit pro apo kundër "integrimit" në BE.
Etnomazokistët e trushpëlarë dhe dordolecikanët parazitarë që janë për "integrim" në BE janë atëherë, vetvetiu, edhe për "djathë" pa qumësht, për "verë" pa rrush, për "çokollatë" pa kakao… dhe për Shqiptarí pa Sovranitet [që mund veçse të shpjerë në një "shqipëri" pa Shqiptarë (siç po ndodh në Shqipëri veriore dhe në të gjitha Trojet Tona nën administratë pushtuese globalisto-sllavo-greke)]!

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#143

Post by Adriana » Mon Feb 08, 2016 9:22 am

Kryeministri britanik Cameron ka nxitur me kërkesat për reforma një debat të nevojshëm prej kohësh. Dhe ai ka përkrahës dhe në Evropë, mendon Christoph Hasselbach:

[quoteemChristoph Hasselbach: Era në Europë është kthyer.]"Në qoftë se kjo nuk ju pëlqen, largohuni." Për shumë kohë ndër anëtarët e BE-së kjo qe mënyra e reagimit me arrogancë demonstrative për kërkesat e vazhdueshme të veçanta të Londrës. Por këto zëra janë bërë më pak. Era në Europë është kthyer. Një bashkim gjithnjë e më politik? Vështirë se dikush është sot për udhëtimin dhe punësimin e pakufizuar në BE? Kudo po ulen përsëri trarët e kufijve. Solidaritet me vendet me borxhe? Shumë e shohin sjelljen e qeverisë greke si shfrytëzim të bujarisë evropiane. Ishin këhë të tjera ato, kur lëshoheshin ide dhe objektiva të mëdha, idealiste. Ishte koha para krizës financiare dhe sidomos para asaj të refugjatëve.

Ndryshimi në qëndrim drejt pozicioneve të kryeministrit Cameron mund të vërehet edhe në Gjermani. Sot është madje një ministre social-demokrate gjerman ajo që do të kufizojë të drejtat e të huajve që nuk janë nga vendet e BE-së për përfitime sociale. Në këtë mënyrë ajo ndryshon vetëm gradualisht, por jo në themel prej kërkesës më të diskutueshme britanike. Sidomos gjermanët kanë kuptuar gjatë krizës financiare se sa vetëm mund të mbeten brenda BE-së, nëse kërkojnë aftësi konkurruese dhe reforma. Pa britanikët atyre do t'u mungonte për këtë një përkrahës i rëndësishëm. Holandezët, suedezët apo finlandezët bëjnë gjithashtu pjesë këtu, por ata nuk kanë të njëjtin ndikim. Dhe partneri i ngushtë Franca e ka dëshmuar veten vitet e fundit si kundërshtare e reformave.

Edhe në arenën ndërkombëtare britanikët janë pothuajse të pazëvendësueshme: Mbretëria e Bashkuar ka të drejtën e vetos në Këshillin e Sigurimit, eshtë fuqi bërthamore, shumë e rëndësishme nga pikëpamja ushtarake, ka një rrjet të dendur lidhjesh globale, Londra është me distancë qendra më e rëndësishme financiare e Evropës. Vendi i jep BE-së kështu një peshë shtesë e cila shkon qartë përtej rëndësisë ekonomike të Britanisë.Një jetë e mirë jashtë euros und Shengenit

] (Foto: Christoph Hasselbach) Shumë në kontinent duket se besojnë, se interesi ekonomik do t'i shtyjë britanikët në fund për të votuar në referendum për qëndrimin në BE. Por kjo mund të mos jetë kështu. Shumica e britanikëve janë të kënaqur që kanë mbajtur paundin, dhe kështu që nuk kanë nevojë të marrin pjesë në shpëtimin e euros dhe mund të vazhdojnë politikën e tyre monetare. Ata janë gjithashtu të lehtësuar, sidomos këto javë dhe muaj, që nuk i përkasin zonës Shengen, kështu që e kanë nën kontroll shumë më të mirë imigracionin. Prandaj britanikët e shohin se ka një jetë edhe jashtë dy fushave kryesore të BE-së, në qoftë se nuk ka madje një më të mirë.
Prandaj edhe paralajmërimet e kancelares Merkel, presidentit Juncker dhe të tjerëve, se Shengeni apo euroja janë vendimtare për fatin e të gjithë BE-së, bien krejtësisht në vesh të shurdhër tek publiku britanik. Ato vlerësohen si bërje paniku, në qoftë se nuk konsiderohet si shantazh.
Sigurisht, monedha e përbashkët dhe heqja e kontrolleve në zonën Shengen janë arritje të mëdha. Por, nëse duam t'i mbajmë britanikët - dhe ndoshta së shpejti edhe të tjerë - në BE, nuk mund të jemi të kënaqur me përsëritjen e slloganeve të rëndomta. Brukseli ka dhënë për një kohë të gjatë për çdo problem përgjigjen stereotipe "më shumë Evropë". Sa kohë që kohët ishin me diell, kjo me sa duket u mjaftonte të shumtëve. Cameron dhe bashkatdhetarët e tij kanë guxuar t'i vënë në pikëpyetje besimet evropiane. Kjo është e shëndetshme. Dhe referendumi nuk është zhvilluar. E gjithë BE-ja duhet të diskutojë nga e para për atë që atä që dhe çfarë është e rëndësishme për të.

Data 05.02.2016
Autor Christoph Hasselbach
Buron nga: DW[/quoteem]
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Sally
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2062
Joined: Tue Jun 09, 2009 2:36 pm
Gender: Female

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#144

Post by Sally » Sat Feb 20, 2016 8:12 am

Pas diskutimesh te gjata ne samitin dyditor te Brukselit ne lidhje me paketen e reformimit te BE-se dhe qendrimit te Britanise se Madhe ne BE, eshte arritur marrëveshja qe Britania te mbetet ne BE...
19/02/2016: Britania mbetet në BE; merr status special pas arritjes së marrëveshjes me liderët e Unionit

Presidenti i Këshillit të Bashkimit Europian, Donald Tusk, njoftoi mbrëmjen e së premtes arritjen e marrëveshjes, sigurisht duke mbajtur kështu Britaninë në bllokun e vendeve europiane. Marrëveshja, siç njoftoi ai ka fituar mbështetjen unanime të të gjithë vendeve anëtare të BE-së. Londra fiton një status special në Union.

Kryeministri britanik David Cameron doli para gazetarëve në Bruksel pak pasi u bë publik lajmi duke u shprehur: “Më në fund marrëveshja u arrit. Për një periudhë kohe ne e kemi nxjerrë Britaninë jashtë një Europe që po bëhet gjithnjë e më e ngushtë. Britania nuk do të jetë kurrë pjesë e një Europe të përqëndruar. Falenderoj të gjithë liderët për qetësinë e treguar, vullnetin dhe asistencën e tyre”.

Tashmë, kryeministrit Cameron i mbetet të kthehet në Londër nga Brukseli, ku mëngjesin e së shtunës do të zhvillojë mbledhjen urgjente të kabinetit qeveritar për të njoftuar nisjen e fushatës së referendumit të thirrur në vendin e tij, por këtë herë thirrja do te jetë për të votuar në qershor “PRO” qëndrimit në Bashkimin Europian.

Marrëveshja është për një periudhë 7-vjeçare dhe do të përfshijë ndryshimin e traktateve të BE-së.
Nuk jam vrasës, jam student shqipëtar, vrava një tradhtar të Atdheut tim.
(Avni Rustemi)

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#145

Post by rrëqebull » Thu Apr 28, 2016 5:58 pm

Çfarë do të kishte shkruar Bajroni nëse nuk do të kishte udhëtuar në Shqipëri, por në Nigeri, atdheun e deputetit britaniko-nigerian Chuka Umunna, i cili tallet me shqiptarët

Chuka Umunna është një deputet britanik me origjinë nigeriane, nga tribuja Igbo. Në fushatën për referendumin mbi mbetjen ose jo të Mbretërisë së Bashkuar në Bashkimin Europian, ky zotëri i ka lejuar vetes të tallet me shqiptarët. Kuptohet se në rrethana të tjera ky nigerian nuk do ta kishte bërë këtë gjë, por pasaporta britanike e ka bërë atë të besojë se në gjenet e tij nuk është trashëgimia e gjyshërve kanibalë, por ajo e një britaniku autokton.
George Gordon Byron (Bajron), poeti dhe shkrimtari i njohur britanik, në 1809 vizitoi Shqipërinë kundër dëshirës së vet, për shkak se anijen e tij e detyroi një stuhi detare që të ankorojë në bregun shqiptar. Bajroni u mrekullua nga sjellja e vendasve, të cilët iu dhanë ndihmë, duke rrezikuar edhe jetën që t’ i shpëtonin njerëzit e anijes, si dhe nga mikpritja që ndeshi në kohën që qëndroi në Shqipëri, pavarësisht se vendasit nuk kishin asnjë ide se cili ishte ai. Bajroni i portretizoi shqiptarët në vargje dhe prozë që janë ndër pjesët më të frymëzuara të veprës së tij.

Çfarë do të kishte shkruar Bajroni, nëse në vend të brigjeve shqiptare do të kishte shkuar në brigjet nigeriane? Në fakt nuk do të mund të kishte shkruar asgjë, sepse stërgjyshërit e z. Chuka Umunna, këta kanibalë të sprovuar, do ta kishin ngrënë atë, bashkë me shoqëruesit e tij.
Është padyshim tregues i kompleksit të inferioritetit të ngulitur thellë, që një afro-britanik, e përdor pasaportën britanike si licencë për të tallur kombe të tjerë të cilëve Historia nuk iu ka rezervuar fat të mirë në krahasim me Mbretërinë e Bashkuar. Ndaj këtyre lloj majmunëve me pasaportë europiane, kundërpërgjigjia në fjalor racist është një e drejtë, madje një detyrim.
Perandorin roman Kaligula, e qortojnë tash 2000 vite që e bëri kalin e vet senator. Mbretëresha e Elizabeth II ka në parlamentin e saj jo pak majmunë me pasaportë britanike si z. Chuka Umunna i tribusë Igbo të Nigerisë.

Sigurisht që z. Umunna dhe të tjerët si ai në parlamentin britanik do të përpiqen me sa të munden që në Britaninë e Madhe të shkojnë sa më tepër njerëz nga ish-kolonitë britanike të Afrikës, Azisë etj. Vetëm tribuja Igbo ka 34 milion njerëz dhe pothuajse të gjithë duan të shkojnë të jetojnë në Britaninë e Madhe. Me deputetë si z. Umunna, Britania e Madhe, nga fundi i shekullit do të ngjajë me Afrikën e Jugut në shekullin XX, ku dinastia Windsor do të zëvendësohet me një dinasti afrikane ose aziatike./Kastriot Myftaraj
Përtej majmunizímit që u ka bërë retorikave kundrashqiptare kolonizatori afrikan i Britanisë, të cilit zoti Kastriot i është përgjigjur në atë mënyrën botëkuptimzhvilluese, dijenizuese dhe njëkohësisht argëtuese me të cilën na ka mësuar me shumicën e shkrimeve të tij, është me rëndësi që të qartësohet edhe diçka tjetër, në lidhje me pikëngjizjen dhe qëllimin e ngritjes së gjithë kësaj tymnaje që përfshiu edhe emrin e Atdheut Tonë e që madje u shkaktua dhe tirr mu nëpërmjet përmendjes së paramenduar dhe të qëllimshme të Shqipnisë.

Kjo e përmendjes së Shqipnisë nga ana e gjoja krahut 'euroskeptik' të qeverisë britanike (e cila është palë, e ngjeshur dhe e përputhur nga çdo pikëpamje e mundshme me kuçedrën ultraburokratike neosvjetikoide 'BE') është një taktikë e njohur (së paku për ata që i kanë kushtuar kohë dhe sidomos rëndësi aftësimit dhe zhvillimit të botëkuptimit të vet) që përdoret nga «grethat» që — në mënyrë tinëzare dhe të mirëstudiuar — depërtojnë apo ndërhyjnë në organizatat apo çështnajat që shënjestrojnë, për t'i dëmtuar ato nga brenda njëherazi duke u paraqitur e shtirur publikisht si të interesuar për t'i përkrahur e mbështetur.

Mu kështu shpjegohet edhe veprimtaria e qeveritarit angël që përmendi dhe e përfshiu Shqipninë në fushatën e palës që po lufton politikisht në Britani për ta çliruar atë nga BE-ja — palë të cilën ai e ka depërtuar pikërisht për ta dëmtuar nga brenda. Me gjasë kjo lëvizje ka qenë e llogaritur për t'i falur palës [gjoja] kundërshtare (atyre që janë për qëndrimin e Britanisë nën pushtimin e BE-së) një mundësi të artë për të fituar pikë në sytë e publikut britanik që në qershor do të përvendojë (kryejë referendum) pikërisht për të zgjedhur midis qëndrimit apo daljes nga zgjedha e BE-së. Dhe vijarisht, duke ditur se çfarë përfytyrimi kanë britanikët për pjesën tonë të Evropës, pohimi se dalja e Britanisë nga BE-ja do ta bëjë atë të ngjashme me Shqipninë, është qartazi një mënyrë për t'i shtyrë ata që të zgjedhin qëndrimin në BE.

Por çështja shkon edhe më tej se kaq: se çfarë mendojnë e propagandojnë kundrashqiptarët e huaj për Shqipninë nuk na çudit, as na befason dhe, kryesorja, as na ndikon; porse problemi tash sa dhjetëra vite qëndron tek fakti se ne nuk kemi mendimtarë të shquar e sidomos njerëz të zgjuar në postet kyçe vendimmarrëse e politikbërëse, por veçse lolo, leshko dhe të paaftë që jo vetëm nuk janë në gjendje që t'i zbërthejnë e kundërluftojnë sulmet ndaj Kombit Tonë (të çfarëdo lloji qofshin), por madje shtrojnë kurrizin dhe bëhen vegla të zbatimit të tyre, qoftë edhe tërthorazi, duke rënë me të dyja këmbët në grackat që u vendosin "partnerët ndërkombëtarë" kur fillojnë të përgatisin procesin e zëvendësimit të dordolecëve të tyre [të cilët, edhe pse i gënjen mendja sikur po trajtohen si "të barabartë", apo se po "u jepet rëndësi", në të vërtetë për pronarët e tyre globalistë e kanë një datë skadence (që afrohet aq më shumë sa më shumë dordolecëvë fillon t'u rritet mendja duke bërë gafa të papëlqyeshme për globalistët e duke i nxjerrë lakrat regjimit kundrakombëtarokratik) dhe kur ajo ditë vjen, flaken tutje si gota plastike njëpërdorimshe pavarësisht se sa të bindur kanë qenë deri në atë pikë. …Dhe ky lajm duhet lexuar pikërisht në vazhdën e sinjaleve të pakënaqësisë që prej disa kohësh "partnerët" po i japin "liderit të Ballkanit": Çfarë mendon Brukseli për Kryeministrin tonë? Politico: Rama, lideri më i parëndësishëm i Europës, renditet i fundit]

User avatar
Kastrioti1443
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Thu Jan 03, 2013 10:35 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#146

Post by Kastrioti1443 » Fri Apr 29, 2016 5:03 pm

Rreqebull, koha do tregoje se Nacional Soacializmi eshte zgjidhja e vetem per shpetimin e kombit Shqiptar, ne teresine tone ekonomike, ushtarake, genetike, kulturore, morale, demografike, shteterore etj.

Te gjithe ne ke qe me mish e me shpirt cdo dite mundohemi ti ndrcojme shqiptaret mbi historine e lavdishme te figurave te jashtezakonshme ushtarake dhe politike shqiptare, mbi kulturen tone te vecante ( kercime, kostume popullore, eposet e vejtra te kreshnikeve, mitologjine shqiptare), mbi genetiken tone dhe antrtopologjine tone, mni normat tona te moralit qe bashke me kulturen tone jane therrmuar keto 30 bite me shumese cjane therrmuar apo ndryshuar ne 3,000 vite histori....

Te gjithe ne duhet qe kete ndermmarrje te perditshme te kthejme ne ndermarrje politike, ku me ane te vullnetit, disiplines, taalentit dhe guximit dhe talentit tone ne do fitojme zemrat e shqiptareve.

Nuk mund te qendrojme me keshtu Rreqebull... duhet te ndermarrim patjeter nje ndermarje politke te gjithe ne qe per fat te kqe kerkon finacim te madh.

Nese ne nuk veprojme tani, qe eshte krijaur edhe nje vakum dhe boshllik i madh ne politine shqiptare sepse njerezit kane 25 vite te zhgenjyer, nese ne nuk veprojme tani, kombin Shqiptar e mori lumi sepse kush ka lindur pas 1996 eshte i degjeneruar dhe pjese e zullumit. Une shoh cdo dite kete gje.

Jemi katandis as keq aqe mbi 180 femra shqipfolese punojne ne chat hotline ne shqiperi ( qe eshte nje lloj prostitucioni), vjedhja dhe imoraliteti nuk ben me pershtypje, martesat e perziera nuk jane me tabu, po humbasim 2.3 milione shqiptare ne perendim, po luhen loja gjeo politke neo islamike nen kurriziin tone ( xhamit ne fyrom dhe kosove, xhamia e namazgjase ne tirane) dhe jemi katandis aq keqsaqe ndajme historine dhe token me nje popullate bastarde e quahjytr FYROM-ane, jemi zyt ne nje kulture kriminale aq sa edhe myslimanet e bosnjes ( nje poullate osmane pa identitet qe njihet edhe si boshnjake) kane goje te tallen me ne.

Duhet te verpojme politikisht Rreqebull, nuk ka me kohe!!!

User avatar
Kastrioti1443
Regular Member
Regular Member
Posts: 65
Joined: Thu Jan 03, 2013 10:35 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#147

Post by Kastrioti1443 » Sat Apr 30, 2016 7:11 pm

Rreqebull dhe gjithe lexuesit e tjere:

Ja edhe sesi DERRI BRITANIK dhan shqiptaret, njehere e perdori emrin e Shqiperise si shembull per tu ndjekur, nga ana tjeter pas disa ditesh e shan Shqiperine, na ul poshte, kur ne nuk kemi lidhje fare me kete ceshtje

JA KUSH JANE DERRAT DHE KUR..AT BRITANIKE, TE MIRENJOHURA NE TE GJITHE PLANETIN

http://www.dailymail.co.uk/debate/artic ... tries.html

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#148

Post by rrëqebull » Thu Sep 22, 2016 11:08 pm

EVROPA PO RIÇOHET!
PAS 73 VJETËSH ITALIANËT KANË PËRSËRI NJË PRIJËS QË E DASHURON POPULLIN E VET QË I RESPEKTON DHE LUFTON PËR MBROJTJEN E IDENTITETEVE RRËNJËSE DHE SHUMËLLOJSHMËRISË TRADICIONALE! [Në mbrojtje të kambanorizmit të shëndetshëm italian (“campanilismo”), që nuk është një fanatizëm lokalist por mënyra se si është e derdhur dhe skalitur përgjatë gadishullit italian shumëllojshmëria dhe pasuria kulturore e historike e popullit italian ku çdo fshat ka gatimet, artizanatet, trashëgimitë historike e dialektet e veta. Çka do të thotë se Ideja që ka Salvini për Italinë është plotësisht në vijë dhe në interes edhe të Arbëreshëve Tanë shumë prej fshatrave të të cilëve po zbrazen e braktisen si pasojë e papunësisë dhe rrënimit ekonomik të shkaktuar nga €uroja dhe BE-ja dhe ata, porsi vet italianët dhe evropianët e tjerë, po zëvendësohen me kolonizatorë nga vendet e Azisë dhe Afrikës të cilat globalistët po i shkatërrojnë dhe zhysin në luftëra të çmendura për t’i nxitur jo-evropianët që të dynden në Evropë për të qenë skllevërit e tyre të rinj meqë "evropianët kanë dëngla" (duan rroga të drejta për të jetuar në mënyrë të dinjitetshme dhe për të krijuar familje)!]

MATEO SALVINI [Sekretar Federal i “Lidhjes së Veriut” dhe degëzimit mbarëitalian “Ne me Salvinin” dhe evrodeputet]:

■“VANFANKULO” SOROS DHE BE!

■ BE-ja ËSHTË FOLEJA E LLUMRAVE TË MASONERISË, BANKIEROKRACISË DHE FINANCËS!

■ GLOBALISTËT DHE DORDOLECËT E TYRE DUAN TË NA ASGJËSOJNË ETNIKISHT! DUAN TA SPASTROJNË EVROPËN! PO NA LUFTOJNË ME IMIGRANTË, FINANCË DHE ISLAM!

■ PAS “BREKSIT”-it PËR T’U ÇLIRUAR NGA BE-ja E KEMI RADHËN NE ITALIANËT, …, AUSTRIAKËT, DANËT, FRËNGËT, HOLANDASIT, HUNGARËT, POLAKËT E MADJE EDHE GJERMANËT!

[Po botojmë këtu përkthimin e fjalëpërfjalshëm të disa prej pikave më domethënëse të fjalimit të tij të mbajtur në Pontida, Itali më 18 shtator 2016 të cilat tregojnë se tashmë edhe në Itali, porsi në çdo vend tjetër evropian (me përjashtim të Shqipnisë të zhytur nga bolshevizmi hoxhist drejtpërsëdrejti në neobolshevizëm sorosist), ka një forcë të madhe politike vërtetë opozitare ndaj globalizmit dhe dordolecikanizmit dhe e cila është e udhëhequr nga një atdhetar italian me botëkuptim të shëndetshëm përtej çdo niveli që jemi mësuar e lodhur të shohim tek dordolecikanët e Tiranës, Prishtinës dhe Shkupit apo edhe tek dordolecikanët e partive të tjera globaliste, liberal-kriptobolshevike, neobolshevike e pseudodjathtiste nëpër Evropë dhe Perëndim! Qëndrimet e shprehura prej tij në pjesët që po paraqesim për publikun shqiptar janë ato me të cilat ne pajtohemi plotësisht e madje i shohim si një vërtetim të faktit se tezat dhe shpjegimet që i kemi paraqitur Bashkëkombasve Tanë përgjatë këtyre 3 vjetëve janë të vlefshme dhe po dallohen e përcillen si të tilla nga lëvizje të shumta evropiane identitare e nacionaliste të cilat, pikërisht në sajë të kuptimit të thellë dhe të saktë që kanë ndaj realitetit dhe shkaqeve të krizës së Evropës, janë të vetmet që mund ta shpëtojnë Evropën duke shpëtuar secilin popull e komb evropian! Mund mos të pajtohemi me çdo këndvështrim historik apo shoqo-filozofik që ka Salvini apo me gjithçka që ai dhe partia e tij kanë ndërmend që të bëjnë në Itali (si për shembull legalizimin e prostitucionit – ndonëse pajtohemi me synimin e planit që është taksimi i tij për të financuar kështu hapjen e kopshteve -falas- për fëmijët italianë) por kjo është e vetëkuptueshme sepse Italia dhe Shqipnia janë dy vende të ndryshme sepse Kombi Ynë dallon nga populli italian. Nacionalizëm do të thotë respekt ndaj çdo populli e kombi tjetër dhe ndaj sovranitetit dhe të drejtës së tyre për të jetuar dhe për t’u organizuar në mënyrën më të përshtatshme për ta. Nacionalizëm do të thotë të mësojmë nga njëri tjetri, nga kombet dhe popujt e tjerë dhe ta ndihmojmë njëri tjetrin, por kurrsesi të ndërhyjmë në punët apo zgjedhjet e të tjerëve. Nacionalizmat janë e vetmja mënyrë për ta respektuar dhe mbrojtur shumëllojshmërinë dhe pasurinë e botës me raca, kombe, popuj e kultura, ndryshe nga globalizmi që synon përzierjen, pra zhdukjen e tyre për të sunduar mbi një popullatë të mulatizuar, pa histori, pa identitet dhe skllave. Nëse edhe populli italian do të arrijë që t’i presë një tjetër kokë kuçedrës globaliste BE, kjo sigurisht që është edhe në të mirën e gjithë evropianëve, pra edhe të Kombit Tonë.
(Krahas pjesëve të fjalimit të Salvinit që kemi përkthyer dhe me të cilat pajtohemi plotësisht, gjeni të shënuar minutën ku ato janë shprehur në video).]
13:21 BE-ja përbëhet nga fundërrinat e masonerisë dhe të financës, nga llumi i bankierëve, nga blerësit e popujve dhe shpëlarësit e trurit të përshkruar nga Oruelli!
Nuk janë dordolecikanët italianë që vendosin. Ata zgjohen në shtatë të mëngjesit dhe marrin telefonatën e ditës nga Brukseli, Berlini, Frankfurti apo Strasburgu [selitë e BE-së] dhe dikush u thotë «Mateo [Renci], sot mund të thuash këtë, këtë e këtë dhe asnjë fjalë më shumë sepse je një dordolec në duart tona». Lirinë ne do të shkojmë ta rimarrim nga ata njerëz në Bruskel që po vrasin bujqësinë tonë, peshkatarinë tonë, tregtinë tonë. Po nuk rimorrëm në dorë valutën tonë, për çfarë lirie flasim?!

14:52 “VANFANKULO” BRUKSELIT DHE GJITHË BURORKATËVE, QË NGA MERKELI TE SOROSI QË DUAN TË NA BLEJNË DHE SKLLAVËROJNË! PO NUK U ÇLIRUAM PREJ TYRE, NUK DO TË SHKOJMË ASGJËKUNDI!

18:35 Secili në ‘shtëpinë e vet’ organizohet si të dojë, është e vetëkuptueshme, por PARA SË GJITHASH DUHET TË ÇLIROHEMI NGA BE-ja E MASONËVE DHE BANKAVE DHE TË RIKTHEMI ZOT NË SHTËPINË TONË! E PARA ËSHTË RIMARRJA E ‘ÇELËSAVE TË SHTËPISË SONË’ NGA ‘BRUKSELI’!

23:29 “Dikush”-at [globalistët dhe dordolecikanët e tyre] kanë vendosur se ky shtet duhet të jetë vetëm dhe vetëm një [mega-]supermarket nga veriu në jug! Një supermarket që nuk prodhon më asgjë, ku mbyllen fabrikat, që u shet njerëzve të lobotomizuar (të sakatuar mendërisht) nga televizioni portokalle nga Maroku, oriz nga Birmania, vajulliri nga Tunizia, makina nga Gjermania, orendi kushedi se nga dhe bluza nga Bangladeshi! Renci [dordolecikani kryeministër i tanishëm i Italisë] le t’ia japë djalit të tij vajin e Tunizisë dhe protokallet e Marokut! Ne duam të hamë portokallet siçiliane, duam vajullirin e Kalabrisë apo të Gardës, duam të hamë orizin e Lomelinës dhe të mbajmë me punë artizanët tanë!

24:28 Jam krenar që po ia blatoj këtë pjesë të jetës sime një projekti, secilit prej jush, si militant ndër militantësh mirëpo, duke qenë se “jashtë” [globalistët dhe shpura e tyre] kanë pará, kanë televizione, kanë radio, kanë gazeta, kanë banka, kanë sindakata, kanë profesorë, gjyqtarë e prokurorë […] 25:38 atëherë “brenda” duhet të jemi të bashkuar si një burrë i vetëm, si një grua e vetme. Pastaj mund të flasim e diskutojmë […] 26:14 se kur vendos dy njerëz në një dhomë të vetme pas pak kohe grinden edhe duke qenë vetëm dy vetë e nganjëherë njëri arrin të grindet edhe me veten e tij; pra afërmendsh që edhe një komunitet kaq i madh sa ky do të ketë diskutime por E RËNDËSISHMJA ËSHTË TË KEMI TË NGULITUR MIRË NË MENDJE CILI ËSHTË SYNIMI! [Çlirimi nga globalistët!]. Sepse mjetet për ta arritur qëllimin mund të diskutohen por 30:43 FITOHET VETËM DUKE QENË TË BASHKUAR! 39:05 Le të diskutojmë, por duhet të jemi një trup i vetëm.

40:54 PAS “BREKSIT”-it E KEMI RADHËN NE! E KEMI NE ITALIANËT RADHËN PËR T’U RIKTHYER ZOT TË SHTËPISË SONË SI DHE FRËNGËT, AUSTRIAKËT, HOLANDASIT, HUNGARËT, DANËT, POLAKËT!

42:49 Me të drejtë një italian nga Lombardia apo Venediku thotë «mos jam gjë më leshko se të tjerët që duhet të mbaj financiarisht në shpinë gjysmën e Italisë [jugun]». Por ato miliarda nuk kanë shkuar për të bërë rrugë, autorrugë, hekurudha, shkolla e spitale në jug të Italisë spese përndryshe nuk do të vinin që nga Kalabria në Lombardi dhe Venedik për t’u mjekuar dhe nuk do të vinin që nga Siçilia për të punuar në Piemont dhe Ligurí. PARÁTË NUK I KANË SHKUAR POPULLATËS SË JUGUT POR JANË GRABITUR NGA POLITIKANË MAFIOZË, VJEDHËS E TË KORRUPTUAR që kanë shkatërruar toka të mrekullueshme me një bregdet të mrekullueshëm, me një bujqësi të mrekullueshme që duhet të çlirojmë ne! Do të jetë “Lidhja e Veriut” që do t’u rijapë dinjitet popullatave të jugut të shfrytëzuara nga shteti dhe BE-ja të cilët DONIN VETËM T’I KISHIN SI “REZERVUARE ELEKTORALE”. 44:30 DUAM QË FËMIJËT TANË TË RRITEN TË LIRË!, SECILI NË TOKËN E TIJ! DHE JO TË ÇRRËNJOSEN [nga globalisto-dordolecikanët] SIKUR TË ISHIN NUMRA DHE JO QENIE NJERËZORE!

47:02 Derisa do të më doni si Sekretar Federal, unë do të jem në shërbimin tuaj dhe e vë jetën time në shërbimin tuaj; derisa ta kemi arritur qëllimin e rifitimit të lirisë për popullin tonë unë nuk do të ndalem dhe nuk do të zmbrapsem as një milimetër. Mund të më kërcënojnë apo të mundohen të na blejnë, por «kanë gabuar adresë».

48:20 Një popull duhet të ketë Kujtesë: nëse po i paguajmë ne sot dhe nëse fëmijët tanë do t’i paguajnë për 20 vitet e ardhshme gabimet e dikujt që ose për kolaboracionizëm, ose për padituri, ose për dashakeqësi, vite më parë e ka shitur vendin tonë, valutën tonë, kufijt tanë, bankat tona, punën tonë, të ardhmen tonë… atëherë unë për njerëz të këtij lloji kam vetëm një mbiemër: tradhtar! Ke tradhtuar mandatin që populli yt të kishte dorëzuar. Nëse ndonjëri prej jush do të kishte djegur 50 mijë miliardë liretash të rezervës valutore, a do t’ju ngrinin shtatore nëpër rrugë? Nëse ndokush do të kishte thënë «jam një prej etërve themelues» të €uros, a duhet duartrokitur? Jo. […] Kush tradhton në kohë lufte përfundon keq; ata që tradhtojnë në kohë paqeje së paku mos t’i nderojmë duke titulluar rrugët, pallatet e monumentet me emrat e tyre! Kaq; thjesht duhet të kemi Kujtesë të mirë për ata që i kanë bërë mirë popullit tonë dhe për ata që kanë tradhtuar. Lista është e gjatë: Napolitano, Prodi, Monti… lista është e gjatë por nuk po e përfshij Rencin [dordolecikani kryeministër i tanishëm i Italisë] sepse Renci nuk është tradhtar, është një DORDOLEC, NJË SHËRBËTOR, NJË SKLLAV [i globalistëve]!

50:51 Tashmë unë nuk bëj më dallim midis “qendrës së majte” dhe “qendrës së djathtë”. 51:20 DALLIMI ËSHTË MIDIS DORDOLECËVE DHE GLOBALISTËVE NGA NJËRA ANË DHE NJERËZVE TË LIRË ME IDENTITET NGA TJETRA TË CILËT DUAN QË TË RIKTHEHEN ZOTË TË SË ARDHMES SË TYRE! 52:17 Mjaft me ato etiketa! Dallimi i vetëm është midis njerëzve të lirë dhe skllevërve! Ata që duke përdorur kategoritë gazetareske quhen të “qendrës së dhjathtë” [pseudodjathtistë], duhet ta kenë të qartë se me të shkuar ne në qeveri, kushdo që do të dojë të bashkëpunojë me “Lidhjen”, ose është me Merkelin ose është me ne, ose me “fuqitë e mëdha” dhe BE-në ose me popullin italian, ose me €uron ose me një valutë më të drejtë. Nuk mund të ketë më aleanca të dyfishta “pak me Salvinin në Romë dhe pak me Merkelin e Rencin në Bruksel” sepse nuk jemi ne ata që duhet t’i japin zgjidhje dyshimeve të veta. Unë dyshime nuk kam, e kam fare të qartë se ku po shkon ‘treni’ i “Lidhjes” dhe ju siguroj që unë do ta shpie deri në ‘stacion’ dhe pikëmbërritja quhet LIRI, PUNË, MBARËSI, SIGURI DHE QETËSI! KRENARI, RINI DHE ARDHMËNI!

01:01:24 KEMI TË BËJMË ME NJË TENTATIVË PËR SPASTRIM ETNIK [të kryer nga BE-ja, globalistët]!
Mungojnë vetëm “gulag”-et por për pak do të fillojnë të na i sjellin edhe këto struktura sepse është në zbatim në nivel kontinenti një tentativë çrrënjosjeje, një tentativë asgjësimi dhe vrasjeje masive të qytetarëve dhe popujve evropianë për t’i zëvendësuar me migrantët klandestinë të cilët do të jenë skllevërit e rinj për t’u shfrytëzuar me 3 €/ora. UNË NUK KAM LINDUR SKLLAV I ASKUJT! RREZIKOHET E ARDHMJA E FËMIJËVE TANË DHE JO NDONJË “KARRIGE”! ËSHTË NË LOJË E ARDHMJA E FËMIJËVE TANË, JEMI NË LUFTË!


01:02:19 LUFTËN SOT E BËJNË ME GODITJE NË BURSË, ME SULME FINANCIARE, DUKE NA E VRARË EKONOMINË, GJUHËN DHE KULTURËN TONË! DHE NËSE DIKUSH TË SHPALL LUFTË, KE TË DREJTË TË MBROHESH SI TË DUASH DHE SI TË MUNDESH!
DHE NËSE DIKUSH TË SHPALL LUFTË NË NIVEL BOTËROR, NE KEMI TË DREJTËN TË THEMI SE NUK KA VEND PËR ISLAMIN NË VENDIN TONË! 01:03:08 TA SJELLËSH PUSHTUESIN BRENDA SHTËPISË TËNDE ËSHTË TRADHTI! NGRIHENI KOKËN!


01:05:23 Ai vend pune [i mbajtur peng nga “reforma e pensioneve” që ka rritur moshën e pensionimit] u takon të rinjve që po na i ikin jashtë për t’u shërbyer vendeve të huaja! Ikin nga Lombardia, Piemonti, Venediku ashtu si nga Kalabria, Sardenja dhe Siçilia dhe shkojnë jashtë shtetit në vende të huaja që përfitojnë prej [zotësisë së] tyre. KËTU, Ata të rinj duhet të qëndrojnë këtu!

01:08:04 [Drejtuar politikave shtetiste shterpe (kundrapopullore, parazitare dhe shfrytëzuese globalisto-dordoelcikaniste në Itali përgjatë 30 vjetëve të fundit dhe të tanishme)] Mos i prekni bashkitë tona, hiqini duart [synimet grabitëse e çrrënjosëse] nga malet e fushat tona, nga simbolet tona, nga vlerat tona, nga identiteti ynë dhe nga krenaria jonë! Janë disa të tjerë ata që e kanë shkrirë trurin e tyre [dordolecikanët], nuk jemi ne që duhet të shkrijmë bashkitë tona!

01:09:07 Sot për sa më përket fillon një marshim i gjatë dhe nuk do të zmbrapsem asnjë milimetër! [Globalistët dhe shpura e tyre] Nuk më frikësojnë dot, përkundrazi, janë për keqardhje dhe më ngjallin gërdi! Prandaj nuk do të ndalem kurrsesi sepse ju kam juve dhe janë njerëzit si ju që e ndryshojnë botën! Njerëzit si ju [atdhetarë], ndryshojnë botën!

01:09:53 Më 4 dhjetor do të ketë votime në Austri dhe “Lëvizja e Lirisë” aleate e “Lidhjes”, do të zgjedhë Presidentin e Republikës Austriake i cili ka thënë tashmë se do të shpallë një referendum për ta shpëtuar Austrinë nga kafazi i quajtur BE! E kështu do të bëjnë edhe hungarët dhe vitin e ardhshëm edhe frëngët e madje edhe gjermanët! Sot votohet në Berlin dhe unë do të jem njeriu më i lumtur në botë nëse zonja Merkel do të marrë dy ‘shpulla’ të mira nga zgjedhësit gjermanë të cilët po i shporrin nga qeverisja SKLLEVËRIT E LOBEVE, TË MASONËVE, TË FINANCËS DHE TË BANKAVE! Prandaj nga vendet e tjera evropiane po na vijnë shtysa të mira dhe ne duhet të jemi gati. Duhet të jemi të këndellur e të bashkuar dhe unë jam gati. […] Jemi gati për t’i shkuar deri në fund për të rifituar Liri, Punë dhe Ardhmëni!


https://www.youtube.com/watch?v=C1yboDx6CM4

User avatar
rrëqebull
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1158
Joined: Sat Oct 06, 2012 12:29 pm
Gender: Male

Re: BEja:Marrëzia më e madhe e kohës sonë. E thonë eurodeputetët

#149

Post by rrëqebull » Tue Oct 25, 2016 7:03 pm

Kur ata shqiptarë të trushpëlarë e të infektuar me etnomazokizëm, jokurrizorizëm e disfatizëm do të kuptojnë se nuk «jemi mbrapa bote» se «nuk po integrohemi në BE», por jemi shumë mbrapa sepse kemi media dhe "mendimtarë" që nuk dinë dhe nuk na shpjegojnë se çfarë kuçedrash kundrakombëtare janë BE-ja dhe globalizmi në tërësi, atëherë po që gjërat do të fillojnë të përmirësojnë në mënyrë të dukshme, të prekshme dhe të pandalshme.

Në të njëjtën gjendje, si ne, të sulmuar dhe dëmtuar nga politikanët dhe qeveritë "e veta" janë pothuajse të gjitha kombet e tjera evropiane por, për dallim prej nesh, ato kanë secila me dhjetëra e dhjetëra organizata nacionaliste (nganjëherë edhe brenda kuvendeve) dhe me qindra e mijëra mendimtarë atdhetarë që përditë punojnë të bashkërenduar për të zhvilluar botëkuptimin e bashkëkombasve të tyre. Në Shqipni sundimi botëkuptimor-kulturor i kundranacionalistëve është prej 71 vjetësh pothuajse po aq tërësor dhe kapilar (pra monist e pseudo-pluralist) sa sundimi politik i tyre! Ndërsa në vendet e tjera evropiane si Italia, ka parti dhe organizata atdhetare që po ngrenë Akademi Formimi Politik për t'u mësuar bashkëkombasve të vet, dirigjentëve të ardhshëm. rreziqet dhe dëmet që po u shkakton globalizmi, në Shqipni kemi parti që organizojnë "akademiçka politaqe" për t'u mësuar shqiptarëve dhe sidomos të rinjve se si të nënshtrohen edhe më shumë ndaj globalistëve dhe dordolecëve të tyre dhe se si ta përqafojnë skllavërimin dhe zhdukjen e Kombit sikur këto të ishin "vlerat" dhe urdhërorja "morale" e "gjeneratës tjetër" (ku fjala `tjetër`, pikërisht në sajë të zhdukjes dhe shpërbërjes që shkaktojnë kundravlerat dhe pamoralshmëria që partitë globaliste u mësojnë të rinjve tanë, mund të nënkuptojë veçse 'gjeneratën e Shqipnisë pa Shqiptarë', 'gjeneratën e skllevërve mosmendues e vullnetfikur të globalizmit').

Kur të gjithë ne, dhe sidomos vendimmarrësit dhe ata që drejtojnë Institucionet Tona, të kemi kuptuar ato që shpjegon Prof. Alberto Banjai, ‘Mitrush Kuteli’ italian, në këtë fjalim horizont’hapës, atëherë po që do të fillojmë të kemi shtetndërtimtarínë dhe Shtetin që duam sepse vetëm falë dijes, dijenisë, vetëdijes dhe vetëdijesimit mund të dimë të arrijmë zhvillimin që duam. Se, që të gjithë ne duam të Mirën e Kombit, kjo as nuk është në diskutim. Problemi që kemi sot është se po vazhdojnë gjithmonë e më shumë të na shkulin nga mendja dhe botëkuptimi se çfarë është e Mira Kombëtare dhe se si arrihet dhe mbrohet ajo. Ky është problemi i parë që duhet të zgjidhim: të rizbulojmë se çfarë është Interesi Kombëtar, se çfarë është Sovraniteti Kombëtar dhe se çfarë është Shteti Kombëtar. Disa shqiptarë e dinë dhe nuk e kanë harruar kurrë këtë, por shumë të tjerë përditë e më shumë po trullosen e botëkuptimkalben me propaganda që përmbajnë dhe përhapin vetëm të pavërteta dhe asnjë fakte. Le të rinisemi nga faktet. Dhe le ta bëjmë këtë duke dëgjuar, lexuar e kuptuar ata mendimtarë që flasin të vërtetën dhe që flasin me fakte.

[p. s.: Përkthimi i pjesëve më me rëndësi të fjalimit të Prof. Alberto Banjait është i fjalëpërfjalshëm. Duke qenë se është përkthim i një fjalimi gojor dhe jo të shkruar, vetëkuptohet se ndonëse ka vijarësinë e vet është disi ‘simfonik’: me çështje të mbështjella brenda njëra tjetrës në mënyrë arsyetimisht ‘ritmike’ dhe me ndërlidhje ‘melodike’ të argumenteve (jo më kot, veçse ekonomist dhe publicist, ai është edhe muzikant). Diçka që duam të theksojmë është se ndonëse e kemi lënë të papërkthyer skajin (termin) `liberizëm`, ky përkon me atë që ne quajmë `ultrakapitalizëm` ose `kapital-bolshevizëm` (kapitalizëm financiar + bolshevizëm botëkuptimor-kulturor), pra `kundrakombëtar-kapitalizëm` që metaforikisht quajmë edhe `kanibalfinanciarizëm` pasi është ideologjia dogmatike dhe ‘arma financiare’ e globalistëve që duan t’i zhdukin kombet. Gjithashtu është me rëndësi të theksohet se kur Profesori përmend SHBA-të ai po përmend ‘megarobotin` burokratiko-politiko-financiaro-ushtarak të globalistëve, kryeqendrën e tyre që prej vitesh tashmë nuk është më një shtet në funksion të qytetarëve të vet e aq më pak në funksion të evro-amerikanëve që e kanë themeluar atë dhe të cilët, sot, përndiqen e dëmtohen prej tij ashtu siç qytetarët evropianë, e në veçanti nacionalistët, përndiqen e dëmtohen nga kundrakombëtar-shtetizmi i Institucioneve “të veta” tashmë të “amerikanizuara”, pra të depërtuara dhe kalbura nga brenda nga globalistët. Fjalimi i tij është thelbësor për të kuptuar edhe se si globalistët po i përdorin opozitat-e-kontrolluara për të shpëtuar regjimin globalistokratik që po e sundon dhe shkatërron Perëndimin dhe Evropën prej 71 vjetësh dhe sidomos se si mund të dallohen këto pseudo-opozita falë retorikës shtetofobike dhe etnomazokiste që ato përdorin dhe që është fundekrye në funksion të thellimit të regjimit kundrakombëtarokratik. Ky që na jep Profesori është një mësim jashtë mase i çmuar: zgjidhja kundrejt problemit të shtetizmit kundrakombëtar që po instalojnë globalistët nuk është shtetofobia por kombofilia, ndërtimi i një Shteti të virtytshëm dhe të mirëfilltë kombëtar, pra: jo "më pak Shtet" por -më shumë Nacionalizëm-!].
Pyetësi [A.S.: Përgjegjës i politikave ekonomike të degës nacionale “Ne me Salvinin” të partisë “Lidhja e Veriut” dhe i Shkollës së Formimit Politik të kësaj organizate atdhetare italiane]:

Disa vetë mendojnë se nëse Salvini dhe Griloja do të bashkonin forcat, ata do të mund të fitonin zgjedhjet dhe ta nxirrnin Italinë nga €uroja… Mirëpo Griloja nuk flet më për dalje nga €uroja.

Alberto Banjai:

Siç e dinë mirë ata që më ndjekin, në një moment kur gazetat kombëtare e ndërkombëtare e paraqisnin njëzëri Grilon sikur të ishte ‘flamurtari’ i së ashtuquajturës lëvizje kundra€uro në Evropë dhe në Itali, unë pata thënë shumë qartë se nuk ishte kështu. Kjo dallohej shumë mirë sepse në mesazhin politik të partisë së tij gjendej në mënyrë të dukshme – dhe të paraqitur me dinakëri – një gjurmë shumë e fortë liberiste. Domethënë: mesazhi i griloistit tipik që sheshon dhe mat gjithçka me një koncept që nuk është politik, me ndershmërinë [të mos qenit i korruptuar] – të cilën nëse nuk e ke je një kriminel dhe prandaj është diçka që i përket fushës juridike të së drejtës penale – dhe që flet për “Kastën” dhe “Klikën” me një diskurs që ka kryekëput për qëllim që ta paraqesë politikën dhe Shtetin si një armik; e pra ky është kryekëput një mesazh liberist. Dhe €uroja është pikërisht një vegël e liberizmit dhe prandaj Griloja po i bënte reklamë €uros. Unë këtë e kam thënë që para katër vjetësh. Ju a keni parë që atëherë ndonjë gjë konkrete të bërë nga “Lëvizja 5 Yje” kundra €uros? Unë jo!

Sipas meje të vetmin veprim konkret kundra €uros në Itali e ka bërë Salvini duke organizuar fushatën informative të saktë me rastin e zgjedhjeve për “Parlamentin Evropian”. Pa harruar vet faktin që ai ka qenë edhe vet i përcaktuar [në luftën politike çlirimtare kundra €uros dhe BE-së]. Sepse €uroja duhet shpjeguar. Po nuk u shpjegua, gjithçka bëhet më e ndërlikuar dhe sidomos më e paqartë. Për arsye se: nëse nuk kuptojmë që €uroja është një projekt për të rritur pabarazinë [shoqërore] atëherë nuk mund të kuptojmë pse në praktikë po bëhen reforma që e tkurrin demokracinë. A e kuptoni: €uroja është shpikur në mënyrë të tillë që shumica e njerëzve – të cilët paguhen pak – të paguhen edhe më pak! Dhe një ditë këta njerëz do ta kuptojnë; s’ka bir nëne që mund t’i ndalojë ata që ta kuptojnë [se çka po ‘luhet’ në kurrizin e tyre] sepse shpejt-a-vonë edhe ata tutkunët që vijnë e më dërdëllisin "leksionkla ekonomie", kur të falimentojnë edhe ata vet, kur fëmijët e tyre t’i përshëndesin në shtratin e vdekjes me një mallkim për t’i “falenderuar” që ua shka tërruan të ardhmen, kur do të ndodhë kjo, në fund fare do ta kuptojnë! Dhe, kur shumica do ta ketë kuptuar, është e domosdoshme [për përgjegjësit, për vektorët kundrakombëtarë] që demokracia të jetë ‘e blinduar’ [kripto-totalitare] sepse përndryshe ekuilibrat politikë do të përmbysen. Pra, ti nuk mund të duash €uron dhe njëkohësisht të duash edhe demokracinë. […]
Të gjitha këto duhen kuptuar dhe Griloja nuk ka bërë ASGJË [për t’i informuar apo mbrojtur italianët nga ky projekt skllavërues]. Griloja është “revolucioni i ngjyrosur” për Italinë [pseudorevolucion i sajuar dhe financuar nga globalistët], revolucion ngjyrë këmishe të bardhë. [“Lëvizja 5 Yjet”] është një mekanizëm kolosal dhe jashtëzakonisht i mirëplanifikuar për menaxhimin e pakënaqësisë [mospajtimit, mosmiratimit popullor dhe disidencës].

Në të kaluarën, në kohën e DK-së [“Demokracia Kristiane”: ‘PKSH’-ja italiane, ‘partia-shtet’ që qeverisi Italinë duke e mbajtur «de fakto» në (kripto)monizëm për 46 vjet!], pushteti menaxhonte -miratimin- popullor […] ndërsa tani kanë ndryshuar gjërat, jemi bërë më “pluralistë” sepse çdokush mund të thotë atë që do dhe prandaj [për regjimin] është e domosdoshme që të menaxhohet -mosmiratimi- popullor dhe që, ata që janë kundra sistemit [kundra “establishment”-it, regjimit kolaboracionisto-globalistokratik], të kanalizohen në një drejtim në të cilin çdo gjest i tyre politik të jetë shterp [të shkojë «huq», të jetë i kotë, i parrezikshëm për vet regjimin]. Dhe kjo është pikërisht ajo për të cilën shërben ”Lëvizja 5 Yje”. […]

Ju ftoj që ta lexoni [librin e magjistratit dhe mendimtarit atdhetar italian Barrakaraçolo] sepse shpjegon se si kemi ardhur sot në pikën kritike të një beteje që zgjat prej 150 vjetësh: atë midis liberizmit – që kalërohet nga hiperfinanca, nga ata që janë të pushtetshëm… dhe atij që është i pushtetshëm troç nuk i plas fare për Shtetin dhe do vetëm që të bëjë si të dojë. Shteti i shërben të dobtit, të pafuqishmit. Është e domosdoshme që kjo gjë të kuptohet mirë. Po nuk u kuptua kjo gjë [rëndësia e Shtetit për njerëzit e thjeshtë], kryhet ‘vetëvrasje’, ky është thelbi. Është krejt çështje tjetër pastaj që Shteti mund të ketë mangësitë e veta se mund të gjesh zyrtarin e korruptuar, mund hasësh nëpunësin që të sorrollat apo që s’kryhen detyrën… e mirë… flasim kur uji të jetë i privatizuar, kur të gjitha shkollat të jenë private, kur e gjithë shëndetësia të jetë e privatizuar… a i keni lekët për t’i përballuar të gjitha këto? E pra, le të fillojmë të flasim për këto çështje!

Po nuk u nisëm nga të kuptuarit se në çfarë drejtimi po na shtyjnë – pra në drejtimin e shtypjes së të drejtave ekonomike – nuk kemi se si ta kuptojmë që bashkë me të po na i tkurrin edhe të drejtat politike.
Unë pajtohem plotësisht me atë që tha deputetja Saltamartini për reformën [(kundra)kushtetuese që po ndërmerr qeveria e tanishme në Itali – e katërta radhazi e pazgjedhur pra që nuk ka as mandat të mirëfilltë nga populli italian – për të thelluar regjimin globalistokratik atje] dhe këtë reformë unë e shoh mu brenda kësaj ‘kornize’ të zymtë që paraqet mënyrën [e mosmëkeqtë] se si po qeverisemi dhe rregullat [mbytëse] ekonomike që na vijnë nga BE-ja. Dhe dua të shtoj se në këtë drejtim…[po tërhiqen të gjitha kombet evropiane nga qeveritë e “tyre”]…

Unë prej kohësh nuk i shoh dot me sy ekonomistët, me disa përjashtime që ju dini; nuk e duroj dot hipokrizinë e të shiturve që gënjejnë duke thënë profka që nuk gjenden në asnjë libër, të cilët mbështesin një projekt që i skllavëron bashkëqytetarët e tyre dhe të cilëve u duket se do të shpëtojnë nga kriza që ata vet po shkaktojnë duke gënjyer! Ky është standardi i kolegëve të mi ekonomistë sot dhe mua ata më janë pështirosur si njerëz. Nuk i shoh dot më me sy. Apo ajo mënyra se si, sot në 2016-n, disa prej tyre «po zbresin nga maja e thanës» për të thënë, sikur t’i kishin shpikur vetë, gjëra që unë parashtroja që në 2011-n pasi i kisha lexuar në artikuj të shkruar në 2007-n…8-n… e madje 1956-n! E pra: ekonomistët janë sjellë në një mënyrë të turpshme! Dhe prandaj e kam kthyer vëmendjen nga juristët.

Po shkoj në konferencat e juristëve dhe po zbuloj se NË TË GJITHË EVROPËN PO BËHEN REFORMA QË SHKOJNË NË DREJTIMIN E NEO-CENTRALIZMIT! […] Duhet ta shqyrtoni mirë faktin që në të gjithë Evropën po shkohet në drejtim të neo-centralizmit – ajo që këtu po ndodh me Pleqësinë (“Senato”-n), në Gjermani po ndodh me Këshillin Federal (“Bundesrat”-in): 10 vitet e fundit kanë bërë katër reforma kushtuese të gjitha për të tkurrur pushtetin e Dhomës së “Lender”-ve, pushtetet vendore të krahinave… Pse? Sepse [gjoja, propagandikisht] duke centralizuar «kursehen para». Do të thotë: justifikimi ekonomik i mbështetur në pandehmën e gabuar se jemi në një krizë të borxhit publik – dhe në këtë pikë nuk do t’ju jap shpjegimkla sepse ua kanë shpjeguar relatorët e tjerë dhe, nëse ua kanë shpjeguar mirë duhet të jeni në dijeni të faktit që borxhi publik ishte në ulje në të gjithë Evropën para krizës ndërsa ato në rritje ishin borxhet private pra kreditë e bankave; këtë e dini… Pra duke dhënë këtë justifikim [se po kërkojnë përqendrim pushteti në duart e dordolecëve të tyre gjoja për të kursyer], [globalistët] po e sulmojnë Shtetin duke thënë se «për të ulur shpenzimin duhet të pakësoni nivelet qeverisëse, duhet të pakësoni autonomitë lokale, duhet të pakësoni demokracinë dhe numrin e përfaqësuesve të zgjedhur». Dhe kjo gjë nuk po ndodh vetëm këtu [në Itali]. A e kuptoni se cili është rreziku? […]

Ju [partia mbarëitaliane e bijnuar nga “Lidhja e Veriut”] jeni në kundërprirje ndaj kësaj tendence të rrezikshme centralizmi e cila përkon me shtetizmin ‘e shëmtuar’ [me shtetizmin e gabuar, atë kundrakombëtar]! Sepse: CENTARALIZMI QË KËRKON BE-ja NUK ËSHTË -SHTETI QË MBRON TË DOBËTIN- POR SHTETI QË MBRON KAPITALIN [globalistët, hiperfinancën, korporatat përtjeshtetëshe, neoskllavizmin pra regjimin kundrakombëtarokratik]!

Dua t’ju ftoj që të reflektoni edhe në lidhje me diçka tjetër: nëse do të bëhen “Shtetet e Bashkuara të Evropës” [ashtu siç po ngulmojnë frenetikisht globalistët] megakorporatat përtjeshtetëshe (multinacionalet) do ta kenë shumë më të thjeshtë të veprojnë, ashtu siç bëjnë që tani, sipas interesave të tyre të fëlliqta sepse ndërsa tani u duhet që të bindin 28 qeveri të ndryshme, po u krijuan SHBE-të do t’u mjaftojë që të telefonojnë një njeri të vetëm në Bruksel dhe do të kenë kryer punë! A e kuptoni pra se për çfarë shërben plani perandorak! Projekti perandorak nuk është menduar për ju [për interesin tuaj]! Projekti perandorak është për «ata»!!! Është shumë e thjeshtë. Ju – apo më saktë ata të Lidhjes së Veriut – që kanë mbrojtur me tone ndonjëherë të tepruara por me vendosmëri vlerën e vendit të vet, menjëherë duhet të ishin ndërgjegjësuar në lidhje me këtë çështje por nuk e bënë që në fillim. Tani janë ndërgjegjësuar dhe kjo është gjë e mirë. E kam fjalën që ka dhe një problem tjetër në këtë mes që ju nuk keni më por që partitë e tjera kanë: jemi në vitin 2016; si dhe pse gjërat nuk shkonin doli në pah qartësisht që në vitin 2010, 2011… vonsëvoni 2012. Nga viti 2012 në vitin 2016 kanë kaluar katër vjet në të cilët kanë vdekur shumë njerëz dhe shumë sipërmarrje. Mbetet një detyrë e politikanëve por është vërtet vështirë të pranosh ata që sot po zgjohen befasisht duke kuptuar se «ua, paska një problem». Po ju jap dy shembuj të dalluar: [R.] Gualtjeri dhe [L.] Raiklini që dje botuan artikuj në gazetë për të thënë më në fund se «ka një problem me bankat». Ça t’u bësh këtyre; t’i marrësh me dacka apo t’u thuash «epo mirë, faktikisht ka një problem; mirë që e zbuluat ju se ne të tjerët s’e kishim vënë re» [iron.]. Kjo pra është zgjidhja që duhet të gjejnë politikanët: të krijojnë një hapësirë përfshirëse si nga ana gjeografike ashtu edhe nga ana shoqo-ekonomike dhe e cila të na mundësojë që të ribëhemi të zotët e vetes sonë.

Por dua ta përfundoj ndërhyrjen time duke thënë se kemi një problem. Cili është ai? E ceku pak më parë deputetja Saltamartini kur përmendi shkarazi SHBA-të. Le të rikthehemi aty nga e nisëm: kjo gjëja që na thonë se është «momenti i mrekullueshëm i realizimit të “popullit evropian”»… ju e dini që “populli evropian” nuk ekziston. Nuk ekziston “kombi evropian”. Dhe në fakt është veçse një projekt gjeopolitik amerikan [globalist] për të kontrolluar këtë kontinent. Kriza greke na e tregoi shumë qartë sepse Shajble [(W. Schäuble), Ministri gjerman i Financave] tha «o Greqi, dil [nga BE-ja]» dhe menjëherë telefonuan prej Uoshintonit dhe thanë «jo, Greqia do të qëndrojë sepse përndryshe prishet NATO-ja». Pra e keni të qartë se çfarë interesash janë në lojë? Dhe thelbi cili është? Që: për aq kohë sa që SHBA-të nuk do të kuptojnë se është e pamundur ta mbash bashkë Evropën në këtë mënyrë [me teknokracinë kundrasovraniste të BE-së] – që gjithsesi u kushton atyre më shumë se sa ndonjë zgjidhje tjetër – [ne dhe gjithë kombet e tjera evropiane që duam sovranitet shtetëror-kombëtar] do të vazhdojmë të kemi pengesa të mëdha nga ana e financës globale sepse sapo ti të fillosh përgatitjet për të dalë [nga BE-ja] kjo financë globale mund të të mbysë dhe të të mësyjë me sulme spekullacioni financiar kundra bondeve të tua shtetërorë ashtu siç më parë [kur kishim liretën] bënte kundra valutës sonë… pra mund të krijojë probleme të mëdha sepse sigurisht ka nën kontroll edhe të gjitha mediat. Ajo që ende dua të kuptoj nga partia juaj është se çfarë qëndrimesh ka në planin ndërshtetëror; dua të them: çfarë marrëdhënie ka me «ata që komandojnë vërtet»? Kjo është pyetja që duhet t’i bëjmë të gjithë vetes. Nuk e di, por është pyetja që do i bëja edhe unë vetes nëse një ditë do të vendosja që t’i hidhja një sy panoramës politike italiane. Ajo që mua më duket më se e qartë është se PD-ja [‘PS’-ja italiane, ‘shporta’ italiane e karavidheve bolshevike, kriptobolshevike, liberal-neobolshevike, “reformisto”-bolshevike, “social-demokratike”, pseudosocialisto-kundranacionaliste etj.] ka pasur lidhje të forta kërthizore me «atë botë» [kanibalfinancën, globalistët] […] dhe kuptohet vetiu pastaj se përse gjithë ato qeveri [të pazgjedhura apo me zgjedhje të blera/vjedhura] janë instaluar njëra pas tjetrës në pushtet për të mbrojtur €uron… Këtu po e mbyll përgjigjen time por e kam fjalën që: duhet të luftojmë; secili në fushën e tij por mundësisht duke pasur një qëllim të përbashkët [rifitimin e sovranitetit shtetëror-kombëtar]… mirëpo duhet edhe ta dimë dhe ta kemi mirë parasysh se cilat janë pengesat dhe penguesit që do të na bëjnë rezistencë dhe me të cilët përballemi; sigurisht që pengesat nuk janë Renci [dordolecikani KM i tanishëm i Italisë], por janë ata që e kanë instaluar aty!

youtube.com/watch?v=VguKMr5eJro

Post Reply

Return to “Problematika nderkombëtare”