"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Diskutim per etnicitetin e grekeve.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

Post Reply
User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#31

Post by Mallakastrioti » Sun Mar 14, 2010 9:11 pm

Nje etni-apo popull si ai i yni qe kaloi kulturen apo qyteterimin e ashtuquajtur Hellen,siç njihet sot edhe pse nuk i perket grekeve te sotem,kaloi ate Bizantine,romake,celte apo normane disi,sllave etj...ose me kulturen e zakonet qe ka (flas per popullin jo te mesuarit apo parite e fshatit e te qytetit),ose ka marre nga pak nga te gjitha keto e jane bere lemsh gjerat e nuk dime cfare kulture kemi,ose kemi ngelur ne kohen e gurit nga ana kulturore e veshur me jeans e kercejme rock'n roll.
Kur fete monoteiste (nuk dua ta hap kete teme rreth feve)...nuk u nguliten ne shpirtin e shqipos ketu e dy mije vjet me pare-atehere rrofte epoka e gurit se shqipua jeton sipas zakoneve te pareve tetij.
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

diskutim30

#32

Post by Zeus10 » Sun Mar 21, 2010 7:23 pm

[quoteemSocio]
alfeko sukaraku wrote:o moderator
si u gdhive mire je ore?
Mire jam une faleminderit shqipe.


Poashtu, faleminderit qe na mesove se Greke nuk ka pasur kurre para formimit te shtetit modern grek !! ;) :D[/quoteem]Socio, po me cudit. Si eshte e mundur qe te besh ironi me nje fakt, qe megjithese eshte e veshtire per tu provuar, kemi qene ne te gjithe, duke perfshire shqueshem dhe ty, qe kemi sjelle fakte kokeforte qe etnia greke ka qene me shume konvencionale sesa reale?
Nese mendon ndryshe hajde hapim nje teme tjeter dhe ta diskutojme. Nuk mendoj se forumi po ben propagande kunder nje gjeje te drejte per perfitime ne kurriz te grekeve, por perkundrazi per te zbuluar falsitetin e tyre nacional dhe historik.
Une nuk do te pranoja kurrë te beja te zezen te bardhe dhe anasjelltas.
Ky ndryshim qendrimi nga ana jote ishte nje befasi e vertete per mua.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

diskutim30

#33

Post by Socio » Wed Mar 24, 2010 8:02 pm

Zeus10 wrote:Socio, po me cudit. Si eshte e mundur qe te besh ironi me nje fakt, qe megjithese eshte e veshtire per tu provuar,
Jo bre Zeus, nuk flitet keshtu !! Nuk ka baze logjike ne shprehjen me lart !

Asgje nuk mund te quajme fakt nese eshte veshtire per ta provuar !

Per kete qellim dhe vetem per kete qellim ne forumin tone, ashtu sikurse ne te gjitha institucionet e dijes, duhet te mbizotroje nje pluralizem mendimesh, qe te kete nje argument te kontestuar, me qellim qe te arrihet tek nje e vertete.
Zeus10 wrote:kemi qene ne te gjithe, duke perfshire shqueshem dhe ty, qe kemi sjelle fakte kokeforte qe etnia greke ka qene me shume konvencionale sesa reale?
Po, Zeus, pajtohem ! Kemi qene te gjithe qe kemi sjelle te dhena mbi etnine Greke. Dhe perseri do te sjellim. Por nese nje etni eshte me shume konvencionale kjo nuk do te thote se ajo eshte me pak reale ! Ajo ekziston dhe ka ekzistuar. Ne vetedijen e vete Grekeve, ne vetedijen e paraardhesve te tyre; ne vetedijen tone; ne vetedijen e parardheseve tone e edhe te tjereve. Pra ajo edhe ne lashtesi ishte konvencionale, megjithate ishte reale. Pra ishte kjo vetedije e tyre qe i bente ata ta shihnin veten NDRYSHE prej tjereve, si dhe te shiheshin NDRYSHE nga tjeret. Ky dallim i ben ata ETNI ne vete. Identiteti eshte subjekt i sociologjise jo i gjuhesise.
Zeus10 wrote:Nese mendon ndryshe hajde hapim nje teme tjeter dhe ta diskutojme. Nuk mendoj se forumi po ben propagande kunder nje gjeje te drejte per perfitime ne kurriz te grekeve, por perkundrazi per te zbuluar falsitetin e tyre nacional dhe historik.
Me ke do ta hapim temen Zeus !? Ne ketu nuk kemi sociologe !
Nese Elena Kocaqi do te na paraqitej, atehere me gjithe deshire.
Deshiroj pa durim ta pyes pse i ka keqinterpretuar mendimet e Tomas Harrisonit ? Pse e ka anash-kaluar argumentin e Harrisonit mbi 'etnicitetit subjektiv' te Grekeve te lashte.

Zeus10 wrote:Une nuk do te pranoja kurrë te beja te zezen te bardhe dhe anasjelltas.
Ky ndryshim qendrimi nga ana jote ishte nje befasi e vertete per mua.

E di Zeus, e cmoj sinqeritetin tuaj, por ne qendrimin tim nuk ka fare ndryshim. Une asnjehere nuk kam mohuar ekzistencen e Grekeve si etni.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

dikutim30

#34

Post by Mallakastrioti » Wed Mar 24, 2010 8:44 pm

Socio wrote:
Zeus10 wrote:Socio, po me cudit. Si eshte e mundur qe te besh ironi me nje fakt, qe megjithese eshte e veshtire per tu provuar,
Jo bre Zeus, nuk flitet keshtu !! Nuk ka baze logjike ne shprehjen me lart !

Asgje nuk mund te quajme fakt nese eshte veshtire per ta provuar !

Per kete qellim dhe vetem per kete qellim ne forumin tone, ashtu sikurse ne te gjitha institucionet e dijes, duhet te mbizotroje nje pluralizem mendimesh, qe te kete nje argument te kontestuar, me qellim qe te arrihet tek nje e vertete.
Zeus10 wrote:kemi qene ne te gjithe, duke perfshire shqueshem dhe ty, qe kemi sjelle fakte kokeforte qe etnia greke ka qene me shume konvencionale sesa reale?
Po, Zeus, pajtohem ! Kemi qene te gjithe qe kemi sjelle te dhena mbi etnine Greke. Dhe perseri do te sjellim. Por nese nje etni eshte me shume konvencionale kjo nuk do te thote se ajo eshte me pak reale ! Ajo ekziston dhe ka ekzistuar. Ne vetedijen e vete Grekeve, ne vetedijen e paraardhesve te tyre; ne vetedijen tone; ne vetedijen e parardheseve tone e edhe te tjereve. Pra ajo edhe ne lashtesi ishte konvencionale, megjithate ishte reale. Pra ishte kjo vetedije e tyre qe i bente ata ta shihnin veten NDRYSHE prej tjereve, si dhe te shiheshin NDRYSHE nga tjeret. Ky dallim i ben ata ETNI ne vete. Nuk besoj ta kuptosh kete Zeus sepse identiteti eshte subjekt i sociologjise jo i gjuhesise.
Zeus10 wrote:Nese mendon ndryshe hajde hapim nje teme tjeter dhe ta diskutojme. Nuk mendoj se forumi po ben propagande kunder nje gjeje te drejte per perfitime ne kurriz te grekeve, por perkundrazi per te zbuluar falsitetin e tyre nacional dhe historik.
Me ke do ta hapim temen Zeus !? Ne ketu nuk kemi sociologe !
Nese Elena Kocaqi do te na paraqitej, atehere me gjithe deshire.
Deshiroj pa durim ta pyes pse i ka keqinterpretuar mendimet e Tomas Harrisonit ? Pse e ka anash-kaluar argumentin e Harrisonit mbi 'etnicitetit subjektiv' te Grekeve te lashte.

Zeus10 wrote:Une nuk do te pranoja kurrë te beja te zezen te bardhe dhe anasjelltas.
Ky ndryshim qendrimi nga ana jote ishte nje befasi e vertete per mua.

E di Zeus, e cmoj sinqeritetin tuaj, por ne qendrimin tim nuk ka fare ndryshim. Une asnjehere nuk kam mohuar ekzistencen e Grekeve si etni.

"Dashi kur nuk ka brire,mos i vendos kembore se dhente qe prin ia ha edhe maçoku!"----po deshe fjale te urta greke te lashta nga Mallakastra ore Socio me bej nje ze se kemi shume ne çobanet e ardhur nga Rumania apo nga Kaukazi e dreqi e merr vesh nga erdhem ketu e 10 mije vjet me pare.
Tani,siç themi ne greket apo vorioepirotet muhamedane te Mallakastres nje fjale te urte qe nxirr koken e muhabetit eti ketu nuk po nxjerr e deshiron te hapesh tema qe as nuk kane lidhje fare,kete po marrem vesh ne te pagdhendurit qe nga sociollogjia apo shoqeria quajtur grekshe nuk ham pyke fare.
Une muhabetin ta qendis edhe labçe edhe si ai idhulli i Mc Donaldeve me emra Harrisona dhe ku di une,por ty te lutemi te tere na nxirr koken e muhabetit,se ketu nuk ka pune as Elena Kocaqi e as dok. prof. Hamdi Sulçe Beu.
Kocaqi ka vene nje citim qe Mc Donald Harrizon ka bere e mbasi hengri hamburg lope te pa kullotur ai nderroi ide eshte gje tjater...
Ti na jep xhevap(apo pergjigje thene ne shqip-se helbete ne greket e lashte muhamedane te Mallakastres flasem ndoshta nje gjuhe qe nuk kuptohet nga gjithe shqipfolsit!!!!!

Ja sheshi e ja mejdani----ja ta çojme deri ne fund kete muhabet ore Socio e pa lojra fjalesh se jane vetem fukarallek ----siç themi ne greket e lashte te Jugut!
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

diskutim30

#35

Post by Zeus10 » Wed Mar 24, 2010 8:49 pm

Mendoj se ky diskutim duhet sjelle aty ku e ka vendin, pra tek tema origjinale dhe jo tek postimet e fshira.

Socio
Veshtiresia qe ne hasim per te provuar mosegzistencen e "grekeve" si etni e mirefillte, me tipare dhe kulture te vecante, nuk buron nga fakti se ne po perpiqemi te shtremberojme nje realitet te pamohueshem, por nga menyra se si eshte serviruar historia prej historiografise evropiane, dhe per arsyen tjeter se kuptimi i fjales etni dhe komb ka ndryshuar shume pergjate koherave.
Kombi grek eshte non-existant gjate mesjetes dhe ringjallja e tij u be per arsye politike nga fuqite e medha . Nuk ka kurrfare ndrergjegje kombetare nder greke, as kujtese historike para te famshmit "revolucion" te 1820-s.
Nga ana tjeter perse mendon se ne qenkemi te paafte te bejme analiza sociologjike dhe historike? A nuk duket qarte qe duke spekuluar mbi keto veshtiresi te identifikimit nacional dhe fetar, dhe duke servirur pikerisht keto koncepte te veshtira sociologjike u krijua kombi helen nga hici? A te duket zgjatimi natyral i kultures se lashte "helene" ky i sotmi? Une them se kemi sjelle boll argumenta ne te kundert te kesaj teze.
Megjithate ne mbetemi te hapur per diskutime, dhe jam pak i cuditur qe perdore "duhet" ne te ardhmen si domosdoshmeri per prularizmin e mendimeve ne forumin tone, kur tashme ai eshte nje praktike e zakonshme tek ne, dhe askush nuk eshte censuruar per mendimet e tij, persa kohe ato nuk hidhen me qellime te mbrapshta.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

gtcc1
Member
Member
Posts: 43
Joined: Mon Jan 04, 2010 3:01 am
Gender: Male

diskutim31

#36

Post by gtcc1 » Thu Mar 25, 2010 3:29 pm

Oxford English Dictionary rendon dy kuptime per etnin:
Kuptimin modern qe nenkupton nje tradite kombetare e kulturore te perbashket te nje populli, dhe, kuptimin shqipetar, qe etnia definihet nga gjaku… Keto dy koncepte nuk duhet perzire.
E randesishme eshte se cka grekt kuptoshin me konceptin etni. Edhe te greket ky koncept ka ndryshuar. Tue marre parasysh se heret ata bejshin dallime ne mes veti dhe barbarve, ne baze te gjuhes jogreke qe barbaret flitshin, ne at kohe ndoshta edhe ne baze te origins specifike te tyre, koncepti ‘shqpipetar’ i etnis eshte ma shpjegues per greket e asaj kohe. Ne anen tjeter nuk mundet te thuhet se vetem gjuha e veqonte grekun…greket duhet te kishin pase aspekte tjera kulturore te perbashkta qe ne pergjithsi formonin etnin greke.
Me siguri ky kncept ka ndryshuar me kohe, si rrjedhim I dyndjeve te ndryshme dhe fese se re. Kisha rrenjosi cdo ide jofetare. Nuk besoj se gjate mesjetes ka pase mendim active qe etnia greke ishte trashiguese e te kaluares klasike. Populli flite ‘greqisht’ por koshienca e tij ishte refokusue ne traditen krishtere, qe ndyshonte si nata me dite me ate te classikes. Ndoshta me kete ndryshim, ndryshoj edhe koncepti per etnin greke. Edhe shqipeteret, si greket, konsideroheshin Romioi deri sa ishin nen administarten kishtare te Lindjes, dhe ne momentin kur u drejtuan nga Perendimi u bene Arbanites. Cdo gje u bente ne emer te fese. Ndryshimi tjeter per greket erdhi pas 450-vit sundimi ottoman dhe ngritjes te shteteve ‘etnike’. Por, pas kesaj pervoje hisorike, ‘greku’ kishte humbur lidhjet me te kaluaren e hershme.
Me fjale tjera etnia e nje populli eshte pasqyra e tij kulturore. Mund te behet bisede per ndarjen e etnis nga kultura, por ne realitetin grek kjo nuk ka kuptim.

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

diskutim33

#37

Post by Zeus10 » Thu Mar 25, 2010 4:25 pm

Me siguri ky kncept ka ndryshuar me kohe, ....

Sigurisht qe ka ndryshuar, dhe spekulimi qe behet me gjasme metafiziken e kombit, ju lejon atyre per te vene shenjen e barazimit midis kombit te vjeter dhe te ri.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#38

Post by Zeus10 » Thu Mar 25, 2010 4:49 pm

Socio wrote: Une asnjehere nuk kam mohuar ekzistencen e Grekeve si etni.
Socio, thelbi i muhabetit eshte "bindja" jote e pershtatur ne fjaline e sipercituar. Une po te sjell konkluzionet e atyre qe me se shumti ndihmuan ne krijimin e kombit te ri grek.

Policy of England at the present crisis, with respect to Greece, The Morning Chronicle (London, England), Friday, November 2, 1821;

Image

Po ta shkruaj dhe njehere fjaline:

they are at the present totally unfit for being raised into an independent nation

Pra kjo bashkesi me emrin grekë, nuk i ka plotesuar kriteret per tu quajtur/themeluar si komb me vete, qe ne krye te heres.
Kjo eshte ajo qe ti Socio e quan me bindje etni( apo komb), dhe kjo konsiderate, nuk vjen prej nesh, anetareve te arberiaonline, por prej asaj gjindje, qe pavaresisht se kjo turme(""greket") nuk ishte eligible(e ligjshme) per tu trajtuar si berthame kombformuese, tjetersoi historine dhe i njojti si komb dhe perpara se ata te fitonin ushtarakisht ne terren. Bile Anglia ju fali dhe ishuj(si Korfuzi) qe ishin prone e mbretereshes.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

Socio
Star Member
Star Member
Posts: 693
Joined: Thu Sep 03, 2009 12:44 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#39

Post by Socio » Thu Mar 25, 2010 6:18 pm

Zeus10 wrote:
Socio wrote: Une asnjehere nuk kam mohuar ekzistencen e Grekeve si etni.
Socio, thelbi i mahabetit eshte "bindja" jote e pershtatur ne fjaline e sipercituar. Une po te sjell konkluzionet e atyre qe me se shumti ndihmuan ne krijimin e kombit te ri grek.

Policy of England at the present crisis, with respect to Greece, The Morning Chronicle (London, England), Friday, November 2, 1821;

Image

Po ta shkruaj dhe njehere fjaline:

they are at the present totally unfit for being raised into an independent nation

Pra kjo bashkesi me emrin grekë, nuk i ka plotesuar kriteret per tu quajtur/themeluar si komb me vete, qe ne krye te heres.
Kjo eshte ajo qe ti Socio e quan me bindje etni( apo komb), dhe kjo konsiderate, nuk vjen prej nesh, anetareve te arberiaonline, por prej asaj gjindje, qe pavaresisht se kjo turme(""greket") nuk ishte eligible(e ligjshme) per tu trajtuar si berthame kombformuese, tjetersoi historine dhe i njojti si komb dhe perpara se ata te fitonin ushtarakisht ne terren. Bile Anglia ju fali dhe ishuj(si Korfuzi) qe ishin prone e mbretereshes.
Faleminderit Zeus, ne postin para ketij te fundit do te pergjigjem me pas. Por tash dua me shpejte ta diskutoj kete pamje te politikes se jashtme te Britanise se madhe me 1821.

Ju lutem Zeus, lexoni me kujdes edhe nje here tekstin ! Permbajtja eshte kryesisht politike. Synohet te krijohet nje komb shtetformues.
'Independent nation' nuk do te thote se ata nuk ishin 'nation' por nuk do te mund te shendroheshin ne 'independent nation - 'popull te pavarur'. Pra do te ishin te varur, sikurse edhe sot qe kemi shume popuj tjere te varur, nga Rusia psh etj etj.
Te lutem Zeus lexo tekstin me kujdes. Etnia Greke njihet. Por nuk jane ne gjendje te jene POPULL I PAVARUR.
Zeus10 wrote: Pra kjo bashkesi me emrin grekë, nuk i ka plotesuar kriteret per tu quajtur/themeluar si komb me vete, qe ne krye te heres.
Kombi nuk ka nevoje te plotesoj kritere qe te ekzistoje apo te themelohet. Kombi nuk eshte shtet, apo ndonje entitet tjeter politik qe te themelohet. Kombi ekziston pamvarsisht entiteteve politike (shteteve), rasti me konkret jemi ne shqiptaret jashte shtetit te quajtur Shqiperi.
One cannot and must not try to erase the past merely because it does not fit the present

User avatar
Mallakastrioti
Galactic Member
Galactic Member
Posts: 2936
Joined: Thu Jul 23, 2009 4:23 pm
Gender: Male
Location: Italy
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#40

Post by Mallakastrioti » Thu Mar 25, 2010 6:30 pm

Socio wrote:
Zeus10 wrote:
Socio wrote: Une asnjehere nuk kam mohuar ekzistencen e Grekeve si etni.
Socio, thelbi i mahabetit eshte "bindja" jote e pershtatur ne fjaline e sipercituar. Une po te sjell konkluzionet e atyre qe me se shumti ndihmuan ne krijimin e kombit te ri grek.

Policy of England at the present crisis, with respect to Greece, The Morning Chronicle (London, England), Friday, November 2, 1821;

Image

Po ta shkruaj dhe njehere fjaline:

they are at the present totally unfit for being raised into an independent nation

Pra kjo bashkesi me emrin grekë, nuk i ka plotesuar kriteret per tu quajtur/themeluar si komb me vete, qe ne krye te heres.
Kjo eshte ajo qe ti Socio e quan me bindje etni( apo komb), dhe kjo konsiderate, nuk vjen prej nesh, anetareve te arberiaonline, por prej asaj gjindje, qe pavaresisht se kjo turme(""greket") nuk ishte eligible(e ligjshme) per tu trajtuar si berthame kombformuese, tjetersoi historine dhe i njojti si komb dhe perpara se ata te fitonin ushtarakisht ne terren. Bile Anglia ju fali dhe ishuj(si Korfuzi) qe ishin prone e mbretereshes.
Faleminderit Zeus, ne postin para ketij te fundit do te pergjigjem me pas. Por tash dua me shpejte ta diskutoj kete pamje te politikes se jashtme te Britanise se madhe me 1821.

Ju lutem Zeus, lexoni me kujdes edhe nje here tekstin ! Permbajtja eshte kryesisht politike. Synohet te krijohet nje komb shtetformues.
'Independent nation' nuk do te thote se ata nuk ishin 'nation' por nuk do te mund te shendroheshin ne 'independent nation - 'popull te pavarur'. Pra do te ishin te varur, sikurse edhe sot qe kemi shume popuj tjere te varur, nga Rusia psh etj etj.
Te lutem Zeus lexo tekstin me kujdes. Etnia Greke njihet. Por nuk jane ne gjendje te jene POPULL I PAVARUR.
Po mire ore kete po te pyesim edhe ne etnikisht cilet jane?...vllehet,arvanitet,pontet,bullgaret,sllavet cilet na qenkan keta greke te lashte qe sot thone jane pasardhes te Perikliut apo Platonit dhe Aristotelit?...me pyetje te thjeshte nuk besoj se po te bejme.
Mos analizo fjalet fjalet cka thene njeri apo tjetri se fshati qe duket nuk do kallaus!
Image

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#41

Post by Zeus10 » Thu Mar 25, 2010 6:37 pm

Socio wrote:
Faleminderit Zeus, ne postin para ketij te fundit do te pergjigjem me pas. Por tash dua me shpejte ta diskutoj kete pamje te politikes se jashtme te Britanise se madhe me 1821.

Ju lutem Zeus, lexoni me kujdes edhe nje here tekstin ! Permbajtja eshte kryesisht politike. Synohet te krijohet nje komb shtetformues.
'Independent nation' nuk do te thote se ata nuk ishin 'nation' por nuk do te mund te shendroheshin ne 'independent nation - 'popull te pavarur'. Pra do te ishin te varur, sikurse edhe sot qe kemi shume popuj tjere te varur, nga Rusia psh etj etj.
Te lutem Zeus lexo tekstin me kujdes. Etnia Greke njihet. Por nuk jane ne gjendje te jene POPULL I PAVARUR.
'Independent nation' do te thote "KOMB i pavarur", dhe jo 'popull i pavarur', aq me pak "shtet i pavarur" sic nenkuptove ti. Mendoj, se ti duhet ta lexosh me vemendje Socio. Kur flitet per mosplotesim kriteresh, per te qene "komb i pavarur", do te thote, qe kjo turme, nuk ka lidhjet etnike e duhura brenda saj per te permbushur deifinicionin : distinct nation.
Pra autori nenkupton, qe pavaresisht se kemi degjuar shume per helenet ne te shkuaren, ata tani nuk jane me nje njesi e identifikueshme etnike, dhe si rrjedhim nuk mund te formojne nje shtet-komb te vecante(te pavarur). Pra s'ka asnje lidhje me varesine politike ose sundonjese.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#42

Post by Zeus10 » Thu Mar 25, 2010 6:40 pm

[quote2="socio"]Kombi nuk ka nevoje te plotesoj kritere qe te ekzistoje apo te themelohet. Kombi nuk eshte shtet, apo ndonje entitet tjeter politik qe te themelohet. Kombi ekziston pamvarsisht entiteteve politike (shteteve), rasti me konkret jemi ne shqiptaret jashte shtetit te quajtur Shqiperi.[/quote2]

Oh ka qe cke me te. Ishte periudha e formimit te shteteve me baza etnike. Pra Socio, flitet per kombe-shtete, pra per raca te identifikueshme te atilla per te formuar shtetin e tyre kombetar.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4227
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#43

Post by Zeus10 » Thu Mar 25, 2010 6:46 pm

[quote2="socio"]Etnia Greke njihet.[/quote2]

Pastaj, na 'ilumino" pak me njohje rreth ketij subjekti, sepse nderkohe qe ne themi qe etnia greke eshte fallco, ti riciklon tezen nga fillimi pa dhene asnje argument.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
Arbëri
Universe Member
Universe Member
Posts: 3821
Joined: Fri Nov 20, 2009 4:59 am
Gender: Male
Location: Maqedoni

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE per kosh

#44

Post by Arbëri » Thu Mar 25, 2010 7:28 pm

Zeus10 wrote:
Socio wrote: Une asnjehere nuk kam mohuar ekzistencen e Grekeve si etni.
Socio, thelbi i muhabetit eshte "bindja" jote e pershtatur ne fjaline e sipercituar. Une po te sjell konkluzionet e atyre qe me se shumti ndihmuan ne krijimin e kombit te ri grek.

Policy of England at the present crisis, with respect to Greece, The Morning Chronicle (London, England), Friday, November 2, 1821;

Image

Po ta shkruaj dhe njehere fjaline:

they are at the present totally unfit for being raised into an independent nation

Pra kjo bashkesi me emrin grekë, nuk i ka plotesuar kriteret per tu quajtur/themeluar si komb me vete, qe ne krye te heres.
Kjo eshte ajo qe ti Socio e quan me bindje etni( apo komb), dhe kjo konsiderate, nuk vjen prej nesh, anetareve te arberiaonline, por prej asaj gjindje, qe pavaresisht se kjo turme(""greket") nuk ishte eligible(e ligjshme) per tu trajtuar si berthame kombformuese, tjetersoi historine dhe i njojti si komb dhe perpara se ata te fitonin ushtarakisht ne terren. Bile Anglia ju fali dhe ishuj(si Korfuzi) qe ishin prone e mbretereshes.
Une sa kuptoj te reshti pestë (?) ''by greeks in the peloponnesus'' . nuk mund të thuhet dhe të kuptojmë në atë resht se bëhet fjalë për etnin e sotshme ''greke'' sepse arbëreshet po nga aty Morea ne fshatrat e Palermos i quajtën deri para disa viteve me term GREK :
Që arbëreshët janë quajtur edhe me fjalën “greci” kemi fakte të vërteta si p.sh. qyteza Hora e arbëreshëve në Palermo na e dëshmon këtë. Kjo qytezë, shumë vite më parë, nëpër librat zyrtarë të shtetit italian shënohej “Piana Dei Greci”, por më vonë u shënua me të drejtë “Piana Degli Albanesi” , dhe një qytezë tjetër e banuar me arbëreshë në Avello të Italisë njihet sot me emrin Greci. Një dëshmi tjetër rreth këtij emërimi na sjell gjeografi Siçilian Thommaso Fazello (1498-1570), shkruan se: “Shqiptarët që erdhën në fillim në Bisiri u quajtën “greci”. Më tej këta shqiptarë të quajtur “greci” u vendosën përgjithmonë në Contessa Entella rreth vitit 1450”
“Nëse doni të zbuloni historinë para Krishtit dhe
shkencat e asaj kohe, duhet të studioni gjuhën shqipe !"
-----------------------------------------------------------------
Gottfried Wilhelm Leibniz - albanolog, matematicient, filozof gjerman

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: EPIRI - PERKATESIA E TIJ SHQIPTARE

#45

Post by alfeko sukaraku » Thu Mar 25, 2010 8:15 pm

Socio wrote:
alfeko sukaraku wrote:
alfeko sukaraku wrote:[quote="Socio . Te lutem a ma shpjegon sikur te isha 4 vjecar

patjeter...na ishin njeher e nje kohe dy xhaxha:

keta xhaxha qe jane te njohur boterisht si akademike e filologe te medhenje te ceshtjes greke.keta xhaxhat jane ulur e kan permbledhur faktet gjuhesore e historike edhe kane arritur ne keto perfundime qe po shpreh une me larte.

njeri nga keta xhaxha quhet xhaxh francisko adrados qe ka bere gati 100 libra per historin e gjuhes greke..spanjoll madrid 1999

xhaxhi tjeter qe ka nderuar historin e gjuhes greke eshte xhaxhi m z kopidhaqi athine 2000, best seller.ky xhaxhi ka permbledhur te dhenat bashke me shume akademik greke edhe ka arritur ne keto perfundime.

te dy keta xhaxha flasin per nje greqishte sote 4 mijvjecare por qe me siguri e vertetojm mbas shek 5 p e s edhe e vendosin krijimin e saj si nje gjuhe te ndertuar ne leter edhe jo si nje gjuhe qe flitej nga populli
a e kuptove socio??

Po, dhe ?!!

Ajo gjuhe qe u krijua ne leter nga kush perdorej, nga jashtetokesoret ???!!
Cudia e botes !!
nuk ishin jashtetoksore por jane ata qe jane edhe si te tille nuk jane etni me kuptimin e "et-eti"
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”