"Moreover, you scorned our people, and compared the Albanese to sheep, and according to your custom think of us with insults. Nor have you shown yourself to have any knowledge of my race. Our elders were Epirotes, where this Pirro came from, whose force could scarcely support the Romans. This Pirro, who Taranto and many other places of Italy held back with armies. I do not have to speak for the Epiroti. They are very much stronger men than your Tarantini, a species of wet men who are born only to fish. If you want to say that Albania is part of Macedonia I would concede that a lot more of our ancestors were nobles who went as far as India under Alexander the Great and defeated all those peoples with incredible difficulty. From those men come these who you called sheep. But the nature of things is not changed. Why do your men run away in the faces of sheep?"
Letter from Skanderbeg to the Prince of Taranto ▬ Skanderbeg, October 31 1460

Masakra e Tivarit.

Këtu mund të flisni mbi historinë tonë duke sjellë fakte historike për ndriçimin e asaj pjese të historisë mbi të cilen ka rënë harresa e kohës dhe e njerëzve.

Moderators: Arbëri, Strokulli

User avatar
Zeus10
Grand Fighter Member
Grand Fighter Member
Posts: 4224
Joined: Thu Jun 04, 2009 6:46 pm
Gender: Male
Location: CANADA
Contact:

Re: Masakra e Tivarit.

#211

Post by Zeus10 » Mon Jul 19, 2010 6:51 pm

Shqiperiaimee wrote: O vella , nuk u zgjodh atehere lindja komuiste dhe as nuk e zgjodhem sot perendimin por na erdhen ne kuader te ndarjeve te zonave te influences ndermjet te medhenjeve,


Une, nuk e di, sa mund te influenconte zgjedhja jone, ne politiken globale per ndarjen e zonave te influences, posacerisht per Shqiperine, por une di me siguri, qe E. Hoxha, zgjodhi me vetedije marksizmin dhe Azine. Zgjodhi per tu mbeshtetur, pikerisht ne ato shtete, interesat e te cileve shohin gjithmone ne kah te kundert, me interesat e shqiptarve, dhe historikisht jane pozicionuar, kunder interesave jetike tonat. Emrat, ti i di: Rusia, Jugosllavia, Kina etj
analizo ne qetesi dhe e kupton se c`po them!


Jo vetem qe jam i qete, por te kuptoj shume mire dhe sikur te shkruaje me pak.
Uniteti nuk behet me akuza i nderuar vella, mos i thuaj askujt komunist derisa ai nuk kerkon rikthimin e komunizmit ose derisa nuk te thot se eshte komuist!
Une nuk e di, se cfare je dhe ke perfaqson, dhe as qe dua ta di, por cdokush qe te lexon, e kupton nostalgjine tende per kohen e marrezise dhe per te marrët, qe ti ke 'guximin' dhe i cileson heronj. Shpresoj, qe kete mos ta besh kete, me qellimin, qe te shfokusosh vemendjen tone nga misioni i forumit, duke u marre me gjera kaq te dukshme por te tejkaluara sac ish-diktatori shqiptar.

Dhe se fundi, dua te te ve ne dukje, perdorimin e tepruar te shprehjes 'vella'. Une, nuk e di nese ti e perdor kete shprehje kaq dendur, nga deshperimi qe nuk biem dakord, apo si kurth ndaj nesh, per tu bere pjese e jona, me gjithe dallimet e medha 'politike', apo si alibi per te ardhmen, qe ca si ty jane te deshperuar per unitet kurse ne qenkemi percaresit. Sido qe te jete, nuk mund te jete vellai im ai qe ngre ne piedestal vrasesin e vellezerve te mi edhe sikur ky 'vella' te me drejtohet ne shqip.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#212

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 19, 2010 10:33 pm

Arta wrote:Pëllumb Xhufi: Tito, fajtor për Tivarin, masakra zbardhet në arkivat serbe

Fatmira NikolliËshtë ngritur tashmë një komision hetimor parlamentar, që ka si objekt shqyrtimi masakrën e Tivarit të ndodhur në vitin 1945. Ngritja e këtij komisioni pas më shumë se 60 vitesh, ç’mund të nxjerrë në dritë?

Nuk mund të nxjerrë asgjë në dritë. Është mënyra më e mirë për të diskredituar, ç’vlerësuar këtë ngjarje të trishtueshme. Ky është një nga ato faktet e rënda, të cilat nuk mund t’i zgjidhë politika.

Deputetët do të hetojnë për një vit dokumentet arkivore, ku synohet zbardhja e plotë e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive, që çuan në këtë masakër. Ku janë këto dokumente?

Dokumentet arkivore për këtë ngjarje janë në Serbi. Nuk e di, nëse qeveria serbe do të jetë e gatshme që të hapë arkivat e saj për deputetët tanë. Unë e di shumë mirë që qeveria, që ne kemi, është në një farë mënyre edhe qeveria e nipërve, dhëndurëve, klientëve të Serbisë, dhe mund të ndodhë që Beogradi t’ia hapë arkivat, sigurisht me një marrëveshje paraprake. . [/b]
nuk dua te ndalem me gjate ne kete bised.pikerisht keto dy pika i kam prekur qe ne fillim te kesaj teme.

1- kjo ceshtje nuk zgjidhet ne rruge politike.

2- serbia eshte aq e qelbur sa qe nuk do pranoj kurre qe ti cjerrin masken vetes.

kush mendon se serbia do ndihmoj ne zgjidhjen e masakrres se tivarit ..thjeshte eshte i shitur kemb e koke tek serbet.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#213

Post by alfeko sukaraku » Mon Jul 19, 2010 10:39 pm

Shqiperiaimee wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote: . Shiko faktet e ofruara dhe do te kuptosh pse une e quaj Enverin heroin e Kosoves Uroj qe kesaj radhe te kesh kuptuar dicka![/quote]

ore trimi xhaxhait.

je tipik komunist i papare qe ka mbetur po ai komunist i enverit ..vetem se njeh fjalen "demokraci".

Cyles me nje vryme do i biem gjithe dites ne???

Perse nuk organizoj gjithe shqiptaret?
perse kundershtoj Mitat Frashrin per frontin e perbashket gjithe shqiptare nga kosova ne cameri?
perse e terhoqi ushtrin shqiptare nga kosova??
mos po flasim per ndonje dulle tjeter qe nuk e njohkam une apo??
hahaha, meqe je analfabet dhe nuk te ndihmon askush derisa nuk te paska ndihmuar Zoti, po te pergjigjem per here te fundit dhe vazhdo pastaj me ndonje tjeter se mua ti me fyen intelektin:
Komunistet ne kuptimin qe kerkon te me paraqesesh mua, quhen ata njerez te ciliet angazhohen qe permes revolucionit socialist , te vendosin diktaturen e proletariatit apo e thene ndryshe ata te cilet per motive te njejta do ta perserisnin historine e komunizmit ne Shqiperi. Njerez te tille pothuaj nuk ka me nder shqiptare, eshte tjeter gje qe Berishes i sherben idiotesia jote, duke bere sikur po lufton komunistet, ai te mbetet gjithmone ne pushtet dhe keshtu Shqiperia te mos behet kurre demokratike.Degjo ti njeri me te meta mendore, EDHE SIKUR TE GJITHE SHQIPTARET TE ISHIM BASHKE, PRA EDHE KOMUNISTET, BALLISTET ETJ , Shqiperia nuk do te mund ti merrte tokat e saj ne ate realitet historik sepse nuk ka pasur perkrahjen nderkombetare, per kete qe te thash, shko pyete ndonje anti-komunist se ti je aq hajvan sa une po te them per te 1 milionten here se nuk jam komunist dhe ti serish me thua komunist.
Ushtine do ta terhiqte nga Kosova per 2 arsye:
!). Kosova nuk ishte nen sovranitetin shteteror te Shqiperise dhe
2). Jugosllavia ka qene me e forte se Shqiperia.
Ik tani se ti ke nevoje per kurse fillestaresh ne te gjitha lemite!
po te them ndonje fjale per gjyshen tende partizane qe ndihmonte partizanet me veshmbathje -hiqte te sajat edhe ju a jepte -haha- , nuk do te vij mire

sa per pergjigjiet ore karabushi i enverit , po te jap kunderpergjigjie.
1- ..u krijua mundesia te organizonte te gjithe shqiptaret nen nje lufte te perbashket, perse nuk e beri por kundershtoj mitat frashrin qe e kerkoj nje gje te tille?
2-logjik bebash-edhe gjermania ishte me e forte se franca edhe anglia, por ja qe humbi.

per te tjerat ..te fala i bej gjyshes o njeri me edukat.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Masakra e Tivarit.

#214

Post by Arta » Mon Jul 19, 2010 11:29 pm

alfeko sukaraku wrote:
Arta wrote:Pëllumb Xhufi: Tito, fajtor për Tivarin, masakra zbardhet në arkivat serbe

Fatmira NikolliËshtë ngritur tashmë një komision hetimor parlamentar, që ka si objekt shqyrtimi masakrën e Tivarit të ndodhur në vitin 1945. Ngritja e këtij komisioni pas më shumë se 60 vitesh, ç’mund të nxjerrë në dritë?

Nuk mund të nxjerrë asgjë në dritë. Është mënyra më e mirë për të diskredituar, ç’vlerësuar këtë ngjarje të trishtueshme. Ky është një nga ato faktet e rënda, të cilat nuk mund t’i zgjidhë politika.

Deputetët do të hetojnë për një vit dokumentet arkivore, ku synohet zbardhja e plotë e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive, që çuan në këtë masakër. Ku janë këto dokumente?

Dokumentet arkivore për këtë ngjarje janë në Serbi. Nuk e di, nëse qeveria serbe do të jetë e gatshme që të hapë arkivat e saj për deputetët tanë. Unë e di shumë mirë që qeveria, që ne kemi, është në një farë mënyre edhe qeveria e nipërve, dhëndurëve, klientëve të Serbisë, dhe mund të ndodhë që Beogradi t’ia hapë arkivat, sigurisht me një marrëveshje paraprake. . [/b]
nuk dua te ndalem me gjate ne kete bised.pikerisht keto dy pika i kam prekur qe ne fillim te kesaj teme.

1- kjo ceshtje nuk zgjidhet ne rruge politike.

2- serbia eshte aq e qelbur sa qe nuk do pranoj kurre qe ti cjerrin masken vetes.

kush mendon se serbia do ndihmoj ne zgjidhjen e masakrres se tivarit ..thjeshte eshte i shitur kemb e koke tek serbet.

Prandaj nuk duhet ti veme vulen kesaj ceshtje me kete politike te tanishme, sepse do vemi te veme vetulla e do nxjerrim syte! Ne e dime shume mire sesi e kane perdor gjithmone percarjen fqinjet tane, dhe kjo me shqeteson mbi cdo gje tani! Fatkeqesisht ne rrethohemi nga gjitone keqdashes e jo aq humane kur vjen tek historia jone!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#215

Post by Shqiperiaimee » Mon Jul 19, 2010 11:44 pm

Zeus10 wrote:
Shqiperiaimee wrote: O vella , nuk u zgjodh atehere lindja komuiste dhe as nuk e zgjodhem sot perendimin por na erdhen ne kuader te ndarjeve te zonave te influences ndermjet te medhenjeve,


Une, nuk e di, sa mund te influenconte zgjedhja jone, ne politiken globale per ndarjen e zonave te influences, posacerisht per Shqiperine, por une di me siguri, qe E. Hoxha, zgjodhi me vetedije marksizmin dhe Azine. Zgjodhi per tu mbeshtetur, pikerisht ne ato shtete, interesat e te cileve shohin gjithmone ne kah te kundert, me interesat e shqiptarve, dhe historikisht jane pozicionuar, kunder interesave jetike tonat. Emrat, ti i di: Rusia, Jugosllavia, Kina etj
analizo ne qetesi dhe e kupton se c`po them!


Jo vetem qe jam i qete, por te kuptoj shume mire dhe sikur te shkruaje me pak.
Uniteti nuk behet me akuza i nderuar vella, mos i thuaj askujt komunist derisa ai nuk kerkon rikthimin e komunizmit ose derisa nuk te thot se eshte komuist!
Une nuk e di, se cfare je dhe ke perfaqson, dhe as qe dua ta di, por cdokush qe te lexon, e kupton nostalgjine tende per kohen e marrezise dhe per te marrët, qe ti ke 'guximin' dhe i cileson heronj. Shpresoj, qe kete mos ta besh kete, me qellimin, qe te shfokusosh vemendjen tone nga misioni i forumit, duke u marre me gjera kaq te dukshme por te tejkaluara sac ish-diktatori shqiptar.

Dhe se fundi, dua te te ve ne dukje, perdorimin e tepruar te shprehjes 'vella'. Une, nuk e di nese ti e perdor kete shprehje kaq dendur, nga deshperimi qe nuk biem dakord, apo si kurth ndaj nesh, per tu bere pjese e jona, me gjithe dallimet e medha 'politike', apo si alibi per te ardhmen, qe ca si ty jane te deshperuar per unitet kurse ne qenkemi percaresit. Sido qe te jete, nuk mund te jete vellai im ai qe ngre ne piedestal vrasesin e vellezerve te mi edhe sikur ky 'vella' te me drejtohet ne shqip.
Se kush jam dhe ke perfaqesoj jam prezentuar me mire se kushdo tjeter ketu. Qellimi im nuk eshte t`i bej asnje te keqe ketij forumi perkundrazi t`i ndihmoje qe te kuptoje se vellezerit nuk duhet kerkuar edhe nga ngjyra e flokeve. Shprehjen vella une e perdor ndaj cdo shqiptari i cili sipas meje e don Shqiperine e ne mesin e ketyre hyne edhe ti edhe ky bukuroshi poshte i cili tani fillon te shaje edhe ne familje, i thuaj nese don te shahet me mua le ta beje ne sy se trimat e internetit nuk me pelqejne! Nese une per ty nuk qenkam vella, kerkoj falje qe te thash deri ne kete moment dhe nuk te them me!

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#216

Post by Shqiperiaimee » Mon Jul 19, 2010 11:44 pm

Zeus10 wrote:
Shqiperiaimee wrote: O vella , nuk u zgjodh atehere lindja komuiste dhe as nuk e zgjodhem sot perendimin por na erdhen ne kuader te ndarjeve te zonave te influences ndermjet te medhenjeve,


Une, nuk e di, sa mund te influenconte zgjedhja jone, ne politiken globale per ndarjen e zonave te influences, posacerisht per Shqiperine, por une di me siguri, qe E. Hoxha, zgjodhi me vetedije marksizmin dhe Azine. Zgjodhi per tu mbeshtetur, pikerisht ne ato shtete, interesat e te cileve shohin gjithmone ne kah te kundert, me interesat e shqiptarve, dhe historikisht jane pozicionuar, kunder interesave jetike tonat. Emrat, ti i di: Rusia, Jugosllavia, Kina etj
analizo ne qetesi dhe e kupton se c`po them!


Jo vetem qe jam i qete, por te kuptoj shume mire dhe sikur te shkruaje me pak.
Uniteti nuk behet me akuza i nderuar vella, mos i thuaj askujt komunist derisa ai nuk kerkon rikthimin e komunizmit ose derisa nuk te thot se eshte komuist!
Une nuk e di, se cfare je dhe ke perfaqson, dhe as qe dua ta di, por cdokush qe te lexon, e kupton nostalgjine tende per kohen e marrezise dhe per te marrët, qe ti ke 'guximin' dhe i cileson heronj. Shpresoj, qe kete mos ta besh kete, me qellimin, qe te shfokusosh vemendjen tone nga misioni i forumit, duke u marre me gjera kaq te dukshme por te tejkaluara sac ish-diktatori shqiptar.

Dhe se fundi, dua te te ve ne dukje, perdorimin e tepruar te shprehjes 'vella'. Une, nuk e di nese ti e perdor kete shprehje kaq dendur, nga deshperimi qe nuk biem dakord, apo si kurth ndaj nesh, per tu bere pjese e jona, me gjithe dallimet e medha 'politike', apo si alibi per te ardhmen, qe ca si ty jane te deshperuar per unitet kurse ne qenkemi percaresit. Sido qe te jete, nuk mund te jete vellai im ai qe ngre ne piedestal vrasesin e vellezerve te mi edhe sikur ky 'vella' te me drejtohet ne shqip.
Se kush jam dhe ke perfaqesoj jam prezentuar me mire se kushdo tjeter ketu. Qellimi im nuk eshte t`i bej asnje te keqe ketij forumi perkundrazi t`i ndihmoje qe te kuptoje se vellezerit nuk duhet kerkuar edhe nga ngjyra e flokeve. Shprehjen vella une e perdor ndaj cdo shqiptari i cili sipas meje e don Shqiperine e ne mesin e ketyre hyne edhe ti edhe ky bukuroshi poshte i cili tani fillon te shaje edhe ne familje, i thuaj nese don te shahet me mua le ta beje ne sy se trimat e internetit nuk me pelqejne! Nese une per ty nuk qenkam vella, kerkoj falje qe te thash deri ne kete moment dhe nuk te them me!

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#217

Post by Shqiperiaimee » Tue Jul 20, 2010 12:38 am

Arta wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Arta wrote:Pëllumb Xhufi: Tito, fajtor për Tivarin, masakra zbardhet në arkivat serbe

Fatmira NikolliËshtë ngritur tashmë një komision hetimor parlamentar, që ka si objekt shqyrtimi masakrën e Tivarit të ndodhur në vitin 1945. Ngritja e këtij komisioni pas më shumë se 60 vitesh, ç’mund të nxjerrë në dritë?

Nuk mund të nxjerrë asgjë në dritë. Është mënyra më e mirë për të diskredituar, ç’vlerësuar këtë ngjarje të trishtueshme. Ky është një nga ato faktet e rënda, të cilat nuk mund t’i zgjidhë politika.

Deputetët do të hetojnë për një vit dokumentet arkivore, ku synohet zbardhja e plotë e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive, që çuan në këtë masakër. Ku janë këto dokumente?

Dokumentet arkivore për këtë ngjarje janë në Serbi. Nuk e di, nëse qeveria serbe do të jetë e gatshme që të hapë arkivat e saj për deputetët tanë. Unë e di shumë mirë që qeveria, që ne kemi, është në një farë mënyre edhe qeveria e nipërve, dhëndurëve, klientëve të Serbisë, dhe mund të ndodhë që Beogradi t’ia hapë arkivat, sigurisht me një marrëveshje paraprake. . [/b]
nuk dua te ndalem me gjate ne kete bised.pikerisht keto dy pika i kam prekur qe ne fillim te kesaj teme.

1- kjo ceshtje nuk zgjidhet ne rruge politike.

2- serbia eshte aq e qelbur sa qe nuk do pranoj kurre qe ti cjerrin masken vetes.

kush mendon se serbia do ndihmoj ne zgjidhjen e masakrres se tivarit ..thjeshte eshte i shitur kemb e koke tek serbet.

Prandaj nuk duhet ti veme vulen kesaj ceshtje me kete politike te tanishme, sepse do vemi te veme vetulla e do nxjerrim syte! Ne e dime shume mire sesi e kane perdor gjithmone percarjen fqinjet tane, dhe kjo me shqeteson mbi cdo gje tani! Fatkeqesisht ne rrethohemi nga gjitone keqdashes e jo aq humane kur vjen tek historia jone!
Ne rrethohemi nga fqinjet keqdashes, nga nje klase politike, njerezit e te ciles shfrytezojne edhe takimet nderkombetare per te share njeri-tjetrin nderkohe qe popullit tone i mungon gjithcka, nje popullsi te politizuar e cila nuk dallon as te bardhen nga e zeza, nga intelektuale te cilet kane harruar se nuk duhet te shkilet etika e tyre dhe jane vene ne sherbim te politikes. Ruana Zot!

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#218

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 20, 2010 11:33 pm

Arta wrote:
alfeko sukaraku wrote:
Arta wrote:Pëllumb Xhufi: Tito, fajtor për Tivarin, masakra zbardhet në arkivat serbe

Fatmira NikolliËshtë ngritur tashmë një komision hetimor parlamentar, që ka si objekt shqyrtimi masakrën e Tivarit të ndodhur në vitin 1945. Ngritja e këtij komisioni pas më shumë se 60 vitesh, ç’mund të nxjerrë në dritë?

Nuk mund të nxjerrë asgjë në dritë. Është mënyra më e mirë për të diskredituar, ç’vlerësuar këtë ngjarje të trishtueshme. Ky është një nga ato faktet e rënda, të cilat nuk mund t’i zgjidhë politika.

Deputetët do të hetojnë për një vit dokumentet arkivore, ku synohet zbardhja e plotë e fakteve, rrethanave dhe përgjegjësive, që çuan në këtë masakër. Ku janë këto dokumente?

Dokumentet arkivore për këtë ngjarje janë në Serbi. Nuk e di, nëse qeveria serbe do të jetë e gatshme që të hapë arkivat e saj për deputetët tanë. Unë e di shumë mirë që qeveria, që ne kemi, është në një farë mënyre edhe qeveria e nipërve, dhëndurëve, klientëve të Serbisë, dhe mund të ndodhë që Beogradi t’ia hapë arkivat, sigurisht me një marrëveshje paraprake. . [/b]
nuk dua te ndalem me gjate ne kete bised.pikerisht keto dy pika i kam prekur qe ne fillim te kesaj teme.

1- kjo ceshtje nuk zgjidhet ne rruge politike.

2- serbia eshte aq e qelbur sa qe nuk do pranoj kurre qe ti cjerrin masken vetes.

kush mendon se serbia do ndihmoj ne zgjidhjen e masakrres se tivarit ..thjeshte eshte i shitur kemb e koke tek serbet.

Prandaj nuk duhet ti veme vulen kesaj ceshtje me kete politike te tanishme, sepse do vemi te veme vetulla e do nxjerrim syte! Ne e dime shume mire sesi e kane perdor gjithmone percarjen fqinjet tane, dhe kjo me shqeteson mbi cdo gje tani! Fatkeqesisht ne rrethohemi nga gjitone keqdashes e jo aq humane kur vjen tek historia jone!
tani ,"patriotizmin" e politikes se sotme po e shohim dita me diten, por kjo nuk do te thote se socialistet jane me te pjekur qe ta zgjidhin kete ceshtje persedrejti.
Ne shqiperi nuk ka vullnet politik per ceshtjet kombetare, ka ideologjizem edhe hundeperpjetesi personala , a partike.

Ceshtja duhet te zgjidhet vetem ne menyre shkencore edhe panjeanshmeri politike....por fatkeqsisht ne nuk kemi shkence qe te dije ti thoje ndale Kadiut qe e qeverris vendin keto 97 vitet e fundit.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#219

Post by alfeko sukaraku » Tue Jul 20, 2010 11:38 pm

o shqiperia jote..kush te shau ty o derman...kush e ndyri gojen me ty?

u rrita ne nje familje intelektualesh ne Fier..me rroga te mira.Por barkun nuk e ngopa kurre se tollona nuk te lejonte me shume se nje kg djathe ne muaj , dy kg mish .Kujt shqiptari do i mburresh enver fantazmen sote ??...........hiqmu qafe me enverin se po me erren syte edhe do ta paguash kote ti.
kendo ndonje keng tjeter a hidh ndonje valle tjeter, harroje kete valle.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
Arta
Sun Member
Sun Member
Posts: 1515
Joined: Tue Jun 02, 2009 2:44 pm
Gender: Female
Location: USA

Re: Masakra e Tivarit.

#220

Post by Arta » Wed Jul 21, 2010 12:03 am

alfeko sukaraku wrote: tani ,"patriotizmin" e politikes se sotme po e shohim dita me diten, por kjo nuk do te thote se socialistet jane me te pjekur qe ta zgjidhin kete ceshtje persedrejti.
Ne shqiperi nuk ka vullnet politik per ceshtjet kombetare, ka ideologjizem edhe hundeperpjetesi personala , a partike.

Ceshtja duhet te zgjidhet vetem ne menyre shkencore edhe panjeanshmeri politike....por fatkeqsisht ne nuk kemi shkence qe te dije ti thoje ndale Kadiut qe e qeverris vendin keto 97 vitet e fundit.
Jo une po them qe mos te fus hundet politka fare as e majta as e "djathta"!
"I never gave anybody hell! I just told the truth and they thought it was hell."~Harry S. Truman

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#221

Post by Shqiperiaimee » Wed Jul 21, 2010 12:25 am

alfeko sukaraku wrote:o shqiperia jote..kush te shau ty o derman...kush e ndyri gojen me ty?

u rrita ne nje familje intelektualesh ne Fier..me rroga te mira.Por barkun nuk e ngopa kurre se tollona nuk te lejonte me shume se nje kg djathe ne muaj , dy kg mish .Kujt shqiptari do i mburresh enver fantazmen sote ??...........hiqmu qafe me enverin se po me erren syte edhe do ta paguash kote ti.
kendo ndonje keng tjeter a hidh ndonje valle tjeter, harroje kete valle.
`Ja kush e ndyu gojen:
"po te them ndonje fjale per gjyshen tende partizane qe ndihmonte partizanet me veshmbathje -hiqte te sajat edhe ju a jepte , nuk do te vij mire", keto bashke me te falat per gjyshen time i ke me lart te shkruara, i lexo!
Une kam menduar se ju qe cirreni per "vlera" dhe "nacionalizem" e dini c`do te thote per shqiptarin nderi i familjes. Per mua si "komunist", gjyshja, nena dhe motra jote jane edhe te miat dhe i nderoj tamam si te miat, pamvaresisht mendimeve tona edhe ti ne fund mbetesh vellau im. Tani kam nje lutje per ty, ose kerko falje ose behu burre e le nje takim me mua dhe me shaje familjen ne sy se dua te ta shohe trimerine aty se ne internet edhe maskarenjt me te medhenj behen patriota e trima.

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#222

Post by alfeko sukaraku » Wed Jul 21, 2010 9:48 pm

Arta wrote:
alfeko sukaraku wrote: tani ,"patriotizmin" e politikes se sotme po e shohim dita me diten, por kjo nuk do te thote se socialistet jane me te pjekur qe ta zgjidhin kete ceshtje persedrejti.
Ne shqiperi nuk ka vullnet politik per ceshtjet kombetare, ka ideologjizem edhe hundeperpjetesi personala , a partike.

Ceshtja duhet te zgjidhet vetem ne menyre shkencore edhe panjeanshmeri politike....por fatkeqsisht ne nuk kemi shkence qe te dije ti thoje ndale Kadiut qe e qeverris vendin keto 97 vitet e fundit.
Jo une po them qe mos te fus hundet politka fare as e majta as e "djathta"!
ok
te kuptova.keshtu duhet te zgjidhet tragjedia jone,pasi klasa politike shqiptare nuk eshte aq e pjekur sa qe ti sherbej kombit pa njeanesi partiake.
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#223

Post by alfeko sukaraku » Wed Jul 21, 2010 9:56 pm

Shqiperiaimee wrote:
alfeko sukaraku wrote:o shqiperia jote..kush te shau ty o derman...kush e ndyri gojen me ty?

u rrita ne nje familje intelektualesh ne Fier..me rroga te mira.Por barkun nuk e ngopa kurre se tollona nuk te lejonte me shume se nje kg djathe ne muaj , dy kg mish .Kujt shqiptari do i mburresh enver fantazmen sote ??...........hiqmu qafe me enverin se po me erren syte edhe do ta paguash kote ti.
kendo ndonje keng tjeter a hidh ndonje valle tjeter, harroje kete valle.
`Ja kush e ndyu gojen:
"po te them ndonje fjale per gjyshen tende partizane qe ndihmonte partizanet me veshmbathje -hiqte te sajat edhe ju a jepte , nuk do te vij mire", keto bashke me te falat per gjyshen time i ke me lart te shkruara, i lexo!
Une kam menduar se ju qe cirreni per "vlera" dhe "nacionalizem" e dini c`do te thote per shqiptarin nderi i familjes. Per mua si "komunist", gjyshja, nena dhe motra jote jane edhe te miat dhe i nderoj tamam si te miat, pamvaresisht mendimeve tona edhe ti ne fund mbetesh vellau im. Tani kam nje lutje per ty, ose kerko falje ose behu burre e le nje takim me mua dhe me shaje familjen ne sy se dua te ta shohe trimerine aty se ne internet edhe maskarenjt me te medhenj behen patriota e trima.
o shoku shqiperia jote.

me shaka ta thashe ate punen e gjyshes..se te njejtin zanat ka pasur edhe gjyshja ime ne kohen e partizanllekut..doli ne cete edhe nuk mbahej fare...nga 20 partizan merrte ne dite -haha-

demek une i eca nje llogjike te semure komuniste enveriane qe po shfaqni ju ne forum edhe u mundova te bej sarkazem.

po, jam ndakort me ty..maskarenjet e medhenj behen trima edhe patriota, edhe nje maskara i tille ishte enver hoxha.

sa per gangisterrlleqet e tua...ca do te them une tani?nuk jam trim mbas komjuterit....por po ke qejf te shfaqem do te keshilloja te mbash bebelino me vete -haha- -haha-
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

User avatar
alfeko sukaraku
Sun Member
Sun Member
Posts: 1827
Joined: Wed Jun 03, 2009 8:02 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#224

Post by alfeko sukaraku » Wed Jul 21, 2010 9:58 pm

alfeko sukaraku wrote:o shqiperia jote..kush te shau ty o derman...kush e ndyri gojen me ty?

u rrita ne nje familje intelektualesh ne Fier..me rroga te mira.Por barkun nuk e ngopa kurre se tollona nuk te lejonte me shume se nje kg djathe ne muaj , dy kg mish .Kujt shqiptari do i mburresh enver fantazmen sote ??...........hiqmu qafe me enverin se po me erren syte edhe do ta paguash kote ti.
kendo ndonje keng tjeter a hidh ndonje valle tjeter, harroje kete valle.
fml qe ma degjove porosin :P
KOHA ESHTE E MASKARENJVE/POR ATDHEU I SHQIPETRAVE

Shqiperiaimee
Regular Member
Regular Member
Posts: 54
Joined: Sun Jun 13, 2010 11:31 pm
Gender: Male

Re: Masakra e Tivarit.

#225

Post by Shqiperiaimee » Wed Jul 21, 2010 10:03 pm

alfeko sukaraku wrote:
Shqiperiaimee wrote:
alfeko sukaraku wrote:o shqiperia jote..kush te shau ty o derman...kush e ndyri gojen me ty?

u rrita ne nje familje intelektualesh ne Fier..me rroga te mira.Por barkun nuk e ngopa kurre se tollona nuk te lejonte me shume se nje kg djathe ne muaj , dy kg mish .Kujt shqiptari do i mburresh enver fantazmen sote ??...........hiqmu qafe me enverin se po me erren syte edhe do ta paguash kote ti.
kendo ndonje keng tjeter a hidh ndonje valle tjeter, harroje kete valle.
`Ja kush e ndyu gojen:
"po te them ndonje fjale per gjyshen tende partizane qe ndihmonte partizanet me veshmbathje -hiqte te sajat edhe ju a jepte , nuk do te vij mire", keto bashke me te falat per gjyshen time i ke me lart te shkruara, i lexo!
Une kam menduar se ju qe cirreni per "vlera" dhe "nacionalizem" e dini c`do te thote per shqiptarin nderi i familjes. Per mua si "komunist", gjyshja, nena dhe motra jote jane edhe te miat dhe i nderoj tamam si te miat, pamvaresisht mendimeve tona edhe ti ne fund mbetesh vellau im. Tani kam nje lutje per ty, ose kerko falje ose behu burre e le nje takim me mua dhe me shaje familjen ne sy se dua te ta shohe trimerine aty se ne internet edhe maskarenjt me te medhenj behen patriota e trima.
o shoku shqiperia jote.

me shaka ta thashe ate punen e gjyshes..se te njejtin zanat ka pasur edhe gjyshja ime ne kohen e partizanllekut..doli ne cete edhe nuk mbahej fare...nga 20 partizan merrte ne dite -haha-

demek une i eca nje llogjike te semure komuniste enveriane qe po shfaqni ju ne forum edhe u mundova te bej sarkazem.

po, jam ndakort me ty..maskarenjet e medhenj behen trima edhe patriota, edhe nje maskara i tille ishte enver hoxha.

sa per gangisterrlleqet e tua...ca do te them une tani?nuk jam trim mbas komjuterit....por po ke qejf te shfaqem do te keshilloja te mbash bebelino me vete -haha- -haha-
Ok te paskam kuptuar ndryshe po here tjeter familjen nuk dua te ma permendesh ne asnje kontekst, me shaje idete e mia, s`ka problem edhepse nje njeri normal argumenton e nuk shane!

Post Reply

Return to “Historia e Shqiperise”