"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Kosovës! "17.02.08"

Këtu mund të përshëndesni anëtarët e tjerë të forumit, miq dhe të dashur, mund të uroni personat që ju dëshironi për ngjarje të caktuara si festa, martesa ditëlindje etj.

Moderator: bardus

Post Reply
User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Kosovës! "17.02.08"

#1

Post by Adriana » Wed Feb 17, 2010 1:15 pm

Image
Last edited by Adriana on Wed Feb 17, 2010 1:55 pm, edited 2 times in total.
Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Adriana
Universe Member
Universe Member
Posts: 3201
Joined: Tue Jun 02, 2009 3:34 pm
Gender: Female
Location: Giethoorn (Nederland)

Re: Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Kosovës! "17.02.08"

#2

Post by Adriana » Wed Feb 17, 2010 1:35 pm

Pershendes te gjithe Shqiptaret .....Gezuar 2 vjetorin e shpalljes se pavaresise!
Gjithmon do mbeten ne zemrat tona "Deshmoret" qe dhuruan gjakun e tyre per kete dite kaq te shenuar qe festojm e gezojm sot.Jam fisnike e kam zemren gure,
si Shqiponja ne flamure.
Mburrem dhe jam krenare,
qe kam lindur Shqiptare.
Nga do qe te jem me ndjek fati,
se jam Shqiptare, shkurt hesapi !!User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Kosovës! "17.02.08"

#3

Post by Mallakastrioti » Sun Feb 17, 2013 12:15 pm

Gezuar diten e Pavaresise, Bija e Shqipes ,Dardani!

Image

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: Gëzuar Ditën e Pavarësisë së Kosovës! "17.02.08"

#4

Post by Arbëri » Sun Feb 17, 2013 12:49 pm

Urime Pavarsia Kosove nga kryeqyteti i dikurshem (deri me vitin 1912) i Kosoves , Shkupi :oops:

“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

Post Reply

Return to “Përshëndetje dhe urime”