"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

KUFIRI UJOR SHQIPERI GREQI

Sillni këtu për diskutim artikujt ose reportazhet që trajtojnë problemet më të mprehta qe shqetësojnë, shoqërinë shqiptare, komunitetin tuaj, juve.

Moderator: ALBPelasgian

User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: KUFIRI UJOR SHQIPERI GREQI

#76

Post by Adriana » Thu Jul 03, 2014 8:27 am

Anijet greke dhe naftëkëkruesit futen në ujrat shqiptare/Qeveria nuk reagon

Pavarësisht se çështja e kufirit detar me Greqinë ende nuk është zgjidhur, qeveria greke ka vendosur që ta vendosi zonën kufitare, në hartën e kërkimeve detare.
Konfirmimi ka ardhur pas një konference të mbajtur në Angli, nga zëvëndësministri grek për energjinë Janis Manjatis, i cili pasi paraqiti hartën me zonat që janë parashikuar të fillojnë kërkimet, tha se “procedurat e tenderimit po ecin me ritme të kënaqshme dhe për këtë arsye janë një sërë kompanish ndër më të mëdhatë në botë, që kanë shfaqur interes”. Me sa duket vota greke për statusin e Shqipërisë në BE ka qënë e kushtëzuar nga këmbimi hapësirës detare. Qeveria Rama nuk po reagon aspak për këtë çështje.

Kjo është harta që kanë publikuar mediat helene, ku duket qartazi se zona e parë, është kufiri detar mes Greqisë dhe Shqipërisë, dhe më konkretisht në disa milje larg Himarës.

Madje kjo konsiderohet edhe si fillimi i shtresës naftëmbajtëse të Patos-Marinzëz.

Zona të tjera të pasura janë edhe ato në jug të Kretës, ku kërkimet për gaz natyror janë parashikuar të fillojnë që gjatë këtyre muajve.

E ndërsa pala greke ka vendosur në zonën e parë kufirin me Shqipërinë, mes dy vendeve kufiri detar mbetet ende i pazgjidhur, madhe një marrëveshje e nënshkruar në fshehtësi nga qeveria “Berisha”, u rrëzua nga Gjykata Kushtetuese si antiligjore.

Ndërkohë burime nga Ministria e Jashtme shqiptare , deklarojnë se palët janë në një proces negocimi, por janë ende larg arritjes së një marrëveshje.

http://www.pakufije.com/2014/07/03/anij ... shqiptare/
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!Post Reply

Return to “Problematika shqiptare në media/shtyp”