"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Fshirja e posteve.

Këtu mund të postoni vërejtjet tuaja, në rastet kur mendoni se moderimi karshi jush ka qenë i padrejtë, tendecioz dhe i njëanshem. Por, kujdes gjuhen që përdorni karshi moderatorëve. Vërejtja me një gjuhë e ashpër, nuk do të konsiderohet. Postoni këshillat tuaja dashamirëse, për të përmirësuar cilësine e forumit dhe mënyrën e moderimit.
User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Fshirja e posteve.

#16

Post by Arta » Tue Jun 08, 2010 6:34 pm

Zeus me vjen keq, por pse po i fshin postimet! A nuk eshte ky kendi ku duhet te vendosim verrejtjet dhe ankesat tona! E pra ashtu sic na jane bere ne kur ishim ne pozicion te moderimit, me duket se duhet te behen per te gjithe nqs e quan kete forum te jete ndryshe dhe i hapur nga te tjeret! Ti mund te duash mos ta degjosh te verteten, por kjo nuk do te me beje mua hipokrite ne asnje menyre! Nqs ty intelektualiteti te shquan ne nje pjese te ketij forumi me temat qe je me teper i dedikuar, nuk te ben ne ato te tjerat te cilat anasjelltas nuk me ben mua ti analizoj ashtu sic duhet ato historike!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Fshirja e posteve.

#17

Post by Hymniarber » Tue Jun 08, 2010 6:49 pm

Arta wrote:Zeus me vjen keq, por pse po i fshin postimet! A nuk eshte ky kendi ku duhet te vendosim verrejtjet dhe ankesat tona! E pra ashtu sic na jane bere ne kur ishim ne pozicion te moderimit, me duket se duhet te behen per te gjithe nqs e quan kete forum te jete ndryshe dhe i hapur nga te tjeret! Ti mund te duash mos ta degjosh te verteten, por kjo nuk do te me beje mua hipokrite ne asnje menyre! Nqs ty intelektualiteti te shquan ne nje pjese te ketij forumi me temat qe je me teper i dedikuar, nuk te ben ne ato te tjerat te cilat anasjelltas nuk me ben mua ti analizoj ashtu sic duhet ato historike!

Rregulli i forumit:
Këtu mund të postoni vërejtjet tuaja, në rastet kur mendoni se moderimi karshi jush ka qenë i padrejtë, tendecioz dhe i njëanshem. Por, kujdes gjuhen që përdorni karshi moderatorëve. Vërejtja me një gjuhë e ashpër, nuk do të konsiderohet. Postoni këshillat tuaja dashamirëse, për të përmirësuar cilësine e forumit dhe mënyrën e moderimit.

Ti nuk je person si te tjeret, ti mund te komunikosh me mesazhe me mua, sepse ti je nje nga themelueset e ketij forumi dhe nuk eshte nevoja te ankohesh ne publik. Une i di pikepamjet e tua, por ty te perzjeu dikush tjeter ne kete konflikt, prandaj mund te me shkruash privatisht dhe une do te pergjigjem ashtu sic kam bere gjithmone. Mos harro se une vleresoj tek ti me shume anet pozitive se te metat, bile dhe keto te fundit i konsideroj jo handikap por pjese integrale te kultures dhe personalitetit tend.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Fshirja e posteve.

#18

Post by Arta » Tue Jun 08, 2010 7:03 pm

Hymniarber wrote:
Arta wrote:Zeus me vjen keq, por pse po i fshin postimet! A nuk eshte ky kendi ku duhet te vendosim verrejtjet dhe ankesat tona! E pra ashtu sic na jane bere ne kur ishim ne pozicion te moderimit, me duket se duhet te behen per te gjithe nqs e quan kete forum te jete ndryshe dhe i hapur nga te tjeret! Ti mund te duash mos ta degjosh te verteten, por kjo nuk do te me beje mua hipokrite ne asnje menyre! Nqs ty intelektualiteti te shquan ne nje pjese te ketij forumi me temat qe je me teper i dedikuar, nuk te ben ne ato te tjerat te cilat anasjelltas nuk me ben mua ti analizoj ashtu sic duhet ato historike!

Rregulli i forumit:
Këtu mund të postoni vërejtjet tuaja, në rastet kur mendoni se moderimi karshi jush ka qenë i padrejtë, tendecioz dhe i njëanshem. Por, kujdes gjuhen që përdorni karshi moderatorëve. Vërejtja me një gjuhë e ashpër, nuk do të konsiderohet. Postoni këshillat tuaja dashamirëse, për të përmirësuar cilësine e forumit dhe mënyrën e moderimit.

Ti nuk je person si te tjeret, ti mund te komunikosh me mesazhe me mua, sepse ti je nje nga themelueset e ketij forumi dhe nuk eshte nevoja te ankohesh ne publik. Une i di pikepamjet e tua, por ty te perzjeu dikush tjeter ne kete konflikt, prandaj mund te me shkruash privatisht dhe une do te pergjigjem ashtu sic kam bere gjithmone. Mos harro se une vleresoj tek ti me shume anet pozitive se te metat, bile dhe keto te fundit i konsideroj jo handikap por pjese integrale te kultures dhe personalitetit tend.

Ai rregull i forumit nuk me takon sepse une nuk perdora aspak vullagritet karshi teje si moderator, pervec se te solla ne vemendje ato problematika qe po tregon dhe nuk i pranon, keshtu e ke shume gabim! Jo pikerisht sepse nuk kam qene si te tjeret edhe kur ti me ke heq verrejtje publikisht pa komunikuar aspak pa te drejte, kam qene une gjithmone ti kam derguar ato ne mesazhe qe mos ti lexonin te tjeret ato verrejtje qe kisha une! As mos e disktuo kete qe me futi dikush tjeter, mos imagjino gjera, mos me bej mua te betohem per shpirt te vellait per gjera te tilla. Kulturen dhe personalitetin tim e kam formuar qe nga familja e deri tek ajo qe tregoj ne ate te shoqerise reale te cilet i admirojne si ne ate reale ashtu si edhe asaj virtuale. Me duket se the qe ishe lodh me mesazhet e mia, c'fare vlen tani te te dergoj mesazh! Ti i mbyll vete komunikimet jo une, dhe per kete me vjen teper keq!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Fshirja e posteve.

#19

Post by Hymniarber » Tue Jun 08, 2010 7:07 pm

Mire Arta, me shkruaj me mesazh privat se cfare kerkon prej meje. Besoj se do merremi vesh sepse une besoj plotesisht qe u perzieve pa te drejte ne kete histori. Se cfare verrejtje kam per ty, do te ti shkruaj ne mesazh.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Fshirja e posteve.

#20

Post by Arta » Fri Aug 27, 2010 8:06 pm

Zeus e more prape Patushin te te merrte haken ty personalisht se nuk ke mundesi te pergjgijesh vete, apo te mirembaje forumin?! Kjo tregon cilesine cfare lloj moderimi behet, dhe aq me teper kur kthen ne moderim njerez qe kane shkelur cdo lloj rregulli jo vetem duke ofenduar me fjale banale te cilat ua provova, por edhe te tjere ne privat kur ishte moderator qe nuk lejohet aspak! Ajo teme qe hapa nuk ishte apsak sulm, por ishte nje e vertete si drita e diellit, dhe nqs jeni te zotet argumentojeni, e mos vendos kalamaqer per moderator qe pikerisht u hoqen sepse nuk dine te arsyetojne. Nuk thashe asnje fljale kur u kthye perseri ne ate detyre qe se meriton se thashe mbase mesoi ose degjoi keshillen qe i dhe, por mesa shikoj qenka bere me keq!
sulm fminor, qesharak qe buron nga inati dhe xhelozia.
Mos me krahaso me veten tende Patush, inatet, xhelozia buron qe nga edukata familjare, dhe kam pare shpesh here ata qe i perdorin per etiketime i kane vete si vyrtyte! Po pse te kem xhelozi une karshi zeusit?!!!! :shock: :roll:

Une edhe pse zeusi me hoqi si moderatore, edhe pse keputi disa ofendime qe ja vura ne dukje, une jo si ty nuk e lashe forumin se me ra hunda, por vazhdova te kontriboja, sespe disa fjale apo nje moderim nuk jane gje per mua para asaj qe mundlehmi te kontribojme te gjithe!
Last edited by Arta on Fri Aug 27, 2010 8:23 pm, edited 1 time in total.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Patush
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1360
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:12 pm
Gender: Male
Location: With my loved ones, where I belong!

Re: Fshirja e posteve.

#21

Post by Patush » Fri Aug 27, 2010 8:22 pm

Arta wrote:Zeus e more prape Patushin te te merrte haken ty personalisht se nuk ke mundesi te pergjgijesh vete, apo te mirembaje forumin?! Kjo tregon cilesine cfare lloj moderimi behet, dhe aq me teper kur kthen ne moderim njerez qe kane shkelur cdo lloj rregulli jo vetem duke ofenduar me fjale banale te cilat ua provova, por edhe te tjere ne privat kur ishte moderator qe nuk lejohet aspak! Ajo teme qe hapa nuk ishte apsak sulm, por ishte nje e vertete si drita e diellit, dhe nqs jeni te zotet argumentojeni, e mos vendos kalamaqer per moderator qe pikerisht u hoqen sepse nuk dine te arsyetojne. Nuk thashe asnje fljale kur u kthye perseri ne ate detyre qe se meriton se thashe mbase mesoi ose degjoi keshillen qe i dhe, por mesa shikoj qenka bere me keq!


Ate qe ju duhet ta dini eshte se pikerishte ky Zeusi te cilin ju e akuzoni, eshte ai i cili ju mbron dhe vazhdon tju lejoje te merrni pjese ketu edhe pse juve e keni ofenduar shume here.

Mesazh i tije sapo mbylla temen tende nxitese
Image

Po te duash ti tregoj dhe mesazhed e bukura te aflekos qe mi ka derguar, ngjasojne me komentin e fundit qe la.
Liri-A-Vdekje
Qui tacet consentit
Heshtja eshte Hjeksi!

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Fshirja e posteve.

#22

Post by Arta » Fri Aug 27, 2010 8:27 pm

Patush wrote: Ate qe ju duhet ta dini eshte se pikerishte ky Zeusi te cilin ju e akuzoni, eshte ai i cili ju mbron dhe vazhdon tju lejoje te merrni pjese ketu edhe pse juve e keni ofenduar shume here.


Po te duash ti tregoj dhe mesazhed e bukura te aflekos qe mi ka derguar, ngjasojne me komentin e fundit qe la.
Pikerisht pse i mbyll tema te tilla, si qenkan nxitese ato tema? Nga e nxorre kete konkluzion, apo si konkluzionet e tjera! Sa per aflekon zgjidhi problemet me te, edhe mua me kane derguar si moderatore mesazhe ofenduese por nuk u dergova aspak asnje mesazh ofendues sespe si moderator nuk te takon!

Dhe kur thua se te paskam ofenduar une, me cfare te ofendova une ty, ti me titullin qe mban tanio me duket se ke perdorur edhe fjalor banal, e jo vetem ate per te cilen qave ti, dhe qe ishte dcika qe qendronte.
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Fshirja e posteve.

#23

Post by Hymniarber » Fri Aug 27, 2010 9:39 pm

Ky forum duhet te sherbeje si nje familje e madhe dhe nje kuvend, ku te thuhen te gjitha gjerat e pathena, ne interes te te gjithe shqiptareve. Ne, duhet ta ndjejme veten te barabarte dhe te shmangim zenkat e panevojshme. Gjithe stafi, do te perpiqet qe te leje hapesiren maksimale, per mendimin e lire ne moderim, per kete kam biseduar dhe do te bisedoj me te gjithe.
Persa i perket atyre, qe jane nder te paret qe kane themeluar kete forum, nuk mendoj se ky eshte vendi i pershtatshem per ankesa. MP jane menyra me e mire e komunikimit.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: Fshirja e posteve.

#24

Post by Marku » Thu Dec 23, 2010 11:40 pm

Pershendetje,

un jam kureshtar te dij pse keni eliminuar tre postime te mia ne "repartin" Fustanella.

faleminderit

Marku
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Fshirja e posteve.

#25

Post by Hymniarber » Fri Dec 24, 2010 12:30 am

Marku wrote:Pershendetje,

un jam kureshtar te dij pse keni eliminuar tre postime te mia ne "repartin" Fustanella.

faleminderit

Marku
Postimet jane fshire, sepse stafi yne mendon, qe ne nje teme te rendesishme si fustanella, mbytja e temes me piktura artistike, ku fustanella nuk dallohej pothuajse fare, e shoqeruar thate me emra te tille si:
1) Petimezas
2) Trakas
3) Makrijani
nuk perben asnje vlere, per qellimin e kesaj teme, qe eshte argumentimi sa me i qendrushem i faktit, qe fustanella eshte nje veshje e mirrefillte shqiptare.
Une do te keshilloja, qe ne temen me emrin album, te sjellesh fotografi te atij karrakteri, por ku te predominojne lidhjet me shqiptaret dhe Shqiperine.
Te falemnderit.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: Fshirja e posteve.

#26

Post by Marku » Fri Dec 24, 2010 1:21 am

Hymniarber wrote:
Marku wrote:Pershendetje,

un jam kureshtar te dij pse keni eliminuar tre postime te mia ne "repartin" Fustanella.

faleminderit

Marku
Postimet jane fshire, sepse stafi yne mendon, qe ne nje teme te rendesishme si fustanella, mbytja e temes me piktura artistike, ku fustanella nuk dallohej pothuajse fare, e shoqeruar thate me emra te tille si:
1) Petimezas
2) Trakas
3) Makrijani
nuk perben asnje vlere, per qellimin e kesaj teme, qe eshte argumentimi sa me i qendrushem i faktit, qe fustanella eshte nje veshje e mirrefillte shqiptare.
Une do te keshilloja, qe ne temen me emrin album, te sjellesh fotografi te atij karrakteri, por ku te predominojne lidhjet me shqiptaret dhe Shqiperine.
Te falemnderit.
Faleminderit ty Hymniarber per feedback te shpejt.

Ta dish qe fustanella per mua personalisht eshte diqka e rendesishme. Si e till mendoj qe eshte shqiptare.
Ne nje segment tjeter te bisedes shtoj qe jam lindur shqiptar, jam shqiptar dhe mburrem per folklorin ton, per stilin ton te jashtzakonshem dhe te bukur.

I kam inat fqinjet tane serb, grek e turk, sepse.. ti e din pse.

Un jam i bindur qe ato piktura i keni eliminu gabimisht. Pse? Ja ku ju tregoj posht krahasimet me postimet tjera qe i kam bere pak me heret.

Ketu mund ta shikoni krahasimin mes Petimezas dhe Nikollë Suljoti

Image Image

Objektivisht shihen ne menyr shum te qarte perputhjet e dy pikturave, prej kokes e deri ne mes, ka perputhje anekend, dhe, edhte e pamundur qe veshja e poshtme qe nuk shihet te mos jet fustanelle - pra shqiptare.

Ja ngjajshmeria e elementeve te shumta ndaj Trakas dhe Stratos

Image Image

nuk eshte e mundur te ket dallime te teprta te cilat si perfundim japin rezultatin qe Trakas te eliminohet.

Per te perfunduar per Makrijanin. Dyshoni ju per Makrijanin?!

Pra, nese definitivisht konkluzioni juaj eshte qe kto piktura qe i keni eliminu nuk jan "denje", atehere ju lutem te behuni koerent ne veprime duke eliminuar edhe

a) Nikollë Suljotin
dhe
b) Straton

Ne temen "Fustanella" ka shum e shum piktura artistike - fantastike - qe jan te shoqeruara thjesht me nje "emer te that". Dhe ato postime jan ber nga te gjith, pa marr parasyesh kush ka postu. Ka plot e plot piktura me emra te thata.

Petimezas, Trakasi dhe Makrijani nuk kan vlere?

Meq flitem per argumentime rreth fustanelles, nese kini te dhena qe keta tre kreyngrites te 1821-ishit jan grek atehere un do te heshti, sepse nuk jam nje shkencetar i lamis. Un thjesht e adhuroj fustanellen.

Nuk jam tip qe kam kenaqesi te polemizoj. Respektoj vendimin e juaj por nuk jam dakord me te.

Ju lutem, per koerenc, eliminoni edhe pikturat tjera ku subjekti "nuk eshte" shqiptar, por arvanit.

faleminderit
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

User avatar
Hymniarber
Grand Star Member
Grand Star Member
Posts: 1010
Joined: Tue Jun 02, 2009 5:04 am
Gender: Male
Location: Arbëria

Re: Fshirja e posteve.

#27

Post by Hymniarber » Fri Dec 24, 2010 2:37 pm

Marku sic lehtaz mund te shihet, pavaresisht se ato portrete sjellin veshje shqiptare shume te bukura, ju mungon imazhi i plote i fustanelles. Tema ka per qellim qe ta beje evident faktin per te gjithe lexuesit dhe jo te prezantoje ate qe "dihet" por nuk mund te shihet.
Ju lutem, per koerenc, eliminoni edhe pikturat tjera ku subjekti "nuk eshte" shqiptar, por arvanit.
Nuk mendoj se ka ndonje diference midis shqiptarit dhe arvanitit, pervecse faktit qe emri i te dytit eshte nje forme paksa e ndryshuar grafikisht e emrit tone te vjeter, ne pershtatje me gramatiken e nje gjuhe te huaj. Dua te te kujtoj se pavaresisht si e quajme vehten shqiptare apo arberore, rrenjet jane te njejta, zakonet jane te njejta, gjuha eshte e njejte, veshjet jane te njejta. Keto na bashkojne dhe do te jene zanafilla e bashkimit tone te ardhshem. Ne do te leme menjane fete, ndarjet shteterore dhe politike dhe do te bashkohemi ne ate qe jemi origjinale, arberore, me gjuhen tone te perbashket, kulturen, trimerine, zakonet e kostumet tona te mrekullueshme, qe te tjeret po na i pervetsojne duke i shpallur si te tyret, dhe kete fatkeqesisht po e bejne sepse disave prej nesh ju intereson nje gje e tille, per interesa te ngushta.
Fere libenter homines id quod volunt credunt
Image

User avatar
Marku
Honored Member
Honored Member
Posts: 331
Joined: Mon Sep 20, 2010 4:45 pm
Gender: Male

Re: Fshirja e posteve.

#28

Post by Marku » Fri Dec 24, 2010 8:43 pm

per sa i perket fjalve... shum te bukra.

flm qe gjete koh.
"Sihariq, moj Bubullinë
se vran' Mustabej Dangllinë
T'ma kesht pruarë të gjav
u' burr' tim doj të marr."
[/b]

Post Reply

Return to “Vërejtje për moderimin, këshilla.”